Креационизам наспроти еволуционизам

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Можи има некои понови научни истражувања, тајни кои не се објавуваат јавно на википедија туку од оние за кои знаат само неколкумина во светот и ако кажат ќе им се случи некоја “несреќа“ ........
Теории на Заговор - Адреса Toecutter.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ако према чорбаџијата имало само еден маж и жена од кој потекнува цело човештво се пставува прашање, која раса биле и која крвна група.
Очигледно е дека од тие први луѓе ЕВОЛУИРАЛЕ и разни раси и разни крвни групи. Дали Адам и Ева биле црни или жолти или бели. И како започнала еволуцијата и зошто? што им фалело на тие први луѓе за да мора да се сменат крвни групи и боја на кожа?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
На ова мисли
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve
http://en.wikipedia.org/wiki/Most_recent_common_ancestor
Common fallacies

[edit]Not the only woman
One of the misconceptions of mitochondrial Eve is that since all women alive today descended in a direct unbroken female line from her that she was the only woman alive at the time.[9][10] However nuclear DNA studies indicate that the size of the ancient human population never dropped below some tens of thousands;[9] there were many other women around at Eve's time with descendants alive today, but somewhere in all their lines of descent there is at least one generation with no female offspring (and men do not pass on their mothers' mitochondrial DNA to their children). By contrast, Eve's lines of descent to each person alive today includes at least one line of descent to each person which is purely matrilineal.
[edit]Not alive at the same time as "Adam"
Sometimes mitochondrial Eve is assumed to have lived at the same time as Y-chromosomal Adam, perhaps even meeting and mating with him. Like Eve, "Adam" probably lived in Africa; however, Eve lived much earlier than Adam – perhaps some 50,000 to 80,000 years earlier than Adam – due to the greater variability in male fecundity.[11]
[edit]Not the most recent ancestor shared by all humans
Main article: Most recent common ancestor
Mitochondrial Eve is the most recent common matrilineal ancestor, not the most recent common ancestor (MRCA). Since the mtDNA is inherited maternally and recombination is either rare or absent, it is relatively easy to track the ancestry of the lineages back to a MRCA; however this MRCA is valid only when discussing mitochondrial DNA. An approximate sequence from newest to oldest can list various important points in the ancestor of modern human populations:
The Human MRCA. All humans alive today share a surprisingly recent common ancestor, perhaps even within the last 5,000 years, even for people born on different continents.[12]
The Identical ancestors point. Just a few thousand years before the most recent single ancestor shared by all living humans comes the time at which all humans who were alive either left no descendants or are common ancestors to all humans alive today. In other words, from this point back in time "each present-day human has exactly the same set of genealogical ancestors". This is far more recent than Mitochondrial Eve.[12]
"Y-Chromosomal Adam", the most recent male-line ancestor of all living men, was much more recent than Mitochondrial Eve, but is also likely to have been long before the Identical ancestors point.
Токму заради ваквиот copy-paste начин на дискутирање не ми се дебатира овде. Замисли сега јас да ти реплицирај копирајќи некој километарски текст на англиски јазик, потоа ти ми "вратиш" со уште еден поголем, па јас тебе со уште поголем, па ти мене youtube линк, јас тебе youtube линк итн. И што добиваме? Спамови, паралелни монолози, а себе си се ставаме како посредници меѓу спротиставени веб сајтови кои меѓусебно "дебатираат".

Затоа ти велам Stefus-Refus, преведи го горниот текст и слични на него, научи ги на памет и повели на дебата во живо па да видиме чии научни аргументи држат вода, дали на паметните и саркастични еволуционисти или пак на "ретардираните" креационисти. Истата покана важи и за било кој друг "фраер зад монитор".

п.с. Од горната генерализација со сигурност го исклучувам Let 3 кој никогаш не сум го приметил да залепил овде некој copy-paste текст. И покрај тоа што не сме истомисленици, секоја чест за тоа.
 
P

PoisonLady

Гостин
Изгледа и ништо не ти е јасно. Прашав кој ги створил вонземјаните, бидејки (според библијата која очигледно не ја имаш прочитано, пишува дека господ створил се), а не дали негира или потврдува постоење. Вонземјани има, само кој ги створил?




:pos: Свето тројство во стариот завет, кој син во стариот завет? Прочитај го тоа книгичето, таканаречено библија.
Бидејќи очигледно ја немаш прочитано библијата ќе се спротивставеше на тој цитат кој јас го извадив од контекст, еве прочитај си што пишува подолу (а вака цитат по цитат и тоа по заслуга на атеисти и ќе ја прочиташ цела библија) Ако ја имаше прочитано ќе ми го цитираше ова:



А за следното и да не коментирам,

Значи легнал со една од неговите сестри.......

Значи во тоа време инцестот бил IN, сега е OUT, зошто? пу пу не важи? :pos:

П.С. Бројките се за полесно да се снајдеш во библијата.
Светото Тројство постоело од секогаш.Невозможно е да постои во Новиот Завет а во Стариот не.Очигледно е дека ти или ја немаш прочитано Библијата или воопшто не ја разбираш.
За инцестот...како луѓето би се размножувале ако не постоел инцестот? Затоа што во почетокот нели биле само еден маж и една жена па од нив настанало човештвото? Не постоел друг начин.
 
P

PoisonLady

Гостин
Затоа ти велам Stefus-Refus, преведи го горниот текст и слични на него, научи ги на памет и повели на дебата во живо па да видиме чии научни аргументи држат вода, дали на паметните и саркастични еволуционисти или пак на "ретардираните" креационисти. Истата покана важи и за било кој друг "фраер зад монитор".

п.с. Од горната генерализација со сигурност го исклучувам Let 3 кој никогаш не сум го приметил да залепил овде некој copy-paste текст. И покрај тоа што не сме истомисленици, секоја чест за тоа.
Чорбаџија,забележав дека повеќе пати дечкиве ги имаш повикано на јавна дебата,но ќе ти кажам јас зашто не се нафаќаат-затоа што таму нема да ја имаат при рака википедија па да можат да прават copy-paste.Иначе и јас ја поддржувам твојата идеја.
 
P

PoisonLady

Гостин
Инцест, значи оправдуваш инцест?
А дали оправдуваш брак помеѓу брак и сестра?
И дали размислуваш на потомството/последиците?
Ова не значи дека Чорбаџија или јас или било кој друг кој верува во креационизам го оправдува инцестот.Едноставно,според Библијата светот така настанал (преку инцест) но во денешно време кога има 7 милијарди лиѓе во светот тоа е недозволливо.Всушност,самиот Бог уште во времето на Мојсеј,му кажал нему да престанат луѓето со таквиот начин на размножување затоа што веќе имало доволен број на луѓе(ме мрзи сеа да го барам точниот стих во Стариот Завет).
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Светото Тројство постоело од секогаш.Невозможно е да постои во Новиот Завет а во Стариот не.Очигледно е дека ти или ја немаш прочитано Библијата или воопшто не ја разбираш.
За инцестот...како луѓето би се размножувале ако не постоел инцестот? Затоа што во почетокот нели биле само еден маж и една жена па од нив настанало човештвото? Не постоел друг начин.
Кој не ја прочитал библијата е очигледно од твоите постови
А и тие делови што си ги прочитала, уште појасно колку си ги разбрала.
„Во библијата пишува ова....или она“ тоа го земаш за апсолутна вистина? Имаш нешто друго прочитано освен фрагменти од библијата? Можда Црвенкапа и Алиса во земјата на чудата?
 
P

PoisonLady

Гостин
Кој не ја прочитал библијата е очигледно од твоите постови
А и тие делови што си ги прочитала, уште појасно колку си ги разбрала.
„Во библијата пишува ова....или она“ тоа го земаш за апсолутна вистина? Имаш нешто друго прочитано освен фрагменти од библијата? Можда Црвенкапа и Алиса во земјата на чудата?
Ако ти тоа си читал,тоа си е твој проблем.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ако ти тоа си читал,тоа си е твој проблем.
Твојот проблем е што ништо немаш читано, па дури ни тоа во кое се повикуваш.


еве ти го тоа што не знаеш ни кај да го бараш, ако имаше прочитано ќе знаеше
18 И му рече Господ на Мојсеј,
велејќи:
2 „Кажи им на синовите Израилеви и
речи им: Јас сум Господ Бог ваш.
3 Не постапувајте како што се постапува
во египетската земја, во која живеевте,
не постапувајте ни така како
што постапуваат во земјата хананска,
во која ве водам, и не управувајте се
според нивните закони.
4 Извршувајте ги сите Мои наредби и
пазете ги сите Мои заповеди, постапувајќ
и според нив. Јас сум Господ, Бог
ваш.
5 Пазете ги сите Мои заповеди и сите
Мои закони и извршувајте ги, и секој
што ги извршува жив ќе биде. Јас сум
Господ (Бог ваш).
6 Никој не смее да се доближува до
сродница по тело, за да ја открие голотијата
нејзина. Јас сум Господ.
7 И голотијата на таткото свој и голотијата
на мајката своја да не ја откриваш;
таа ти е мајка, не откривај ја голотијата
нејзина.
8 Голотијата на татковата жена не
откривај ја; тоа е голотија на твојот
татко.
9 Голотијата на сестрата твоја, која е
од татко ти или од мајка ти, родена во
куќата или надвор од куќата, да не ја
откриваш голотијата нејзина.

А дека се настанало од инцест, мало морген
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако према чорбаџијата имало само еден маж и жена од кој потекнува цело човештво се пставува прашање, која раса биле и која крвна група.
Очигледно е дека од тие први луѓе ЕВОЛУИРАЛЕ и разни раси и разни крвни групи. Дали Адам и Ева биле црни или жолти или бели. И како започнала еволуцијата и зошто? што им фалело на тие први луѓе за да мора да се сменат крвни групи и боја на кожа?
Самото име „Адам„ е повеќеслојно и значи „...од земја роден/земјолик...„, што значи дека Адам имал, отприлика, окер-кафеава боја на кожата. Ева, која е одвоена од Адама, веројатно ја зачувала истата боја на кожата. А за тоа која крвна група биле, тоа тешко дека некој ќе ти одговори.

Што се однесува до еволуцијата, такво нешто е непознаница во катихизисот, но позаница е не-еволицијата, т.е. сите дегенерички и очигледни процеси во природата.

Синовите Ноеви: Сим, Хам и Јафет се пра-татковци на денешните индо-европски народи, од кои потекнуваат и американските „индијанци„. А бојата на кожата и човековите раси се последица од раселувањето на народите после кулатата вавилонска (оклу 4 000 г. пр. н.е.), а особено по пореметувањето во природните процеси, кое се интензивира после Потопот и кое и тековно се случува и се забележува.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
18И му рече Господ на Мојсеј,
велејќи:
2 „Кажи им на синовите Израилеви и
речи им: Јас сум Господ Бог ваш.
3 Не постапувајте како што се постапува
во египетската земја, во која живеевте,
не постапувајте ни така како
што постапуваат во земјата хананска,
во која ве водам, и не управувајте се
според нивните закони.
4 Извршувајте ги сите Мои наредби и
пазете ги сите Мои заповеди, постапувајќ
и според нив. Јас сум Господ, Бог
ваш.
5 Пазете ги сите Мои заповеди и сите
Мои закони и извршувајте ги, и секој
што ги извршува жив ќе биде. Јас сум
Господ (Бог ваш).
6 Никој не смее да се доближува до
сродница по тело, за да ја открие голотијата
нејзина. Јас сум Господ.
7 И голотијата на таткото свој и голотијата
на мајката своја да не ја откриваш;
таа ти е мајка, не откривај ја голотијата
нејзина.
8 Голотијата на татковата жена не
откривај ја; тоа е голотија на твојот
татко.
9 Голотијата на сестрата твоја, која е
од татко ти или од мајка ти, родена во
куќата или надвор од куќата, да не ја
откриваш голотијата нејзина.

Те молам без вакви текстови ќе помислат дека може на покриено :sekss: со мама, тато , дада и бато.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А бојата на кожата и човековите раси се последица од раселувањето на народите после кулатата вавилонска (оклу 4 000 г. пр. н.е.), а особено по пореметувањето во природните процеси, кое се интензивира после Потопот и кое и тековно се случува и се забележува.
Toa се вика еволуција. Прилагодување на живвите организми на околината и условите за живот.
Можеш да се прашаш зошто кртот има очи али не гледа, не се фукционални, закржлавени се. Дали бог направил утка, нешто згрешил, или кртот кога во некој момент почнал да живее под земја во дупки каде очи како организам не му требале и со тек на генерации и генерации ја изгубиле својата функција.
Ние имаме голем број на гени (96%) истоветни со шимпазата. Тоа докажува дека ние и мајмуните имаме ист предок. Со други животни имаме помалце заеднички гени но сепак имаме дури и со јагулата имаме заеднички по некој ген. Тоа е се доказ дека животот настанал како едноставен вид и после се развивал разделувал и еволуирал. Тие видови кои се одвоиле порано имаат помалце заеднички гени со нас, тие што се одвоиле покасно имаат повеќе.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Самото име „Адам„ е повеќеслојно и значи „...од земја роден/земјолик...„, што значи дека Адам имал, отприлика, окер-кафеава боја на кожата. Ева, која е одвоена од Адама, веројатно ја зачувала истата боја на кожата. А за тоа која крвна група биле, тоа тешко дека некој ќе ти одговори.
The name "Adam" in Hebrew, the idea of 'red', 'red earth', and is related to the Hebrew word "adamantane '= earth. The first man was earthly, from the (red) soil.
27 Бог го создаде човекот во Својот лик, Тој го создаде во Божјиот лик; ги создаде машко и женско.
Според тоа Бог бил црвен транссексулец.
Инаку според библиските буквалисти Адам умрел на 930 години. :toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
The name "Adam" in Hebrew, the idea of 'red', 'red earth', and is related to the Hebrew word "adamantane '= earth. The first man was earthly, from the (red) soil.
27 Бог го создаде човекот во Својот лик, Тој го создаде во Божјиот лик; ги создаде машко и женско.
Според тоа Бог бил црвен транссексулец.
Не. Адам бил човек, претставник на родот човечки, нит машко, нит женско, туку андроген/бесполен.

А тоа дека Бог го создаде Адама „...по свој лик...„, тоа се толкува на друг начин, а не дека Бог има свој лик кој механички го пренел на Адама.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Те молам без вакви текстови ќе помислат дека може на покриено :sekss: со мама, тато , дада и бато.
Они веќе помислиле, за жал гледам овде има и роднини на Јозеф Фрицел (кои веројатно потекнуваат од иста лоза со Каин). За среќа ко во Австрија имаме и ние Д.Х., Д.К. а и едно село близу Скопје, кај што им е место на таквите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom