Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

ПапиТа

Манијак
Член од
19 ноември 2008
Мислења
33
Поени од реакции
1
Зошто е толку нетолерантен и насилен исламот? Еве на пример еден цитат "In Iran, converts to Christianity face the death penalty".

Бедно знаеш беднооооо....
...Значи вели "In Iran converts to Christianity face the death penalty" дрн дрн...со што можеш (ако поубаво ја прочиташ реченицата) ќе сконташ дека не е до Исламот туку до Иранот:)...до неговата власт...
Иначе тоа ти е типичен стереотип...сите муслимани се терористи и ние се живо и диво колеме...ама не е така...
Дали некој е монструм или не...не зависи од неговата вера туку од самиот човек...и ова треба да ни биде основно мерило...
коа ова на сите нас ќе ни биде јасно ќе нема предрасуди ќе нема тепање карање....туку само дружбаааааааааааааааааааааа :)
поздрав
сите ве сакам:)

ПС.
дечки дај ве молам немојте коментари у стилот: „Ние сме бољи од вас„
Ако сте прави верници и добри луѓе ќе знаете дека секоја вера има една цел:„Да ни пружи надеж и потпора кога ни е најпотребно“...
Мене дома ме учеа: Почитува ги другите вери како што ја почитуваш својата...така да Омер некои коментари не ти се на место брате и полека малце...сепак тука сме да дознаеме повеќе за Исламот (со цел да исчезнат оние предрасуди и стереотипи) а не да се докажуваме која вера е подобра....
Факт е дека сите се добри ...:)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Бедно знаеш беднооооо....
...Значи вели "In Iran converts to Christianity face the death penalty" дрн дрн...со што можеш (ако поубаво ја прочиташ реченицата) ќе сконташ дека не е до Исламот туку до Иранот:)...до неговата власт...
Иначе тоа ти е типичен стереотип...сите муслимани се терористи и ние се живо и диво колеме...ама не е така...
Дали некој е монструм или не...не зависи од неговата вера туку од самиот човек...и ова треба да ни биде основно мерило...
коа ова на сите нас ќе ни биде јасно ќе нема предрасуди ќе нема тепање карање....туку само дружбаааааааааааааааааааааа :)
поздрав
сите ве сакам:)

ПС.
дечки дај ве молам немојте коментари у стилот: „Ние сме бољи од вас„
Ако сте прави верници и добри луѓе ќе знаете дека секоја вера има една цел:„Да ни пружи надеж и потпора кога ни е најпотребно“...
Мене дома ме учеа: Почитува ги другите вери како што ја почитуваш својата...така да Омер некои коментари не ти се на место брате и полека малце...сепак тука сме да дознаеме повеќе за Исламот (со цел да исчезнат оние предрасуди и стереотипи) а не да се докажуваме која вера е подобра....
Факт е дека сите се добри ...:)
:aplauz::aplauz:ubavo kazano..:helou:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Бедно знаеш беднооооо....
...Значи вели "In Iran converts to Christianity face the death penalty" дрн дрн...со што можеш (ако поубаво ја прочиташ реченицата) ќе сконташ дека не е до Исламот туку до Иранот:)...до неговата власт...
Иначе тоа ти е типичен стереотип...сите муслимани се терористи и ние се живо и диво колеме...ама не е така...
Дали некој е монструм или не...не зависи од неговата вера туку од самиот човек...и ова треба да ни биде основно мерило...
коа ова на сите нас ќе ни биде јасно ќе нема предрасуди ќе нема тепање карање....туку само дружбаааааааааааааааааааааа :)
поздрав
сите ве сакам:)

ПС.
дечки дај ве молам немојте коментари у стилот: „Ние сме бољи од вас„
Ако сте прави верници и добри луѓе ќе знаете дека секоја вера има една цел:„Да ни пружи надеж и потпора кога ни е најпотребно“...
Мене дома ме учеа: Почитува ги другите вери како што ја почитуваш својата...така да Омер некои коментари не ти се на место брате и полека малце...сепак тука сме да дознаеме повеќе за Исламот (со цел да исчезнат оние предрасуди и стереотипи) а не да се докажуваме која вера е подобра....
Факт е дека сите се добри ...:)
:raz: Ок, забелешката ти е наместо, ќе се обидам во иднина да бидам поблаг со мојот речник, то благодарам на укажувањето. :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Молам некој честит муслиман да ми одговори на овие точки и поддточки, редослено. Ако го стори тоа, Алах секако ќе го награди за неговата трпеливост.

Значи, да не фрлатѕе после по мене дрвја и камења, ова не го смислив јас, тоа се работи од муслиманската света книга заклучокот останува на вас,

Mohammed was an epileptic.

It is in the Hadith that we find the descriptions of what physically happened to Mohammed when he supposedly received his revelations “strongly, frequently and regularly.”
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed would experience ringing in his ears as if he were hearing bells.[59]
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed’s heart would beat rapidly.[60]
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed’s face would turn red.[61]
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed would breathe heavily.[62]
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed would sometimes suddenly fall down or lie down.[63]
…he fell down unconscious on the ground with both his eyes (open) towards the sky.[64]
·[FONT=&quot] [/FONT]He would ask to be covered with a sheet or blanket.[65]
“I fell on the ground… and said, “Cover me! (With) a blanket, cover me!” Then Allah sent a revelation: “O, you wrapped up in a blanket!”[66]
He fell down unconscious on the ground with both his eyes (open) towards the sky. When he came to his senses, he said, “My waist sheet! My waist sheet!”[67]
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed’s lips would tremble as he lay on the ground.[68]
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed would sweat profusely.[69]
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed heard and saw things no one else heard or saw.[70]
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed would sometimes snore like a camel.[71]
·[FONT=&quot] [/FONT]Mohammed would sometimes dream.[72]
These are the characteristics of someone who has epilepsy or some other brain disorder. Let the reader decide for himself.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Ова го нема во Куранот.
Ова е чиста глупост и измислица нема што да се одговори.
Ова е извадок од википедиа сигурно.
Поздрав.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Rubyred,јас ќе забележам дека сите цитати ти доаѓаат од истиот сајт.Му се наоѓа на некој дома Коран за да провери?
Искрено,ми звучи како интересна тема,ама си бара research,и можно е пак да не се дојде до прецизни заклучоци.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Rubyred,јас ќе забележам дека сите цитати ти доаѓаат од истиот сајт.Му се наоѓа на некој дома Коран за да провери?
Искрено,ми звучи како интересна тема,ама си бара research,и можно е пак да не се дојде до прецизни заклучоци.
Еве умно момче, да цитатите доаѓаат од еден ист сајт, и драго ми е што сметаш дека наведените работи се интересни, за кои секако треба reaserch. Може ќе се потврдат-или пак негираат, во секој случај од вистината не треба да се бега.
:smir:Поздрав
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Како која вистина? Па таа што ќе се потврди со researc-от, каква и да е.
Секој треба да има доблест да се соочи со вистината.
Sekoj moze da si proizvede vistina kakva samo nemu mu odgovara.
Prvata i posledna vistina se bazira na deloto.
Najdi mi eden epilepticar koj sto ke transmetira delo isto kako Muhammed s.a.v.s, ondak tvojata vistina ke e pobednik.
 
S

smart ass

Гостин
Коа џамија е со највисока кула во светот:toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom