Слаткар(истика)

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Rapping (also known as emceeing, MCing, spitting (bars), or just rhyming) is the rhythmic spoken delivery of rhymes, wordplay, and poetry. Rapping can be delivered over a beat or without accompaniment. Rapping is a primary ingredient in hip hop music.

сума сумаре: рапер не е оној кој израснал на улица, оној кој го искусил тешкиот живот во едно маало, татко му да бил пијаница а мајка му курва, рапер не е оној чии песни се искрени и вистински и те тераат да заплачеш бидејки се наоѓаш во нив, рапер е оној кој рапува, било да е во поп/транс/dnb песна...

тоа што вие го замислувате за рапер, е збунката со hip-hop...каде хип-хопот е култура, диџејување/рапување/графити/брејкденс/битбокс се само дел од културните столбови на хип-хопот...

јас никаде не реков дека слаткар е квалитетен рапер, или пак дека ја следи хип-хоп културата, или дека песните му се закон, туку јебешга, се наведува како рапер...
:nesvest:
Фала што ми продаваш рап. Нема потреба. Неможеш да ми продаваш култура што ја живеам од Википедиа. Нема врска муабетот што ќе објаснуем. За да ми продаваш рап доста е да си рапер. Ти не си. Ондак што. Нема што да читам. Глупости. Ајд
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Цитирам: Rap is a kind of music, whereas hip-hop is a lifestyle. Rap pioneer and sage KRS-One says simply, “Rap is something you do, but hip-hop is something you live.”

"Not all music that has rapping in it, however, is actually rap music, and not all hip-hop music has rapping in it."

Rap and hip-hop music is now a huge industry, and it has the diversity of a huge industry.

Има голема разлика од рапер до хип-хопер. Факт.

Дека од рапот се прават пари, пари - се прават. Не е повеќе уличен бунт. Не е повеќе музика од душа за душа. Се млатат пари од рап сега(секоја чест на исклучоците). Факт.

Повеќе ништо не е како што било, па ни рапот и хип-хопот. Факт.

Ако Слаткар се прокламира како рапер, ТОГАШ НЕКА МУ БИДЕ ТАКА. Барем бил или пробал да биде рапер, не почнал со комерцијала. Имал сјебан живот, имал. Сеуште го има. Зашто дтка? Се знае зашто дтка. И тој самиот знае. Дааа, бидејќи имал многу лесен живот. Е немал.

Остајте до утре ќе го расправате ова. Што е рап, што не е.
Иако сите знаеме дека новиот албум на Слаткар не е рап, тоа не го прави Слаткар нерапер.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Иако сите знаеме дека новиот албум на Слаткар не е рап, тоа не го прави Слаткар нерапер.
Муебетов ти е ако го примам в газ со задоволство, не сум педер. Сеј мирна житииии се’.

Бил андерграунд (така слушам бар), видел немат живеачка од то и зел комерцијала си бичит, си прајт камен. Метла во глата.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Критичари читајте се малку бе!
Пред 10 страни слаткар беше комерцијала рап а сега не е рап?
Алоо, ако човек сака да направи пари и ги прави, за вас тоа е лошо, и андерграунд рапот го направивте рап кауза која треба да се чува и почитува како нешто свето, а сите тие што почнале да слушаат рап слушнале некој комерцијален рапер? Па 70% од андерграунд рап музиката се лоши рапери.Комерцијала рап не може да биде некој лош андерграунд рапер
И опа одеднаш американскиот комерцијала рап станува само американска комерцијала а не рап:ija:

А ме иритира тоа што некој пред два дена слушнал за слаткар и одма кажува како слаткар нема дело зад себе и како е неквалитетен рапер и патем нема појма што е рап, а уште помалку за рап артистите во МК.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Како што читав погоре, вие под рапер подразбирате дечко кој имал премногу суров живот, кој инцпирацијата ја црпел од дното на душата, кој врзувај крај со крај и се моли секој ден за да утре биде подобро... тоа го цените само како рап?...некој да напише текст, а потоа вие да вадите цитати од неа и да викате колку само се пронаоѓам во песната, колку е тежок и мојот живот, а не сте ни блиско од таков суров живот колку во песните!

Не сте ми јасни зошто се крева толку голема врева околу Слаткар, што е сакате целиот живот да го помине underground со пеење на песни за бедниот,еб*н живот..., и тој сака пари, светот го вртат парите тоа е факт, а пеење на песни од душа немаат да го извлечат од бедата -факт, што има корист од браво, респекат, поштуем царе... доста е од искомплексирани будали (извинете некој ако се пронаоѓа) но секој има свој тип на музика, ова е мој тип ми се допаѓа иако д’тка, пцуе и сл.
Јас неможам да го сварам металот ( постојано објечени во црно, црни долги коси, врискање, срање) и турбофолкот( лепи громе мој, запаличу пола града, феноменоменално...) што содржина гледате во овие текстови вие?
Не ми се допаѓаат не ги слушам, не ги ругам и не ме интересираат воопшто, право на слободно изразување!:toe:
Ценам дека има и многу други добри и секој си има свои фанови, но да напаѓам некого, не! тоа значи дека им љубоморам, неможам да го достигнам неговиот статус, па сега се обидувам да го рушам! сте се ш
запрашале ли зошто го напаѓате вие, ако не ви чини сега барем имате избор на секакви типови на музика од секакви изведувачи, во некои сигурно ќе се пронајдете нешто добро за вас!
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Брате тебе ако те фасцинираат текстови со пцуење и ку**и, пи*** и сл браво :bravo:

Можеш да се трудиш да убедиш некои напалени тинејџери дека Слаткар прави добар рап, а не мене со музичка школа кој сум израснал со рап кој сум пресушал на иљадници траки:smir:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Брате тебе ако те фасцинираат текстови со пцуење и ку**и, пи*** и сл браво :bravo:

Можеш да се трудиш да убедиш некои напалени тинејџери дека Слаткар прави добар рап, а не мене со музичка школа кој сум израснал со рап кој сум пресушал на иљадници траки:smir:
Па само ти ли си преслушал илјадници траки? Јас не сум тинејџер кој е напален, туку обожавам добар рап а на темава гледам многу тинејџери кој го плукаат слаткар и ја почитуваат андерграун каузата, и ти како дечко со музичка школа кој израснал со рап изгледа немаш слушнато добро срање од ео, или имаш слушнато ама поради некое “чудо“ седиш на форум и плукаш по слаткар.
И за болдот: никој никого не убедува затоа што нема да убеди, туку си го брани тоа што му се допаѓа
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.983
Поени од реакции
12.541
Рапер не рапер, Антички се кладам денес беше полн. Фуфици со 12 штикла и минич ми шетет по чаршијана со мобилен в рака и ми денсет на Шопинг и Спушти се доле. И туристиве не се то шо беја. :nesum:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Тапа е џабе не ми се свиѓа ич,зш се фура многу,нека се опраи па може ќе праиме муфабет ај поз:wink:
 

Dacky_Cs

art is not a crime.
Член од
2 декември 2008
Мислења
383
Поени од реакции
7

Слушнете го во ЕО, и сега.Факт е дека во Е.О подобар рап правеше од душа, сеа пее за пи*ки и ку*ови али уште имам респект за него бидејќи знае да изненади пак со добри траки како што се Остај ме да Пишувам и Да Полетам :smir:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.679
Поени од реакции
9.296
Сега се вратив од на коценрт...Многу јака атмосфера и добра организација пред се. Колку и да е критукван, по вечерашниот концерт ќе го видете демантот.

Кажав и претходно. Слаткар го фати патот на комерцијалата и немат тука што да се противите. Така го виде правецот на кеш и тоа е негово право. Можеби изгуби дел од публиката поради тоа, ама верувајте доби поголем, тоа е факт.:smir:
 

Dacky_Cs

art is not a crime.
Член од
2 декември 2008
Мислења
383
Поени од реакции
7
Сега се вратив од на коценрт...Многу јака атмосфера и добра организација пред се. Колку и да е критукван, по вечерашниот концерт ќе го видете демантот.

Кажав и претходно. Слаткар го фати патот на комерцијалата и немат тука што да се противите. Така го виде правецот на кеш и тоа е негово право. Можеби изгуби дел од публиката поради тоа, ама верувајте доби поголем, тоа е факт.:smir:


Лелее, се би дал да сум на тој концерт утре ќе видам инсерти на БекСтејџ.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Брате тебе ако те фасцинираат текстови со пцуење и ку**и, пи*** и сл браво :bravo:

Можеш да се трудиш да убедиш некои напалени тинејџери дека Слаткар прави добар рап, а не мене со музичка школа кој сум израснал со рап кој сум пресушал на иљадници траки:smir:
Пошто ти си преслушал чуда и све знаеш, еве ти еден линк... протрчај низ текстот, иако верувам ти е веќе познат, пошто нели све имаш преслушано. :helou:


Wait a minute man
Hey check this out man (tell it)
There was this blind man right, (this fool right here)(man check it, hey)
There was this blind man right(hey)
He was feelin' his way down the street with a stick right (yeah), hey
He walked past this fish market, you know what I'm sayin' (fish market?)
He stopped he took a deep breath he said
"Snfffffff, woooo good morning ladies" <all laughing>
You like that shit man (that was pretty good)
Hey man I got a gang of that shit man
I tell you what my man on the guitar,
Hey fool on the drums.
Everyone just gather around the mic I'll tell you all these mutha fuckin' jokes but first imma start off like that, hey help me sing it homeboy (C'mon!)

Say Colt 45 and 2 zig-zags baby thats all we need
We can go to the park after dark
Smoke that tumbleweed
As the marijuana burns we can take our turn singing them dirty rap songs Stop and hit the bong like Cheech and Chong
And sell tapes from
Never made love with an African
I fucked her once
I fucked her twice
I ate that pussy like shrimp-fried rice
Don't be amazed at stories I tell ya
I met a woman in the heart of Australia
Had a big butt and big titties too
So I hopped in her ass like a kangaroo

See I met this woman from Hawaii
Stuck it in her ass and she said aaiiiii
Lips where breakfast
Pussy was lunch
Then her titties busted open with Hawaiian punch

Met Colonel Sanders' wife in the state of Kentucky
She said I'll fry some chicken if you just fuck me
I came in her mouth it was a crisis
I gave her my secret blend of herbs and spices

[CHORUS]
Colt 45 and 2 zig-zags baby that's all we need
We can go to the park, after dark
Smoke that tumbleweed
As the marijuana burn we can take our turn singin' them dirty rap songs
Stop and hit the bong like Cheech and Chong
And sell tapes from here to Hong Kong

I met Dolly (pardon) Parton in Tennessee
Her titties were filled with Hennessy
That country music really drove me crazy
But I rode that ass and said yes Ms. Daisy

I met this lady in Oklahoma
Put that pussy in a coma

Met this lady in Michigan
I can't wait 'til I fuck that bitch-again

Met a real black girl down in South Carolina
Fucked her til she turned to a white Albina

Fucked this hooker in Iowa
I fucked her on credit, so I owe her

Fucked this girl down in Georgia
Came in her mouth, man I thought I told ya

Met this beautiful sexy ho
She just ran across the border of Mexico
Fine young thing said her name's Maria
I wrapped her up just like a hot tortilla
I wanna get married but I cant afford it
I know I'm a cry when she get deported

[CHORUS]
Colt 45 and 2 zig-zags baby that's all we need
We can go to the park, after dark
Smoke that tumbleweed
And as the marijuana burn we can take our turn
Singin' them dirty rap songs
Stop and hit the bong like Cheech and Chong
And sell tapes from here to Hong Kong

Have you ever went over a girl's house to fuck
But the pussy just ain't no good
I mean you gettin' upset because you can't get her wet
Plus you in the wrong neighborhood
So you try to play it off and eat the pussy
But it take her so long to cum
Then a dude walk in that's her big boyfriend
And he asks you where you from
So you wipe your mouth and you try to explain
You start talkin' real fast
But he already mad cause you fuckin' his woman
So he start beatin' on you ass
Now your clothes all muddy
Your nose all bloody
Your dick was hard but now its soft
You thought you had a girl to rock your world
Now you still gotta go jack off

[CHORUS 'til it fades]
Said Colt 45 and 2 zig-zags baby that's all we need
We can go to the park after dark smoke that...

Текстов е прилично конзервативен, но ете Това е рапот. Сакаш друга?


There's only one place where we can go
To see freaky hoes doin' shows
Doin' tricks to make us holler
On a giving night, all for a dollar
Silicone breasts, all on their chests
Nothin' like others, but above the rest
They'll do anything to turn us on
Them hoes got it goin' on!!
[BM] I like big booty and big ol' titties
Bitch, you know you've been fucked by many
So come and be my private dancer
I got some money if that's the answer
I really wanna be with you;
I get hard after seeing you
How hard? Hard like a rock,
When you make that pussy pop!

Chorus(2x): Luke
Pop that pussy! Heyyy! Pop that pussy, baby!
Pop that pussy! Pop, pop that pussy, baby!

Verse 2
[FKI] Freaky bitches with plenty of ass
Rollin' to the music and shakin' real fast
Bend over backwards, make me shout
And work that pussy, in and out
Movin' their body with plenty of action
Bringin' to the men more satisfaction
Doin' what they feel to turn us out
Just work that pussy all the way out!
[BM] Shake it! Don't break it!
It took your momma nine months to make it
Bend over and spread 'em, girl
Show-w-w me those pussy pearls
Rub that ass and play with that clit
You know I like that freaky shit
Girl, you know you look so cute
Throwin' that pussy the way you do!

Chorus

Verse 3
[FKI] Poppin' that pussy's a dance for the ladies
Straight from the South, into the 90's
Freaky bitches are the ones I like
In G-strings in the middle of the night
Smoke-filled stages, bitches in cages
Guards at the door, armed with gauges
As they dance and I get hot,
Keep throwin' that pussy! Don't stop!
[BM] I like the way you lick the champagne glass
It makes me wanna stick my dick in your ass
So come on, baby, and pop it quick
I fall in love when you suck my dick
Bitch, you don't know? You ain't heard?
Fuckin' with me, you're gonna get served
See, none of my bitches, they never complain
So come on, baby, and pop that thang!

Chorus

Luke:
Janet J, pop, that pus-sy!
Bu-bles, pop, that pus-sy!
Sandra P, pop, that pus-sy!
Ma-donna, pop that stinky smelly pussy, baby!

Оваа песна излезе во јавност далечната `91 година, што би се рекло е класичен олд скул, то ест темел за многу други песни на многу други рапери и хип хопери. Ама ти бидејќи имаш све ова преслушано, Слаткар педеwчето ќе го наречеш гwупав бидејќи спомнува срамотни работи во своите песнички. :kesa:

Речникот на раперите е таков. Ја неможам да ги сконтам оние песни на македонските рапери кои имаат стихови од типот “Улицата е мојот дом, ако пројдеш низ неа, ќе те погодам ко гром“. :toe: Баш ме интересира кој е тој што на улица ќе ти ја каже таа реченица?! Никој, ако неклој веќе ја кажува, тогаш сигурно повеќе би звучела вака: “Улица ми е гајба, не се праи будала, ако ми пројдеш низ мало ќе те скинам као сајла“ (ахаха, Слаткар, ти треба текстописец, ме бивало... :pos: )
Рапот е сиров текст, особено андерграунд рапот, нема тука многу почитување лексика, речник, ниту има некоја култура како што бабите сакаат да ја гледаат. Тоа што го живееш тоа го праиш. Конкретно за Слаткар, кој навлезе во Тони Зен стилот на живот, и баш е потценувачко за публиката да пишува за пропаднат живот, проблем со девојка или глад дома. Живее поинаков живот, и тој му тежи и сака да го каже. Мене од друга страна, Еминем ми беше секогаш смешен, секоја ебана песна, Fuck KIM. Океј дечко, досаден си више. И затоа светот и прекина да го слуша. Не можеш да си вечно андерграунд, со парите доаѓа и поинаков стил на живот.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Абе и тулумби и еклери и се.Вие си станавте колачи.Тој нека ви ги краде парите а вие слушајте си куро*и пи*ки и тако даље.И пак сум топпппппппппп.Пуши гооооооооо пуши гооооооооооо
Ако гледаш така,за кој концерт да си платил карта уствари те крадат пари
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
251
Името кажува се
Стаклар --- Клошар
Ама ко шо гледам многу Прашина Дигна така да мора да е добар коњ за да прашина дигне и сите да зборите за него...!
Ама сепак мислам дека е Клошар од тоа шо го кажа точкест коа бил во хемиско плачел за девојка ..! и тој ке бил рапер..!
- ајдее нека му е со среќа новото срање што искочи! -
:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom