Влашко лоби

Член од
14 февруари 2008
Мислења
1.010
Поени од реакции
12
Uste ne nauci deka site,bez razlika na vera etnikum,nacija, stom ke sednat na visoka funkcija vo Makedonija zaboluvaat od sindrom na post izborna amnezija..voedno stavajki gi personalnite interesi(lakomost,mokj,pari,korupcija) pred opstestvenite interesi(razvoj na drzavata)???

Ako ne go nauci toa za 17 godini,togas barem objasni mi zosto ovaa tranzicija seuste vladee posle 18 godini, i posle 4-5 promeneti Vladi, i od levite i od desnite??
Iskreno pravi lugje koga bi dosle na vlast ne veruvam deka ke zabolat od sindromot a jas za ovie 17-18 godini gi gledam skoro istite faci vo politikata.Taka da na pravite lugje i ne im se dozvoluva da dojdat na vlast.Koj i da se borel za Makedonija bil ubivan na ovoj ili na onoj nacin.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
И што?Проблем е тоа што се работливи,што се држат?
Ти има објаснето некој од каде потекнува тој збор,цинци?
Не рипај одма ко попарен бе Јани! На историја имаше тема за власите и иако претпочитам да не пишувам за минорни прашања како на пример за “потеклото на власите“ пишав нешто таму и околу генезата на името цинци и откаде потекнува тоа. Темата тука беше влашко лоби и по тоа се произнесов. Немој одма да ми рипаш тука растргант од секакви комплекси ебате. Стварно сте за жалење. Капак на све уште у матријархат живеете ебаве. Пун курац 40-годишни власи знам шо не се ожениле оти мамичка на им дава Македонки да земат. Бог да чува. Него да те прашам ја вака ко многу учен, знаеш ли ти што значи влав на старомакдеонски, а Пољаците дури и сеуште така ословуваат еден народ и земја?
 
F

FilipMacedon

Гостин
A ti devojce sto ne napises nekoja disertacija, stom tolku dobro gi poznavas Vlasite a?Pa zar mene , kako Vlav ke mi kazuvas dali sum Srbin ili Grk?
Dali mozam jas da ti kazam tebe i da konstatiram deka si Bugarka????

Sigurno ne mozam, a i obrazovanieto i kulturata ne mi doszvoluva da se spustam tolku nisko, i niz spekulacii i fantazii da navreduvam cela grupa na lugje.Za zal toa ne mozam da go kazam za tebe...
Kolku godini imas 16-17???

I Ljubco Georgievski e Vlav? I Crvenkovski e Vlav?I Kljusev da ne bese Vlav?A potoa moze da gi naredime po vokacija Gruevski,Ahmeti,Dzaferi,Grigorov,Stojan Andov...abe so da ti kazam se Vlav do Vlav izminative 17 godini, sramota sto 'Vlasite" ja opustosija Makedonija.

A izgleda ne te naucila istorijata deka Makedonija gorela,sekogas poradi samite Makedonci odvnatre...razedineti,zavidlivi,zajadlivi, i bez troska sloga doverba,i splotenost!
Значи кој има различно мислење одма или е фашист или е 16 годишен:aplauz:јака логика
 
F

FilipMacedon

Гостин
Не рипај одма ко попарен бе Јани! На историја имаше тема за власите и иако претпочитам да не пишувам за минорни прашања како на пример за “потеклото на власите“ пишав нешто таму и околу генезата на името цинци и откаде потекнува тоа. Темата тука беше влашко лоби и по тоа се произнесов. Немој одма да ми рипаш тука растргант од секакви комплекси ебате. Стварно сте за жалење. Капак на све уште у матријархат живеете ебаве. Пун курац 40-годишни власи знам шо не се ожениле оти мамичка на им дава Македонки да земат. Бог да чува. Него да те прашам ја вака ко многу учен, знаеш ли ти што значи влав на старомакдеонски, а Пољаците дури и сеуште така ословуваат еден народ и земја?

Световид тие самите ја направија темата да биде нешто како антивлашка
Темата убаво ја отворив за да ги откриеме битните фигури на влашкото лоби а тие одма урлаат
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Iskreno pravi lugje koga bi dosle na vlast ne veruvam deka ke zabolat od sindromot a jas za ovie 17-18 godini gi gledam skoro istite faci vo politikata.Taka da na pravite lugje i ne im se dozvoluva da dojdat na vlast.Koj i da se borel za Makedonija bil ubivan na ovoj ili na onoj nacin.
A koj se spored tebe pravi lugje?Ke mi nabrois nekolku? Sto im fali na denesnive politicari vo vladata?
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
1.010
Поени од реакции
12
A koj se spored tebe pravi lugje?Ke mi nabrois nekolku? Sto im fali na denesnive politicari vo vladata?
Drugi temi se tie ne mi se diskutira za toa i ne diskutiram na temava politika zatoa sto nema resenie tuku sekoj si kazuva sto mu e arno. Ama ova za Vlasive me pogodi pa zatoa se vkluciv.
Inace pravite lugje sto gi znam jas ti ne gi znaes taka da dzabe e da ti gi nabrojam.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Значи кој има различно мислење одма или е фашист или е 16 годишен:aplauz:јака логика
A ako jas se proiznesam so mislenje deka Makedoncite se i otsekogas bile Bugari ili Srbi,kako sto Anastasija gi napravi Vlasite- Srbi i Grci...
a.Dali ke sum fasist
b16 godisen,
c.Bugarofil/Srboman

...ili pak ke dobijam BAN????:smir:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Световид тие самите ја направија темата да биде нешто како антивлашка
Темата убаво ја отворив за да ги откриеме битните фигури на влашкото лоби а тие одма урлаат
OK,spomenuvas Vlasko lobi..ke mozes sega da se proizneses za sto i za kakvi celi lobira toa Vlasko lobi vo Makedonija???
Ajde mala elaboracija....kazi kauzi,zalozbi,finansiranja i slicno....
Da ne ostane muabetov, demek postoi Vlasko lobi,ama ne znaeme zosto postoi...
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
1.010
Поени од реакции
12
A ako jas se proiznesam so mislenje deka Makedoncite se i otsekogas bile Bugari ili Srbi,kako sto Anastasija gi napravi Vlasite- Srbi i Grci...
a.Dali ke sum fasist
b16 godisen,
c.Bugarofil/Srboman

...ili pak ke dobijam BAN????:smir:
Pa neli ti se cuvstvuvas kako Makedonec sto ima da proizneses mislenja deka Makedoncite se Bugari ili Srbi? Neli u sekoj post si se borel za Makedonija taka mi pisa pogore.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Не рипај одма ко попарен бе Јани! На историја имаше тема за власите и иако претпочитам да не пишувам за минорни прашања како на пример за “потеклото на власите“ пишав нешто таму и околу генезата на името цинци и откаде потекнува тоа. Темата тука беше влашко лоби и по тоа се произнесов. Немој одма да ми рипаш тука растргант од секакви комплекси ебате. Стварно сте за жалење. Капак на све уште у матријархат живеете ебаве. Пун курац 40-годишни власи знам шо не се ожениле оти мамичка на им дава Македонки да земат. Бог да чува. Него да те прашам ја вака ко многу учен, знаеш ли ти што значи влав на старомакдеонски, а Пољаците дури и сеуште така ословуваат еден народ и земја?
Toa Vlaskoto lobi, mora i vo Bitolsko da go nametnalo matrijarhatot,zatoa Bitolskite poznati ergeni se zenat samo so Makedonki od Albanija..nema alternativa! :pos2: Abe nema igranje so Vlasite, toa e opasna rabota:pos2::pos2:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Misteriozni se oni ...rekov jas se bavat so mistika ...crni magii ...nikoj da ne gi doznae

Ke priznesh bre ti ili da te tepame ???
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
theMac3donian; И јас лично незнаев до сега напиша:
http://img78.imageshack.us/img78/2859/naslovna20kiro20gligorozw6.jpg[/IMG]
quote]

Еве што тврди Димо Димчев.
Во врска со оваа енигма разговаравме со двајцата најекспонирани репрезенти на влашкиот етнос во Македонија, претседателот на Унијата на Власите Димо Димчев и шефот на Партијата на Власите Митко Костов-Папули. Обајцата се пожртвувани прегорци за влашката кауза во Македонија, меѓутоа одбиваат секаква помисла дека се борат за интересите на Романија. - Романците и Власите се како двајца браќа кои си формирале одделни куќи - вели Костов-Папули. "Нашите јазици се слични, ама не се исти. Нас како партија не нe интересира Романија. Ние само сакаме да бидеме мост на соработка помеѓу таа земја и Македонија." Димо Димчев е уште поригорозен. "Во Македонија има и такви Власи кои често престојуваат во романската и грчката амбасада. Ние остро се противставуваме на таквото дејствување и ја застапуваме тезата дека Власите се автентично и најстаро население во Република Македонија", вели Димчев. Разговорите со овие двајца не можеа а да не ја допрат темата за таканареченото "влашко лоби", иако Власите не се одушевени кога се употребува тој речник. Папули ни ја врачи Декларацијата на неговата партија по повод двегодишнината од основањето на Партијата на Власите, во која се поставува прашањето: "Дали ние денес ќе може да ја поправиме грешката на една мала, но мошне влијателна група Власи, која го наметна своето мислење по НОБ дека нема потреба да се отвораат училишта на влашки јазик и да се создава влашка православна епархија?" Лидерот Митко продолжува во ист тон: "Факт е дека повеќето Власи инклинираат кон СДСМ и ние преку таа партија сме успеале да реализираме дел од нашите барања. На пример, поранешната министерка за образование Емилија Симоска во 1995 ни овозможи да отвориме к*рс за професори по влашки јазик, 43 на број, кои потоа станаа апостоли на ревитализацијата на влашката култура по пат на изведување факултативна настава во основните училишта. Но тоа е премалку. Ние сме имале многумина Власи во редовите на поранешната социјалистичка и денешната власт, ама тие не сториле речиси ништо за влашкиот народ. Тоа се нашите фарисеи", протестира Папули, најавувајќи дека ќе побара смена на социјалдемократот Коста Прешовски од Комитетот на заедниците и поставување свој човек во тој ембрионален Дом на етносите во македонското Собрание. Приказната за т.н. "влашко лоби" е неверојатна. Кога ќе погледнете кој сe бил во органите за управување од овој етницитет, ќе останете вчудовидени. Го замоливме Димо Димчев да ни каже кој, освен Милтон Манаки и Хари Костов, бил Влав во досегашните влади, но и во другите јавни области, како што се науката, уметноста, лингвистиката, историјата, правото, итн. Димчев наредува: "Пиши! Како прв, Лазар Колишевски бил Влав по мајка. Откако останал сирак, го зеле тетките по мајчина страна - битолски Влаинки - го вдомиле во кралското сиропиталиште, а потоа го пратиле на училиште во Србија. Натаму, Власи се: Ѓорѓи Цаца, Ката Лахтова, Кочо Битољану, Васил Влашки, Дучо Кранго, а по мајка Влав е и Киро Глигоров. Влав е и командантот на македонската НОВ Михајло Апостолски, како и дузина познати повоени генерали (некои од нив и со црногорска крв, н.з.). Од пратениците Власи се: Елеонора Петрова, Борис Кондарко, Сашо Дохчев, Јани Макрадули (мешан Грко/Влав), потоа министерот, заменик-министерката и државниот секретар за култура Стефановски, Корнети и Тозија, како и ексминистерката Емилија Симоска; во скопските села има влашка фамилија Бучко, така што можеби и Бучковски е Влав од некоја страна. Од академиците Власи се Никола Мартиновски, Харалампие и Момир Поленакович, Михајло Петрушевски, Таки Фити, Ѓорѓи Чупона... Блаже Конески, творецот на македонскиот литературен јазик, одлично зборуваше влашки. Новиот претседател на МАНУ Цветан Грозданов по баба е од Јанина. Од сферата на стопанството најпознат Влав е Штерјо Наков, неговата заменичка во Фершпед Кираца Трајковска, Нако Наков од Годел, Панде Лазаров од ЕСМ, Јорго Куќа - ОХИС, како и многумина помалку познати економисти, каков што е Сашо Манаковски од Македонската банка за развој, кој е сопруг на директорката на МРТВ Гордана Стошиќ." Кога сме кај новинарството, да споменеме уште некое еминентно журналистичко влашко име: Чомовски - А1, Колемишевски - екс-Нова Македонија, Столе Наумов - Канал 77, Љупчо Зиков - Капитал... Доволно е или уште да редиме? Стерјо Зиков од скопското обвинителство, Зоран Верушевски од ДБК, Драгољуб Арсовски од Комерцијална банка, грст крупни градоначалници, владиката Наум, па и Зоран Вранишковски итн. итн... Да не ги спомнуваме оние кои станале зетовци во влашки фамилии, како Никола Поповски - Дика (како, впрочем, и потписникот на овие редови). Кога ќе се погледне овој импресивен список, на човек му иде да поверува дека во Македонија има не 10, ами 100 илјади Власи, токму како што тврди Димо Димчев.
 
F

FilipMacedon

Гостин
A koj se spored tebe pravi lugje?Ke mi nabrois nekolku? Sto im fali na denesnive politicari vo vladata?
На тебе ништо не ти фали,си се јавил на некој роднина Влав и те ставил во згодна фотелја па сега ништо не фали на оваа влада.
Биди Македонец па да видиш како е крв ти ебам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom