Случај ЗАЕВ - генерална дискусија

  • Креатор на темата drle
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
За паркови ке зборуваме...ме насмеа слатко слатко....Дојди во Струмица и тоа парк ке видиш од милина средено чисто и тн...
Еве и факти да не мислиш дека те лажам...
http://www.strumica.gov.mk/html/mkd/...i_strumica.asp
hmm interesno... sekoja cest.. stvarno e dobar parkov...samo sto ne mi fakja oko za pienje pivo. nekako premnogu e sredeno pa zal ti e na treva da sednes. da ne se upropasti ne za drugo. sepak sekoja cest na zaev za toa...

samo ne mi e jasna fontanata na sred parking. toa mi e nekako glupost... lol

inace ja se odjavuvam od temava gledam deka veke nema poenta da se diskutira site sodrzini se iscrpeni hehe
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
[acko]®;1565082 напиша:
pameten decko si pa razmisli malce. dali toa znaci deka gruevski sega otkako ima nekoj rezultati (a fakt e deka ima) moze da ukrade da receme 10 mil evra. znaci ako ja sredil opstinata ne znaci i deka smee da si igra so privaten imot. fakt e deka zaev kako gradonacalnik napravil mnogu za strumica no deka so toa nemoze da mu se oprosti kriminalot. dali e vinoven ili nevin mozeme sega samo da nagagame zato sto kolku dokumenti i da pokaze sega vo javnosta on i kolku raboti i da kaze on e pomiluvan. on sega nema pravo da dokazuva nevinost. da mu bese za toa kazav i ke kazam povtorno KE ODESE NA SUD. sudot kakov takov partiski ili nepartiski e edinstvena zakonska institucija za dokazuvanje na vistinata!! a deka gradonacalnicite na vmro ne se cvekinja za mirisanje se slozuvam. ja do skoro ziveev vo aerodrom i znam kolku problemi si imavme so do skoresniot gradonacalnik od aerodrom (koj slucajno sega e vo zatvor i toa za mnogu pomali pari od kriminalot koj navodno zaev go napravil) koj e vmrovec... sepak toa ne go pravi nisto polos od zaev. dvajcata bile obvineti za kriminal. edinstvenata razlika e sto ovoj od aerodrom ke odi na sud zasto sudot za nego vazi a zaev nema da ide zaso papata branko go pomiluvase!! ne li mislis deka toa e malce nefer od negova strana?
[acko]®;1565161 напиша:
dada ima razlika... pomiluvan e koga mu e dokazana vinata na sud, a aboliran e koga on e pogolem graganin od nas pa sudot za nego ne vazi... podobro osuden da go pomiluvase nego neousuden da go abolira...
Градоначалникот од Аеродром почна да “се дупи“ со своите ДПМНЕ-овци бе,ќе градел 300 катници како пандан на Гвујовите 100 катници.:tapp:
Јас посочувам на сличен и актуелен пример во Прилеп каде инвеститорот е истиот оној кој го градеше Глобал,само што овојпат нема обвинение а нема ни трага од новиот бизнис центар со катни гаражи во Прилеп,има само една огромна дупка која ДПМНЕ-овскиот изведувач никако не знае да ја затвори со оглед дека има ограничено способен кадар за изработка на вакви објекти.Треба ли да се чека нов “Глобал“,кога очигледно нешто не е во ред?Па во Струмица барем објектот се изведе навреме и навистина изгледа убаво,само што таму друг го стави каментемелникот,и друг го пушти објектот во употреба.
Е сега имало криминал,па каде нема бе криминал или тоа зависи од оној кој го става камен-темелникот?
Аболирањето е чин кое не се дава на личност,туку се аболира делото или неделото,значи сепак Заев е амнестиран уште пред да се осуди.
Мислиш ли дека не би било најлесно некого да тргнеш од политичка сцена па и од некаков бизнис,само доколку му тртнеш една пријава која со оглед на твоето “кумство“ во судот ќе биде прифатена и процесуирана и човекот нека си ја докажува невиноста со месеци или со години додека не најдеш “соодветна“ замена за него.Затоа ете им суд,ете им Заев за кого никој немаше да се буни доколку го судеа од слобода,дури ни Бранко немаше да го амнестира,а не вака кога еден судија вели нема аргументи за притвор го сменуваш и бараш некој погоден кој ќе најде аргументи за притвор,макар и да си се испулил накриво кон некого од власта.За пуфки продавање по медиуми и по форуми,има колку сакаш,туку дали има некој со оваа реалност да излезе во јавност.А тоа дали Заев крадел или не,навистина требаше да се докажува на суд,само вработените во Гвујовата фабрика не се кадарни ни знаат како е најдобро тоа да го изведат.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
[acko]®;1565255 напиша:
hmm interesno... sekoja cest.. stvarno e dobar parkov...samo sto ne mi fakja oko za pienje pivo. nekako premnogu e sredeno pa zal ti e na treva da sednes. da ne se upropasti ne za drugo. sepak sekoja cest na zaev za toa...
Epa toa e poentata bre Acko...da naprajsh nesto da ti e zal da go upropastish od ubavina...sea svati zoshto Zaev vredi vo Strumica?:smir:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Epa toa e poentata bre Acko...da naprajsh nesto da ti e zal da go upropastish od ubavina...sea svati zoshto Zaev vredi vo Strumica?:smir:
posleden komentar na temava.

napravil mnogu dobro no toa ne go opravduva ednoto loso so go napravil... zalam ama mozel ako saka da napravi i zlato da tece od fontanite pak on ke si bide vinoven i kraj...:helou:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
[acko]®;1565270 напиша:
posleden komentar na temava.

napravil mnogu dobro no toa ne go opravduva ednoto loso so go napravil... zalam ama mozel ako saka da napravi i zlato da tece od fontanite pak on ke si bide vinoven i kraj...:helou:
Nemoze nekoj da bide vinoven shto ne potroshil ni denar od Gragjanite ni pak Drzhavni pari na gradenje objekt koe pripagja pod lokalna samouprava...misli malku :smir:
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
дпмне по автоматизам =Врховисти
обратно пропорционално

ахахахх... кој те учел матаматика да ти ги врати парите.

дпмне по автоматизам =1 / Врховисти е обратна пропорција

односно

кога ВМРО расте тогаш врховисти опаѓа
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Epa toa e poentata bre Acko...da naprajsh nesto da ti e zal da go upropastish od ubavina...sea svati zoshto Zaev vredi vo Strumica?:smir:
Ај да не му постирам слики од Прилеп,ќе се уплаши од дупките како метеоритски кратери или од чешмите шарени без вода,а ќе го стрефи дамла од контињерите полни со коски од говеда и кучиња како ги влечкаат на плоштад.Всушност тоа е резултат на парите кој владата ги вложи во Прилепската локална власт и кој беа некулку пати поголеми одколку влогот во Струмица.Можеби Прилеп го спремаат за снимање на некој нов хорор од Милчо Манчевски па Ивица Боцевски иако министер ќе направи одстапка и ќе излезе со соопштение за јавноста во одбрана на оваа очигледна аномалија на ДПМНЕ политиката кон сопствените градоначалници.:toe:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Ај да не му постирам слики од Прилеп,ќе се уплаши од дупките како метеоритски кратери или од чешмите шарени без вода,а ќе го стрефи дамла од контињерите полни со коски од говеда и кучиња како ги влечкаат на плоштад.Всушност тоа е резултат на парите кој владата ги вложи во Прилепската локална власт и кој беа некулку пати поголеми одколку влогот во Струмица.Можеби Прилеп го спремаат за снимање на некој нов хорор од Милчо Манчевски па Ивица Боцевски иако министер ќе направи одстапка и ќе излезе со соопштение за јавноста во одбрана на оваа очигледна аномалија на ДПМНЕ политиката кон сопствените градоначалници.:toe:
Jas sedam vo naselba Tocila...ne se raboti za parkovi ili ne tuku ne e rabotata samo za dupkite ama kaj mene vo naselba vo toa parkovite ima eden kup shpricevi od narkomani...niti gi iscistil nekoj od komunalec niti gi trgnal od tamu...tuku prijatel moj so gola raka gi trgashe...nedaj bozhe tuka deca igraat pa da se bocni na toa shpricovite pa ete ti trista bolesti...plus koga sme kaj narkomanite kaj nas do den denes nieden ne e vo pritvor tuku po vlezovi kaj mene shmrkaat i se fiksaat vo palecot od raka t.e. vo venata vo nego, znam za ova poshto moj komshija barase od mene da mu zgnetam igla vo palecot vo venata ama odbiv so teza deka se grozam od krv. Bashka glupostite na Marijan za fontanata na Itar Pejo i bashka dupkata kolku eden krater do samata avtobuska taka narechena idna katna garazha.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Jas sedam vo naselba Tocila...ne se raboti za parkovi ili ne tuku ne e rabotata samo za dupkite ama kaj mene vo naselba vo toa parkovite ima eden kup shpricevi od narkomani...niti gi iscistil nekoj od komunalec niti gi trgnal od tamu...tuku prijatel moj so gola raka gi trgashe...nedaj bozhe tuka deca igraat pa da se bocni na toa shpricovite pa ete ti trista bolesti...plus koga sme kaj narkomanite kaj nas do den denes nieden ne e vo pritvor tuku po vlezovi kaj mene shmrkaat i se fiksaat vo palecot od raka t.e. vo venata vo nego, znam za ova poshto moj komshija barase od mene da mu zgnetam igla vo palecot vo venata ama odbiv so teza deka se grozam od krv. Bashka glupostite na Marijan za fontanata na Itar Pejo i bashka dupkata kolku eden krater do samata avtobuska taka narechena idna katna garazha.
Градоначалниците не се виновни за девијантните појави директно,туку тие се индиректно поврзани со тоа.Преку создавање услови за инвестиции во мало или големо стопанство се создаваат услови за вработување со што и девијантните појави како наркоманијата се става под контрола.Во Прилеп практично не е возможно да се инвестира па и доколку имаш пари,нема локации,се бара мито како во Франкфурт фабрика да градиш и за еден објект од 100 квадрати,ти бараат пари за одкуп на земјиштето како на Беверли Хилс,само и да помислиш да отвориш фирма ќе треба да издвоиш 1000 евра за добро утро,патриотски фискални каси од 300-400 евра,најскапа вода во светот,канализација скоро и да неможеш да поставиш,а згора на се и ако успееш да започнеш со некакво производство ќе те опседнат со инспекции кој ќе ти ја обесат кожинката на греди.........
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Nemoze nekoj da bide vinoven shto ne potroshil ni denar od Gragjanite ni pak Drzhavni pari na gradenje objekt koe pripagja pod lokalna samouprava...misli malku :smir:
Така си е, за градбата на Глобал не се потрошени ни денар општински пари, а најмалку државни пари.

Парите се од соинвеститорот кој сеуште е во минус.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
i jas ne gledam pojke za sto da se diskutira..temava se do nekoj nov moment ke si ostane vrtenje vo krug....da pocekame branko od utre da dojt na rabota moz ke frli nekoj nov moment po istava )
 

vlatko5

X-Form+Ation
Член од
29 февруари 2008
Мислења
121
Поени од реакции
3
Уште многу години вмровците ке залат зашто Струмица не мозат да ја добијат
Како што пишува по весниците ЕКОНОМСКИОТ ТИГАР НА МАКЕДОНИЈА
извинете што станува се појака и појака

се разбира со заслуга на Заев и неговата администрација

ич нема да зала зосто еден град не му значи ама баш ништо (а за некоја година сигурно и таму че се свести народо и че победи ВМРО ДПМНЕ)
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
абе уште ли не го обесија овој заев него треба сместо на плоштад да го обесат
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom