Слаткар(истика)

M

Mr.InF3ction

Гостин
не знам што ви се допаѓа кај слаткар...
предпоставутам тие што го сакат него.. ги ценат луѓето според тоа што биле.. а не тоа што се...
моментално слаткар нема ништо за да го сакате..... единствено нешто е тоа што можеби сте заљубен/а во него па да го слушате..и браните
друго ништо ама ништо не гледам зш една девојка би го сакала слаткар.. зш ве вика пички?
 

Слепо Црево

Оџачар Грла
Член од
26 мај 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
223
не знам што ви се допаѓа кај слаткар...
предпоставутам тие што го сакат него.. ги ценат луѓето според тоа што биле.. а не тоа што се...
моментално слаткар нема ништо за да го сакате..... единствено нешто е тоа што можеби сте заљубен/а во него па да го слушате..и браните
друго ништо ама ништо не гледам зш една девојка би го сакала слаткар.. зш ве вика пички?
А ти не ги викаш така? :)
 
V

Viktoranius

Гостин
Ај наброј ми еден пејач што не прави пари од музиката, туку си пее така за срце? Не постои таков, значи сите се комерцијала.

Али друго е кога ќе слушнеш комерцијала како Марчело што пренесува текст со поента, и друго е кога ќе слушнеш комерцијала како слаткар од типот на "Спушти се доле".
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
не знам што ви се допаѓа кај слаткар...
предпоставутам тие што го сакат него.. ги ценат луѓето според тоа што биле.. а не тоа што се...
моментално слаткар нема ништо за да го сакате..... единствено нешто е тоа што можеби сте заљубен/а во него па да го слушате..и браните
друго ништо ама ништо не гледам зш една девојка би го сакала слаткар.. зш ве вика пички?
Women don't give a phuck...The nastier the better...I've seen women dancing to the nastiest shit, like "smack `er with the di*k, I put mah di*k in her ear, phuck `er in the eye, blind the bit*h", when u say "wtf?" they all say "ain't talking `bout me"....

-извадок од стенд ап комедијата на крис рок

иначе да, ја го ценам за тоа шо бил, а и сеуште е, само мора да заработува за живот некако нели?
 
D

DartWader

Гостин
Ај наброј ми еден пејач што не прави пари од музиката, туку си пее така за срце? Не постои таков, значи сите се комерцијала.

Али друго е кога ќе слушнеш комерцијала како Марчело што пренесува текст со поента, и друго е кога ќе слушнеш комерцијала како слаткар од типот на "Спушти се доле".

Да се слагам ама ретко кој ја разбира поентата , Понос од Марчело сум да пуштил на многу луѓе сите велеа глупост па морав да им објаснувам 100 пати за да сватат колку е гениална а замисли колку ке им е тешко да ги разберат Mimohod , Dole или пак Rekvijem ? Слаткар им е лесно , пее спушти се доле или шоп шопинг и дете од 10 год ке напише подобри песнии со поента. Ама на обичните луѓе тоа им е интересно . ( Несакам да глумам и правам дека сум многу паметен , ама проста маса јбг)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Јас како единка или индивидуа во ова парче земја наречено Македонија имам право и слобода да се искажам во целост без никакви протести во врска со темава зашто тоа е мое право кое го имам со раѓањето во демократија и секое прекршување на тоа е против уставно и против човечки. Едноставноста во мојот коментар е тоа што за личноста и артистот Марко попознат како Слаткар па подоцна и Слаткаристика во моите очи е слика која што едноставно е премногу деградирачка за да се вклопи во целиот шаблон наречен хип-хоп артисти или популарно наречени рапери. Негова култура која ја прикажува на сцената дали низ неговите движења или во стиховите кои ги интерпретира е поднивото на која треба да го има уметнички артист, зашто нели музиката е уметност. Деградирачките зборови кои ги внесува во своите дела се навредувачки кон женскиот дел од популацијата што е во допир со неговите песни. Текстовите иако се едноставно без никаква некоја уметничка вредност (нешто што не е баш потребно во рапот исто како и музиката која едноставно не е ни потребно да постои со оглед што најголемото внимание е посветено кон текстот) се навредливи кон девојките зашто во нив тие се сексуален предмет врз кој може да ви се исполнат сите ниски страсти кои би ги имал некој маж ако би посакал. Но за чудо, девојките реагираат на тотално различен начин. Тие стихови ги прифаќаат и се воодушевување ги интерпретираат во своите домови, забавни клубови или дискотеки. Но таа тема не е централна во мојот осврт кон делото на Марко Слаткар. Музиката и текстот се утврдени и според мене се под секое ниво но не би можел јас да бидам човекот кој би бил критичарот со оглед што не слушам таква музика но како човек кој слуша, текстовите се превулгарни и навредувачки за да се остане со мирна душа. Неговото навлегување во водите наречени комерцијала се друга тема која не би можело да има некаков конечен крај зашто комерцијалата како поим има различно разбирање за сите луѓе и со тоа е безпредметно да се говори.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Кога би склопил пост од смешките кои ги истресовте у задњиве 10 поста, нема теорија да ми стигне све. Уствари ај ќе пробам на кратко...

:shok: Седна еден ден и рече, ја денеска ќе го напраам попот, fuck Madonna, fuck all the white bitches... In fact, i`m gonna become white.

Многу битна ствар за стануење некомерцијален... :cuc:

Јеп, затоа се појави на MTV unplugged, пошто душата му викаше “оди во тоа студио... таму ќе докажеш дека си некомерцијален и своооој бууууууу“

За своја душа, една зимска ноќ, на сон му се јави Архангел Михаил и му рече “Синко, bad publicity is good publicity, ти само стори го ur thang, an` fuck all them other bitches“.
:tapp:
Абе дечкото сфати од старт како се праат пари, плус беше добар рапер, made a fucking fortune, and still cant help cursing Kim.

Па не кажував дека не се комерцијални Виктор , само кажував дека и покрај тоа што се комерцијални внеле нешто нивно и придонеле многу во она што го прават за разлика од Слаткар. Не кажав дека комерцијалата е обавезно неквалитетна , само реков дека денеска тоа што е комерцијално е најчесто неквалитетно ,меѓутоа немора така да биде и не било така одсекогаш. Инаку да се сложувам со сите реплики што ги даде на мојот пост , точно е дека и Мадона има голема улога во создавањето на Попот покрај Мајкл Џексон , меѓутоа јас сепак поголемиот дел нему би му го препишал . А што се однесува до тоа што го спомнав со вулагрностите коментирав неславно во однос на тоа што не започнаа сите да го следат тој „тренд“ на ставање такви стихови , а не дека се немаат ставано или дека денес не се слушаат. Слаткар ја „воведува вулгарноста“ во песните на исти начин како што Врчак пред некоја година го воведе америчкиот Хип-Хоп ритам во комерцијалните „рап“ (незнам како да се обраќам кон музиката на Врчак) траки . Тој хип-хоп ритам денес го гледаме скоро во секоја трака благодарение ( или не ) на Врчак , а за Слаткар само станува збор кога ќе се појави негова копија.
Инаку да , Едо Маајка често спомнува кучки и курви меѓутоа не се засноваат голем дел од неговите песни на тоа , покрај песната Бомба се разбира.

ОфТопик : Името ми е токму од тоа произлезено , слеп за нештата кој не опкружуваат , затворен во свет од розеви слончиња на плави облачиња кој јадат пастели а какаат виножито. :pipi:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Women don't give a phuck...The nastier the better...I've seen women dancing to the nastiest shit, like "smack `er with the di*k, I put mah di*k in her ear, phuck `er in the eye, blind the bit*h", when u say "wtf?" they all say "ain't talking `bout me"....

-извадок од стенд ап комедијата на крис рок

иначе да, ја го ценам за тоа шо бил, а и сеуште е, само мора да заработува за живот некако нели?
да де и тоа го почитувам...
сите идат мора да заработат на некој начин..и човекот си брка работа...
но сакам да кажам дека тие што го сакаат не го сакаат заради песните што ги прави сега...туку некои други вредности XD
искрено јас слушам само Idiot .. i poletaj од новиот албум онака подобри ми се.. за другите не знам не ми се по ќеф...
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
“Тепај да те слуша, еби да те сака“ - по експлицитно и вулгарно од ова не може да биде, а тесктот е пишуван во раните деведесети. Неславно... јок јок :nenene: ние растевме со таа музика, ја сакаме и почитуваме и ден денеска... :wink:
Most wanted а не Чиста околина!
Ај наброј ми еден пејач што не прави пари од музиката, туку си пее така за срце? Не постои таков, значи сите се комерцијала.

Али друго е кога ќе слушнеш комерцијала како Марчело што пренесува текст со поента, и друго е кога ќе слушнеш комерцијала како слаткар од типот на "Спушти се доле".
Пак се факаш за спушти се доле!
Шо има лошо у тоа шо оди накај комерцијала? Зошто продадено? бидејки сака да направи некоја пара за живот?
Нема да ти одговори оти е безвезе и тука иде само да се исере!
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
99,9% артисти од светската и македонската сцена се искомерцијализирани,но тоа не значи дека не прават добра музика..
кога ќе ги слушнеме песните на еминем,тупак,мајкл џексон и сите други што ги напоменавте може да слушнеме дека песните им имаат смисла за разлика од нашиве пејачи од македоскава сцена кој пејат нешто што ќе им се свиѓа само на тинејџерите и никогаш нема да напишат нешто што ќе се памти подолго време..
и да напоменам дека сите артисти на светот имаат грди песни што немаат смисла,но тоа е како што кажавте и самите,сите се искомерцијализирани,но слаткар за разлика од другите нема ни една песна што може да се издвои..
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
ОфТопик : Името ми е токму од тоа произлезено , слеп за нештата кој не опкружуваат , затворен во свет од розеви слончиња на плави облачиња кој јадат пастели а какаат виножито. :pipi:
Па токму тоа го правиш човеку. Се смееш на “слепите“ - сам си “слеп“. Кога Едо вика кучки во ред е, кога слаткар вика - не е во ред. Тоа ме тера дури да помислам и на некој антипатриотизам дури. И каква ти е таа констатација Слаткар ги заснова на вулгарности своите песни? Како му викаш ти на пријателот кој те изнервирал, “пријателу мој грешен, тоа што го стори не е во ред и јас морам да ја раздвојам твојата глава на два еднакви дела“ или му викаш “Педер еден глуп, не биди пичка ќе ти ебам тоа глаата“. :toe: Не знам, можеби ако си растел во некое скопско маало каде удираат електрошокови за секоја пцовка, можеби не зборуваш така, ама ја сите маало кои сум ги поминал, има прилично слободен говор. Лириката во рапот има прилично често вулгарности, нормално е.
ilija^veles напиша:
Most wanted а не Чиста околина!
Да да, во претходниот пост пишав Моус Уонтед, овде у внесеноста згрешив очигледно. :S
 

Soulscar

Uber macedonische
Член од
29 мај 2009
Мислења
154
Поени од реакции
8
Проблемот на луѓево денеска е што кога им се кажува за нешто што нејќат да го чујат одма се против тоа.:tapp::tapp::tapp:
Затоа што рапот е олицетворение на отворање болни страни и точки на човековото општество е и нај прогонуваната музика некогаш. СПОРЕД ВАС СЕ ШТО Е РАП НЕ ЧИНИ(МИСЛЕВ НА ПОВЕЌЕТО). Типчето може направило некое песниче комерцијала ама и во оној дел кој му е комерцијала може да се види дека задира во некои болни точки на денешното опшество и кои се многу навредливи за нас кои ги имаме тие навики на општеството па затоа крекаме по форуми и јадеме гомна за овие луѓе.

Значи не ви е крив слаткар туку оние кои ги прават тие негативни работи за кои он пишува и рапува, ПА ПРЕИСПИТАЈТЕ СЕ МОЖЕ И ВИЕ ЌЕ СЕ НАЈДЕТЕ ВО НЕГОВИТЕ ЛИРИКИ.:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

И ДА ВИ КАЖАМ - ЕДО Е ЗАКОН СЕ НАДЕВАМ НЕКОЈ НЕМА ПРОТИВ НЕГО НЕШТО ДА КАЖЕ ОТИ ВО СПРОТИВНО:nerv::nerv::nerv:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Да се слагам ама ретко кој ја разбира поентата , Понос од Марчело сум да пуштил на многу луѓе сите велеа глупост па морав да им објаснувам 100 пати за да сватат колку е гениална а замисли колку ке им е тешко да ги разберат Mimohod , Dole или пак Rekvijem ? Слаткар им е лесно , пее спушти се доле или шоп шопинг и дете од 10 год ке напише подобри песнии со поента. Ама на обичните луѓе тоа им е интересно . ( Несакам да глумам и правам дека сум многу паметен , ама проста маса јбг)
Ej ај те молам преведи ми го текстон на Boom Boom Pow или P.I.M.P. oд 50Cent..

И да, кога ќе ги споредам од Слаткар текстојне барем имаат поента некаква(макар и била срање), за разлика од ..
го имам тоа Бум Бум Пау..
:nesvest:

Aj ви помина то со комерцијала, па сеа сте се фатиле за текстојве..
кога ќе ги преведиш пола од странскине песни,на македонски запрашај се тогаш кај им е нив поентата..
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Ej ај те молам преведи ми го текстон на Boom Boom Pow или P.I.M.P. oд 50Cent..

И да, кога ќе ги споредам од Слаткар текстојне барем имаат поента некаква(макар и била срање), за разлика од ..
:nesvest:

Aj ви помина то со комерцијала, па сеа сте се фатиле за текстојве..
кога ќе ги преведиш пола од странскине песни,на македонски запрашај се тогаш кај им е нив поентата..

Македонско и странско не е исто и никогаш неможеш да го споредуваш.:back:
 

Soulscar

Uber macedonische
Член од
29 мај 2009
Мислења
154
Поени од реакции
8
Македонско и странско не е исто и никогаш неможеш да го споредуваш.:back:
ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ
Музиката без разлика н кој јазик е, е таа. Рапот во Америка е поразличен од нашиот по што?????:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Тоа ако рапуваат на англиски не значи дека е различно. Песната е наменета за да има поента и да каже нешто да има цел а убаво ти рекоа погоре. СЛАТКАР ИМА ПОЕНТА ВО СЕКОЈА ОД НЕГОВИТЕ ПЕСНИ ПА МАКАР И МИЗЕРНА ДОДЕКА СТРАНСКАТА КОМЕРЦИЈАЛА ТИЕ БРОД БЕС КОМПАС ИЗГУБЕН ВО СВЕМИРОТ ШО БИ РЕКЛА БАБАМИ. Затоа помирете се со темава слаткар:nesum::nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom