Како се молите?

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
само ме интересираше како се молите?
дали ги прктикувате црковните молитви или се молите на свој начин?
дали кога кажувате молитва знаете што таа значи,за што е наменета и сл.?
дали ви се остваруваат молитвите?
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Во Библијата има напишани молитви (Татко наш, на пример со која Господ Исус ги учел своите ученици да се молат). Плус има МНОГУ други запишани молитви на поединци кои се молеле.
Молитвата е разговор со Господ. Таа треба да биде упатена со почит кон Него.
Моите молитви јас слободно му ги упатувам на Господ и Му кажувам СЕ што ми причинува Радост; Тага; барам Помош;
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
само ме интересираше како се молите?
дали ги прктикувате црковните молитви или се молите на свој начин?
дали кога кажувате молитва знаете што таа значи,за што е наменета и сл.?
дали ви се остваруваат молитвите?
Молитата е делотворна ако е искрена....Начинот на кој човек се моли...па освен ова што го спомна Христијанин...сето друго се сведува на индивидуалноста.. од благодарноста до сопственото исповедање...Постојаноста во молитвата е исто така важна..Дали се исполнуваат....џабе не е запишано барајте и ќе добиете..(не мислев на ферари)
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
не мислиш дека можат и неверниците да се молат?
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
тоа е работата немора да се молиш на господ.
можеш да се помолиш сам себе да не ја заебеш ПАК работата.
немора молењето да се состои од молитви кажани кон оној семоќниот во кој верувате.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Од време на време се молам да ја заштити Македонија и Македонците и да ни помогнеда истраеме и нашата вистина да излезе на виделина и да можеме да бидеме Македонци насекаде и тоа да биде нормално.

И се молам да ни го покаже вистинскиот пат дотаму и да нè води по него. И да ни помага кога се бориме за Македонија, секој на својот начин.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
тоа е работата немора да се молиш на господ.
можеш да се помолиш сам себе да не ја заебеш ПАК работата.
немора молењето да се состои од молитви кажани кон оној семоќниот во кој верувате.
Молитва(во превод би бил да бараш) е комуникација со Бога...која влкучува повеќе работи од славење, водство до исповедање..
Молитвата кон себе...поттикнување на самодоверба...ништо повеќе..
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
да да во право си, само авторот на темата малку нејасно се искажал, дали зборува за молење на бога или било какво молење.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
финтата беше дали се молите со црковни молитви или си барате нешто во стил
господе сакам...те молам дај ми...помогни ми....фала ти за....
дали верувате дека молитвите се остваруваат дека бог така решил или дека сте се потрудиле за некоја работа
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
финтата беше дали се молите со црковни молитви или си барате нешто во стил
господе сакам...те молам дај ми...помогни ми....фала ти за....
дали верувате дека молитвите се остваруваат дека бог така решил или дека сте се потрудиле за некоја работа

Па, во секој случај молитвите сигурно е дека нема да се остварат ако човек само се моли за нешто и ништо не работи во таа насока.

Само од молитва не се живее, туку и од работа.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Pred da si legnam najnapred ja kazuvam "Oce nas" i posle toa si kazuvas sto me maci i Gospod da mi go pokaze praviot pat. Amin i legnuvam da spijam. Ako ne mozam da zaspam pak ke stanam i ke se zamolam brzo da zaspam. Stom ja kazam za pomalku od 10 minuti zaspivam. Znam deka sekogas mi gi ispolnuva zelbite. Fala mu na semokniot.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Pred da si legnam najnapred ja kazuvam "Oce nas" i posle toa si kazuvas sto me maci i Gospod da mi go pokaze praviot pat. Amin i legnuvam da spijam. Ako ne mozam da zaspam pak ke stanam i ke se zamolam brzo da zaspam. Stom ja kazam za pomalku od 10 minuti zaspivam. Znam deka sekogas mi gi ispolnuva zelbite. Fala mu na semokniot.
Чекај бе .., нели муслиманин стана ?? Ја откри ВИСТИНАТА во Куранот ,така беше?:pos2:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
“Господе не верувам во тебе, но ако ми ја наместиш она блондинка ќе станам калуѓер АМИН“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom