Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
затоа можете да грешите колку сакате пошто нели исус веќе ви простил која глупост невидена!!!
Бог од љубов кон нас се понижи Себе и прими тело, но не престана да биде и Бог. Не дојде да нè погуби туку да нè преобрази и обожи, да станеме едно со Него и вечно да пребиваме во Неговата заедница. Богочовекот Христос го зеде гревот на светот бидејќи друг и неможеше да биде достоен за да се жртвува за гревот освен Бог. Но како Бог е бесмртен и затоа прими тело за да може да се принесе на жртва и да умре но и да воскресне бидејќи е и Бог. Ако си Христијанин тоа значи дека треба да го следуваш Христа во сè и затоа е потребно да се трудиш да не грешиш. Ако пак грешиш и свесен си дека грешиш, но се надеваш на Божјата жртва заради твоите гревови тоа би било злоупотреба на таа жртва и затоа ќе бидеш осуден. А ако се трудиш да не грешиш тогаш таа жртва ќе има ефект и за тебе. Покајанието постои токму за да се преумиме а не да ја злоупотребуваме Божјата жртва.

:smir:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Хехехе, Аллах да ве упати, не ми давате да заспијам од вашата духовитост. :)

Но сега дефинитивно одам да спијам,но пред тоа ADVISOR , едно прашање до тебе и до сличните на тебе.

Кога и на мало дете би му понудиле одпакувано лижавче или запакувано, кое би го одбрал?!?!?!?!?!?!



:):):)

Ај имајте убава ноќ, одох ја ! :salut:
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Хехехе, Аллах да ве упати, не ми давате да заспијам од вашата духовитост. :)

Но сега дефинитивно одам да спијам,но пред тоа ADVISOR , едно прашање до тебе и до сличните на тебе.

Кога и на мало дете би му понудиле одпакувано лижавче или запакувано, кое би го одбрал?!?!?!?!?!?!



:):):)

Ај имајте убава ноќ, одох ја ! :salut:
lele faruk so ova me raspolozi :) :) :)
dobra noc :)
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Бог од љубов кон нас се понижи Себе и прими тело, но не престана да биде и Бог. Не дојде да нè погуби туку да нè преобрази и обожи, да станеме едно со Него и вечно да пребиваме во Неговата заедница. Богочовекот Христос го зеде гревот на светот бидејќи друг и неможеше да биде достоен за да се жртвува за гревот освен Бог. Но како Бог е бесмртен и затоа прими тело за да може да се принесе на жртва и да умре но и да воскресне бидејќи е и Бог. Ако си Христијанин тоа значи дека треба да го следуваш Христа во сè и затоа е потребно да се трудиш да не грешиш. Ако пак грешиш и свесен си дека грешиш, но се надеваш на Божјата жртва заради твоите гревови тоа би било злоупотреба на таа жртва и затоа ќе бидеш осуден. А ако се трудиш да не грешиш тогаш таа жртва ќе има ефект и за тебе. Покајанието постои токму за да се преумиме а не да ја злоупотребуваме Божјата жртва.

:smir:

Po smesen i besmislen zbor u zivot nemam slusnato......Bogochovek,tctctctct

Omer brat zahvali mu na Allah sto si musliman....Vallah ti velam
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Po smesen i besmislen zbor u zivot nemam slusnato......Bogochovek,tctctctct

Omer brat zahvali mu na Allah sto si musliman....Vallah ti velam
1. Бог е еден по природа,а троичен по лица (Свето Тројство):Отецот, Синот(Христос)и Светиот Дух.

2. Бог е семоќен, безпочетен, вечен, сеприсутен, сезнаен, причина и извор на се што постои.
3. Бог е (безусловна) љубов, многумилостив, долготрпелив, верен на Своите завети и ветувања.
4. Во едната личност на Исус Христос се кријат Неговите две природи - Божјата и човечката. Он во се е потполн Бог, и во се е потполн човек освен во гревот.
5. Христос е еднородниот Божји Син Кој беше пратен од Отецот за искупување и спасение на човекот.
6. Човекот е создадено битие од тело и душа.
7. Човекот е создаден по Божјиот образец и подобие.
8. Човекот е создаден безгрешен но заради Адамовиот грев денес се раѓа и е носител на падната и грешна природа.
9. Спасот од гревот се постигнува само преку делотворнавера во Господ Исус Христос.
10. Исус беше роден безгрешно од девицата Марија преку нејзиното осенување од Светиот Дух
11. Исус беше распнат на крст и умре на него заради гревовите на луѓето.
12. Исус воскресна на третиот ден.
13. Исус се вознесе на Небото 40 дена по Неговото воскресение.
14. Исус повторно ќе се врати од небото, на истиот начин како што се вознесе на небото пред очите на Апостолите.
15. Светиот Дух им е даден на Христијаните како Придружник, Утешител и Упатувач во Вистината.
16. Црквата претставува Христово тело, а Христос е нејзината Глава.
17. Молитвата претставува комуникација со Бог преку која ние ги искажуваме пред Бог нашите молби, благодарности, барања, тешкотии, преку која го величаме и славиме Бог итн. Христијаните го молат Бог во Христовото Име.
18. Крштевањето претставува умирање за стариот човек и воскресение на новиот, простување на гревовите и заветување пред Бога.
19. Господовата спомен вечера (причест) претставува разделување на раскршен леб и гроздов плод (Тело и Крв Христова) меѓу верниците со цел да си припомнуваат на Христовата застапничка смрт заради спасение на луѓето и да ја разгласуваат истата на идните поколенија.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
2. Бог е семоќен, безпочетен, вечен, сеприсутен, сезнаен, причина и извор на се што постои.
3. Бог е (безусловна) љубов, многумилостив, долготрпелив, верен на Своите завети и ветувања.
.

Odlicno go opisa Bog...go delam mislenjeto so tebe

5. Христос е еднородниот Божји Син Кој беше пратен од Отецот за искупување и спасение на човекот.
.
Vaka veli Gospod Bog evrejski: Izrail e mojot prvoroden sin
(Vtora kniga MOjseeva,32:19)


Ako e toj (Isa a.s) negoviot ednoroden sin kako Jakov mu e prvoroden?

Ednoroden jas go razbiram kako sin edinec,a
Prvoroden kako sin koj mu e prv roden (najstar sin)

Neli e ova kontradikcija drugarce?
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Odlicno go opisa Bog...go delam mislenjeto so tebe



Vaka veli Gospod Bog evrejski: Izrail e mojot prvoroden sin
(Vtora kniga MOjseeva,32:19)


Ako e toj (Isa a.s) negoviot ednoroden sin kako Jakov mu e prvoroden?

Ednoroden jas go razbiram kako sin edinec,a
Prvoroden kako sin koj mu e prv roden (najstar sin)

Neli e ova kontradikcija drugarce?
Еднородниот -еднаш се раѓа , Првороден си е син кој е прв роден
значи има разлика
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Еве добар пример за меѓу-религиозна љубов и толеранција



Значи не било тешко да се има разбирање...



Некои нови вредности...



Смеа и добро расположение...

 
D

Delux

Гостин
Dali vo islamot i cuvstvata se smetaat za preljuba...vo red eve umot ke nadvladee pred emociite,ama neli lubovta e pogolema od se.Sega se postavuva prasanjeto,ti nema da imas nikakov fizicki kontakt,no ti cuvstvuvas..dali e dozvoleno toa i dali e grev?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Dali vo islamot i cuvstvata se smetaat za preljuba...vo red eve umot ke nadvladee pred emociite,ama neli lubovta e pogolema od se.Sega se postavuva prasanjeto,ti nema da imas nikakov fizicki kontakt,no ti cuvstvuvas..dali e dozvoleno toa i dali e grev?

Ne,aposolutno deka ne...cuvstvata si se cuvstva no ako taa osoba ne ti e dozvolena a ti gi potisnes tie cuvstva pa makar i da si lud po taa licnost togas ti nemas tuka haram,a ako ti e dozvolena togas izvoli zemi sto e tvoe

Еднородниот -еднаш се раѓа , Првороден си е син кој е прв роден
значи има разлика
Mada objasnuvanjeto ti e boza ama nne e bitno....
Ednorodniot bilo demek ednas se rodil ko da nie se ragame po 10 pati..sekoja osoba se raga ednas be drugar ama dobro ajde ke go zboravime toa ne si go kazal pshhhhh


nego aj sega kazi mi Isa mu e sin na bog neli?I jakov mu e sin i toa prvoroden? Demek prv mu se rodil Jakov
 
R

RAYTHEON23

Гостин
,a ako ti e dozvolena togas izvoli zemi sto e tvoe
имам едно прашање овде!?!?

од кога личноста е приватна сопственост и дали негде во куранот пишува такво нешто на пример ти си на мајка ти на татко а овој на братко и ти добиваш толку а овој пошо е на оној добива толку!!!
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
имам едно прашање овде!?!?

од кога личноста е приватна сопственост и дали негде во куранот пишува такво нешто на пример ти си на мајка ти на татко а овој на братко и ти добиваш толку а овој пошо е на оној добива толку!!!
to vsusnost prasuvas za podelba na imot,taka? ako dobro te razbrav...

vo suretul en-nisa ne znam samo na koj ajet.....bas e naglaseno kolku i kako se deli na site chlenovi od familijata podednakvo...

ke vidam utre ke se potrudam da gi najdam citatite i ke ti gi napisam na post...inshallah
 
R

RAYTHEON23

Гостин
да за имотот ме интересира???
провери:smir:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
имам едно прашање овде!?!?

од кога личноста е приватна сопственост и дали негде во куранот пишува такво нешто на пример ти си на мајка ти на татко а овој на братко и ти добиваш толку а овој пошо е на оној добива толку!!!
(En-Nisa)

10.Onie koi go jadat imotot na jetimite (siracite) bespravno,navistina,frlaat ogan vo stomcite svoi;naskoro ke se przat vo ognot dzehennemski.

11.Ete Allah vi ostava vasiet,sto se odnesuva do vasite deca,da im ostavite:na maskoto del kolku od dve zenski (se misli na kerki).A ako,pak,bidat poveke od dve nim im pripagaat dve tretini od ona sto go ostavil a ako e samo edno mu pripaga polovina.A na roditelite,za sekoj poedinecno shestina od ona sto go ostavil ako ima dete,a ako nema dete,vo slucaj da go nasleduvaat roditelite na majkata i pripaga edna tretina.A ako ima braka - na majkata i sleduva shestina. Ova e po vasietot i podmiruvanjeto na dolgot....

12.Vam vi pripaga polovina od ona sto go ostavaat zenite vasi ako nemaat dete,a amo imaat dete,vam vi pripaga cetvrtina od ona sto go ostavat napraveniot vasiet so koj se odreduva ili po podmiruvanjeto na dolgot. A nim im priaga cetvrtina od ona sto ke go ostavite ako nemate, dete a ako imate dete nim im pripaga osminaod ona sto ke go ostavite po napraveniot vasiet so koj se odrediuva ili po podmiruvanjeto na dolgot.A ako mazot i zenata nema komu da otavat,od nagornaili nadolna loza,a imaat brat ili sestra - na sekoj od niv mu pripaga edna shestina,a ako gi ima poveke .togas site zadedno ucestuvaat vo retina po napraveniot vasiet ili po podmiruvanjeto na dolgot bez da bide nekoj osteten.Basietot e od Allah.Allag e Znael i Blag.

14.Ete,toa se granicite Allahovi. Onoj koj e poslushen na Allah i na pejgamberot Negov ke vleze vo dzennetskite bavci niz koi reki tecat.Vo niv za navek ke ostane.Ete,toa e pobeda golema.

Izvinete odnapred ako mima pecatni greski...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Јаки постови, нема што.:coffee:
Зар ако е нешто одвиткано, мора да е загадено? ٍСо какви не средства се служи лукавиот за да ве:hump:, т.е. одвлече од вистината :pos2:.

Гравот што се купува во продавница запакован со етикета Сончева долина е ист оној што отворен стои во вреќи, исто важи и за се друго.
Јас некни путер купив од Тинекс словенски и тоа, (Бутерино) и внатре имаше мувла (не е невообичаено од Тинекс).
СДК, не е паковката тоа што го дава вкусот:tapp:и ја запазува чистотата, како што ве учат лажните пророци, но душевнта чистота на храмот односно телото is what really matters.

:pipi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom