Медицински и стоматолошки факултет

Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
инаку и јад сум кандидат за стоматолошки,,но за високата школа за забни техничари,,се надевам дека ќе нема приемен таму,,и воопшто дека ќе ме примат:nesum::vozbud::smir:
Забните техничари се shi* во Скопје:nenene:!!! мој предлог е да идеш во Софија и раат да си чиниш, минатата година примаа 40во Ск а док. поднеле 100народ,и имам чуено дека праксата е гола вода (а тоа е и најважната ствар)другото се е упдате од средно заботехничко
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Забните техничари се shi* во Скопје:nenene:!!! мој предлог е да идеш во Софија и раат да си чиниш, минатата година примаа 40во Ск а док. поднеле 100народ,и имам чуено дека праксата е гола вода (а тоа е и најважната ствар)другото се е упдате од средно заботехничко
А у Софија се знае кој иде,богаташките деца што не можат да завршат у Скопје и што немаат никакви шанси да ги примат.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Сите викаат дека ке има приемен, и тоа биологија:(
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
А у Софија се знае кој иде,богаташките деца што не можат да завршат у Скопје и што немаат никакви шанси да ги примат.


аххх бре луге до кога вака!!!Како прво Богаташките деца и овде завршуваат како и во Софија,а во случај да небидат примени одат во приватен во Мк и пак ја купува дипломата!!!како второ Јас правев муабет за струката Забен Техничар т.е заботехник во Бугарија, која за разлика во Мк е многу по ораганизирана и постручна, а и од друга страна партиципацијата е иста како и во Ск само што во Ск лабараторијата не е ни половина добро опремена како онаа во Софија,и добиваш диплома од Европско Признаен Универзитет па ти напрај си свој Пресметки каде ке ги фрлиш парите:smir:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Јас сум кандидатка за Медицински факултет?Има ли некој сличен. За приемни незнам, ко што гледам со матурава ептен е направена селекција, резултатите со перцентилниот ранг се до 3 децимали, така да мислам дека се мали шансите да има приемен:toe:
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Знам дека едно време се најавуваше дека ќе има приемен на стоматолошки по биологија, а на протетика по ортодонција ама мислам дека оба беа само гласини.
Каква ортодонција за протетичари да се полага како приемен?
Тоа е предмет што се слуша во текот на студирањето, а ако се полага тоа се биологија и хемија.

Забните техничари се shi* во Скопје:nenene:!!! мој предлог е да идеш во Софија и раат да си чиниш, минатата година примаа 40во Ск а док. поднеле 100народ,и имам чуено дека праксата е гола вода (а тоа е и најважната ствар)другото се е упдате од средно заботехничко
Ако не си успеал или ти си немал желба да се запишеш да студираш тука, не значи дека е шит и дека треба сите да избегаме надвор на студии.
Ако си искусил и велиш дека се такви ОК, твое мислење.
Но, знаеш од страна додека не види секој може да вели што сака.

Поднеле 100 матуранти документи, а примаат 40, ОК, затоа постои успех од средно и приемни, кои ги имаше до лани, не знам како ќе биде оваа година. Ќе се наредат на список по број на освоени бодови и кој има ќе биде примен.


И да те прашам, иако не студирам јас тоа, познавам луѓе и затоа коментирам.
Знаеш колку време поминуваат во пракса?
Таа е поважна, заедно со практичните испити од сето теоретско знаење и највеќе внимание се обрнува на неа. Тоа што ординациите не се опремени како на некои други места, надвор од Македонија, не менува ништо.
И на крајот ќе те прашам, ќе ми кажеш каде точно ја гледаш голата вода во праксата?
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Сите викаат дека ке има приемен, и тоа биологија:(

Па нека кажат дали ќе има или ќе нема да знаеме дали да се спремаме,во таа наша држава значи ништо да не се знае.Незнам,незнам.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
аххх бре луге до кога вака!!!Како прво Богаташките деца и овде завршуваат како и во Софија,а во случај да небидат примени одат во приватен во Мк и пак ја купува дипломата!!!како второ Јас правев муабет за струката Забен Техничар т.е заботехник во Бугарија, која за разлика во Мк е многу по ораганизирана и постручна, а и од друга страна партиципацијата е иста како и во Ск само што во Ск лабараторијата не е ни половина добро опремена како онаа во Софија,и добиваш диплома од Европско Признаен Универзитет па ти напрај си свој Пресметки каде ке ги фрлиш парите:smir:
До некаде си во право ако учел некој средно забен техничар во вишата ама баш ништо ново нема да научат тука во Скопје а за на друго место незнам.А и тука не е евтино 1000е како јас што знам:smir:

А за приемни на медицински и стоматолошки мој совет е да си очекувате зошто таму секогаш има голема конкуренција без разлика на државната матура ќе има приемни
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
На еден состанок лично Министерот за образование ме уверуваше дека со усвојување и практикување на државната матура нема да има приемни,па најверојатно ќе биде така...иначе што сте се запнале толку по тој стоматолошки бе?
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
На еден состанок лично Министерот за образование ме уверуваше дека со усвојување и практикување на државната матура нема да има приемни,па најверојатно ќе биде така...
Да но, ако има повеќе од 5 кандидати со исти бодови од кои треба да се избира кој ќе влезе а кој не, сигурно дека селекцијата ќе се врши по пат на приемен испит.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Каква ортодонција за протетичари да се полага како приемен?
Тоа е предмет што се слуша во текот на студирањето, а ако се полага тоа се биологија и хемија.
Се учи 4та година во забни техничари

иначе што сте се запнале толку по тој стоматолошки бе?
хе хе хе хе
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
И кој сака нека иде на таа вишата ама стварно е тиња. Нас професорите од средно не советуваа да не одиме зашто ништо нема да научиш а ке трошиш 3 години(убај) од животот и пак ке си забен техничар.Плус само приватна квота е 1000 еури. Подобро за тоа време ке одиш во заботехничка лабораторија, мож нема да земаш плата ама барем нема да даваш. И 100 пати поише ке го научиш ,,занатот,,.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
И кој сака нека иде на таа вишата ама стварно е тиња. Нас професорите од средно не советуваа да не одиме зашто ништо нема да научиш а ке трошиш 3 години(убај) од животот и пак ке си забен техничар.Плус само приватна квота е 100 еури. Подобро за тоа време ке одиш во заботехничка лабораторија, мож нема да земаш плата ама барем нема да даваш. И 100 пати поише ке го научиш ,,занатот,,.
Другарка ми е на виша и немаат баш никаква пракса повеќе отколку во средно.А во средно кој завршил знае каква пракса имавме:smir:
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Се учи 4та година во забни техничари
Се учи и во текот на студирањето. Знам дека го има и во средно и јасно напишав дека не е предмет кој се полага како приемен испит.

Другарка ми е на виша и немаат баш никаква пракса повеќе отколку во средно.А во средно кој завршил знае каква пракса имавме:smir:
Се` се сведува на тоа дека праксата се изведува во зависност кој како си ја сфатил.
Да не го споменувам и фактот дека откако ќе се завршат сите испити, 10 месеци се оди на пракса за да се земе дипломата, а школската година трае 9!
Ако иста функција и знаење имаат оние кои завршиле средно и оние факултет за забни техничари, која е причината што секоја година поднесуваат документи тројно повеќе отколку што примаат?
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Се учи и во текот на студирањето. Знам дека го има и во средно и јасно напишав дека не е предмет кој се полага како приемен испит.



Се` се сведува на тоа дека праксата се изведува во зависност кој како си ја сфатил.
Да не го споменувам и фактот дека откако ќе се завршат сите испити, 10 месеци се оди на пракса за да се земе дипломата, а школската година трае 9!
Ако иста функција и знаење имаат оние кои завршиле средно и оние факултет за забни техничари, која е причината што секоја година поднесуваат документи тројно повеќе отколку што примаат?
Несакам ова да премине во расправија веќе нема да постирам на темава ова е последен пост.Само да одговорам на прашањето.
Токму заради тоа што е потребна дипломата за завршена висока школа за забен техничар исто како што е потребна и за сестри, физиотерапевти.Значи нема никаква врска знаењето ако сакаш ти да научиш убаво еден занает ќе идеш ќе работиш приватно кај некој без пари и ќе научиш.Потребна е дипломата од вишата затоа и се учи се надевам дека ме сфати што сакав да кажам:smir:
Сега се бараат дипломата или пак завршен државен испит кој се полага на стоматологија пред тричлена комисија кога конкурираш за работа како забен техничар
 

Kajgana Shop

На врв Bottom