Официјална посета на Македонците, во Македонија!

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Седи бе,сега и принцот ќе ни го присвоите,па толку “усул“ да се немало, ама принцот овде си најде роднини и нема да можете да ни го земете лесно.
Еве на пример Генералот Адиљ Газанфер му е братучед како и уметникот мозаичар Бајрам Газанфер.Не ви го даваме така лесно.:smir:
Grcite, bugarite i srbite na nos ja docekaa vesta za posetata na Makedoncite od Pakistan, no i antimakedoncite vo Makedonija. Zosto mora da se omalovazuvaat Hunzite sto se svesni Makedonci i se` sto e Makedonsko?

Grcite gi prisvojuvaat Kalashite (kako direktni potomci na antickite Makedonci), no toa za vas e normalno, iako kalashkiot jazik e protoslovenski.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Grcite, bugarite i srbite na nos ja docekaa vesta za posetata na Makedoncite od Pakistan,
Pukaat od maka zatoa sto makedoncite imaat dinastija najstara na svetot.
Nasiot princ Ganzfar Ali Kan e direkten naslednik na makedonskite kralevi i vo nego teci sinata krv na antickita makedonska dinastija prenesuvana od tatko na sin, Salim Kan, Sah Sultan, Sabaz kan, Sashbeg Kan, Muhamed Gazi Kan......

Da ja iskoristime prilikata sto Negovoto Velicestvo Princot Makedonski Ganzfar Ali Kan e vo Makedonija i da go postavime za kral makedonski. Da ja vratime monarhijata vo Makedonija (najstarata monarhija vo svetot) da stani Skopje prestolnina, i so nas da vladee kral makedonski!!!
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Pukaat od maka zatoa sto makedoncite imaat dinastija najstara na svetot.
Nasiot princ Ganzfar Ali Kan e direkten naslednik na makedonskite kralevi i vo nego teci sinata krv na antickita makedonska dinastija prenesuvana od tatko na sin, Salim Kan, Sah Sultan, Sabaz kan, Sashbeg Kan, Muhamed Gazi Kan......

Da ja iskoristime prilikata sto Negovoto Velicestvo Princot Makedonski Ganzfar Ali Kan e vo Makedonija i da go postavime za kral makedonski. Da ja vratime monarhijata vo Makedonija (najstarata monarhija vo svetot) da stani Skopje prestolnina, i so nas da vladee kral makedonski!!!
Прво нека го јавне самовилското коњче и да го убие Змејот што фрла огин од устата
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Прво нека го јавне самовилското коњче и да го убие Змејот што фрла огин од устата
Tvojot Tito da ne javase konjcinja samovilski i ubivase zmejovi sto go stavivte za dozivoten tiran na napatena Makedonija

Samo monarhija moze da ja obedini Makedonija i da ja napravi povtorno silna i mokjna! Sega ni se dava prilika po tolku vekovi da povtorno imame kral koj kje znae da ne kazni i da ne nagradi koj kje znae da ne vodi!



Neka gospod gi prokolne komunjarite do najcrnite bezdni na pekolot!!!
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Го читав и го препрочитав двапати линкот со преписките меѓу нашите и „нивните“.. страшно!

Полемиката тече меѓу еден Македонец од РМ и еден Македонец (најверојатно 3-та генерација) од Егејска Македонија,...

Но и покрај тоа што ми е жал да гледам како македонците се претопиле таму.. сепак барем гледаме начинот и аргументиет со кои тие се претопени.. најтрагичното е што типчето ми изгледа искрено! значи верува во тоа што го говори и покрај тоа што има слаби аргументи.. мжеби и ние малку треба да промениме во пристапот и комуникацијата.. можеби едноставно треба да се фокусираме на огромните разлики помеѓу Македонските Грци (како што велат тие) и Грците не се глупи ѓе разберат.. треба да им се само подотворат очите..
Ако се претопиле, веќе се Грци. Тоа е готово.

Нема ни жал, ни милост, зашто тие немаат кон нас. Биди сигурен.

А дека ќе ги подотворат очите... Нема. Системот им е таков да им се всадува во главата само тоа што ќе им се каже и не сакаат да чујат друго.

Аргументите е многу битно да се на наша страна. Ама тоа нема да биде доволно. Потребна е и моќ, која сега ја немаме.

Доаѓањето на Хунзите е добредојдена помош во секој случај. Се надевам дека ќе знаеме правилно да ја искористиме.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Крусер зависи тоа,Македонец наш таму одма ке го препознаеш,од едноставна причина што се разликува ме по боја на коса и кожа,значи веднаш можеш да препознаеш Македонец од Маџир(доселеници од Мала Азија).Е сега ако некогаш ја повратиме нашата територија(се надевам дека ке се случи во мојот животен век)тогаш лесно би ги убедиле,ке го потсетиш како зборувала баба му и дедо му и готов е.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Tvojot Tito da ne javase konjcinja samovilski i ubivase zmejovi sto go stavivte za dozivoten tiran na napatena Makedonija

Samo monarhija moze da ja obedini Makedonija i da ja napravi povtorno silna i mokjna! Sega ni se dava prilika po tolku vekovi da povtorno imame kral koj kje znae da ne kazni i da ne nagradi koj kje znae da ne vodi!

Neka gospod gi prokolne komunjarite do najcrnite bezdni na pekolot!!!

Реков како прво да не давам коментар на твојов пост ама не сакам да мислиш дека сум пичка како емпајер стејт билдинг па ќе ти реплицирам само уште еднаш да се уверам зошто читам и не верувам

Ти ова најсериозно го мислиш со монархијава???????????????
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Реков како прво да не давам коментар на твојов пост ама не сакам да мислиш дека сум пичка како емпајер стејт билдинг па ќе ти реплицирам само уште еднаш да се уверам зошто читам и не верувам

Ти ова најсериозно го мислиш со монархијава???????????????

verojatno tajno nabavil od toa moite roze bobinki ...avstraliski..go nemam na customer list-ot......... :)
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Крусер зависи тоа,Македонец наш таму одма ке го препознаеш,од едноставна причина што се разликува ме по боја на коса и кожа,значи веднаш можеш да препознаеш Македонец од Маџир(доселеници од Мала Азија).Е сега ако некогаш ја повратиме нашата територија(се надевам дека ке се случи во мојот животен век)тогаш лесно би ги убедиле,ке го потсетиш како зборувала баба му и дедо му и готов е.
Со други зборови: тој ќе ја следи тековната власт. Него не го интересира која е. Ако Македонија е тековната власт таму, тој ќе биде Македонец.

Во моментов тековната власт е Грција. И тој ја следи. И тој е Грк.

Поентата ми беше дека аргументите сами по себе не се доволни за нас во моментов, за жал. Апсолутно е важно да бидат на наша страна, но да не се трошиме со муабети како „па тие се наши луѓе“ итн.

Ако се наши луѓе, ќе зборат во полза на Македонија, не на Грција. Имаат избор во чија полза ќе зборат. Ако ја бираат Грција, тие се Грци. Ако ја бираат Македонија, тие се Македонци. Просто е.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Реков како прво да не давам коментар на твојов пост ама не сакам да мислиш дека сум пичка како емпајер стејт билдинг па ќе ти реплицирам само уште еднаш да се уверам зошто читам и не верувам

Ти ова најсериозно го мислиш со монархијава???????????????

A poradi koja pricina ti so revolt ja otfrlas idejata da Makedonski blagorodnik , od narod koj e potomok na Antickite Makedonci e i nas blagorodnik ??? Vo sto se somnevas?? Takvi kako tebe utre bi gi otfrlile i Makedoncite od Egej i Pirin oti se tamu nekoi drugi ?!?!?!

Samo pojasni mi sto tolku te odvrakja od idejata da eden princ od makedonsko poteklo bidi nas monarh?!?!
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Pukaat od maka zatoa sto makedoncite imaat dinastija najstara na svetot.
Nasiot princ Ganzfar Ali Kan e direkten naslednik na makedonskite kralevi i vo nego teci sinata krv na antickita makedonska dinastija prenesuvana od tatko na sin, Salim Kan, Sah Sultan, Sabaz kan, Sashbeg Kan, Muhamed Gazi Kan......
Pa ne bi rekol deka i bugarite se tazni. Dochekaa i nie da dobieme nekoj 'Kan'... :tv:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Сега не знаат како да реагираат. Им се сака да го фалат дека е кан, со оглед на бугарската историја, но од друга страна пак, нели бегаат од неа, па некако ни со пола уста да се изразат... :smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Grcite, bugarite i srbite na nos ja docekaa vesta za posetata na Makedoncite od Pakistan, no i antimakedoncite vo Makedonija. Zosto mora da se omalovazuvaat Hunzite sto se svesni Makedonci i se` sto e Makedonsko?

Grcite gi prisvojuvaat Kalashite (kako direktni potomci na antickite Makedonci), no toa za vas e normalno, iako kalashkiot jazik e protoslovenski.

E тоа е веќе лоша вест,оти Калашите и Хунзите се со различен јазик иако и обата народа предпочитаат Античко Македонско потекло а и по изглед се различни.Овие што сакаат да ни се представат Македонци и што ние односно вие ги довлечкавте овде се доста поразлични од нас а и повеќе ми удараат на Маџири.Еве како изгледа Калашинче моме Македонче,па читателите нека пресудат сами кому ќе му го понудат Македонскиот престол :toe::
 

Attachments

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
E тоа е веќе лоша вест,оти Калашите и Хунзите се со различен јазик иако и обата народа предпочитаат Античко Македонско потекло а и по изглед се различни.Овие што сакаат да ни се представат Македонци и што ние односно вие ги довлечкавте овде се доста поразлични од нас а и повеќе ми удараат на Маџири.Еве како изгледа Калашинче моме Македонче,па читателите нека пресудат сами кому ќе му го понудат Македонскиот престол :toe::

добровечер првин абц.

колку поста вечерва мислиш да напишиш, во кои ќе контрираш?

а за инфо на јутубе се вртеше еден клип каде калаш викаше дека е македонец...btw
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
E тоа е веќе лоша вест,оти Калашите и Хунзите се со различен јазик иако и обата народа предпочитаат Античко Македонско потекло а и по изглед се различни.Овие што сакаат да ни се представат Македонци и што ние односно вие ги довлечкавте овде се доста поразлични од нас а и повеќе ми удараат на Маџири.Еве како изгледа Калашинче моме Македонче,па читателите нека пресудат сами кому ќе му го понудат Македонскиот престол :toe::
Tvojov post mi izgleda ko da go pisuval nekoj srbin, grk ili bugar, pa ke gi ucis koj kako treba da se izjasnuva i koj na koj narod bi trebalo da pripagja:uvo:
A Mirot sto e bel i plavook, so spleskano teme karakteristicno samo za Mijacite, za tebe bil madzirska antropoloska karakteristika :uvo:

Hunzite i Kalashite se na 1000 km oddalechenost, pa taka sto nivniot jazik evoluiral vo tekot na 2300 godini vo razlicni pravci, no nitu Kalashite negiraat deka Hunzite im se brakja, nitu pak Hunzite go osporuvaat toa na Kalashite. Dvete etnicki grupi megjusebno se smetaat za srodni i naslednici na atickite Makedonci vo Pakistan. I dvata jazika, sodrzat slovenski elementi.

Fakt e deka nitu Kalashite, nitu Hunzite ne se cisti Makedonci, tuku 50% Makedonci. Istoriskite izvori kazuvaat deka vo grupnite vencavki sto Alexandar gi organiziral vo Baktrija, Makedoncite od falangata gi zenel so persijki, a pritoa i samiot Alexandar se ozenil so persiskata princeza Roxana. No, pak toa gi pravi nasi brakja.

Toj mladiot crniot so kapceto e najucheniot od Kalashite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom