Можеби ќе ви се најде (Windows финти)

  • Креатор на темата ZeroStyle
  • Време на започнување
Z

ZeroStyle

Гостин

1.Како да ги конвертирате вашите .exe фајлови

Влезете во "Start" па потоа "Run" и внесете "iexpress"
Ова ќе направи еден вид инсталација од вашите .exe фајлови и е корисно за .bat фајловите.


2. Како да го отворите стариот Windows Media Player 5.1

"Start" потоа "Run" и внесете "
mplay32"


3.Бришење на Recycle Bin од десктоп

"Start па "Run" внесете "regedit"
Потоа влезете

HKEY_LOCAL_MACHINE/ SOFTWARE/ Microsoft/ Windows/CurrentVersion/explorer/ Desktop/NameSpace

Tретиот по ред фолдер во регистри вредноста ќе ја покаже Recycle Bin. Избришете го и Voila :)


4.Рестартирање на Windows-от без рестартирање на компјутерот

Кога го притискате Shutdown копчето за да го исклучите компјутерот држете притиснато Shift. Toгаш ќе се ресетира windows-от но не и компјутерот. Oваа постапка е позната и како hot reboot.


5.Понекогаш под дејство на вирус или слично неможете да го стартувате Task manager. Тоа може да се среди на следниов начин:

Start па Run и внесете regedit И најдете го

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

И избришете го сино обоениот фајл именуван "Notaskmanager" и потоа рестартирајте го компјутерот.


6. Играјте си со компјутерите во мрежата. Значи ако сте поврзани меѓусебе.

Во "cmd" внесете "Net view"
Ова ги покажува сите компјутери во мрежата. Кога ќе ја најдете "жртвата" запишете го името на компјутерот. Би требало да изгледа нешто како:
//045kajgana-05

Потоа може да го исклучите,да го рестартирате или да поставите тајмер за исклучување и сето ова да биде проследено со одреден коментар.На пример:

shutdown -m //Името на комп. -Исклучување на компјутерот

shutdown -m -c "те заебав" //Името на комп. -Исклучување на компјутерот со коментар

shutdown -l //Името на комп. -Log out на јузерот.

shutdown -r //Името на комп. -рестарт на компјутерот

итн.


7.Значи сите овие може да се направат со тоа што ќе ги напишете во notepad и ќе ги зачувате како .bat и Аll Files..........Почнуваме:

-Местење на времето на 13:37 и неможе враќање.

@echo off
title Error
goto 1

:1
time 13:37
goto 1



-Meњање на фукнкцијата на копчињата на маусот секоја секунда

echo off
title Error
goto 1

:1
RUNDLL32.EXE USER32.DLL,SwapMouseButton
goto 1




-Оневозможување на работата на тастаурата

@echo off
title Error
rundll32.exe keyboard.dll,disable



8.Програм во виндоусот за дизајнирање на икони и букви.

"Start" па "Run" и внесете "EUDCEDIT"


9.Програм во виндоус за поправање на грешки во истиот

"Start"--->"Run" внесете "drwtsn32"


10.Заклучување на одреден фолдер без никаков програм само со код.

cls
@ECHO OFF
title Folder Locker
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Enter password to Unlock folder
set/p "pass=>"
if NOT %pass%==password goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Locker
echo Locker created successfully
goto End
:End



Значи копирајте го кодов во notepad и во линијата каде што пишува

if NOT %pass%==password goto FAIL

зборот password сменете го во кој сакате збор кој и нели ќе биде пасвордот за фолдерот.Зачувајте го како .bat и All Files.
Ќе добиете .bat фајл.Стартувајте го. Ќе ви се отвори заклучениот фолдер.Ставете ги фајловите внатре. Oткако ќе завршите и ќе сакате да го заклучите фолдерот кликнете двапати на .bat фајлот кој претходно го креиравте.Следува прашање дали сакате да го заклучите и внесете "Y"(тоа значи дека се заклучува.Кога ќе сакате да го отклучите фолдерот кликнете 2пати на .bat фајлот,ќе биде побаран пасвордот,внесете го,и....Voila :)


11. Виндоусот има програми кои не се дадени во Add/Remove Programs. Како да се најдат таму за да може да ги избришете?

Зависи во кој HardDisk ви е фолдерот Windows влезете во него. Најдете го фолдерот Inf кој можеби е и скриен и во него најдете го sysoc.inf. Едитирајте го со notepad. Сите скриени програми се таму. За секој од нив има информации и зборчето HIDE. За секоја програма која сакате да се најде во Add/Remove Programs избришете го зборчето HIDE и зачувајте го sysoc.inf така. Сега би требало да ги има програмите кај кои сте го избришале "HIDE" во Add/Remove Programs.

Можам да допишам уште неколку вакви трикови кои можеби некогаш ќе ви притребаат. Овие се за виндоус. Знам неколку и за messenger. Ова е како тест верзија се со цел да се видат реакциите. Ако има интерес ќе продолжам ако не...Нема :smir:

Се надевам дека помогнав некому.


Тоа е се сега за сега.
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
Продолжи продолжи и како беше тоа за пасворд мењање на админ?
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Не се секирајте. Само чекам одобрување од надлежните.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Ајде продолжи, ова ќе користи некогаш.Ајде чекаме нови трикови.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Oк гледам дека добив дозвола. Сега немам време. Кога ќе се вратам вечер ќе напишам уште па Princ може да ги спои двете мислења. Само Принц може да напишам нешто и за месинџер? Или ако неможе тука кажи ми каде?:smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
A да кажеш и начин да се поправи стореното.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
A да кажеш и начин да се поправи стореното.
Тие што не смеело(што се штетни ги избришаа надлежните) а откако ќе направиш нешто нема што да поправаш тука едноставно не треба освен за бришење на Recycle Bin. Јас знам да ја бришам а за враќање тешко :S


ај сеа да јадам да се средам ќе напишам уште некои. Може некои да бидат и за МСН така? Зошто користат и тие :) Како на пример да видиш кој те блокнал или делитнал без нкакви програми.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еве ви нешто корисно што ќе ви ја крене заштитата од вируси за 90%

Исклучи го AUTORUN на твоето USB


Доколку го исклучите AUTORUN на вашето USB, тоа и да има вирус на него, нема да може да се активира, зашто за активација му е потребена AUTORUN функцијата, без неа, ќе си седи на USB и ќе си чека :) (90% од вирусите, црвите и тројанците што се на USB вака работат)

  1. Кликни на Start па во Run и внеси gpedit.msc
  2. Оди во Computer Configuration -> Administrative Templates -> System
  3. Најди го Turn off Autoplay и двоклик на него
  4. Кликни на Enabled па од Turn off Autoplay on: одбери All drives


Вака ќе се заштите од вирусите кои ги има на некое USB и имаат функција која се стартува веднаш по нивното закачување на вашиот компјутер.
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
10.Заклучување на одреден фолдер без никаков програм само со код.

cls
@ECHO OFF
title Folder Locker
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Enter password to Unlock folder
set/p "pass=>"
if NOT %pass%==password goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Locker
echo Locker created successfully
goto End
:End



Значи копирајте го кодов во notepad и во линијата каде што пишува

if NOT %pass%==password goto FAIL

зборот password сменете го во кој сакате збор кој и нели ќе биде пасвордот за фолдерот.Зачувајте го како .bat и All Files.
Ќе добиете .bat фајл.Стартувајте го. Ќе ви се отвори заклучениот фолдер.Ставете ги фајловите внатре. Oткако ќе завршите и ќе сакате да го заклучите фолдерот кликнете двапати на .bat фајлот кој претходно го креиравте.Следува прашање дали сакате да го заклучите и внесете "Y"(тоа значи дека се заклучува.Кога ќе сакате да го отклучите фолдерот кликнете 2пати на .bat фајлот,ќе биде побаран пасвордот,внесете го,и....Voila :)



lelele brat alal da ti e
me spasi
mislam brat mi mi cacka po folderi
imav folder lock
ama koa smeniv antivirus

ne mi go primaes
mi go javuvase ko virus
:(
fala ti
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Продолжи продолжи и како беше тоа за пасворд мењање на админ?
зависи која верзија на Windows ја користиш и кој Service Pack.....
на постарите е попросто---без наводници----

1. вака оди во Старт -> Run -> пиши "cmd"
2. кога ќе ти се отвори Command Promt пишуваш "net user"
ќе ја добиеш листата на user-и...
3. пишуваш "net user Administrator *" (не секогаш Administrator-от е потпишан како Administrator, запазете ја и звездичката после Administrator) со ова ви се појавува текст во кој пишува "Type a password for the user:" многу логично следното што правите е пишувате новиот password..ќе ви побара да го повторите password-от...

ова јас го користев (и се уште го користам) за компјутерите на информатика кај мене во школо...ние мораме да се логираме како Guest али не и ја...е мене ми беше проблем како да го дознаам password-от на админот...бидејки со тоа што го мењав ме откриваа..гледаа дека е сменет...ако некој знае како да ДОЗНАЕ password на админ, без да го промени, обевезно нека пише!!!!
 
Член од
2 декември 2007
Мислења
453
Поени од реакции
14


3.Бришење на Recycle Bin од десктоп

"Start па "Run" внесете "regedit"
Потоа влезете

HKEY_LOCAL_MACHINE/ SOFTWARE/ Microsoft/ Windows/CurrentVersion/explorer/ Desktop/NameSpace

Tретиот по ред фолдер во регистри вредноста ќе ја покаже Recycle Bin. Избришете го и Voila :)
Со тоа потоа кантата се враќа тешко, за полесно ислучување/уклучување на кантата пишете во Run: gpedit.msc . После ќе ви се отвори Gpoup Policy, и одете на User Configuration, после Administrative Templates, после Desktop, и таму ќе видете Remove Recycle Bin icon from desktop, кликнете два пати, и каде што е направено Not Configured, ставете го на Enabled и после неколку секунди ке ја снема кантана, а за враќање само вратете го тоа пак на Not Configured..
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
msn финти?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
а, пошто јас уствари првиот пат си пишав лозинка, ама ја изумив, па неможев да си влезам у фолдерот, па го избришав тој .бат, па напраив нов, па неќеше со новиот пас... па прашањето е, дали и како може да се дознае првиот пасворд ever ставен? =)))
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Kaжа димитар. А ако си го избришал .бат фајлот нема дознавање. А ако сакате да не ви го дознаат,со batch compiler направете го во .ехе фајл. Тогаш сте побезбедни. Иако и ова ви е доволно ако компјутерот го употребуваат оние што не се толку уходани у работиве. Знаете на што мислам. :)
Иначе со batch compilerot .бат фајлот го прави во .ехе и неможе на тој начин да се дознае пасот како што кажа Димитар.


ПС. Ако некој најде кракуван batch compiler пп одмаа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom