Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Зошто кога Мухамед ги ословува Евреите и Христијаните како следбеници на Книгата кои треба да им дадат пример на останатите,имал потреба од формирање нова религија, да не речам култ наречен ИСЛАМ?
KULT???!!!A zasto tolkava omraza prema islamot..dosega ne znam nekoj da narece za evangelije Kult...Se gleda deka imas problem pa duri sebesi....Pronajdi se covjece ti ne znaes sto zborauvas ti si vo golema zabluda...:tapp:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сакам да се преобратам и да бидам муслиман. Ќе ми ги каже некој каде да се обратам, како да се доближам до Алах?


Со почит,
Бада
Од кај знаеш? Па можеби веќе си блиску до Алах, ама за тоа не си ни свесен....
 
Член од
30 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Од кај знаеш? Па можеби веќе си блиску до Алах, ама за тоа не си ни свесен....
Si go posatavil li nekogas sebesi istoto prasanje????

Сакам да се преобратам и да бидам муслиман. Ќе ми ги каже некој каде да се обратам, како да се доближам до Алах?


Со почит,
Бада


Vo Dzamija, ako si od Skopje idi vo Jahja pasha:smir:
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Го читав Кур`анот и го доживеав како законик кој го уредува секојдневниот живот на луѓето. Има, според мое видување, закони или ако сакаш препораки кои се несоодветни за денешно време што е сосем нормално оти се напишани пред повеќе од 15 века. Дали слепо се придржувате за сите нив, или исламот дава некаква толеранција?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Го читав Кур`анот и го доживеав како законик кој го уредува секојдневниот живот на луѓето. Има, според мое видување, закони или ако сакаш препораки кои се несоодветни за денешно време што е сосем нормално оти се напишани пред повеќе од 15 века. Дали слепо се придржувате за сите нив, или исламот дава некаква толеранција?
Kuranot ne e napisan pred tolku vreme, tuku Allah koj ja gleda seta vecnost, znael on deka se ke ima, ne deka on ne znael kako moze bog da ne znae nesto znaci lugeto go pisale a ne Allah, ne, nego se sto pisuva vo Kuranot e tocno i vazi za site vreminja, ne moze da se menuva, posto Allah ja gleda vecnosta, i Kuranot ne bil pisan od luge pa da reces ne se znaelo vo toa vreme za ova i ova.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
11
Поени од реакции
1
Го читав Кур`анот и го доживеав како законик кој го уредува секојдневниот живот на луѓето. Има, според мое видување, закони или ако сакаш препораки кои се несоодветни за денешно време што е сосем нормално оти се напишани пред повеќе од 15 века. Дали слепо се придржувате за сите нив, или исламот дава некаква толеранција?
Пред да ти биде одговорено на прашањето, ќе те замолам да посочиш кои се тие закони во Кур,анот кои што не се адекватни или актуелни за денешно време.

Секое добро!
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Пример делот каде се вели дека братот треба да се ожени со вдовицата на мртвиот брат, и генерално, законите кои ги уредуваат односите меѓу брачните другари, иако предрасуда е дека исламот не ги почитува жените, напротив, значи не прашувам во тој контекст:helou:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
11
Поени од реакции
1
:) Јас колку што знам таков дел не постои во Кур,анот. Ќе бидеш ли љубезна да го посочиш тој дел?

А што се однесува до второто прашање,колку што видов на брзина,мислам дека во претходните страници веќе е пишувано за жената во исламот. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И од мене „едно„:

Како муслиманскиот бог интервенира во Светов?
Како е неговата промисла за се и за секого видлива и достапна за осознавање за нас, обичните смртници?
Зашто бог е „таму и некаде„ и зашто е само Еден? Нели би му било неинтересно ако би бил онака, сам, изолиран, самодоволен?
Зашто тој бог одбрал смртник за посредник помеѓу него бесмртниот и смртниот род човечки?
А јас, кутриот, сеуште чекам одговори на овие мои прашања...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
А јас, кутриот, сеуште чекам одговори на овие мои прашања...
nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor pa neli ti rekov bg intervenira posto se sto se slucuva e negova volja ne moze nisto da se sluci bez negova volja, zosto e samo eden, treba da znaes dek a bog mora da e e eden posto bog e apsolutno bitie a toa znaci deka ne moze da ima ni dva boga nego samo eden posto nema nisto von negovata volja Bog se drzi pod kontrola.

А јас, кутриот, сеуште чекам одговори на овие мои прашања...
i iizvi ni zaboraiv za poslednovo zosto izbral smrtnik toa ti e isto ko da kazes zosto bog im se javil na smrtnici, pa ete zatoa izbral smrtnik.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ц...Не си ми многу убедлив. Одговорите ти се ептен воопштени-ништо конкретно.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
види треба да си во одбраните за да сфатиш, то ест треба бог да те помилува за да бидеш посинет и одбран како божје дете за да ја сфатиш длабоката порака на Божјата промисла.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
види треба да си во одбраните за да сфатиш, то ест треба бог да те помилува за да бидеш посинет и одбран како божје дете за да ја сфатиш длабоката порака на Божјата промисла.
Велиш, ТОА треба да ми се случи? А како? Како да бидам одбран, посинет, помилуван?
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
11
Поени од реакции
1
MIKI1 напиша:
И од мене „едно„:

Како муслиманскиот бог интервенира во Светов?
Како е неговата промисла за се и за секого видлива и достапна за осознавање за нас, обичните смртници?
Зашто бог е „таму и некаде„ и зашто е само Еден? Нели би му било неинтересно ако би бил онака, сам, изолиран, самодоволен?
Зашто тој бог одбрал смртник за посредник помеѓу него бесмртниот и смртниот род човечки?
А јас, кутриот, сеуште чекам одговори на овие мои прашања...
Зарем според тебе и твоето верување постојат повеќе Богови?

Зарем според тебе Бог не испраќал свои пратеници ?

Зарем според тебе самиот Бог требало да се симне на Земјава ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom