Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Во Исламот јасно е определено кои делови од телото треба да бидат покриени кај жената. Значи, да повториме: -кај жената треба да биде покриено целото тело, освен лицето и рацете , со нагласок дека облеката не треба да биде тесна и прозирна.

Цитирај ми го куранот по тоа прашање. Ама пази...цитирај го правилно :)
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Цитирај ми го куранот по тоа прашање. Ама пази...цитирај го правилно :)
O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim i ženskom ummetu svih vjernika neka spuste haljine svoje niza se! To im je znak raspoznavanja - da ne bi bile uznemirivane. (33:59)

I reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi ništa osim onoga što je ionako spoljašnje, i neka vela svoje spuste na grudi svoje; neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svojih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj, ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojiim, ili robinjama svojim, ili muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena; i neka ne udaraju nogama svojim da bi se čuo zveket nakita njihova koji pokrivaju. I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da bi ste postigli ono što želite. 24:31
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.179
Поени од реакции
81.260
O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim i ženskom ummetu svih vjernika neka spuste haljine svoje niza se! To im je znak raspoznavanja - da ne bi bile uznemirivane. (33:59)

I reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi ništa osim onoga što je ionako spoljašnje, i neka vela svoje spuste na grudi svoje; neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svojih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj, ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojiim, ili robinjama svojim, ili muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena; i neka ne udaraju nogama svojim da bi se čuo zveket nakita njihova koji pokrivaju. I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da bi ste postigli ono što želite. 24:31
Не заебавај!
Врз основа на ова вие сконтавте дека треба у бурки да влегувате или шамии да носите!?
Ја до сеа си мислев дека у Куранот е тоа многу по експлицитно кажано. Вие у ствари цело време си го толкувате тотално без везе.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim i ženskom ummetu svih vjernika neka spuste haljine svoje niza se! To im je znak raspoznavanja - da ne bi bile uznemirivane. (33:59)

I reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi ništa osim onoga što je ionako spoljašnje, i neka vela svoje spuste na grudi svoje; neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svojih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj, ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojiim, ili robinjama svojim, ili muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena; i neka ne udaraju nogama svojim da bi se čuo zveket nakita njihova koji pokrivaju. I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da bi ste postigli ono što želite. 24:31
Pojasno od ova zdravje....

Dzeza kala hair sesdtro...
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Не заебавај!
Врз основа на ова вие сконтавте дека треба у бурки да влегувате или шамии да носите!?
Ја до сеа си мислев дека у Куранот е тоа многу по експлицитно кажано. Вие у ствари цело време си го толкувате тотално без везе.
ne znam sto ne ti e jasno ovde .. bidejki pod ukrasi se podrazbira kosata i teloto osven toa sto e vidlivo znaci liceto , racete ...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim i ženskom ummetu svih vjernika neka spuste haljine svoje niza se! To im je znak raspoznavanja - da ne bi bile uznemirivane. (33:59)

I reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi ništa osim onoga što je ionako spoljašnje, i neka vela svoje spuste na grudi svoje; neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svojih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj, ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojiim, ili robinjama svojim, ili muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena; i neka ne udaraju nogama svojim da bi se čuo zveket nakita njihova koji pokrivaju. I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da bi ste postigli ono što želite. 24:31
Е многу убаво :) Инаку овие се ајетите од Суре Нур... :) Да ти уловам само дека го знам куранот многу добро.
Сега јас да те потпрашам тебе нешто, или било кој друг кој што мисли дека го толкува правилно куранот..

I reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim
Значи, треба да се покриваат само СРАМНИТЕ делови на телото. Проблемот е што различни луѓе, различно го толкуваат ТОКМУ овој дел од куранот. Срамен дел од телото не е глуждот на ногата. Ниту коленото.

neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svojih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj, ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojiim, ili robinjama svojim, ili muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena
Еве мене не ми се потребни жени. Си имам своја. Зашто тогаш ти ги криеш своите украси од мене? Зашто кога идев на времето на гости кај еден роднина близок, жена му не се поздравуваше со мене иако имав неполни 10 години? Кога ете, сама кажуваш дека блиски роднини, синови, деца, робови...СИТЕ, смеат да бидат третирани како едно...како мажот, како таткото. Зашто? Дека така некој си го толкува куранот? Или така некој сака да контролира полесно?


I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da bi ste postigli ono što želite.
Е ова најмногу ми се допаѓа. Ќе се покаам пред Алах...а не пред некој што си го толкува куранот како што му се допаѓа. Така како што пишува во куранот, така ќе си правам. А во куранот никаде не пишува дека треба жена да се забули. Многу убаво си цитирала, дека жена само треба со нејзината облека да не провоцира други луѓе, и да ги покрие своите срамни делови. А тоа е нормално ...нели?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.179
Поени од реакции
81.260
ne znam sto ne ti e jasno ovde .. bidejki pod ukrasi se podrazbira kosata i teloto osven toa sto e vidlivo znaci liceto , racete ...
Каде пишува дека "pod ukrasi se podrazbira kosata i teloto osven toa sto e vidlivo znaci liceto , racete ..."?
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
rymz citaj go ovoj ajet uste ednas podobro..

O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim i ženskom ummetu svih vjernika neka spuste haljine svoje niza se! To im je znak raspoznavanja - da ne bi bile uznemirivane. (33:59)

znaci da gi pustat halijinte do nozete dole ... znaci nozete ne treba da se pokazuvat ...ne se sramni mesta no go privlekuvaat vnimanieto....

Poslanik je rekao, Najgore žene su one koje slobodno izlaze iz kuće bez hidžaba. one su licemjerke i malo njih će ući u Džennet. (Sunan Baihaqi i hadis je vjerodostojan)


a za toa sto imas boldirano ne sum bas kompetenta da ti odgovaram no ne veruvam deka mozes da mu se pokazes na zenet maz...

Каде пишува дека "pod ukrasi se podrazbira kosata i teloto osven toa sto e vidlivo znaci liceto , racete ..."?
ne znam tocno dali pisuva vo Kuranot no ima hadisi za toa .. aj ke se potrudam da gi najdam...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
rymz citaj go ovoj ajet uste ednas podobro..

O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim i ženskom ummetu svih vjernika neka spuste haljine svoje niza se! To im je znak raspoznavanja - da ne bi bile uznemirivane. (33:59)

znaci da gi pustat halijinte do nozete dole (1)... znaci nozete ne treba da se pokazuvat ...ne se sramni mesta no go privlekuvaat vnimanieto....

Poslanik je rekao, Najgore žene su one koje slobodno izlaze iz kuće bez hidžaba. one su licemjerke i malo njih će ući u Džennet.(2) (Sunan Baihaqi i hadis je vjerodostojan)


a za toa sto imas boldirano ne sum bas kompetenta (3) da ti odgovaram no ne veruvam deka mozes da mu se pokazes na zenet maz..(4).



ne znam tocno dali pisuva vo Kuranot no ima hadisi za toa .. aj ke se potrudam da gi najdam...
Така значи...е сега пази, ти кажав уште еднаш:) Кога зборувам нешто, не го зборувам на тепка. Го имам прочитано куранот, и мој прв братучед има учено и завршено теологија, и магистрирано за тоа.
Под 1...никаде не пишува нозе..тој збор не е употребен. Да се спушти фустанот, за да се разликуваат машките од женските, што е нормално. Но за жал, тоа кажи им го на тие на Јахја Паша мажите што носат фустани, и не можам да ги разликувам од жените. А што убаво си цитираше ти самата, То је знак распознавања...

Под 2 - Мало њих че учи у Џеннет...значи сепак ќе влезат во Џенет...само лицемерните нема. Самата се побиваш, сепак. И покрај тоа што тоа не е извадок од Куранот лично, туку Хадис...а тоа е толкување од некој си таму "мислител". Но и покрај тоа...значи постојат такви што слободно ќе искочат од дома, и пак ќе идат во Џенет, под услов да не се лицемери. Fine, i can live with that...

Под 3 Барем си искрена. Не си! Ниту пак некој друг. Дека сите, го избегнуваат тоа што сум го болдирал. Дека тој дел си го толкуваат луѓето како сакаат, а бегаат од вистината. Дека толкувано, и пишувано, се разликуваат, и самата гледаш.

Под 4 - Не мора да ми веруваш. Ете, наврати се на твојот пост, прочитај си пак, и ќе видиш дека на мажи кои што немаат потреба од жени, смееш да им се покажеш. Во Куранот пишува така. Кој сум јас, или ти, да не се согласуваме со тоа, нели?



За Хадиси, те молам чувај си ги за себе. Сега зборуваме за Куранот, и ајетите во него. Зборови на бога. А не на обични смртници кои што си го толкуваат Куранот како што на нив им одговара. Фала, и имај си лека ноќ.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Така значи...е сега пази, ти кажав уште еднаш:) Кога зборувам нешто, не го зборувам на тепка. Го имам прочитано куранот, и мој прв братучед има учено и завршено теологија, и магистрирано за тоа.
Под 1...никаде не пишува нозе..тој збор не е употребен. Да се спушти фустанот, за да се разликуваат машките од женските, што е нормално. Но за жал, тоа кажи им го на тие на Јахја Паша мажите што носат фустани, и не можам да ги разликувам од жените. А што убаво си цитираше ти самата, То је знак распознавања...

Под 2 - Мало њих че учи у Џеннет...значи сепак ќе влезат во Џенет...само лицемерните нема. Самата се побиваш, сепак. И покрај тоа што тоа не е извадок од Куранот лично, туку Хадис...а тоа е толкување од некој си таму "мислител". Но и покрај тоа...значи постојат такви што слободно ќе искочат од дома, и пак ќе идат во Џенет, под услов да не се лицемери. Fine, i can live with that...

Под 3 Барем си искрена. Не си! Ниту пак некој друг. Дека сите, го избегнуваат тоа што сум го болдирал. Дека тој дел си го толкуваат луѓето како сакаат, а бегаат од вистината. Дека толкувано, и пишувано, се разликуваат, и самата гледаш.

Под 4 - Не мора да ми веруваш. Ете, наврати се на твојот пост, прочитај си пак, и ќе видиш дека на мажи кои што немаат потреба од жени, смееш да им се покажеш. Во Куранот пишува така. Кој сум јас, или ти, да не се согласуваме со тоа, нели?



За Хадиси, те молам чувај си ги за себе. Сега зборуваме за Куранот, и ајетите во него. Зборови на бога. А не на обични смртници кои што си го толкуваат Куранот како што на нив им одговара. Фала, и имај си лека ноќ.

Zasto modratorot dozvoluva pijani luge da se logiraat?

Drugarce....Hadis e praksa na Muhammed a.s ako go negiras nego togas ti go negiras i islamot.

Baska devojcevo ne zbori od sebe,tuku citira ajeti pa koj e razbran ke razbere koj ne e i da mu spies so inka isto ke mu se fati
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Zasto modratorot dozvoluva pijani luge da se logiraat?

Drugarce....Hadis e praksa na Muhammed a.s ako go negiras nego togas ti go negiras i islamot.

Baska devojcevo ne zbori od sebe,tuku citira ajeti pa koj e razbran ke razbere koj ne e i da mu spies so inka isto ke mu se fati

Тие ајети и ги дискутираме. Само што тебе не ти одговара кога некој што го учел тоа ти дебатира. Навикнат си со луѓе што не знаат арапски, па ти веруваат се што ќе им кажеш. Ајт сеа и ти лека ноќ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.179
Поени од реакции
81.260
Zasto modratorot dozvoluva pijani luge da se logiraat?
Стварно.
Веројатно не им работи виртуелниот алко тест, што мора да се помине при секое логирање.

Чекај, ќе одам да се натрескам, па ќе се вратам да се логирам да видам дали ќе ме пушти.
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Така значи...е сега пази, ти кажав уште еднаш:) Кога зборувам нешто, не го зборувам на тепка. Го имам прочитано куранот, и мој прв братучед има учено и завршено теологија, и магистрирано за тоа.
Под 1...никаде не пишува нозе..тој збор не е употребен. Да се спушти фустанот, за да се разликуваат машките од женските, што е нормално. Но за жал, тоа кажи им го на тие на Јахја Паша мажите што носат фустани, и не можам да ги разликувам од жените. А што убаво си цитираше ти самата, То је знак распознавања...

Под 2 - Мало њих че учи у Џеннет...значи сепак ќе влезат во Џенет...само лицемерните нема. Самата се побиваш, сепак. И покрај тоа што тоа не е извадок од Куранот лично, туку Хадис...а тоа е толкување од некој си таму "мислител". Но и покрај тоа...значи постојат такви што слободно ќе искочат од дома, и пак ќе идат во Џенет, под услов да не се лицемери. Fine, i can live with that...

Под 3 Барем си искрена. Не си! Ниту пак некој друг. Дека сите, го избегнуваат тоа што сум го болдирал. Дека тој дел си го толкуваат луѓето како сакаат, а бегаат од вистината. Дека толкувано, и пишувано, се разликуваат, и самата гледаш.

Под 4 - Не мора да ми веруваш. Ете, наврати се на твојот пост, прочитај си пак, и ќе видиш дека на мажи кои што немаат потреба од жени, смееш да им се покажеш. Во Куранот пишува така. Кој сум јас, или ти, да не се согласуваме со тоа, нели?



За Хадиси, те молам чувај си ги за себе. Сега зборуваме за Куранот, и ајетите во него. Зборови на бога. А не на обични смртници кои што си го толкуваат Куранот како што на нив им одговара. Фала, и имај си лека ноќ.

Zenata muslimanka ne treba da go privlekuva vnimanieto na drug maz bidjeki toa naveduva na blud ..

a znaci ti mislis deka zenata muslimanak moze da obelkuva i minic ..?

a Hadisite se najdobroto tolkuvanje na Kuranot .. Bidejki Muhamed s.a.v.s zivel spored Kuranot i rabotel kako sto Allah dz.s mu naredil kako treba da bide eden musliman .. a ako mislis deka On pogresno rabotel ne znam kakvi muslimani sme nie....
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Zenata muslimanka ne treba da go privlekuva vnimanieto na drug maz bidjeki toa naveduva na blud ..

a znaci ti mislis deka zenata muslimanak moze da obelkuva i minic ..?

a Hadisite se najdobroto tolkuvanje na Kuranot .. Bidejki Muhamed s.a.v.s zivel spored Kuranot i rabotel kako sto Allah dz.s mu naredil kako treba da bide eden musliman .. a ako mislis deka On pogresno rabotel ne znam kakvi muslimani sme nie....

Мухамед с.а.в.с не носел брада. Толкувај го тоа тогаш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom