Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.650
Поени од реакции
70.638
Od sekad me interesiralo zasto vi pravat sunet?
Mozda e odgovoreno prethodno ali me mrzi da baram:):)
I zasto soblakate cevli pred dzamija??
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
:coffee:Него, да се вратам на темата...што ми беше моабетот, т.е. прашањето? А да...
По еден убав повод завчера правев торта а коритре беа прскани со шербет и рум. Имав и пита со место (мешано, со троа свинско:pos:)

1.Меѓу присутните имаше и 2-3 особи кои не консумираат алкохол, но јас иако го знаев тоа, не им го расипав задоволството да си каснат од преубавата торта.

2. Дали направив добро дело што не им го расипав задоволството на мигот и учеството во заедништвото?:3:

3. Дали направив лошо дело, куфр-:vozbud:со тоа што ги куферирав дотичните без да знаат?

4. Дали ним им се рачуна куфр што не знаеле-но не ме ни прашале?:toe:

5. Дали не направив НИШТО, т.е. ни добро ни зло само по себе?:pipi:

Значи, молам некој честит, чесен, нелицемерен и умен пред се, добар познавач на работите да го проанализира ова, оградувајќи се од директни и индиректни навреди.
Ако нема таков, здравје.
..
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Od sekad me interesiralo zasto vi pravat sunet?
Mozda e odgovoreno prethodno ali me mrzi da baram:):)
I zasto soblakate cevli pred dzamija??

Zatoa sto toa e del od higienata...Muhamed a,s veli: Chstotata e polovinavera...sto znaci deka nie so samata higiena ja imame pola vera.

A za soblakanjeto konduri u dzamija e sosema logicno zatoa sto toa e Bozji hram ili bozja kuka,baska nie mu pagame na Allah na sedzda i mestoto mora da bide cisto...

Znaejki deka vo MK se sere sekade (pa duri i tuka) i zamisli nekoe gomno da go dovleckas do tamu pffff hahahahaahh kakos to obicno se pravi vo drugite mesta

Значи, молам некој честит, чесен, нелицемерен и умен пред се, добар познавач на работите да го проанализира ова, оградувајќи се од директни и индиректни навреди.
Ако нема таков, здравје...

Izvini ama moram nesto da te prasam....

Ti da ne se povampiri nesto? Od kakvo dobro devojce vo sto se pretvori...tctctctc

Smeni si go bar imeto...eve jas ke te krstam Ironija.Bas ke ti stoi
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ке одговорио ли некој дали и во исламот гејој се исто третирани како грев бидејки ете во христијанството се демоноопседнати дали и во исламот шејтанот замешал прсти
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Замешал кој замешал прсти, ама да е арно не е арно.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
209
Поени од реакции
9
Значи, молам некој честит, чесен, нелицемерен и умен пред се, добар познавач на работите да го проанализира ова, оградувајќи се од директни и индиректни навреди.
Ако нема таков, здравје.
..
Јас сум тој.

Знаеш ли зошто Мухамед го забранил алкохолот? Дали ти е познато дека во времето кога живеел Мухамед, Арапите биле поголеми пијачи на вино од нас, Македонците?

Логиката е проста и едноставна. На дотогашните идолопоклоници и затуцани во разни суеверија Мухамед им ја открил верата во единствениот Бог, создател и владетел на се живо и неживо околу нас. Верните биле повикани секојдневно да посветуваат по пет пати време во молитва - време на душевен мир и сосредоточеност на мислите кон Бога. Бидејќи умот на поднапиен човек ја нема јаснотијата и чистотата неопходни за да се разбере и доживее божјото Слово, Мухамед отпрвин барал од следбениците на Исламот да го ограничат пиењето вино на една чашка после вечера или евентуално ручек. Но, соплемениците му ја имале особината слична како и нашите луѓе: никако не знаеле да запрат по првата чашка. Па така, уследила целосна забрана.

Како што гледаш, не се работи за некоја верска догма што треба слепо да се следи, туку за практична мерка која е од голема важност за секој човек кој е посветен на својот духовен развој. Така да, вознемирувањето поради грам алкохол кој на еден или друг начин е внесен во организмот е излишно. Ако некој јаде салата со оцет, дури и ако се напие чаша боза, сигурно внел во организмот повеќе алкохол одошто ако пробал од твоите колачи со рум.

Единствено што во случајов може да бара прошка од Бога е твоето чувство (ако така го поставиш, разбира се) дека си ги измамила твоите пријатели.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Јас сум тој.

Знаеш ли зошто Мухамед го забранил алкохолот? Дали ти е познато дека во времето кога живеел Мухамед, Арапите биле поголеми пијачи на вино од нас, Македонците?

Логиката е проста и едноставна. На дотогашните идолопоклоници и затуцани во разни суеверија Мухамед им ја открил верата во единствениот Бог, создател и владетел на се живо и неживо околу нас. Верните биле повикани секојдневно да посветуваат по пет пати време во молитва - време на душевен мир и сосредоточеност на мислите кон Бога. Бидејќи умот на поднапиен човек ја нема јаснотијата и чистотата неопходни за да се разбере и доживее божјото Слово, Мухамед отпрвин барал од следбениците на Исламот да го ограничат пиењето вино на една чашка после вечера или евентуално ручек. Но, соплемениците му ја имале особината слична како и нашите луѓе: никако не знаеле да запрат по првата чашка. Па така, уследила целосна забрана.

Како што гледаш, не се работи за некоја верска догма што треба слепо да се следи, туку за практична мерка која е од голема важност за секој човек кој е посветен на својот духовен развој. Така да, вознемирувањето поради грам алкохол кој на еден или друг начин е внесен во организмот е излишно. Ако некој јаде салата со оцет, дури и ако се напие чаша боза, сигурно внел во организмот повеќе алкохол одошто ако пробал од твоите колачи со рум.

Единствено што во случајов може да бара прошка од Бога е твоето чувство (ако така го поставиш, разбира се) дека си ги измамила твоите пријатели.
Ama ti povrzan nickot so formot....:toe:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Јас сум тој.

Знаеш ли зошто Мухамед го забранил алкохолот? Дали ти е познато дека во времето кога живеел Мухамед, Арапите биле поголеми пијачи на вино од нас, Македонците?

Логиката е проста и едноставна. На дотогашните идолопоклоници и затуцани во разни суеверија Мухамед им ја открил верата во единствениот Бог, создател и владетел на се живо и неживо околу нас. Верните биле повикани секојдневно да посветуваат по пет пати време во молитва - време на душевен мир и сосредоточеност на мислите кон Бога. Бидејќи умот на поднапиен човек ја нема јаснотијата и чистотата неопходни за да се разбере и доживее божјото Слово, Мухамед отпрвин барал од следбениците на Исламот да го ограничат пиењето вино на една чашка после вечера или евентуално ручек. Но, соплемениците му ја имале особината слична како и нашите луѓе: никако не знаеле да запрат по првата чашка. Па така, уследила целосна забрана.

Како што гледаш, не се работи за некоја верска догма што треба слепо да се следи, туку за практична мерка која е од голема важност за секој човек кој е посветен на својот духовен развој. Така да, вознемирувањето поради грам алкохол кој на еден или друг начин е внесен во организмот е излишно. Ако некој јаде салата со оцет, дури и ако се напие чаша боза, сигурно внел во организмот повеќе алкохол одошто ако пробал од твоите колачи со рум.

Единствено што во случајов може да бара прошка од Бога е твоето чувство (ако така го поставиш, разбира се) дека си ги измамила твоите пријатели.
Искрено, иако твојот ник е збунувачки-навидум несоодветен за форумов, твојот одговор е чиста десетка. Прекрасна анализа и на забраната и на фактичката состојба и мојата постапка, без ниту една навреда и погрден збор.

Просто-прекрасно нешто, немам потреба да го коментирам, тоа е уште еден показател дека некои што се кријат зад наводна набожност и мухамедански егзотични никови всушност блујат отров по форумите.


:kajg:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Дали Судан е шеријатска држава?
Мислам дека бев јасен со прашањето. Не сум Муслиман така да од вас би очекувал одговор по темата. Оправдувате или не оправдувате, просто е.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Мислам дека бев јасен со прашањето. Не сум Муслиман така да од вас би очекувал одговор по темата. Оправдувате или не оправдувате, просто е.
Во Исламот јасно е определено кои делови од телото треба да бидат покриени кај жената. Значи, да повториме: -кај жената треба да биде покриено целото тело, освен лицето и рацете , со нагласок дека облеката не треба да биде тесна и прозирна.

Затоа и те прашав дали Судан е шеријатска земја, бидејќи колку што јас прочитав таму пишува за државни закони, па така да, не сум меродавен да ги толкувам уставните закони на државите, ни овде ни негде по светот.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Камшикување во Судан за носење панталони

http://www.makfax.com.mk/mk-mk/Details.aspx?itemID=6916

Прашање за Муслиманите. Во ред ли е ова? Такви ли се вашите правила и закони?

Ne razbiram....nemam ni pojma sto e ova.

Znam deka mazite moraat da bidar pokrieni od nad popakot do pod kolenicata a zenata se osven liceto i dlankite....mislam deka ne pisuva nikade dali pantaloni smeat ili ne smeat..

Ako znae nekoj drug moj brat neka comentira....pojma nemam
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Веќе е даден на претходните страници. Побарај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom