Влашко лоби

Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Јас дечко ќе пишам што сакам и кај сакам. Не рипај одма ко напален пес. И, еве, мене ни образованието ни културата не ми се пречка лично тебе како влав да ти се обратам, па макар и да се спуштам дрн дрн.

Убав пример даде со тоа дали сум јас Бугарка или не. Всушност јас сум Македонка, од истите за кои во твојот народ велите дека сме Бугари. Доволно сум комуницирала со власи де... Не ми тука приказни продавај. И многу битно, ако веќе си држиш до тоа нивото твое и сакаш нормален муабет - кажи ми некој конкретен влав кој е во бизнис или политика и кој и не и има одмогнато до сега на Македонија? Збориме за самостојна Македонија, не ми го давај Гули како пример.

Што е со годиниве? Проверуваш дали сум полнолетна? Не се секирај маче, слободно носи ме на вечера, легална сум скрос. :smir:
Kako sto ti, pocituvana, se deklariras za Makedonka, jas,pocituvana,znam mnogu dobro koj sum i sto sum, i ne mi trebas Ti,da mi go otkries i da mi go razjasnis MOETO poteklo i samo identifikacija.(Da mi kazuvas koj sum i sto sum, po terkot na tvojot posleden post, demek jas sum bil Srbin ili Grk).

Uste eden fakt, sekoj Vlav sto vo Makedonija se zanimava so politika bil, ili seuste e legitimno izbran od narodot,i ne dosol na vlast po pat na nasilna avtokratija ili diktatura.

Za toa koj odmognal a koj pomognal vo Makedonija, ne sakam da diskutiram..vo poveke navrati e kazano(od Makedonci), de "komunjarite" bile protiv Makedonija, "de Albancite, de Vlasite..abe site samo ne Makedoncite.
A najtragicno e toa sto od osamostojuvanjeto vo Makedonija Vlasite na politicka funkcija mozat da se izbrojat na prsti.
A kako kontra prasanje na tvoeto, bi se nadovrzal:

Kazi mi koj od Makedoncite od osamostojuvanjeto na Makedonija i pomognal na ovaa drzava???????
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Ej znaci kako se branite megju sebe alal da vie,a i na "ugnetenive" 25%. Da bevme kao vas nie Makedoncite sega ke nemase so kogo da se raspravame.
I bez razlika sto voopsto ne ste vo pravo pak uspevate da go ubedite narodot deka ste ustvari.
Dobri primeri za uspeh... :uvo:
Инаку не сум влав, нит имам било каква врска со власи, совем тоа што мислам дека се одличен пример.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Што говори реченицата бе,исто како нашиот представник во ЕУ парламентот денес да ги застапува интересите на Баските во Шпанија во време кога ни ние Македонците немаме пристап со сите права во УН или во НАТО односно ЕУ,тоа говори реченицата?Реченицата говори и тоа дека со договорот во Букурешт само две години после настапот на Влахов во Турскиот парламент,министрите Власи на околните земји ја запечатиле судбината на Македонскиот народ и Македонија како држава која ни по 100 години не можеме да ја етаблираме како што треба.Влахов се грижел за Евреите да си го најдат своето огниште во Палестина,ама ич не му се секирал за Македонците кој всушност ги представувал,да си бидат “свои на своето“ во Македонија.Тоа всушност ја покажува “заслугата“ на Власите окулу Македонското прашање во сите историјски сегменти на последните 100 години.Е ај ќе им дадеме уште 100 години на Власите кој се на клучни места за одлучување окулу Македонското прашање,па можеби ќе се сетат еден ден и на нас Македонците.
Si slusnal za lobiranje? Olimpia Snow, i Robert Mendez,i dvajcata senatori na SAD i pokraj finansiskata kriza vo SAD, uspeaja da proturkaat 2-3 rezolucii protiv ustavnoto ime na Makedonija vo kongresot.
Iako se Amerikanci,i sluzat na druga kauza...Politika batka, ista bila pred 100 godini, ista e i denes...
Zosto trebalo na Vlasite da gi boli za Makedoncite, koga na Makedoncite voopsto ne gi bolelo za Vlasite?
Koj Makedonec napravil nesto za Vlasite, pa Vlasite da se dolzni da napravat nesto za Makedoncite???
Neli Vlasite se vraboteni samo od Vlasi vo firmi od Vlaska sopstvenost???
Kolku Vlasi ima Gruevski vo ministerskiot kabinet????
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
1.010
Поени од реакции
12
Si slusnal za lobiranje? Olimpia Snow, i Robert Mendez,i dvajcata senatori na SAD i pokraj finansiskata kriza vo SAD, uspeaja da proturkaat 2-3 rezolucii protiv ustavnoto ime na Makedonija vo kongresot.
Iako se Amerikanci,i sluzat na druga kauza...Politika batka, ista bila pred 100 godini, ista e i denes...
Zosto trebalo na Vlasite da gi boli za Makedoncite, koga na Makedoncite voopsto ne gi bolelo za Vlasite?
Koj Makedonec napravil nesto za Vlasite, pa Vlasite da se dolzni da napravat nesto za Makedoncite???
Neli Vlasite se vraboteni samo od Vlasi vo firmi od Vlaska sopstvenost???
Kolku Vlasi ima Gruevski vo ministerskiot kabinet????
Ma nemoj..
Decko ova e Makedonija be ,sto ima ti da baras nekakvi ministerski funackcii vo drzava koja ne bila i nee tvoja?
A naprotiv Makedonecot na site im pomaga i gi sozaluva sto mu e najgolema greska a potoa mu zabivaat noz vo grb , najdobar primer za toa se ugnetenoto pleme 25% i vie.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
јас имам разбрано вака
додека Додека македонија е под турско ропство, во неа се појавуваат пропаганди:грчка, бугарска, српска и влашка
грчката пропаганда се провлекува најногу преку прочуената грчка школа што инаку е ривал на влашката школа коа потекнува од романија (романија е новото име за Влашка)
е сега паралелно на прогрчките македонци кои биле склони кон грчкото писмо и наука се развива и провлашка школа која била дирекна причина за настанувањето на така наречените власи кои всушност се македонци, како што знаеме има македонци православни со словенско писме (кирилица), македонци муслимани кои се со повеке ограноци и правци (торбеши, јуруци итн итн), македонци католици кои делумно пишуваат латиница а делумно кирилица (во последно време сите преминуваат на кирилица) и после нив идат македонските „власи“ и нивното „влашко“ писмо
можеби ова е офтопик, само нејкам да ги двоите власите како посебен нароф или малцинство, тие се македонци православни со малце поинаква култура од македонската „стандардна“ на што можете да гледате како на дијалект или слично
што значи дека тие се од време образовани и економични (познатата влашка скржавост) и денес поседуваат голема имотна сопственост (барем поголемиот дел)
затоа немаат за што да лобираат зошто нивните права и слободи се испочитувани и остварени во максимум
ако сум грешка некој нека ме поправи (нема љутиш):smir::smir:
јас чекав критики, потврда или демант од влав
има ли такви на форумов??????
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Ma nemoj..
Decko ova e Makedonija be ,sto ima ti da baras nekakvi ministerski funackcii vo drzava koja ne bila i nee tvoja?
A naprotiv Makedonecot na site im pomaga i gi sozaluva sto mu e najgolema greska a potoa mu zabivaat noz vo grb , najdobar primer za toa se ugnetenoto pleme 25% i vie.
Odi be seljak eden, ti ke mi kazes dali e ova moja drzava ili tvoja.Jas sum roden vo ovaa drzava i ova e moja drzava, jas druga drzava nemam.
Odi procitaj go Ustavot na ovaa drzava, i potoa kazuvaj drn drn jarinja...

Zboruvate za Grcite deka bile vakvi onakvi, a ispagja i vie ste po ist terk kroeni...

Da te prasam dali Grcija e drzava na Egejskite Makedonci koi se rodeni i ziveele tamu otsekogas????

Mene edno me cudi, kako moze od prijateli SAMI DASI SOZDAVATE NEPRIJATELI, so vakvi postovi...mazohisticki sindrom ili???
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
1.010
Поени од реакции
12
Odi be seljak eden, ti ke mi kazes dali e ova moja drzava ili tvoja.Jas sum roden vo ovaa drzava i ova e moja drzava, jas druga drzava nemam.
Odi procitaj go Ustavot na ovaa drzava, i potoa kazuvaj drn drn jarinja...

Zboruvate za Grcite deka bile vakvi onakvi, a ispagja i vie ste po ist terk kroeni...

Da te prasam dali Grcija e drzava na Egejskite Makedonci koi se rodeni i ziveele tamu otsekogas????

Mene edno me cudi, kako moze od prijateli SAMI DASI SOZDAVATE NEPRIJATELI, so vakvi postovi...mazohisticki sindrom ili???
Egejskite Makedonci ziveele vo Egejska Makedonija i toa e Makedonska teritorija koja e prisvoena od strana na Grcite vo 1913 spored Bukureskiot dogovor a vo nego ucestvuvale Vlasi. Tuka e podelena Makedonija.Znaci toj del e nas.A ova nee Vlaska drzava iako ti si se rodil tuka, a ako ja cuvstuvas za tvoja togas ke se boris za Makedonija a ne protiv, celo vreme.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
јас чекав критики, потврда или демант од влав
има ли такви на форумов??????
Ne ti treba demant ili potvrda, eve citaj Encyclopedia Britannica:

"The Vlachs, who call themselves Aromani or Arman, first appear in the historical record during the Middle Ages, primarily in the region south of the Balkans. They traditionally claim to be descendants of the Romans who in the 2nd century bce occupied ancient Macedonia and what is now northern and northeastern Greece and who by the 2nd century ce occupied Dacia, a Roman province located in Transylvania and the Carpathian Mountains of present-day Romania. After the Romans evacuated Dacia (271 ce), the area was subjected to a series of barbarian invasions. According to some scholars, the Romanized Dacians remained in the area, probably taking refuge in the Carpathian Mountains. They remained there for several centuries as shepherds and farmers, until conditions settled and they returned to the plains....."

Poveke na
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/631511/Vlach
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Jas sum cul Vlasite znaat i magii da praat najaka magija bila karavlashka magija ...moze i so toa se sluzat sto se bogati :toe:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Egejskite Makedonci ziveele vo Egejska Makedonija i toa e Makedonska teritorija koja e prisvoena od strana na Grcite vo 1913 spored Bukureskiot dogovor a vo nego ucestvuvale Vlasi. Tuka e podelena Makedonija.Znaci toj del e nas.A ova nee Vlaska drzava iako ti si se rodil tuka, a ako ja cuvstuvas za tvoja togas ke se boris za Makedonija a ne protiv, celo vreme.
Aj vidi sto postirav pogore za potekloto na Vlasite(se nadevam znaes Angliski), i ke vidis deka Vlasite na ovie prostori bile starosedelci,uste od Anticka Makedonija(po Rimskiot Pohod kon Balkanot, i potpagjanjeto na Anticka Makedonija pod Rimska Vlast).Taka da nemoj da mi kazuvas 1912-1913 godini, toa e mnogu blizok datum za etnikum kako sto se Vlasite(so vekovi na ovie prostori).Se gleda deka tvoite argumenti voopsto ne se potkrepeni so fakti i ne znaes nisto za Vlasite kako etnikum, barem nisto nastrana od ova sto go citas po forumive od lugje koi seat omraza pomegju site gragjani na Makedonija.
A za toa dali jas zboruvam protiv Makedonija ili za Makedonija, mozes slobodno da kliknes na mojot Nick, i da gi pregledas podetalno site postovi moi do eden,pa sam da si doneses zaklucok. Ok? Znaci pisi otkoga ke gi pregledas postovite, i netuku zboruvaj raboti napamet.
Lesno e da se see omraza i da se sozdavaat neprijateli,no mnogu tesko e da se sozdade prijatel
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Jas sum cul Vlasite znaat i magii da praat najaka magija bila karavlashka magija ...moze i so toa se sluzat sto se bogati :toe:
Da be, i jas sum cul deka moze da opsednat lugje, a kojznae moze i na Branko mu napravile takva magija, stom taka lesno go prodava imeto Makedonija:pos2::pos2::pos2:
Seir forum.....:toe::toe:
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Aj vidi sto postirav pogore za potekloto na Vlasite(se nadevam znaes Angliski), i ke vidis deka Vlasite na ovie prostori bile starosedelci,uste od Anticka Makedonija(po Rimskiot Pohod kon Balkanot, i potpagjanjeto na Anticka Makedonija pod Rimska Vlast).Taka da nemoj da mi kazuvas 1912-1913 godini, toa e mnogu blizok datum za etnikum kako sto se Vlasite(so vekovi na ovie prostori).Se gleda deka tvoite argumenti voopsto ne se potkrepeni so fakti i ne znaes nisto za Vlasite kako etnikum, barem nisto nastrana od ova sto go citas po forumive od lugje koi seat omraza pomegju site gragjani na Makedonija.
A za toa dali jas zboruvam protiv Makedonija ili za Makedonija, mozes slobodno da kliknes na mojot Nick, i da gi pregledas podetalno site postovi moi do eden,pa sam da si doneses zaklucok. Ok? Znaci pisi otkoga ke gi pregledas postovite, i netuku zboruvaj raboti napamet.
Lesno e da se see omraza i da se sozdavaat neprijateli,no mnogu tesko e
da se sozdade prijatel
Во кои книги и натписи од антиката се спомнуваат Власите???Ме интересира пошто имам прочитано некаде дека за прв пат се спомнани во средниот век.
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
1.010
Поени од реакции
12
Aj vidi sto postirav pogore za potekloto na Vlasite(se nadevam znaes Angliski), i ke vidis deka Vlasite na ovie prostori bile starosedelci,uste od Anticka Makedonija(po Rimskiot Pohod kon Balkanot, i potpagjanjeto na Anticka Makedonija pod Rimska Vlast).Taka da nemoj da mi kazuvas 1912-1913 godini, toa e mnogu blizok datum za etnikum kako sto se Vlasite(so vekovi na ovie prostori).Se gleda deka tvoite argumenti voopsto ne se potkrepeni so fakti i ne znaes nisto za Vlasite kako etnikum, barem nisto nastrana od ova sto go citas po forumive od lugje koi seat omraza pomegju site gragjani na Makedonija.
A za toa dali jas zboruvam protiv Makedonija ili za Makedonija, mozes slobodno da kliknes na mojot Nick, i da gi pregledas podetalno site postovi moi do eden,pa sam da si doneses zaklucok. Ok? Znaci pisi otkoga ke gi pregledas postovite, i netuku zboruvaj raboti napamet.
Lesno e da se see omraza i da se sozdavaat neprijateli,no mnogu tesko e da se sozdade prijatel
Prvo i prvo kaj vide neznam deka rekov Vlasite se doseleni 1913???Tuka isprateni od RimoKatolickata crkva pred 900 godini. 1913 zborev za Bukureskiot dogovor, citaj podobro.
I ne rekov konkretno za tebe deka ne se boris za Makedonija tuku mislev opsto za vlasite koj se na visoki funkcii ! :tapp:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
E da ne ne slucajno... tie u lobito u sopce gi imaat toa babite so trevkite vracarki so krstovite na celo... tie ako te poglednat postajesh ZOMBI... i onaa hidrata bila Vlainka pretvarala u kamen ... taka napraivte pari od kamenolomite u kameno vreme ...

Ne sum znael deka Nikola Pashich bil Vlav a toj bil mnogu pameten politichar , kao i Nushich i Milton Manaki a bogami i brat mu...

Al deka mutite nesto mutite ... priznaj pizda ti materina priznaj :wink:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Prvo i prvo kaj vide neznam deka rekov Vlasite se doseleni 1913???Tuka isprateni od RimoKatolickata crkva pred 900 godini. 1913 zborev za Bukureskiot dogovor, citaj podobro.
I ne rekov konkretno za tebe deka ne se boris za Makedonija tuku mislev opsto za vlasite koj se na visoki funkcii ! :tapp:
Uste ne nauci deka site,bez razlika na vera etnikum,nacija, stom ke sednat na visoka funkcija vo Makedonija zaboluvaat od sindrom na post izborna amnezija..voedno stavajki gi personalnite interesi(lakomost,mokj,pari,korupcija) pred opstestvenite interesi(razvoj na drzavata)???

Ako ne go nauci toa za 17 godini,togas barem objasni mi zosto ovaa tranzicija seuste vladee posle 18 godini, i posle 4-5 promeneti Vladi, i od levite i od desnite??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom