Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Едно прашање - Прочитав некаде за Народите на Книгата (демек, Христијаните, Евреите а можеби и некои други,ќе имале посебен третман во муслиманската вера). Па, дали е точно и кои се тие Народи, Вери на Книгата???
Може и не се викаа така:nesvest:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
narodi na knigata se evreite i hristijanite oti islamot se nadovrzuva na niv.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
dali koga postite smeete da ja goltate plukankat...ako ne smeete kako vi uspeva?
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
dali koga postite smeete da ja goltate plukankat...ako ne smeete kako vi uspeva?

па кога не пиеш вода цел ден се разбира дека нема да плукаш затоа што немаш ништо....само логично е лесно да се сфати оба.... поздрав
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И од мене „едно„:

Како муслиманскиот бог интервенира во Светов?
Како е неговата промисла за се и за секого видлива и достапна за осознавање за нас, обичните смртници?
Зашто бог е „таму и некаде„ и зашто е само Еден? Нели би му било неинтересно ако би бил онака, сам, изолиран, самодоволен?
Зашто тој бог одбрал смртник за посредник помеѓу него бесмртниот и смртниот род човечки?

Кој ќе ме удостои со одговор на наведените прашања?
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Кој ќе ме удостои со одговор на наведените прашања?

затоа што се глупости....нема одговор на овие прашања направени од некои кој не знаат зошто живеат...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
за какви народи мислиш....проколнат народ или?....
i za tursko vreme hristijanite bile tolerirani i ne im bilo zabraneto da ja ispovedaat svojata vera, imeno za toa zar ima pogolem dokaz od toa sto mnozinskoto makedonsko naselenie e seuste pravoslavno hristijansko iako turcite bile tuka 5 veka koga bile imperija, toa e taka zatoa sto Islamot go priznava Isa a.s, koj bil roden od Merjema i taka natamu, (samo hristijanite ne go priznavaat poslanstvoto na Muhammed a.s.), znaci vo taa smisla terminot narodi na knigata se odnesuva na onie narodi koi Islamot gi prifaka kako sledbenici na predghodnite objavi, onie na Musa a.s. i Isa a.s, no sekako bidejki Islamot gi priznava niv trebna i tie da go priznaat poslanstvoto na Muhammed s.a.v.s bidejki toj e posledniot bozji pratenik koj ja usovrsil verata koja ima ist koren i zatoa se veli narodite na knigata bidejki se nadovrzuva na prethodnite bozji pratenici...

Како муслиманскиот бог интервенира во Светов?
Како е неговата промисла за се и за секого видлива и достапна за осознавање за нас, обичните смртници?
Зашто бог е „таму и некаде„ и зашто е само Еден? Нели би му било неинтересно ако би бил онака, сам, изолиран, самодоволен?
Зашто тој бог одбрал смртник за посредник помеѓу него бесмртниот и смртниот род човечки?
kako bog intervenira vo svetov?
Pa se sto se slucuva e bozja volja se e vo negova vl;ast bidejki bog e apsolutno bitie i ne moze da se zamisli nisto nad Bog taka da se e negova volja nisto ne se slucuva bez negovo znaenje i bez negova volja, ete taka intervenira
kako e dostapna?
pa neli znaes sto ti se slucuva? ete taka e dostapna
zosto bog e samo eden? i tamu nekade?
Bog nuzno e eden bidejki toa e poim koj e aksioma i koj e uslov na se ostanato
i ne e tamu nekade tuku sekoe deluvanje e negova volja...
zosto odbral smrtnik?
zatoa sto odbral
kako sto go odbral isus pa i toj umrel ko covek
taka go odbral muhammed a.s.
ete te udostoiv so odgovori, se nadevam deka ke me svatis pravilno
iako nekoj poupaten ke go kaze ova poubavo no mislam deka sustinata e taa.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
затоа што се глупости....нема одговор на овие прашања направени од некои кој не знаат зошто живеат...
Е која е и каква е таа вера ако нема свое широко видување за сите нешта во Светов? Остана без текст, а?
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Е која е и каква е таа вера ако нема свое широко видување за сите нешта во Светов? Остана без текст, а?

не дека останав без текст...уште еднаш биди појасен кога пишуваш,...добро зошто во исламот за све има одговор...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom