Кирилица за имињата на фирмите

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
За таму законот воопшто нема да важи зошто Албанците избегнуваат строго да се поврзат и идентификуваат со Словенско потекло.
Nisto ne izbegnuvaat albancite, samo si gi cuvaat i zastituvaat jazikot i pismoto.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
ABC
.С.-Знае ли некој како да преведам продавница за компјутери на Македонски лекториран јазик?
Eве јас имам компјутерска "фирмичка" која се вика "eXtreme computers" (логото ми ставено како аватар) и сеа ке треба да ја преведам во "ектремни компјутери" ??? Ај да треба само на кирилица да се напише "екстрим компјутери" тогаш и така и така.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Во секој случај, треба да се промени начинот на размислување.

Не е кул ако пишуваш на англиски и на латиница - кул е ако пишуваш на македонски и на кирилица.

Е тоа кога ќе го сфатите, законот ќе ви има многу повеќе смисла.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Значи, Македонци, вака.

Вашиот јазик е Македонски, вашето писмо е кирилицата.

Секој кој го користи Македонскиот јазик и кириличното писмо, работи во ваш прилог, зашто ве популаризира, преку вашиот јазик и вашето писмо.

Престанете веќе да плукате на својот јазик и на своето писмо. Така нема да станат попривлечни - само понепривлечни.

Затоа, замислете се следниот пат кога ќе коментирате лошо за што и да е што ви го промовира јазикот и писмото.


Поздрав.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Браво бе!...
Пократко и појасно нема од тоа.
Vone ako mislis deka jas nekogas sum sakal ili sum propovedal takvo nesto da makedoncite gi predomislam vo koristenjete na makedonskiot jazik i kirilicata, si se izlazal...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Vone ako mislis deka jas nekogas sum sakal ili sum propovedal takvo nesto da makedoncite gi predomislam vo koristenjete na makedonskiot jazik i kirilicata, si se izlazal...
Погрешно си разбрал....само те пофалив за тоа како се чува и негува своето, што очигледно на некои од моите сонародници не им е јасно
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Nisto ne izbegnuvaat albancite, samo si gi cuvaat i zastituvaat jazikot i pismoto.
Сепак и Албанците користат англицизми и германизми во имињата на своите фирми итоа во 90% од случаите,немој сега да продаваш бардиња.

Eве јас имам компјутерска "фирмичка" која се вика "eXtreme computers" (логото ми ставено како аватар) и сеа ке треба да ја преведам во "ектремни компјутери" ??? Ај да треба само на кирилица да се напише "екстрим компјутери" тогаш и така и така.
Зборот компјутер не е Македонски и за да се преведе ќе ти треба барем едно 5-6 страници згуснат текст на Македонски се разбира во Кирилична изведба.

Значи, Македонци, вака.
Вашиот јазик е Македонски, вашето писмо е кирилицата.
Секој кој го користи Македонскиот јазик и кириличното писмо, работи во ваш прилог, зашто ве популаризира, преку вашиот јазик и вашето писмо.
Престанете веќе да плукате на својот јазик и на своето писмо. Така нема да станат попривлечни - само понепривлечни.
Затоа, замислете се следниот пат кога ќе коментирате лошо за што и да е што ви го промовира јазикот и писмото.
Поздрав.
Писмото на Македонците не треба да биде само Кирилско освен доколку сакаш да се вратиме 1000 години поназад оти сме многу напредни во истовремената и еднаква употрба на двете писма како ретко кој во светов.

Vone ako mislis deka jas nekogas sum sakal ili sum propovedal takvo nesto da makedoncite gi predomislam vo koristenjete na makedonskiot jazik i kirilicata, si se izlazal...
Нормално е дека нема да ги предомислуваш Македонците за некоја нивна глупава и назадна идеја која оди само на нивна штета.:toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Зборот компјутер не е Македонски и за да се преведе ќе ти треба барем едно 5-6 страници згуснат текст на Македонски се разбира во Кирилична изведба
А колку страници ќе треба (на Англиски јазик) за да се преведе од англиски на англиски?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Нормално е дека нема да ги предомислуваш Македонците за некоја нивна глупава и назадна идеја која оди само на нивна штета.:toe:
Ne mi bese muabetot za zakonot, uste na pocetokot se izjasniv, zakonot e tinja, tuku muabetot mi bese uopste za koristenje na makedonskiot jazik i kirilicata od strana na makedoncite.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А колку страници ќе треба (на Англиски јазик) за да се преведе од англиски на англиски?
Па токму тука е глупавоста на овој закон кој е измислен од инает и од популистички побуди,се разбира и со намера да се профитира некоја пара за тој што го измислил.Има поими во имињата на фирмите кој нема да можат така лесно да се преведат со еден или два збора на Македонски затоа што и на англиски е општо прифатено да се користи нивната скратена форма за име кое пак се употребува во целиот свет. Се најдоа некои “паметни“ Македонци законодавци кој допрва откриле “топла вода“ и избрзано ја пуштаат во употреба единствено од профитабилни причини,без при тоа да водат грижа за народот кој навистина ќе се соочи со ригорозни казни само да им се принаполни џебот на законодавците.

Ne mi bese muabetot za zakonot, uste na pocetokot se izjasniv, zakonot e tinja, tuku muabetot mi bese uopste za koristenje na makedonskiot jazik i kirilicata od strana na makedoncite.
Пак ќе повторам дека ја разбрав твојата намера,и само глупав и наивен човек може да верува дека ќе му биде многу подобро доколку од билингвален стане монолингвален со скриени намери во позадина да се потенцира неговиот исклучиво Словенски идентитет при тоа да си го отфрли правото на неприкосновена и континуирана Античка припадност користејќи исклучиво Кирилица.:uvo:
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Da, postoel. Nikogas kako togas Makedonskiot proizvod ne bil poznat vo svetot:
- ТЕТЕКС ( извоз за УСА)
- ОТЕКС (извоз во европа)
- АСТИБО ( кошули продавани 90% во германија)
- МАКЕДОНКА (вранглер лиценца)
- не ми текнува се што имаше, ама имаше многу и се беше на КИРИЛИЧНО за дома и КИРИЛИЧНО/ЛАТИНСКО писмо за извоз.
И денес е тоа можно. Ама за тоа треба да сме конкурентни. И бевме до пред две години. А сега не сме. Бидејќи бугарската и романската влада направија линеарно давачки за секој работник во текстилната индустрија 20 евра. Со плата од 150 евра тоа се 170 евра давачки по работник. Во Македонија од пред две години давачките за текстилните работници рипнаа. Сега со плата од 150 евра, и со пензиско и здраствено еден работник чини 270 евра. ако погонот е 300 работника, тоа се 30 000 евра поголеми давачки кон државата во Македонија. Епа удрете математика на кого му се исплати да му даде поефтина цена на Германецот, Американецот, Европеецот, за текстилен производ?
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Што сакав да кажам, кажав. Кој како сватил, сватил. :toe:
Ние 90/91 година не продолживме туку застанавме, сега почнуваме од некоја си 1950....за разлика од Словенците кои продолжија понатаму со полна пареа па сега се во реалната 2008.
Почнува овој Грујо да влева надеж, нема што.
Да, точно. Дека конечно и ние ќе добиеме стечаен управник како држава како Бугарија на времето...
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
АБЦ пред да напишеш нешто провери....само пример кој користи кирилица...Монголија, Киргистан, Узбекистан и......а не се словени.
И комшиите ни користат кирилица а татари се, дури и во ЕУ ја наметнаа како обавезна!
Ај сеа и до Воне... Не сакаме да не викаат грците Славомакедонци така? Не вреѓа нели? Оти си имаме право на своја определба. Епа не вреѓај и ти. И нашите источни соседи си имаат право на своја определба, и они си мислат дека се 100% словени. Татари мај ес... Доста со таа негативна пропаганда бре!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom