Влашко лоби

K

KomitaMKD

Гостин
Власите се балканизирани хазари!
Мислам дека си грешка затоа што постојат многу големи разлики меѓу хазарите и власите.Влашкиот јазик е многу поинаков од јазик на некое турско племе.Исто така власите и хазарите се разликуваат по физичкиот изглед.А од каде ја доби оваа информација?
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Не ми е јасно, зошто ние ги нарекуваме `власи`?
Тие си е романизирани, тоест, АРОМ`НИ!
Ако сакате по српски, тие се ЦИНЦАРИ!
Што ни значи тоа глупо име по кое никој не ги препознава?
**************************************************

Власи, ги нарекувале северозападните славјански народи, каде ВЛОСИ значи рунтаво, немиено, примитивно! Ете од каде им иде `името`
Ti si nemien, skapan eden, em skapan em nepismen i neobrazuvan :

Vlach "member of a Latin-speaking race of the Balkans, a Walachian or Romanian," 1841, from Bulg. vlakh or Serbian vlah, from O.C.S. vlakhu, a Slavic adoptation of Gmc. *walh (cf. O.E. wealh) "foreigner," especially applied to Celts and Latins (see Welsh).http://www.etymonline.com/index.php?term=Vlach


Main article: History of the term Vlach The word Vlach is of Germanic origin, sharing this origin with the words "Welsh" and "Walloons" in other parts of Europe. Slavic people initially used the name Vlachs when referring to Romanic people in general. Later on, the meaning got narrower or just different. For example Italy is called Włochy in Polish, and Olaszország ("Olas' country") in Hungarian. The term was originally an exonym, as the Vlachs used various words derived from romanus to refer to themselves (români, rumâni, rumâri, aromâni, arumâni etc). Only the Megleno-Romanians adopted the term < ... "

http://www.experiencefestival.com/vlachs_-_etymology
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ti si nemien, skapan eden, em skapan em nepismen i neobrazuvan :

Vlach "member of a Latin-speaking race of the Balkans, a Walachian or Romanian," 1841, from Bulg. vlakh or Serbian vlah, from O.C.S. vlakhu, a Slavic adoptation of Gmc. *walh (cf. O.E. wealh) "foreigner," especially applied to Celts and Latins (see Welsh).http://www.etymonline.com/index.php?term=Vlach


Main article: History of the term Vlach The word Vlach is of Germanic origin, sharing this origin with the words "Welsh" and "Walloons" in other parts of Europe. Slavic people initially used the name Vlachs when referring to Romanic people in general. Later on, the meaning got narrower or just different. For example Italy is called Włochy in Polish, and Olaszország ("Olas' country") in Hungarian. The term was originally an exonym, as the Vlachs used various words derived from romanus to refer to themselves (români, rumâni, rumâri, aromâni, arumâni etc). Only the Megleno-Romanians adopted the term < ... "

http://www.experiencefestival.com/vlachs_-_etymology
race ????? da ne e maaalku mnooogu ambiciozno :)
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
race ????? da ne e maaalku mnooogu ambiciozno :)
Pa ne go pisuvav jas tekstot, RASA se misli najverojatno kako termin od istoriski aspekt,i vo kontekst na toa kako Rimjanite, bile narekuvani od ostanatite subjekti od neromansko poteklo.(pred definiranjeto na rasa,narod nacija,etnikum vo Sociologijata kako naucna disciplina vo 18/19 vek).
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
A ustvari od kaj do kaj e nazivot Cincari,aj neka me prosvetli nekoj...
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
A ustvari od kaj do kaj e nazivot Cincari,aj neka me prosvetli nekoj...
Називот „цинцари“ потекнува од теоријата дека денешните Власи влечат корени од 5-та римска легија која за време на римската империја била стационирана на овие простори.
http://www.wordinfo.info/words/index/info/view_unit/1821
Чинкве,чинчи,цинци...
Се надевам дека си посветол сега.
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
Називот „цинцари“ потекнува од теоријата дека денешните Власи влечат корени од 5-та римска легија која за време на римската империја била стационирана на овие простори.
http://www.wordinfo.info/words/index/info/view_unit/1821
Чинкве,чинчи,цинци...
Се надевам дека си посветол сега.
Hehe zakon,da POSVETLA sum sea:pipi:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
vlasite , kako i site na ovie prostori se KAKAFONIJA koja pojma nema sto e...30-50 generacii pred toa, a se grupirani okolu nekolku jazici koi evoluirale nevideno vo poslednite 10-12 veka i dve tri religii od koi samo edna ima "nekakvi" podoolgi koreni , ne broejki gi varijaciite na tema....:) se drugo e prikazna od zimskite veceri , pokraj familijarnoto ogniste... :) koe podocna romanticni i malku poveke skoluvani , ambiciozni potomci ja pretocile vo mit...
...a be celata REALNA evropska prikazna ima pokusi koreni od nasite lazgi so opaski... nasite..mislam na site nas vo krug so precnik od 500-600 km. :)
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Називот „цинцари“ потекнува од теоријата дека денешните Власи влечат корени од 5-та римска легија која за време на римската империја била стационирана на овие простори.
http://www.wordinfo.info/words/index/info/view_unit/1821
Чинкве,чинчи,цинци...
Се надевам дека си посветол сега.
Пааа... не е толку славно етимиолошкото потекло на поимот цинцари :smir: Точно е дека доаѓа од петта римска легија, но не се цинцарите остатоци од војската, туку од слугите, робовите, коњушарите, ковачите, трговците, комората, наложниците (курвите де) и тн. Со еден збор тоа била една мешавина од раси, нации и занаети кои “трбухом за крухом“ се потуцале по легиите секаде каде овие оделе и живееле од пружање на разни услуги на легионерите. Секако тоа е само една од теориите за потеклото на Власите. Инаку јас лично мислам дека Власите и во Македонија и во Србија не се ништо друго туку романизирано локално население. То ест по мене Власите се првите торбеши. :baeh: Интересно што Хрватите погрдно Србите ги викаат Власи, а Пољаците пак Италија ја викаат ВЛОХИ!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Пааа... не е толку славно етимиолошкото потекло на поимот цинцари :smir: Точно е дека доаѓа од петта римска легија, но не се цинцарите остатоци од војската, туку од слугите, робовите, трговците, комората, наложниците (курвите де) со еден збор тоа била една мешавина од раси и нации кои “трбухом за крухом“ се потуцале по легиите секаде каде овие оделе и живееле од пружање на разни услуги на легионерите. Секако тоа е само една од теориите за потеклото на Власите. Инаку јас лично мислам дека Власите и во Македонија и во Србија не се ништо друго туку романизирано локално население. То ест по мене Власите се првите торбеши. :baeh: Интересно што Хрватите погрдно Србите ги викаат Власи, а Пољаците пак Италија ја викаат ВЛОХИ!
Точно, Włochy.
 
H

HITCH

Гостин
Денес дознав дека ВАКА на влашки исто ко на латински знашело крава :pos2::pos2::pos2::pos2: лудило :tapp:
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Пааа... не е толку славно етимиолошкото потекло на поимот цинцари :smir: Точно е дека доаѓа од петта римска легија, но не се цинцарите остатоци од војската, туку од слугите, робовите, трговците, комората, наложниците (курвите де) со еден збор тоа била една мешавина од раси и нации кои “трбухом за крухом“ се потуцале по легиите секаде каде овие оделе и живееле од пружање на разни услуги на легионерите. Секако тоа е само една од теориите за потеклото на Власите. Инаку јас лично мислам дека Власите и во Македонија и во Србија не се ништо друго туку романизирано локално население. То ест по мене Власите се првите торбеши. :baeh: Интересно што Хрватите погрдно Србите ги викаат Власи, а Пољаците пак Италија ја викаат ВЛОХИ!
Да,единствено интересно и забавно е како ти,по твое ,го толкуваш ова што јас го кажав.Биди бре барем малку човек и не ја сечи онаа гранка на која седиш,не дека било што и да кажеш ти ке биде битно,туку ај барем малку имај усул.И некој бре да бидеш ко џукела што лае на се што мрда.
Пра-пра-... баба ти била курва,дедо ти бил камионџија т.е го мењал магарето у влечење додека тапкале позади римски легии,И?
Романизирано месно население кое после толку векови сеуште си има свој јазик и култура,немој гласно ова,ке ти се смеат.
Ај доста демагогии,нешто конкретно.Првата Македонска република.Знаеш кога и каде било ова?И кој останал да ја брани?
Од овакви лингури ко тебе што лаат на се што мрда пролив ме стега бре.
Кај кур беше ти у 2001 кога со сила сакаа да ни ја сјебат земјава?
Јас бев во првите борбени редови.Ти?
И ако сте барем малку паметни ке престанете да јадете гомна и да вреѓате вистински патриоти,ова лично и дирекно го кажувам.Берете ум додека не сте ме изнервирале стварно па да ве најдам и да ви објаснам у живо кој сме и што сме.
Ако има било какви нејасни работи околу ова што го кажав не сум тежок за наоѓање,изразете само желба и таму сум.

Поздрав од ВЛАВ,патриот кој што си го сака ова парче земја на кое е роден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom