Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
No tuka postoi uslov...|"ako nemas sto drugo",a ako imas pa jades toa Allah gleda se
Исто е и тука, ако се мора, не е забрането, ама не ти да земаш која ти кејф сака... И да се договориш со нејзините родители, а посиромашните да останат со стап враце.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Исто е и тука, ако се мора, не е забрането, ама не ти да земаш која ти кејф сака... И да се договориш со нејзините родители, а посиромашните да останат со стап враце.

Jas ti kazav preeska ama dali primeti ne znam....ako nekoj nepravedno postapuva,Allah se gleda i ke izlezeme pred nego na sudniot den da odgovarame za nasite postapki.
Iskreno i jas sum za sekoj po edna da si ima
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Jas ti kazaka ama dali primeti ne znam....ako nekoj nepravedno postapuva,Allah se gleda i ke izlezeme pred nego na sudniot den
Iskreno i jas sum za sekoj po edna da si ima
Епа гледаш бе брат, ти оставаш да грешат лугево, зошто да грешиш кога Господ ти дал ум да разликуваш?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Епа гледаш бе брат, ти оставаш да грешат лугево, зошто да грешиш кога Господ ти дал ум да разликуваш?


Drugar..da ne ti se spie tebe? Ti razbiras deka e dozvoleno da se ima 4 zeni pod uslov da si praveden kon site 4 podednakvo a ako mislis deka nemozes togas zadrzi si ja taa sto ja imas i kuti.....

Ako ako,pak,se plasite deka nema da bidete pravedni,togas,dosta vie edna:...(En nisa,4:3)
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Напишано од Toecutter
Dali e tocno deka vo islamot moze maz da se zeni so 4 zeni i dali bogatite mozat da imaat haremi?
Dozvoluvajte da ja podetalno objasnim koga e dozvoleno so 4 zeni maz da se zeni. Iako ne zname dobro Makedonski veruvam ke me razberete.

1-Da prezivi ona i decava.
Kako sto i rece drugarot podole, porano imal mnogu vojni. Na koji mnogu mazi poginale.
Zenite ostanale udovice, i toa so edno ,dve ili tri deca.
Zenite bile nezastiteni.
Porano nemal fabirke ili rabota za zenite osven zemjata sto ja rabotale.
Pa zenata ne bila dovolno jaka da raboti zemjata i da gi rani decava, za vreme na borba ili odmah posle vojna.
Porano nemalo penzija ili detski dodatoci.

Zatoa bila primorana da se udava za eden maz koj mu bil zastita i pomosnik na nea i na nejzinite deca.

2- Da se cuva moralot.
Zenata ne bila dosta jaka za da se cuva od nepozanatite mazi.
Ona bila nedovolna jaka za da odbie siluvanje.
Ako ona ima edno dete doadja drugiot ja siluva ona rodi drugo dete od drugo musko.
Proadja eden karavan ja vide zenata sama pa i on ja siluva, pa nepoznat moze dosol tretiot i on bil brat na drugiot koi ne kazuvat eden na drug i taka ona rodi treto dete.
Pa nenamerno decava moze da se zemat eden so drug bez da se znae koj mu bil tatko, dodeka i majkamu ne mozela da saznae po mrak. (nemal sialici na toa vreme:)

3-Za da mazot zema drugata zena, treba dozvolata od prvata zena. Samo ako i ona pristanuva na toa.

4-Ako prvata zena nemala deca, bila sterilna ona sama trazila ponekogas druga zena na svoj maz. zAtoa sto porano na starost nemal starski domovi.
Nego decava se grizile za svoite roditeli na starost.

5-Mazot treba mnogu pravilno da postapi so zenite.
Ako ne moze na toa ne sme da zeme dve ili povece zeni.
Na primer se sekoja isto da ima sexualno odnosi, bez da ja nekoja ostrani. Treba sekoja isto da go zadovoli. Ako ne za toa ima golem greh.

6-Mazot materialno treba da ima dovolno kapital za da gi podrzava zenite. Znaci tolku kolku niedna da ne pati potoa od siromastia.
Ako on ne moze da rani samiot sebe ne mora so niedna zena da se ozeni.

Ako sum zaboravil nesto neka me dopolni nekoj sto poveke znae.

Seto ova na denesniot den mozemo slobodno da kazemo deka e nevozmozno i ne e prakticno. Uslovite ne dozvoluvat.

Jas se setim na eden star sto pogine pred 8 godini on imase dve zeni. Jas kako dete se cudev kako dvete zeni isto gi sakase. A i zenite kako da bea dve drugarki. Nikogas ne slusnav da se karat edna so druga. znaem nema da me veruvate. Jas i den deneska se mislam.
Ednata zena uste e ziva. A i decava so drugata zena ja vika prvata postarata (prvata zena) majka.
I koga ona umrela plakale kako da poginal svoeto rodna majka.
Ova e ziva istina.

A toa sto deneska sheikite se zenat so poveke zeni i imat haremi toa ne mozam da kazam deka e Islam. Tie preteruvat.

I nemojte da mislite deka vo Arabija se praktikuva 100% Islam. I ne zemajte niv za primer.
Sheik ide na odmor so negovata personalni Avion, a drugite avioni so negovite kuvari, i drugi pomosnici.
Vo Kuran pisuva deka ako eden brat musliman pati od siromastija na drugiot del na svetot a ti trosis bogatstvo bez potreba za toa ke imas odgovornost.
Ako site muslimani vo okolnost imat dovolno bogatstvo. Pa ako komsijata ne e musliman nego od edna druga religija, i ako on e siromah, ako si vo moznost da mu pomognes isto treba da mu se pomogne.

Znaci za sekoj odgovor: koj e poln so ljubov, red, covecanstvo, miroljubivost, milostiv. Pravi Islam ako sakate da doznavate toa mozete samo vo Kurani kerim da ucite.

Es-Selamu Alejkum (Mir da bide nad vas)
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Dozvoluvajte da ja podetalno objasnim koga e dozvoleno so 4 zeni maz da se zeni. Iako ne zname dobro Makedonski veruvam ke me razberete.

1-Da prezivi ona i decava.
Kako sto i rece drugarot podole, porano imal mnogu vojni. Na koji mnogu mazi poginale.
Zenite ostanale udovice, i toa so edno ,dve ili tri deca.
Zenite bile nezastiteni.
Porano nemal fabirke ili rabota za zenite osven zemjata sto ja rabotale.
Pa zenata ne bila dovolno jaka da raboti zemjata i da gi rani decava, za vreme na borba ili odmah posle vojna.
Porano nemalo penzija ili detski dodatoci.

Zatoa bila primorana da se udava za eden maz koj mu bil zastita i pomosnik na nea i na nejzinite deca.

2- Da se cuva moralot.
Zenata ne bila dosta jaka za da se cuva od nepozanatite mazi.
Ona bila nedovolna jaka za da odbie siluvanje.
Ako ona ima edno dete doadja drugiot ja siluva ona rodi drugo dete od drugo musko.
Proadja eden karavan ja vide zenata sama pa i on ja siluva, pa nepoznat moze dosol tretiot i on bil brat na drugiot koi ne kazuvat eden na drug i taka ona rodi treto dete.
Pa nenamerno decava moze da se zemat eden so drug bez da se znae koj mu bil tatko, dodeka i majkamu ne mozela da saznae po mrak. (nemal sialici na toa vreme:)

3-Za da mazot zema drugata zena, treba dozvolata od prvata zena. Samo ako i ona pristanuva na toa.

4-Ako prvata zena nemala deca, bila sterilna ona sama trazila ponekogas druga zena na svoj maz. zAtoa sto porano na starost nemal starski domovi.
Nego decava se grizile za svoite roditeli na starost.

5-Mazot treba mnogu pravilno da postapi so zenite.
Ako ne moze na toa ne sme da zeme dve ili povece zeni.
Na primer se sekoja isto da ima sexualno odnosi, bez da ja nekoja ostrani. Treba sekoja isto da go zadovoli. Ako ne za toa ima golem greh.

6-Mazot materialno treba da ima dovolno kapital za da gi podrzava zenite. Znaci tolku kolku niedna da ne pati potoa od siromastia.
Ako on ne moze da rani samiot sebe ne mora so niedna zena da se ozeni.

Ako sum zaboravil nesto neka me dopolni nekoj sto poveke znae.

Seto ova na denesniot den mozemo slobodno da kazemo deka e nevozmozno i ne e prakticno. Uslovite ne dozvoluvat.

Jas se setim na eden star sto pogine pred 8 godini on imase dve zeni. Jas kako dete se cudev kako dvete zeni isto gi sakase. A i zenite kako da bea dve drugarki. Nikogas ne slusnav da se karat edna so druga. znaem nema da me veruvate. Jas i den deneska se mislam.
Ednata zena uste e ziva. A i decava so drugata zena ja vika prvata postarata (prvata zena) majka.
I koga ona umrela plakale kako da poginal svoeto rodna majka.
Ova e ziva istina.

A toa sto deneska sheikite se zenat so poveke zeni i imat haremi toa ne mozam da kazam deka e Islam. Tie preteruvat.

I nemojte da mislite deka vo Arabija se praktikuva 100% Islam. I ne zemajte niv za primer.
Sheik ide na odmor so negovata personalni Avion, a drugite avioni so negovite kuvari, i drugi pomosnici.
Vo Kuran pisuva deka ako eden brat musliman pati od siromastija na drugiot del na svetot a ti trosis bogatstvo bez potreba za toa ke imas odgovornost.
Ako site muslimani vo okolnost imat dovolno bogatstvo. Pa ako komsijata ne e musliman nego od edna druga religija, i ako on e siromah, ako si vo moznost da mu pomognes isto treba da mu se pomogne.

Znaci za sekoj odgovor: koj e poln so ljubov, red, covecanstvo, miroljubivost, milostiv. Pravi Islam ako sakate da doznavate toa mozete samo vo Kurani kerim da ucite.

Es-Selamu Alejkum (Mir da bide nad vas)

Koj ke saka da razbere ke moze,koj nema da saka i ne znam kolku da se doteraat objasnuvanjata nema da pali...

Dzezakala hair brate,odlicno objasneto....Allah da te nagradi inshallah
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
Aj ова објаснете ми го!

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=40051

Исламот случајно да не го налага тоа?
Ако да, тогаш зошто кај нас не се спроведува (кај нашите Муслимани)?
 
Член од
27 април 2009
Мислења
217
Поени од реакции
13
Вака сакам да запрашам некоја личност која може да ми одговори на прашањето: на пример во центарот на кичево се наоѓа дервишка џамија, во неа колку што знам не одат сите муслимани односно одат само дервиши и колку што сум слушнал изведуваат некој ритуали со бодење на усните и слично , имав можност да запрашам еден муслиман кој ми кажа дека всушност правите муслимани дервишите ги нарекуваат предавници бидејќи тие не го признаваат мухамед односно дека пророк бил некој си братучед на мухамед... Прашањето ми беше Што се всушност Дервишите и ако може некој да ми објасни поопширно за нив...

Aj ова објаснете ми го!

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=40051

Исламот случајно да не го налага тоа?
Ако да, тогаш зошто кај нас не се спроведува (кај нашите Муслимани)?
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=40051

еве нешто што сум слушнал јас
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Aj ова објаснете ми го!

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=40051

Исламот случајно да не го налага тоа?
Ако да, тогаш зошто кај нас не се спроведува (кај нашите Муслимани)?

Ova drugarce ne e od nasata vera...ako ova go izmislil nekoj bolen arap togas e negov problem a ne na verata.
Verata e cista od takvi raboti...ako nekoj najde nesto takvo vo kur'anot ili nekoj hadis neka go navede.

Вака сакам да запрашам некоја личност која може да ми одговори на прашањето: на пример во центарот на кичево се наоѓа дервишка џамија, во неа колку што знам не одат сите муслимани односно одат само дервиши и колку што сум слушнал изведуваат некој ритуали со бодење на усните и слично , имав можност да запрашам еден муслиман кој ми кажа дека всушност правите муслимани дервишите ги нарекуваат предавници бидејќи тие не го признаваат мухамед односно дека пророк бил некој си братучед на мухамед... Прашањето ми беше Што се всушност Дервишите и ако може некој да ми објасни поопширно за нив...



http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=40051

еве нешто што сум слушнал јас


Toa se najsmesnite luge koi nekogas sum slusnal za niv...tie veruvaat deka Allah koga ja pratil objavata po angelot Dzibril a.s (Gabriel) namesto da mu ja objavi na Ali r.a (Sovremenik i drugar na Muhammed a.s) toj pogreska mu ja dostavi objavata na Muhammed a.s i taka toj stana pratenik.
vo "dzamijata" nivna ne se vleguva zatoa sto e preplavena so sliki od Ali r.a a poznato ni e od hadisot na Muhammed a.s deka rekol Angel ne vleguva na mesta kaj sto ima slika i kuce.

A ona so bockanjeto e klasicna nivna novotarija koja ne e od islamot t.e nitu vo kuranot ni e receno nitu pa imame hadis od Muhammed a.s deka to taka postapuval
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
...Ova drugarce ne e od nasata vera...ako ova go izmislil nekoj bolen arap togas e negov problem a ne na verata.
Verata e cista od takvi raboti...ako nekoj najde nesto takvo vo kur'anot ili nekoj hadis neka go navede....
така и мислев
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
така и мислев

Sekogas koga ke vidis nesto so unistuvanje na covecki cuvstva,povreda na ego na koj bilo pol ili slicno bidi siguren deka ne e od Islamot....Allah nikomu ne nanesuva steta ni kolku edna troshka
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom