Можеби ќе ви се најде (Windows финти)

  • Креатор на темата ZeroStyle
  • Време на започнување
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38

1.Како да ги конвертирате вашите .exe фајлови

Влезете во "Start" па потоа "Run" и внесете "iexpress"
Ова ќе направи еден вид инсталација од вашите .exe фајлови и е корисно за .bat фајловите.


2. Како да го отворите стариот Windows Media Player 5.1

"Start" потоа "Run" и внесете "
mplay32"


3.Бришење на Recycle Bin од десктоп

"Start па "Run" внесете "regedit"
Потоа влезете

HKEY_LOCAL_MACHINE/ SOFTWARE/ Microsoft/ Windows/CurrentVersion/explorer/ Desktop/NameSpace

Tретиот по ред фолдер во регистри вредноста ќе ја покаже Recycle Bin. Избришете го и Voila :)


4.Рестартирање на Windows-от без рестартирање на компјутерот

Кога го притискате Shutdown копчето за да го исклучите компјутерот држете притиснато Shift. Toгаш ќе се ресетира windows-от но не и компјутерот. Oваа постапка е позната и како hot reboot.


5.Понекогаш под дејство на вирус или слично неможете да го стартувате Task manager. Тоа може да се среди на следниов начин:

Start па Run и внесете regedit И најдете го

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

И избришете го сино обоениот фајл именуван "Notaskmanager" и потоа рестартирајте го компјутерот.


6. Играјте си со компјутерите во мрежата. Значи ако сте поврзани меѓусебе.

Во "cmd" внесете "Net view"
Ова ги покажува сите компјутери во мрежата. Кога ќе ја најдете "жртвата" запишете го името на компјутерот. Би требало да изгледа нешто како:
//045kajgana-05

Потоа може да го исклучите,да го рестартирате или да поставите тајмер за исклучување и сето ова да биде проследено со одреден коментар.На пример:

shutdown -m //Името на комп. -Исклучување на компјутерот

shutdown -m -c "те заебав" //Името на комп. -Исклучување на компјутерот со коментар

shutdown -l //Името на комп. -Log out на јузерот.

shutdown -r //Името на комп. -рестарт на компјутерот

итн.


7.Значи сите овие може да се направат со тоа што ќе ги напишете во notepad и ќе ги зачувате како .bat и Аll Files..........Почнуваме:

-Местење на времето на 13:37 и неможе враќање.

@echo off
title Error
goto 1

:1
time 13:37
goto 1



-Meњање на фукнкцијата на копчињата на маусот секоја секунда

echo off
title Error
goto 1

:1
RUNDLL32.EXE USER32.DLL,SwapMouseButton
goto 1




-Оневозможување на работата на тастаурата

@echo off
title Error
rundll32.exe keyboard.dll,disable



8.Програм во виндоусот за дизајнирање на икони и букви.

"Start" па "Run" и внесете "EUDCEDIT"


9.Програм во виндоус за поправање на грешки во истиот

"Start"--->"Run" внесете "drwtsn32"


10.Заклучување на одреден фолдер без никаков програм само со код.

cls
@ECHO OFF
title Folder Locker
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Enter password to Unlock folder
set/p "pass=>"
if NOT %pass%==password goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Locker
echo Locker created successfully
goto End
:End



Значи копирајте го кодов во notepad и во линијата каде што пишува

if NOT %pass%==password goto FAIL

зборот password сменете го во кој сакате збор кој и нели ќе биде пасвордот за фолдерот.Зачувајте го како .bat и All Files.
Ќе добиете .bat фајл.Стартувајте го. Ќе ви се отвори заклучениот фолдер.Ставете ги фајловите внатре. Oткако ќе завршите и ќе сакате да го заклучите фолдерот кликнете двапати на .bat фајлот кој претходно го креиравте.Следува прашање дали сакате да го заклучите и внесете "Y"(тоа значи дека се заклучува.Кога ќе сакате да го отклучите фолдерот кликнете 2пати на .bat фајлот,ќе биде побаран пасвордот,внесете го,и....Voila :)


11. Виндоусот има програми кои не се дадени во Add/Remove Programs. Како да се најдат таму за да може да ги избришете?

Зависи во кој HardDisk ви е фолдерот Windows влезете во него. Најдете го фолдерот Inf кој можеби е и скриен и во него најдете го sysoc.inf. Едитирајте го со notepad. Сите скриени програми се таму. За секој од нив има информации и зборчето HIDE. За секоја програма која сакате да се најде во Add/Remove Programs избришете го зборчето HIDE и зачувајте го sysoc.inf така. Сега би требало да ги има програмите кај кои сте го избришале "HIDE" во Add/Remove Programs.

Можам да допишам уште неколку вакви трикови кои можеби некогаш ќе ви притребаат. Овие се за виндоус. Знам неколку и за messenger. Ова е како тест верзија се со цел да се видат реакциите. Ако има интерес ќе продолжам ако не...Нема :smir:

Се надевам дека помогнав некому.


Тоа е се сега за сега.
a dali moze nekako da se izmeni kodot..( na zakluceniot folder...t.e. koa se pisuva password-ot da se gledaat samo **** a ne brojkite t.e. bukvite.. ??)
 
D

DeviL_32`

Гостин
Како да направите "fake error"
Отворете Notepad И пишете : a = MsgBox("TEXT",16 , "TITLE")
Пример: a = MsgBox("Бро имаш вирус!",16 , "Вирус!")
И на крај сејфувајте го како .vbs формат...Бај д веј ако сакате испратите некое ваше дело :smir:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Како да направите "fake error"
Отворете Notepad И пишете : a = MsgBox("TEXT",16 , "TITLE")
Пример: a = MsgBox("Бро имаш вирус!",16 , "Вирус!")
И на крај сејфувајте го како .vbs формат...Бај д веј ако сакате испратите некое ваше дело :smir:
Добра финта :wink:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Пасвордот од мсн само преку прашањето од имејлот :) Можиш и со мсн хак тул, ама сите имат антивируси..ништо нема да напрајш. =)
 
Член од
24 јули 2007
Мислења
69
Поени од реакции
1
Ај ако може некој да ми каже како да проверам колку интернет сообраќај имам потрошено. Дали може да се види на компјутер? Инаку имам кабловски интернет со моторола модем надворешен. Фала.

И јас имам кабловски интернет со моторола модем и можам да го проверам интернет сообраќајот на страната од кабловската телевизија. На кутијата во која беше модемот има запишано password и user name тоа е се што треба да внесиш за да провериш. Се надевам дека помогнав. :smir:
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
И јас имам кабловски интернет со моторола модем и можам да го проверам интернет сообраќајот на страната од кабловската телевизија. На кутијата во која беше модемот има запишано password и user name тоа е се што треба да внесиш за да провериш. Се надевам дека помогнав. :smir:
Па ја проверив кај мене немаше ни User ни Password...можно ли е да забораиле да напишат кај мене или ја сум нешо грешка..плус како изгледаат..да не сум ги глеал цело време а да незнам дека тоа е тоа..:tapp:
 
Член од
24 јули 2007
Мислења
69
Поени од реакции
1
Е па следниот пат кога ќе одиш да си го платиш интернетот ќе ги прашаш за user name i pass. http://www.telekabel.com.mk/ на оваа страна јас го прверувам сообраќајот.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Абе и јас сум на телекабел. Ми дадоа на ливче јузер и пасворд сеа си го памтам и на страната си проверувам лол.
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
зависи која верзија на Windows ја користиш и кој Service Pack.....
на постарите е попросто---без наводници----

1. вака оди во Старт -> Run -> пиши "cmd"
2. кога ќе ти се отвори Command Promt пишуваш "net user"
ќе ја добиеш листата на user-и...
3. пишуваш "net user Administrator *" (не секогаш Administrator-от е потпишан како Administrator, запазете ја и звездичката после Administrator) со ова ви се појавува текст во кој пишува "Type a password for the user:" многу логично следното што правите е пишувате новиот password..ќе ви побара да го повторите password-от...

ова јас го користев (и се уште го користам) за компјутерите на информатика кај мене во школо...ние мораме да се логираме како Guest али не и ја...е мене ми беше проблем како да го дознаам password-от на админот...бидејки со тоа што го мењав ме откриваа..гледаа дека е сменет...ако некој знае како да ДОЗНАЕ password на админ, без да го промени, обевезно нека пише!!!!


јбг никако не ми успева иам xp али стално коа пробувам се си оди ок и на крајот откако ќе го пишам пасвордот нов и тоа 2 пати ми казува Access denied :toe: ај плс помогнете
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616

еве доказ дека работи...кај мене го пробав (можете да видите по тоа user accounts for \\Deviance :):))
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
зависи која верзија на Windows ја користиш и кој Service Pack.....
на постарите е попросто---без наводници----

1. вака оди во Старт -> Run -> пиши "cmd"
2. кога ќе ти се отвори Command Promt пишуваш "net user"
ќе ја добиеш листата на user-и...
3. пишуваш "net user Administrator *" (не секогаш Administrator-от е потпишан како Administrator, запазете ја и звездичката после Administrator) со ова ви се појавува текст во кој пишува "Type a password for the user:" многу логично следното што правите е пишувате новиот password..ќе ви побара да го повторите password-от...

ова јас го користев (и се уште го користам) за компјутерите на информатика кај мене во школо...ние мораме да се логираме како Guest али не и ја...е мене ми беше проблем како да го дознаам password-от на админот...бидејки со тоа што го мењав ме откриваа..гледаа дека е сменет...ако некој знае како да ДОЗНАЕ password на админ, без да го промени, обевезно нека пише!!!!
не ива од Guset да менјас password на Administrator ... помош !!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom