50 евра за плукање на улица!

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Да бе се треба само за нас, па и ние сме културни до некаде не сме толку за фрлање....сепак
Како бе не сме за фрлање?За фрлање сме.На улица сегде ѓубре,крлешките по парковите за деца искршени од ганстери,во автобусите има чкртани и искршени столчиња и ,се плука кај ќе се стигне,се моча кај ќе се стигне...На факултет еве кај мене наместија нови столчиња,на некои места и кожни,нови клупи,едноставно се ново е во предавалните, и верваш или не,за еден месец кожните столчиња беа исчкртани,клупите да не зборам,и ѓубре на секаде а има канти за ѓубре.И ај сега,дали тоа доликува на идни академски граѓани кажи ми?Дали тоа не е за фрлање и срамење?
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
Како бе не сме за фрлање?За фрлање сме.На улица сегде ѓубре,крлешките по парковите за деца искршени од ганстери,во автобусите има чкртани и искршени столчиња и ,се плука кај ќе се стигне,се моча кај ќе се стигне...На факултет еве кај мене наместија нови столчиња,на некои места и кожни,нови клупи,едноставно се ново е во предавалните, и верваш или не,за еден месец кожните столчиња беа исчкртани,клупите да не зборам,и ѓубре на секаде а има канти за ѓубре.И ај сега,дали тоа доликува на идни академски граѓани кажи ми?Дали тоа не е за фрлање и срамење?
Е брат јас тоа не знам, во Струмица ни е чисто,а за во Скопје да кажат скопјани, не можам да се мешам :motor:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
абе закониве стварно застрашуваат само се плашам што ке излезе од спроведување на истите 50евра за плукање на улица а тие со што ќе плукнат со по густ екстракт те.шампон би требало казна да биде 100е + ми се допаѓа тоа што ако нема пари да плати нема проблем ќе си биде 2/3дена комуналец и друг пат ќе пази што кај ќе фрла и ќе си плука во кесенце.....
 
Член од
20 февруари 2008
Мислења
57
Поени од реакции
1
охоо, па кај ни е тогаш крајот. Америка ке ја стигнеме за 3 месеца. Од секој по 100 евра месечно, тоа се 200 милиона за 12 месеца ете ти уште еден буџет :pos2:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Среќа немам навика да пљукам (=
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Ситуацијата вчера кога се чекавме со апокалипто пред Фреш, палам цигара пушам пушам стигам до крај и АЈ ЌЕ БИДАМ СОВЕСЕН ГРАЃАНИН КОЈ ЌЕ СИ ГО ФРЛИ ПИКАВЕЦОТ ВО КАНТА ЗА ЃУБРЕ, БАРАМ....НЕМА. ПРАШУВАМ КАЈ ИМА КАНТА И СИТЕ КРЕВААТ РАМЕНИЦИ И МИ ДОЈДЕ И РЕКОВ ПУ ДА ТИ ЕБАМ. Ова значи дека дужам 100 евра на некој џандар?
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
Ситуацијата вчера кога се чекавме со апокалипто пред Фреш, палам цигара пушам пушам стигам до крај и АЈ ЌЕ БИДАМ СОВЕСЕН ГРАЃАНИН КОЈ ЌЕ СИ ГО ФРЛИ ПИКАВЕЦОТ ВО КАНТА ЗА ЃУБРЕ, БАРАМ....НЕМА. ПРАШУВАМ КАЈ ИМА КАНТА И СИТЕ КРЕВААТ РАМЕНИЦИ И МИ ДОЈДЕ И РЕКОВ ПУ ДА ТИ ЕБАМ. Ова значи дека дужам 100 евра на некој џандар?
Абе јас вчера на утакмица Македонија - Црна Гора, во WC-та немаше тоалетна хартија во ниедно WC:toe:, што треба сега на цела сала ‘Борис Трајковски‘ да ја казнат на секое WC по 50 евра.(од прилика 20 вециња има)
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Најновиот закон што го слушнав денес.
Па не знам дали ние толку отидовме напред ги завршивме сите работи со државата па стасавме до таму ако некој плукне да плати 50 евра. Мислам дека никој не е против овој закон под услов да зимаме поголеми примања од ови што сега се мачиме да сврзиме крај со крај, треба многу многу работи да ги средиме па потоа да донесуваме европски закони.
убаво е тоа што го одлучиле али малце нека си го стават прстот на глава и нека размислат дека ние не сме америка или австралија за такви закони и нека се позанимаваат со други работи како на пример покачување на платите покрај и покачувањето на цените на производите.Утре не ме чуди ако се донесе нов закон-100 евра казна ако не му речиш на комшијата добарден.И можи да те тужи ако сака...пфффф!! нека не воведуваат безвезни закони и бескорисни на државата кога се ќе биде средено е тогаш може и да воведат закон -7 месеци затвор за тој шо не е среќен...:bip:
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
убаво е тоа што го одлучиле али малце нека си го стават прстот на глава и нека размислат дека ние не сме америка или австралија за такви закони и нека се позанимаваат со други работи како на пример покачување на платите покрај и покачувањето на цените на производите.Утре не ме чуди ако се донесе нов закон-100 евра казна ако не му речиш на комшијата добарден.И можи да те тужи ако сака...пфффф!! нека не воведуваат безвезни закони и бескорисни на државата кога се ќе биде средено е тогаш може и да воведат закон -7 месеци затвор за тој шо не е среќен...:bip:
Убаво кажано
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
http://tocka.com.mk/vest.php?vest=9024

Јавен тоалет од 70.000 евра во Белград

Реновирањето на јавниот тоалет ќе чини 68.000 евра. Така што вредноста на тоалетот со кој се служат луѓето што проаѓаат покрај него се изедначи со вредноста на еднособен стан во центарот на градот. За комлетно реновирање на тоалетот со површина од 70 квадрати издвоено е околу 5,3 милиони динари од градската каса, а свечено отварање е планирано за крајот на август.
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.525
Поени од реакции
228
Јас мислам дека ова е добро за хигиената во државата и ние ќе а искорениме нашата навика да ркаме каде ќе стигнеме.:vozbud:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ако сакаат почисти градови прво нека почнат да го решаваат следниот проблем

Скопското ѓубре не го збира во седумнаесет камиони

Фрлени лубеници, домати, краставици и други скапани прехранбени производи од ѓубрето што го собираат комуналните екипи во градот течат од камионите и се расфрлаат по улиците, а на жешкото време од контејнерите се шири неподнослива смрдеа. Покрај тоа, на повеќе локации во Скопје може да се забележи купишта ѓубре, околу кантите за отпад кои не се празнат. Граѓаните реагираат дека во некои делови од градот отпадот од домовите нередовно се собира, некаде среде бел ден или во часовите кога луѓето заминуваат на работа, па камионите го попречуваат нормалното одвивање на сообраќајот на споредните улици. Ваквата слика и не е за изненадување ако се знае дека главниот град, со повеќе од половина милион жители, се чисти од ѓубрето само со 17 камиони.
Расипан камион на „Комунална хигиена“, од кој истекува течен отпад, подолго време им создава проблеми на жителите од населбата Новоселски Пат во општина Ѓорче Петров. Пред нивните куќи, како што велат, се создал вир од десетина метри полн со ѓубре згмечено во пресите на камионот.
- Додека камионот стои за да се испразнат контејнерите, од него истекува смеса од концентрирано ѓубре и остава темен вир кој е потенцијален извор на зараза. Во смесата мораме да газиме секојпат кога треба да го однесеме сметот во контејнер или да си ги паркираме возилата пред куќа – реагира Кристина Колозова, жителка од населбата.
Во Јавното претпријатие велат дека за овој случај не се известени, но се обврзуваат да пратат возило-цистерна кое ќе го исчисти вирот. Сепак, не одговорија дали ќе се замени дефектното возило или и понатаму истиот камион ќе се користи за собирање отпад.
Оттаму потврдуваат дека пет години не набавиле нови возила, а просечната старост на сегашните е 25 години. Поради потребата од повеќе камиони, „Комунална хигиена“ најави дека до крајот на годинава ќе набави 12 нови возила за собирање ѓубре, со капацитет од 16 кубни метри, со кои планира да го подобри возниот парк. Во моментот претпријатието располага со 29 камиони, но во функција се само 17 камиони. Што се однесува до обвинувањата од граѓаните дека се празнат само контејнерите, а не се собира и ѓубрето околу нив, надлежните велат дека не им е обврска да го чистат и шутот.
- Нашите служби немаат обврска да го чистат градежниот отпад околу контејнерите, а го сервисираат само ѓубрето од домовите оставено до нив. Но доколку отпадот надвор од контејнерите е измешан, а кај нас често е така, тогаш вработените не го чистат бидејќи би дошло до расипување на пресите на возилото кое го собира ѓубрето – објаснија во „Комунална хигиена“.
Додека „Комунална хигиена“ си наоѓа оправдување за своите постапки, граѓаните се принудени, и покрај тоа што редовно си ги намируваат комуналните обврски, да живеат опкружени со смрдеа и со купишта ѓубре.


Граѓаните бесни поради распоредот

Скопјани се жалат и за термините кога комуналните екипи доаѓаат за да го соберат ѓубрето. Во населбите каде што камионите поминуваат наутро, жителите велат дека се попречува сообраќајот токму кога метежот е најголем и сите одат на работа.
- Отпадот се собира според оперативен план што го одобрува Градот. Во одредени зони термините се од 7 до 10 часот наутро, а во други по 21 часот. Затоа и апелираме до граѓаните во тоа време да го фрлаат ѓубрето за да биде собрано – велат од „Комунална хигиена“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom