Како го разбирате светото тројство?

A

ateist

Гостин
ateis zar mislis deka ti ili jas kako obicni smrtnici mozeme da ja svatime zagatkata sveto trojstvo,ili kako isus odel po voda ili celata biblija pa togas bi nemalo nisto sveto vo nea...
vo vrska so nasite popovi mnogu dobro se znae koj se i sto se...mnogu retko da najdes pop sto ceti odgovori na toa prasanje....podobro prasaj nekoj monah
radapciger.......Не е проблем до прашувањето...ќе прашам ..иако е многу чудно нели како велиш поповите или различно или незнаат или сосема погрешно го толкуваат тројството од монасите. Испаѓа поповите со факултет во градовите незнаат а монасите со магистратури докторати во планините едвај чекаат некој да ги праша . Добро нема везе .

Иако тешко некој ќе може да го побие очигледното

1 ) Христ - Јас не сум добар туку единиот Бог ....( самиот става неравенство меѓу себе и Бог што јасно кажува дека нее божјо лице во смисла на раноправна еднаква пројава на Севозможниот Бог )

2) Евреите 5 ред - 5 , 6 , 7 , 8 и 9

Така и Христос не се прослави (докажа ) сам Себеси за да стане Врховен свештеник туку Оној Кој Му рече
Ти си Мојот Син
денес Те родив ....( создадов.....значи нее како и Бог безпочетен туку отпосле создаден )

ред 7 --- Тој во деновите на својот живот во тело Му принесе молитви и молби со силно викање и солзи на Оној Кој кој можеше да го спаси од смрт (значи самиот неможел...немал таква моќ да се спаси себеси...не бил севозможен како и Бог)


ОК . НЕКА ЗАПРОЛЕТИ ЌЕ ГИ ПРАШАМ
 
Б

Бат Елохим

Гостин
radapciger.......Не е проблем до прашувањето...ќе прашам ..иако е многу чудно нели како велиш поповите или различно или незнаат или сосема погрешно го толкуваат тројството од монасите. Испаѓа поповите со факултет во градовите незнаат а монасите со магистратури докторати во планините едвај чекаат некој да ги праша . Добро нема везе .

Иако тешко некој ќе може да го побие очигледното

1 ) Христ - Јас не сум добар туку единиот Бог ....( самиот става неравенство меѓу себе и Бог што јасно кажува дека нее божјо лице во смисла на раноправна еднаква пројава на Севозможниот Бог )

2) Евреите 5 ред - 5 , 6 , 7 , 8 и 9

Така и Христос не се прослави (докажа ) сам Себеси за да стане Врховен свештеник туку Оној Кој Му рече
Ти си Мојот Син
денес Те родив ....( создадов.....значи нее како и Бог безпочетен туку отпосле создаден )

ред 7 --- Тој во деновите на својот живот во тело Му принесе молитви и молби со силно викање и солзи на Оној Кој кој можеше да го спаси од смрт (значи самиот неможел...немал таква моќ да се спаси себеси...не бил севозможен како и Бог)


ОК . НЕКА ЗАПРОЛЕТИ ЌЕ ГИ ПРАШАМ
a kako Hrsistos mu veti spasenie na kradecot do nego na krstot ako ne e Bog?
koga samo Bog licno i personalno moze da veti vecen zivot vo rajot i da prostuva grevovi?
 
Б

Бат Елохим

Гостин
izvini vaka kopi pejst so praam, me mrzi da pisuvam :)

That at the name of JESUS every knee should bow,
in heaven and on earth and under the earth,
and every tongue confess that Jesus Christ is Lord,
to the glory of God Father. Philippians 2:9-11

KING OF KINGS AND LORD OF LORDS
Revelation 19:16



"Great and marvelous are your deeds, Lord God Almighty.
Just and true are your ways, King of the ages." Revelation 15:3

i ima premnogu stihovi koi ja otkrivaat bozestvenosta na Christ koj morase da dojde kako covek, zatoa sto COVEK morase da ko ispolni zakonot.
Sekoj si bira vo sto saka da veruva, toa ne e problem, samo da kazam deka ima mnogu mnogu stihovi koi potvrduvaat deka isus e del od bog vo covek!
 
A

ateist

Гостин
a kako Hrsistos mu veti spasenie na kradecot do nego na krstot ako ne e Bog?
koga samo Bog licno i personalno moze da veti vecen zivot vo rajot i da prostuva grevovi?

Не е точно .

Станува збор за пренесени ингеренции..надлежлости

Самиот Христ кажува..."Или не сте знаеле дека Синот има ( дадена му е ) власт да воскреснува ".........мислам дека баш вака беше реченицата ...

и во посланија го допотврдува погоре реченото ....во стил нешто беше дека ...ќе му предаде на Бог власта за овој да биде се во се....

П аи во нов завет пак Христ вели дека незагубил ниедна овца што Бог му дал...
 
A

ateist

Гостин
izvini vaka kopi pejst so praam, me mrzi da pisuvam :)

That at the name of JESUS every knee should bow,
in heaven and on earth and under the earth,
and every tongue confess that Jesus Christ is Lord,
to the glory of God Father. Philippians 2:9-11

KING OF KINGS AND LORD OF LORDS
Revelation 19:16



"Great and marvelous are your deeds, Lord God Almighty.
Just and true are your ways, King of the ages." Revelation 15:3

i ima premnogu stihovi koi ja otkrivaat bozestvenosta na Christ koj morase da dojde kako covek, zatoa sto COVEK morase da ko ispolni zakonot.
Sekoj si bira vo sto saka da veruva, toa ne e problem, samo da kazam deka ima mnogu mnogu stihovi koi potvrduvaat deka isus e del od bog vo covek!

Христ нее дел од Бог ....

ДА ...библија вели дека е Бог ...ама нее тој што мислиш ...нее единствениот Бог-љубов

веќе имам напишано постови каде делумно објаснувам ...ама ќе напишам некој ден специјално

Благодарам на забелешка
 
Б

Бат Елохим

Гостин
so znam, ne znam jebem li ga :) mislam deka vo otkrovenieto ha Jovan e objasneto trojstvoto. barm jas taka go razbiram... bez tendencija nekogo da ubeduvam razbira se :)
 
A

ateist

Гостин
so znam, ne znam jebem li ga :) mislam deka vo otkrovenieto ha Jovan e objasneto trojstvoto. barm jas taka go razbiram... bez tendencija nekogo da ubeduvam razbira se :)

Ок ...во откровение па најмалку се наоѓа тројството

Бог е љубов..Алах , Отец , Јехова , Елимелах......нема друг како него

Христ е Богот на Слободата....."Јас кого ќе ослободам тој ќе биде слободен"

Де ајде ајде уште еднаш да ја видиме природата на Христ и Севозможнот Бог-Љубов . Кој е Хр. ? Кога бил Павле во Атина покажал на статуа на која пишувало “непознат бог” и им рекол дека баш него го проповеда Ако провериш ќе видиш дека во сите тогашно многубожечки општества недостасува еден бог....КОЈ ? Хр -“Јас кого ќе Ослободам тој ќе биде слободен “…па да сегде фали Богот на Слободата......а многу конкретно го опишал тој што прв и го познал...2 Петар 1-од 5 – до 8....доблест , знаење (природни иопштествени науки) , самоконтрола , трпение , побожност , братољубие , љубов ......ако видиш стварно сите овие работи Ослободуваат....занаењето од религиозни заблуди , трпение од избувливост гнев ..итн се се тоа работи што навистина го Ослободуваат човекот .Затоа и апостоли во посланија објаснуваат што точно направил Хр....го укинал Мојсеев религиозен Закон на смртта и го вовел ХР Слово (доктрина) во која има два главни носечки Закони и тоа Законот на духот (идеалот) на Слободата и Законот на духот (идеалот ) на љубовта....епа затоа и Го обвинувале дека нее религиозен и го убиле..оти и не бил .....укинал религија и го вовел Идеализмот ( духовноста) .И како кај секој идеалист духот Христов е “Еден за сите сите за еден”....Павле -“штом еден умре и воскресна за нас тогаш сите што умираме во него ќе воскреснеме-оживееме”
Исто така во Нов завет многу детално се опишува и Севозможниот Љубовен Бог (Алах- Елимелах-Јехова- Отец ) ...Човекот (Елимелах преведено на Мак значи Човек) на Заедништвото , Слогата, Обединувањето ,Единството...”љубовта совршено сврзува се”Во Љубовта нема Твое и Мое (слично на вистинска младешка брачна двојка) туку сее НАШЕ ..Хр- “Се што е Мое и Твое е и се што е Твое иМое е “ (се се споделува) Во љубовта нема Јас и/ или Ти туку исклучиво само НИЕ ..Е Овој е Љубовниот Бог “НИЕ “е Тој што го создал Адам ..”Да создадеМЕ човек како НАС”…и истиот тој НИЕ го создал Христ . И сегде во биб или коран кога се обраќа Бог – Љубовнот Човек за себе вели “НИЕ” во множина .Почетната заљубеност наоѓање сродни душа/и Обединети во еден дух (идеал) , себенаоѓање , крај на осаменоста ,запоставеност, оставеноста , незгриженоста , необезбеденоста..туку закрила ,заштита....значи тој почетен Занес чувство на исполнетост на очекувања треба стварно да се негува а Љубовниот Бог на обединувањето , заедништвото ..точно тоа и го прави -“љубовта не го повредува ближниот” и Павле –“почетната убеденост мора да се задржи до крај”. E Овој е Севозможниот Бог тој е поголем од ХР..Тој мора да се има во разумот но Единствен некој што го има е Хр (кој има син има и отец еден без друг неможе ) и самиот ХР ќе рече “ВИЕ што исполнувате Мој Заповеди(Христови а не Мојсееви) СТЕ Ми И Мајка И Татко” Пази нетреба да збунува тоа еднина со множина “Бог НИЕ”Бидејќи и денес и од секогаш се употребуват такви фрази ..прост пример ..кога Поединец ќе изјави “Ние од нашата партија, религија , организација..итн” Тој мора да се има во разумот во изграден храм – изградеена висока општествена свест на човек што сака да живее во мир –безконфликтност со други такви членови ..вечно ..а за тоа мора дасе има добра волја. Љубовниот Човек е Човек на максимално возможно достигната колективна општествена свест Секој оној што го нема Хр нема шанса за вечен живот Секој оној што го нема Љубовниот Човек на Заедништвото НИЕ во размумот и тоа не само како чувство на припадност кон заедницата , не само како чувство на совесност и одговорност и пожртвуваност кон таа заедница туку точно опишан во 1-КОРИНЌАНИ-13 (љубива долго трпи-ноне и вечно , е љубезна , не љубомори,несе фали ,не се вообразува , нее непристијна ,НЕ ГО БАРА СВОЕТО, НЕСЕ РАЗДРАЗНУВА,НЕ ПАМЕТИ ЗЛО ,не и радува на неправдата,премолчува се ,нас се верува, на се се надева , се поднесува...никогаш не престанува)и тоа во св дух- максимална општествена свест – самоуправна” ни мое ни твое туку наше” секој таков/а нема шанси за вечен живот ..да не се лажеме . Љубовниот Севозмониот Бог НИЕ вели -“никогаш неќе оставам ниту заборавам” ама тоа важи за тие со кој склучил завет –договор нели нема бегање туку заедно НИЕ и во добро и во лошо , нема отстапки , нема изговори ....во оваа работа сме заедно НИЕ (љубовта) а исто така знае да толерира ,разбере , прости но не и неверство
 
Б

Бат Елохим

Гостин
eee druze go pretera :) ja na casovi li ti lici deka sum :pos2:

slusaj sega jas sto mislam deka znam.... oti neli nikoj ne znae se 100 %

koga veke go spomna jehova... koga isus kazuva Jas sum Lebot, Jas sum zivata voda, Jas sum. neznam ti koj tamu.... sum cital deka se obrakal isto kako Bog tatkoto na mojsej:
Jas Sum onoj koj sto sum! tesko mi e da poveruvam deka toa bilo samo izlitena fraza. Jas sum na isus i Jas sum vo pustinata e Jahve ili Jehova ili koi bilo samoglaski vmetnati pomegu JHVH. si cul li nesto za toa?
samo de krati od toa postovite :)
 
A

ateist

Гостин
eee druze go pretera :) ja na casovi li ti lici deka sum :pos2:

slusaj sega jas sto mislam deka znam.... oti neli nikoj ne znae se 100 %

koga veke go spomna jehova... koga isus kazuva Jas sum Lebot, Jas sum zivata voda, Jas sum. neznam ti koj tamu.... sum cital deka se obrakal isto kako Bog tatkoto na mojsej:
Jas Sum onoj koj sto sum! tesko mi e da poveruvam deka toa bilo samo izlitena fraza. Jas sum na isus i Jas sum vo pustinata e Jahve ili Jehova ili koi bilo samoglaski vmetnati pomegu JHVH. si cul li nesto za toa?
samo de krati od toa postovite :)
стварно незнам.....ќе мораш да ги прашаш јеховините сведоци...иако мене лично не ми е баш јасно за што сведочат..ама ај нека им биде..кај на сите па и нив
 
Б

Бат Елохим

Гостин
стварно незнам.....ќе мораш да ги прашаш јеховините сведоци...иако мене лично не ми е баш јасно за што сведочат..ама ај нека им биде..кај на сите па и нив
begaj be :) tie se sektasi...:pos2: jas samo muabet taka si praam... kakvi jehovini svedoci... sretnav dvajca takvi denes, nesaglam, so knogi da sum ucel za bog. im vikam "fala fala' od druga vera sum" i da me nema :pos2:
 
A

ateist

Гостин
begaj be :) tie se sektasi...:pos2: jas samo muabet taka si praam... kakvi jehovini svedoci... sretnav dvajca takvi denes, nesaglam, so knogi da sum ucel za bog. im vikam "fala fala' od druga vera sum" i da me nema :pos2:
хихихихихии.....финтава ти е стварноооооо добра еј....ќе ја применувам и јас
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
radapciger.......Не е проблем до прашувањето...ќе прашам ..иако е многу чудно нели како велиш поповите или различно или незнаат или сосема погрешно го толкуваат тројството од монасите. Испаѓа поповите со факултет во градовите незнаат а монасите со магистратури докторати во планините едвај чекаат некој да ги праша . Добро нема везе .

Иако тешко некој ќе може да го побие очигледното

1 ) Христ - Јас не сум добар туку единиот Бог ....( самиот става неравенство меѓу себе и Бог што јасно кажува дека нее божјо лице во смисла на раноправна еднаква пројава на Севозможниот Бог )

2) Евреите 5 ред - 5 , 6 , 7 , 8 и 9

Така и Христос не се прослави (докажа ) сам Себеси за да стане Врховен свештеник туку Оној Кој Му рече
Ти си Мојот Син
денес Те родив ....( создадов.....значи нее како и Бог безпочетен туку отпосле создаден )

ред 7 --- Тој во деновите на својот живот во тело Му принесе молитви и молби со силно викање и солзи на Оној Кој кој можеше да го спаси од смрт (значи самиот неможел...немал таква моќ да се спаси себеси...не бил севозможен како и Бог)


ОК . НЕКА ЗАПРОЛЕТИ ЌЕ ГИ ПРАШАМ
Зарем Исус не беше добар???
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Ne .. zatoa go preflija vo vtoriot tim .. ne go bivase u napadot so Alah ..
Ne Isus kaza jas sum dobar znaci jas sum Bog.
Ke ti pojasnam malce Евангелие од Јован 18/4-8 http://www.mkbible.net/biblija/index.php#5 А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, истапи и им рече: „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.” А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник.
А кога им рече: „Јас Сум”, се тргнаа назад и паднаа на земјата.
Тогаш пак ги праша: „Кого го барате?” А тие рекоа: „Исуса Назареецот!”
Исус им одговори: „Ви реков дека Сум Јас; и така, ако Ме барате Мене, пуштете ги овие да си одат!”
Од што паднале стражариве ???
Друго Јован 4/19-26
Жената Му рече: „Господине, гледам дека си пророк.
http://www.mkbible.net/biblija/index.phpНашите татковци Му се поклонуваа на Бога на оваа планина, а вие велите дека Ерусалим е местото каде што треба да се поклонуваме.”
http://www.mkbible.net/biblija/index.phpИсус и рече: „Верувај Ми жено, дека иде часот кога не ќе Му се поклонувате на Таткото ниту на оваа планина ниту во Ерусалим.
http://www.mkbible.net/biblija/index.phpВие не знаете на што му се поклонувате; ние знаеме на што му се поклонуваме, зашто Спасението доаѓа од Јудејците.
http://www.mkbible.net/biblija/index.phpНо доаѓа час - и веќе е тука - кога вистинските поклоници ќе Му се поклонуваат на Таткото во дух и вистина, зашто Таткото сака такви поклоници.
http://www.mkbible.net/biblija/index.php Бог е Дух, и кои Му се поклонуваат, треба да Му се поклонуваат во дух и вистина.”
http://www.mkbible.net/biblija/index.phpЖената Му одговори: „Знам дека ќе дојде Месија, Кој се вика Христос. Кога ќе дојде Тој, ќе ни објави сè.”
http://www.mkbible.net/biblija/index.phpИсус и рече: „Јас Сум, Кој зборувам со тебе.”
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ne Isus kaza jas sum dobar znaci jas sum Bog.
Ke ti pojasnam malce Евангелие од Јован 18/4-8 А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, истапи и им рече: „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.” А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник.
А кога им рече: „Јас Сум”, се тргнаа назад и паднаа на земјата.
Тогаш пак ги праша: „Кого го барате?” А тие рекоа: „Исуса Назареецот!”
Исус им одговори: „Ви реков дека Сум Јас; и така, ако Ме барате Мене, пуштете ги овие да си одат!”
Од што паднале стражариве ???
Друго Јован 4/19-26
Жената Му рече: „Господине, гледам дека си пророк.
Нашите татковци Му се поклонуваа на Бога на оваа планина, а вие велите дека Ерусалим е местото каде што треба да се поклонуваме.”
Исус и рече: „Верувај Ми жено, дека иде часот кога не ќе Му се поклонувате на Таткото ниту на оваа планина ниту во Ерусалим.
Вие не знаете на што му се поклонувате; ние знаеме на што му се поклонуваме, зашто Спасението доаѓа од Јудејците.
Но доаѓа час - и веќе е тука - кога вистинските поклоници ќе Му се поклонуваат на Таткото во дух и вистина, зашто Таткото сака такви поклоници.
Бог е Дух, и кои Му се поклонуваат, треба да Му се поклонуваат во дух и вистина.”
Жената Му одговори: „Знам дека ќе дојде Месија, Кој се вика Христос. Кога ќе дојде Тој, ќе ни објави сè.”
Исус и рече: „Јас Сум, Кој зборувам со тебе.”
I so sega ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom