Фан клуб: РК Пелистер

Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
Во полиција најавено е наше присутво, ваше е дали ќе не бркате како порано... А ете гледаш колку си паметен ти текнува на 93та и што ви се деси сред бт..
Вториот инцидент беше во Битола кога натпреварот Пелистер – Вардар, воопшто не започна и не се одигра (13.06.1993). Причината беше повторно иста – пресметка помеѓу Чкембарите и полицијата на градскиот стадион под Тумбе Кафе и низ битолските улици, а епилогот беше: многу повредени и притворени. Според официјалните полициски извори, полесно и потешко повредени беа 37 полицајци. За сите тие настани, спортскиот коментатор на МРТВ, Атанас Костовски , своевремено ќе рече: “Чкембари – Полиција, 2:0”


Да не ти раскажвале дека пресметката била меѓу комитите и Чкембарите тебе? :nesvest:

Шала на страна, среда не дај Боже да се случи нешто доколку вие гостувате... Профилот на Чкембар од 90тите со овие денес е драстично променет, а со оглед на тоа дека во Битола не навиваат само Чкембарите, туку на секоја поважна утакмица се треси цела сала, и сите се на нозе и стар и млад! Молете се на Бога да не ви скокнат на вас, оти ниеден жив нема од салата да излези :smir:
Иако можеби 50% и од Чкембарите и од Комитите се напалени дечиња од основно, сепак и во едните и во другите има секаков вид на луѓе во тие други 50%, есента кога имаше Чкембари во Кале не се случи ништо посебно, едино шо 2-3 дечиња дојдоја на истата трибина и од другиот крај на трибината прозиваја мајки/сестри/тетки/вујни...

Чисто сумљам дека некој ќе ве остај да влезите во салата, со што би си напрајл самиот проблем затоа што ако постојат утакмици од висок ризик, тогаш сосе комити во Младост тоа е веќе ултра висок ризик. На претходните натпревари со Вардар имаше многу тензии што заради провоцирање на играчи, судии, дожд од предмети врз играчите од Вардар... Итоа без противнички навивачи, тек сега ако дојди до тоа ќе биди прав пекол...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.363
Поени од реакции
28.123
Не не ме лажеле така, знам добро што се случи како прво и не дојде до судир до никаков судир мегу Комити и чкембари иако добро се гледа наш како брка ваш член кој притоа бега. Нема везе минато е ова. А за ова ке коментираме во четврток. :salut:
 
Член од
5 мај 2008
Мислења
92
Поени од реакции
17
Во полиција најавено е наше присутво, ваше е дали ќе не бркате како порано... А ете гледаш колку си паметен ти текнува на 93та и што ви се деси сред бт..
Ти иначе арен си со здравјето апчиња се имаш напиено, можно е и торцида да го јадат од вас на свој терен не ме чуди ништо па како пиши шо ви се деси среде Бт како да сме бегале или не скршивте од ќотек, па време беше упм после 21 ГОДИНА макар шо јас лично уште не вервам
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.363
Поени од реакции
28.123
Ти иначе арен си со здравјето апчиња се имаш напиено, можно е и торцида да го јадат од вас на свој терен не ме чуди ништо па како пиши шо ви се деси среде Бт како да сме бегале или не скршивте од ќотек, па време беше упм после 21 ГОДИНА макар шо јас лично уште не вервам
Ја арен сум тебе не те ни прашувам зошто ЗНАМ дека не си арен... Каде прочита дека сум пишал дека сме ве тепале тогаш ? Ти сакајш вервај сакаш не вервај...
 

i'm

*
Член од
11 февруари 2009
Мислења
128
Поени од реакции
21
За греота си бе дете со твоите 17 години 93 ти не си ни бил роден а дојде овде да објаснуваш шо се случило OMG тешко ви е знам
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Ја арен сум тебе не те ни прашувам зошто ЗНАМ дека не си арен... Каде прочита дека сум пишал дека сме ве тепале тогаш ? Ти сакајш вервај сакаш не вервај...


Во полиција најавено е наше присутво, ваше е дали ќе не бркате како порано... А ете гледаш колку си паметен ти текнува на 93та и што ви се деси сред бт..
Дечко...јас знам шо се случи 93та година,иако бев прилично мал...(со некаде 10 години).....
Ти не знаеш зошто не беше роден...:helou:
Со мои очи гледав како полицијата воведе полициски час,и имаше ВИСТИНСКА ВОЈНА цел ден со Чкембари низ целиот центар на Битола....
И во мојата улица се водеа борби....се апсеа Чкембари,се маваше по џандарите...
Класична АНАРХИЈА беше тој ден во Битола....
Преку 200 приведени Чкембари-преку 50 повредени џандари,од кои неколку потешко...
Тоа беше ВОЈНА....
И нека бидат среќни твоите идоли шо имаше цела армија џандари тогаш,зошто во спротивно можам да замислам шо ќе беше....
Знаат и тие во кое време си заминаа од Битола...петлите почнаа да кукурикаат...

А верувај за среда....не преудицирам....
Ова не е провокација,не е закана....:nenene:
Среда,доколку се појавите ќе биди слично сценарио...
Иако како шо спомнаа погоре,не се повеќе оние стари хулигани на трибини,сепак добар дел од нив сеуште доаѓаат на утакмици,некои на трибината кај шо седат ВЕТЕРАНИТЕ на Чкембари...некои на другата страна,кај шо ќе бидите вие..
А и обичната публика е ВАТРЕНА....и тоа бааги.....:vozbud:
Да не опишувам ќе се увериш и самиот(доколку дојдиш нормално)....
Позз

..
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.003
Поени од реакции
7.572
komiti до колку дојдите во среда се ќе ви биде опростено за сите грешки до сега и нема никој да жали што ќе играме 2лига во фудбал но сепка не би требало да ве донеста отиу вистина нема услови оти ќе нема место ова како да е нешто слично со калето каде ве пуштаат бе знаат тие а вие знаете за каде барате дозвола?слушам ќе ве носеле со специјалци и триста глупости но сепак најдобор намерно да ви порачам подобор да не идите оти уште сега се осеќа зголемната .....
pс.за инцидентот во 93 што го сппмнувате прв пат осетив што е солзавец и убо кажа томасот тогаш беше како полициски час низ Битола и имаше искрешно коли па џандарски комбина дуќани и се како што сега гледате на тв протестите во грција

p.p.s.Беше време на големи нереди помеѓу комити и чкембари и еден олд скул полицаец дојде во маалото со цел несмасно и насилно да ги испрашува клинците: Кои се чкембари? Чичко во зрели години, елегантен со кремав шешир, застана и горделиво и дрско му се обрати на полицаецот: Сите ние сме чкембари! Настапи ослободувачки свеж воздух, триумф на граѓанска слобода!izvor
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.003
Поени од реакции
7.572
Pelister bara sudisko menuvanje

Vo presret na golemoto derbi od 17 kolo na VIP Super ligata vo rakomet, koe v sreda ke se igra vo sportskata sala Mladost megu Pelister i Vardar Pro, strastite se veke podgreani. Imeno upravata na Pelister pred nekolku dena so oficijalno soopstenie gi izvesti prvite luge na federacijata, no i mediumite deka bara izzemanje na sudiskiot par Nacevski - Nikolov, koi po tret pat se delegirani za ovoj natprevar. Iako se raboti za najdobriot nas par i sudii koi ja delea pravdata na Svetskoto prvenstvo vo Svedska, sepak pelisterci se zalat na nivnite odluki na poslednite sredbi na lutite rivali. Od Pelister uste potenciraat deka krajno vreme e da se smeni trendot i namesto skopski sudii na ova derbi da sudat i sudii od drugite gradovi, pa zosto da ne i od Bitola, ako sudiskiot par Mitrevski - Todorovski e poveke od podgotven za vakvi natprevari. Nasite sogragani samo sto se vratija od mecot od osminafinaleto na Celing Kupot megu Maribor Branik i Kolubara.
Vo meguvreme se najavuva i doaganje na gostinski navivaci vo sportskata sala Mladost sto bi bilo rizicen poteg so ogled na antagonizmot na dvete navivacki grupi i moznosta za incident vo zatvoren prostor. Za vreme na vikendot Vardar Pro go osigura cetvrtfinaleto na Kupot na Kupovite i ostanuva edinstven nas pretstavnik vo Evropa

Z.M.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
da ne ima na nekoja tv prenos?
Ќе има снимка на ТВ орбис...најверојатно наредниот ден...(четврток)...
Мислам дека ја имаше на времето оваа телевизија на програмата на кабловските во Прилеп.....

П.С.Добро кажа Горан...можно е да не почни утакмицата....:pipi:
Како и да е ЖУСТРО ќе биди....:zlo:
 

Buji Buton

Manijak :P
Член од
4 мај 2010
Мислења
929
Поени од реакции
228
Ќе има снимка на ТВ орбис...најверојатно наредниот ден...(четврток)...
Мислам дека ја имаше на времето оваа телевизија на програмата на кабловските во Прилеп.....

П.С.Добро кажа Горан...можно е да не почни утакмицата....:pipi:
Како и да е ЖУСТРО ќе биди....:zlo:
ja ima mislam orbis na kablovska oti ovie pederive od a2 ne ja prenesuvaat se da mu ebam :mad:
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
ja ima mislam orbis na kablovska oti ovie pederive od a2 ne ja prenesuvaat se da mu ebam :mad:
Далеку е Битола...нема пари А1 (блокирани сметки...:)))да дава за преноси во други градови....:motor:...
Поскапи бензинот....:smir:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Далеку е Битола...нема пари А1 (блокирани сметки...:)))да дава за преноси во други градови....:motor:...
Поскапи бензинот....:smir:

не се потпирајте само на а1, тука се и мтв, сител, канал 5, алфа што не врши некој од овие пренос?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom