Библија v.s. Куран

Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Ke odsam so red.
G-ca "Ljubov",so vakvi niski komentari,ne dokazuvas nisto,sem deka ni "Lj" od Ljubov vo tebe ja ima. Prostimi za iskrenosta.
Ne mi e jasno kako nekoi pripadnici,kako i na Islamot taka i na Hristijanstvoto,nemozat da svatat deka so vakvi niski izrazi se samo bruka na samite sebesi.
Sto te spreci,G-ca "Ljubov" kulturno da prasas zosto Muhammed a.s imal tolku zeni,nam Zadovolstvo i Cest ni e da pisuvame za nego,pa ke ti odgovorevme.Ili se plasis da ne kaze nekoj za tebe deka si Kulturna Hristijanka ? Isa a.s (Isus),rekol; Izvadija gredata od okoto svoe za da ja baras raskata vo tugjoto.
Zosto ne ti padna na pamet koga go narece Muhammed s.a.w.s "zenkar" deka ne e normalno i prirodno nitu toa da se nema nitu pak edna zena. Deka ne e prirodno da se nema potreba nitu za zena... Zosto ne se sramis od Muslimanite koi znaat deka Isus nemal zena pa ne go narekle.... (neuzubillah !). Za Pratenicite Allahovi,vo koi ste primetile nesto sto so vam ne se poklopuva,ke te pocestam,G-CA "LJUBOV" SO EDEN MOSNE POUCEN RASKAZ,CITAJ,AKO SAKAS DA NAUCIS:

Bil nekoj trgovec (ova,ako sakas da naucis nesto,procitaj go) imal ubav zelen papagal.Papagalot mnogu ubavo peel i mnogu ubavo zboruval.
Go cuval dukanot a voedno i mu privlekuval musterii so negoviot ubav glas. Eden den bakalot otisal doma a papagalot ostanal da mu go cuva dukanot. Iznenada,vlegla nekoja macka vnatre,na papagalot os trav,krvta mu zamrznala. Letal de levo de desno... i na kraj go isturil siseto vo koj imalo Ruzin Parfem.
Se vratil bakalot od doma i zadovolen sednal da se odmori.Koga primetil deka isturen mu e parfemot,go fatil na papagalot i pocnal da mu gi cupa perjata od glavata. Od ovie udarci na papagalot mu isceznal glasot a bakalot od zal pocnal da si ja cupa bradata. Daval milostinja,sadaka... so nadez deka papagalot povtorno ke prozbori no nisto.
Eden den,pokraj dukanot pominal nekoj kutar siromav covek,vo vrekja oblecen i keljav vo glavata... Naednas na papagalot mu se vratil glasot i pocnal da vika: O celo ! O celo ! Zarem i ti go isturi Ruziniot Parfem pa i tebe ti ja iskubaa kosata ? Site minuvaci se nasmeale od ovie papagalovi zborovi i sporedba !

G-Ca "Ljubov" ne bidi kako papagalot ! Postapkata na cistite luge ne mesaja po sebe !
Ima malku Allahovi robovi koi toa go svatile.
Ona sto pogresno zaklucuvaat,mislat deka evliite se isti kako i tie a Allahovite pratenici slicni na niv.
I pratenicite Bozji se luge,jadat i pijat kako nas (k*r'an)
Zaradi vakvi zaslepenosti tie i ne gi prepoznavaat. A razlikata megju niv e golema,beskrajna.

Pcelata i osata,se hranat od isti cvet,no pcelata dava med (lek) a osata dava otrov.

quote]
Многу ти беше голема репликата па си зедов за право да ја скратам, да знајш дека повеке од се ценам искреност и воопшто не ми смета дека то шо го казав ти го сметаш за некој низок израз. За то колку има љубов во мене не можиш да зборуваш од проста причина што не ме познаваш и ако не прифакам одредена вера или учење то не значи дека јас тебе те мразам, јас си верувам помалку или повеке во ПРАВОславната вера а во постот ја наведов основната очигледна разлика помеѓу православието и исламот и то ми е доволно да верувам зошто православната вера е вистинска вера за мене. Има доволно луге на форумов коишто детално ја проучуваат библијата и јас то најискрено го ценам и почитувам ама има и големи заблудени мухамеданци како вас што не можат да ја согледаат пораката која тие ви ја упатуваат.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
G-ca "Ljubov".
Ne treba povtorno nekakvi studii da se vidi covek sto nosi vo srceto.
Ona sto go kaza za Resulullah salallahu alejhi we sellem bese kako tvoj zaklucok,kako veke da si go spoznala Islamot a i sama znaes deka nikogas ne si zela nisto za Islamot da procitas.
Edno e da prasas "zosto e toa taka" a drugo e da doneses zaklucok na seto nepoznavanje.

I Slepiot Glusec ne e neprijatel na Sonceto,toj od sonceto se krie zatoa sto mu smeta negovata svetlost i toplina. Sjajot na Sonceto nego go ubiva,no,zarem ja osekja sonceto bolkata na slepiot glusec.A moze li slepiot glusec da mu nasteti na sonceto ?
Vasata antipatija prema Islamot O Slepi gluvci e samo dokaz deka vo nego ima soncev sjaj i toplina.

Samo onie koi se polni so omraza (bez somnez) pripadnicite na Islamot gi vikaat "Muhammedanci".

"Prvata rabota sto sekoj zainteresiran bi trebalo da ja znae za Islamot e znacenjeto na zborot "Islam". Islamskata religija ne e imenuvana spored nekoja licnost, kako na primer Hristijanstvoto, koe sto e imenuvano spored Isus Hristos, Budizmot spored Gotama Buda, Konfucienizmot spored Konfucie ili pak Marksizmot spored Karl Marks. Nitu pak e imenuvana spored nekoe pleme, kako Judaizmot spored plemeto Juda ili Hinduizmot spored Hindusite. Islamot e vistinska religija od Allah (Edinstven Bog), i kako takov, negovoto ime ni go pretstavuva centralniot princip na Allahovata "Bozjata" religija: celosno potcinuvanje na sopstvenata volja kon Allah (Bog). Arapskiot zbor "Islam" znaci pokornost ili potcinuvanje na covekovata volja kon edinstveniot vistinski Bog zasluzen za obozuvanje - "Allah", i sekoj koj raboti spored ovie principi se imenuva kako "Musliman". Ovoj zbor isto taka znaci i "mir", kojsto e i prirodna posledica na celosnoto potcinuvanje na voljata kon Allah. Znaci, Islamot ne e nova religija donesena od pratenikot Muhammed mir nad nego vo Arabija vo sedmiot vek, tuku vistinskata religija na Allah izrazena vo nejzinata krajna forma. " (Bilal Filips).

Ti kazav G-Ca "Ljubov" svrati prvo na svojata religija i vidi dali imas lice za toa sto sakas da go kazes da go kazes. Sekogas od sebe trgnuvaj... od sebe poblizok nikogo nemas.

Toa sto si ja cenis religijata pravoslavna (sto cisto se somnevam),go cenam i jas sekoj koj si go ceni svoeto i daj boze neka ima takvi... no ti "Ljubov" so toa odnesuvanje,daleku si od Isusovata a.s praksa.
Kako sto kaza,vo sebe sto nosis,ti si znaes naj naj ubavo...
No,kakvo e moeto odnesuvanje,toa drugi mozat da go primetat,,, rabotite od nadvor podobro se primetuvaat. Dodeka sme na Zemjava,ne primetuvame deka taa se vrti,no ako odnadvor ja gledame,togas ke primetime... Probaj izlezi od sebe,pogledni se,ova i za mene si go preporacuvam i sekogas molam da mi ukazat na manata... neka ne ti bide teloto kafez za dusata,kako sto e kafezot na pticata...

Pticata vo kafezot neznae za drugi vodi osven za onaa sto sopstvenikot vo fildzan mu ja nosi.

Ti posakuvam seke dobro.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
G-ca "Ljubov".
Ne treba povtorno nekakvi studii da se vidi covek sto nosi vo srceto.
Ona sto go kaza za Resulullah salallahu alejhi we sellem bese kako tvoj zaklucok,kako veke da si go spoznala Islamot a i sama znaes deka nikogas ne si zela nisto za Islamot da procitas.
Edno e da prasas "zosto e toa taka" a drugo e da doneses zaklucok na seto nepoznavanje.

I Slepiot Glusec ne e neprijatel na Sonceto,toj od sonceto se krie zatoa sto mu smeta negovata svetlost i toplina. Sjajot na Sonceto nego go ubiva,no,zarem ja osekja sonceto bolkata na slepiot glusec.A moze li slepiot glusec da mu nasteti na sonceto ?
Vasata antipatija prema Islamot O Slepi gluvci e samo dokaz deka vo nego ima soncev sjaj i toplina.

Samo onie koi se polni so omraza (bez somnez) pripadnicite na Islamot gi vikaat "Muhammedanci".

"Prvata rabota sto sekoj zainteresiran bi trebalo da ja znae za Islamot e znacenjeto na zborot "Islam". Islamskata religija ne e imenuvana spored nekoja licnost, kako na primer Hristijanstvoto, koe sto e imenuvano spored Isus Hristos, Budizmot spored Gotama Buda, Konfucienizmot spored Konfucie ili pak Marksizmot spored Karl Marks. Nitu pak e imenuvana spored nekoe pleme, kako Judaizmot spored plemeto Juda ili Hinduizmot spored Hindusite. Islamot e vistinska religija od Allah (Edinstven Bog), i kako takov, negovoto ime ni go pretstavuva centralniot princip na Allahovata "Bozjata" religija: celosno potcinuvanje na sopstvenata volja kon Allah (Bog). Arapskiot zbor "Islam" znaci pokornost ili potcinuvanje na covekovata volja kon edinstveniot vistinski Bog zasluzen za obozuvanje - "Allah", i sekoj koj raboti spored ovie principi se imenuva kako "Musliman". Ovoj zbor isto taka znaci i "mir", kojsto e i prirodna posledica na celosnoto potcinuvanje na voljata kon Allah. Znaci, Islamot ne e nova religija donesena od pratenikot Muhammed mir nad nego vo Arabija vo sedmiot vek, tuku vistinskata religija na Allah izrazena vo nejzinata krajna forma. " (Bilal Filips).

Ti kazav G-Ca "Ljubov" svrati prvo na svojata religija i vidi dali imas lice za toa sto sakas da go kazes da go kazes. Sekogas od sebe trgnuvaj... od sebe poblizok nikogo nemas.

Toa sto si ja cenis religijata pravoslavna (sto cisto se somnevam),go cenam i jas sekoj koj si go ceni svoeto i daj boze neka ima takvi... no ti "Ljubov" so toa odnesuvanje,daleku si od Isusovata a.s praksa.
Kako sto kaza,vo sebe sto nosis,ti si znaes naj naj ubavo...
No,kakvo e moeto odnesuvanje,toa drugi mozat da go primetat,,, rabotite od nadvor podobro se primetuvaat. Dodeka sme na Zemjava,ne primetuvame deka taa se vrti,no ako odnadvor ja gledame,togas ke primetime... Probaj izlezi od sebe,pogledni se,ova i za mene si go preporacuvam i sekogas molam da mi ukazat na manata... neka ne ti bide teloto kafez za dusata,kako sto e kafezot na pticata...

Pticata vo kafezot neznae za drugi vodi osven za onaa sto sopstvenikot vo fildzan mu ja nosi.

Ti posakuvam seke dobro.
Баш се прашувам што ке стани со мене а и со други ако навлезам во тој лавиринт од религии, па филозофии, идеали и што и да се и да почнам да ги проучувам детално не мислиш дека ке дојдам до една изгубеност која само дополнително ке ме збуни и ке ме однеси во неповрат. Во случајов може само да се препираме за то кој е слепиот глушец ? Далеку сум од Исусовата пракса? не вервам дека ти за то мојш да ми дајш соодветен одговор за то можи да ми кажи некој отец или духовно поткавана личност и то само аку добро ме познава. Зарем треба да бидам совршена личност аку вервам во Православието, Еден е совршен Исус Христос и ние можиме само да се стремиме и да го следиме неговиот животен пат кој колку можи и јас му благодарам на Бога за свесноста што ми ја дал да го согледам и нешто барем малку да применам за годиниве што ги имам. Зошто мислиш дека имам потреба покрај толку прекрасна вера покрај животните патишта на многу просветлени старци со огромна духовност и нивните чудотворни мошти јас да се занимавам со проучување на останати религии. Сигурно дека вашата вера учи на морални норми и затоа ја нарекуваме вера а не секта ама покрај Алах требаше да го споминиш избраниот преку кој верувате во него а то е основната разлика помегу двете вери, ок би го проучила малку Мухамедовиот животен пат ама тешко дека ке најдам делче кај него од она што го има Исус Христос.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Како можи да ги споредувате двете свети книги. Кој е тој што ќе си ја оспори верата или кој ќе докажи дека едната е подобра од другата, дебатата можи да трае со години и пак ништо добивка ќорсокак.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...
I Slepiot Glusec ne e neprijatel na Sonceto,toj od sonceto se krie zatoa sto mu smeta negovata svetlost i toplina. Sjajot na Sonceto nego go ubiva,no,zarem ja osekja sonceto bolkata na slepiot glusec.A moze li slepiot glusec da mu nasteti na sonceto ?
Vasata antipatija prema Islamot O Slepi gluvci e samo dokaz deka vo nego ima soncev sjaj i toplina.

...
Селам тебе побратиме Soul-of-Space!

Јас се извинувам што ќе се вмешам вака но морам да посочам дека *БОГ, Неговата Вечна *СВЕТЛИНА и *ДУХ е тоа Вистинско СОНЦЕ!
Да посочам дека баш таа *БОЖЈА Вечна *СВЕТЛИНА и *ДУХ се отелотвори - наместо семе од маж, земја или билокаква поинаква материја - во ИСУС ХРИСТОС!

Да посочам дека таа Вечна СВЕТЛИНА и ТОПЛИНА е многу, многу повеќе од секоја книга и дека Единствениот БОГ само преку него, болните од кревет а мртвите од гроб ги дига!

Неговиот Ислам е СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ - Вистинското Сонце - драг мој побратиме!

Сё што е убаво во денешните верзии на верите, верзии на Исламот и слично е земено од Неговата Светлина (Вечниот ХРИСТОС), исто како што месечината зема и може да свети само со помош на Сончевата Светлина!

Се надевам дека нема да се повредиш со ВИСТИНАТА и те подсетувам дека одсрце му благодарам на БОГА што ја создал и и дозволил на месечината да постои!

Одсрце ја сакам месечината - бидејќи ме подсеќа на СОНЦЕТО БОЖЈЕ без кое нема живот за нас и нашите дечиња - но никогаш нема да и дозволам да ме опие со нејзината позајмена светлина, како би ја почитувал неа повеќе од СОНЦЕТО БОЖЈЕ!

Те сакам и тебе

Ашк олсун!

Како можи да ги споредувате двете свети книги. Кој е тој што ќе си ја оспори верата или кој ќе докажи дека едната е подобра од другата, дебатата можи да трае со години и пак ништо добивка ќорсокак.
Така е пријателе, се додека луѓето ги затвораат очите пред Тој што е поголем од секоја книга и обожаваат книга повеќе од Него, ќе има долговековни дебати а за жал и не само дебати!

Но за среќа БОЖЈОТО Вечно СЛОВО - кое е поголемо од секоја книга - постана човек во ИСУС за да ни го покаже СОВРШЕНИОТ ПАТ на МИРОТ и да нё спаси сите од ѓаволскиот вител!

Тоа е ВИСТИНАТА поголема од секоја Света Книга!

поздрав
 
A

ateist

Гостин
Gledas,pobratime,samiot si kontradiktoren.
Ako Bog,kako sto velis,se otelotvoril vo Isus,togas,na kogo Isus sedzda mu pravel i na kogo mu se molel ?
Velam,tvojot pogled e vo sozdadenoto (Isus) a ne vo SOZDATELOT na kogo i Isus mu se klanjal i na Kogo i Isus GO MOLEL.
Mojot pogled e upaten prema ONOJ KOJ ni GO prati i Isus i Muhammed i Mojsie i Avram i se do Adem a.s. A nivnata poraka mi e upatstvo kon TOJ GOSPODAR. Site se tie SENKA deka postoi SONCETO ! No,ne ja frlam srelata na senkata od pticata koja leta vo vazduh ! Senkata od pticata na zemjata e dokaz deka ima ptica na neboto,,, ako trcas po senkata,dzaba vreme ke si izgubis.

Prijatele "Jeeee".
Allah nema samo 3 svojstva. Se' sto e ubavo od Allah e. Ne e samo svetlinata i toplinata. Sozdatelot ima 99 NAJ UBAVI IMINJA i site se tie negovi NAJ UBAVI SVOJSTVA.
Vo Kur'anot sekoja Sura zapocnuva so (a i muslimanite sekoja rabota ja zapocnuvaat so) "BISMILLAHIR RAHMANIR RAHIM" Sto znaci "VO IMETO NA ALLAH MILOSTIVIOT SOMILOSEN".
Ova ne e nikakvo trojstvo. Apsolutnata Milost e kaj Allah i Apsolutnata Somilost e kaj Allah i Apsolutnata MOK (EDNO OD ALLAHOVITE IMINJA) e kaj Allah i taka 99 iminja (svojstva) no toa ne se 99 bogovi,tuku se' toa vo EDEN EDINSTVEN BOG ! I Svetlinata e od Allah i Toplinata e od Allah dz.s no toa ne se tri Bogovi. SE' E NEGOVO !

PS:Ako jas imam 3 zanati jas sum eden a ne trojca. Za cirakot sekogas sum majstor,iako sum mu dal eden zanat.

тоа е тоа...........така е.....ова цело време им го кажувам..........

за ова имам и тема отворено........кое е божјото име

инаку во нов завет Единиот Бог се нарекува и Татко ( збор од ангелски речник што значи Основоположник ) на Духовите - идеалите...................

а бидејќи има бесконечно духови-идеали- ....треба да има бесконечно имиња.......апсурд............( не дискутираме колку се реални тие идеали колку се навистина остварливи .......)

Ако пред 2000 год бил севозможниот Бог како што лажат .....

тогаш кон кого упатувал молитви.........

или и самиот имал голем недостаток на самодоверба
.
.
.
ама.............глупости...........што може да очекуваш од

некој што се научиле со векови да лажат....

научиле 5-6 пароли 5-6 бомбастични збора

и само тоа го верглаат...................
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...

Gledas,pobratime,samiot si kontradiktoren.
Ako Bog,kako sto velis,se otelotvoril vo Isus,togas,na kogo Isus sedzda mu pravel i na kogo mu se molel ? ...
Ова го пишувам за дообјаснение на сите што (како атеист) се сопнуваат на ВИСИТНАТА!

Во ИСУС се отелотвори *БОЖЈАТА Вечна *СВЕТЛИНА и *ДУХ наместо земја, материја или човечко семе!
ИСУС се поклонуваше со главата доземја само пред ВИСТИНСКИОТ БОГ кој на чудесен начин беше во Неговото 100% СОВРШЕНО СРЦЕ!
ТОЈ не се поклонуваше кон камен, склуптура, слика, жена, меч, пари, ... туку кон СОВРШЕНИОТ БОГ СЕДРЖАТЕЛ во Неговото 100% СОВРШЕНО СРЦЕ!

ИСУС јадеше, пиеше, спиеше, но ТОЈ што беше во Него, немаше и нема потреба од тоа!

СЛОВОТО И ДУХОТ БОЖЈИ (ХРИСТОС) е СОВРШЕНАТА куќа БОЖЈА а не камен!

Среќен е секој кој вистински го има ХРИСТА во срцето свое а не камен, бидејќи е тој поголем и поважен од секоја книга и традиција !

поздрав во надеж ...

јхкх
 
A

ateist

Гостин
Ова го пишувам за дообјаснение на сите што (како атеист) се сопнуваат на ВИСИТНАТА!

Во ИСУС се отелотвори *БОЖЈАТА Вечна *СВЕТЛИНА и *ДУХ наместо земја, материја или човечко семе!
ИСУС се поклонуваше со главата доземја само пред ВИСТИНСКИОТ БОГ кој на чудесен начин беше во Неговото 100% СОВРШЕНО СРЦЕ!
ТОЈ не се поклонуваше кон камен, склуптура, слика, жена, меч, пари, ... туку кон СОВРШЕНИОТ БОГ СЕДРЖАТЕЛ во Неговото 100% СОВРШЕНО СРЦЕ!

ИСУС јадеше, пиеше, спиеше, но ТОЈ што беше во Него, немаше и нема потреба од тоа!

СЛОВОТО И ДУХОТ БОЖЈИ (ХРИСТОС) е СОВРШЕНАТА куќа БОЖЈА а не камен!

Среќен е секој кој вистински го има ХРИСТА во срцето свое а не камен, бидејќи е тој поголем и поважен од секоја книга и традиција !

поздрав во надеж ...

јхкх
ееееееееееехехххехехеееееееееее...........:pos:.............

ти требаа месеци да рабереш што сум напишал

сега ме прераскажуваш .........плагијатору ...........ти на мене

ем па не си разбрал баш се тоа што сум кажал........

пак си ги продолжуваш твојте "трилични " какофонии

и ништо........купишта бомбастични пароли и зборови

ако те бивало тебе и твојте од "граѓанското здружение "..или кој и сте

досега бе друшкане 100 пати ќе го прославевте - докажевте бог а со тоа и

постоењето на личноста..................

па немаше тука да не дуете ........со глупи пароли што незначат ништо

и ај ако стварно те бива како се рекламираш .....

де како мене напиши саглам 2-3 поста да видиме за што точно ти-вие (нели така рече дека сте вие...не си сам )

тоа што си разбрал мој постови пасега им даваш некое поетско значение

не те прави попаметен од ниту еден атеист.................

они пред тебе ги разбраа мој текстови па што..........

па и ова што си напишал е чиста лага.......

а веќе го имам објаснето уште во први постови ( библија на атеизмот)

ПАвле...........Единиот Бог во разумот ..........
............а Исус Е НОВАТА ЛИЧНОСТ ШТО ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ ЈА ОТЕЛОТВОРИЛ ОФОРМИЛ ВО СЕБЕ ( Апостоли ....Исус = Христос )



ЛИЧНОСТА= ИСУС
ЕДИИНИОТ БОГ=ЛИЧНОСТ
А БИОЛОШКО ТЕЛО СИ ОСТАНАЛО ОД ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ
го разбра ова плагијатору или да викам иконосликар да ти нацрта
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
...
ако те бивало тебе и твојте ...

и ај ако стварно те бива како се рекламираш .....

...
Пријателе, јас немам баш ништо добро што е мое. Баш ништо!
Луѓето што се фалат со себеси, со своите религии, свети книги, револуции, итн. засигурно не се моите најсакани сестри и браќа, засигурно не се мојата вистинска заедница!

Јас ги сакам и ними како да ми се браќа и сестри, но за жал сеуште не се отвориле за крајната и СОВРШЕНА ВИСТИНА преку која БОГ сё создаде и ни го покажа СОВРШЕНИОТ ПАТ отелотворувајќи ја во ИСУС!

Но ти тоа нема да сакаш никогаш да го разбереш и ќе продолжиш да ’ржиш и валкаш сё и сешто во калта.
Ти и да ’ржиш по мене, мојата фамилија, мојата нација, ... да ги повлекуваш во калта (пројицирајќија ) и сета друга гадотија - просто нека тие! Но ти се бориш, ’ржиш, валкаш, ... против нешто што е посвето од секоја света книга! Против БОЖЈОТО нешто, преку кое единствено можеме и смееме да го фалиме БОГА СОЗДАВАТЕЛОТ!

Тоа многу ми ја нажалува душата, ateist, затоа ќе морам да го игнорирам твоето неосновано ’ржање и рикање.

Знај дека и тебе те сакам, што никогаш не ќе можам истото да го речам за тоа што излегува од твоите раце, усни и срце!

Да даде БОГ, Крвта на Милоста НЕГОВА, да го измие и тоа твое срце

АМИН
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ја мислам дека библијата е појака оти има појќе страни од куранот и појќе текст има внатре, сега не знам дали исто кошта библија и куран али ако се приближно иста цена ја би се одлучил за библијата оти добиваш појќе за исти пари.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ја мислам дека библијата е појака оти има појќе страни од куранот и појќе текст има внатре, сега не знам дали исто кошта библија и куран али ако се приближно иста цена ја би се одлучил за библијата оти добиваш појќе за исти пари.
Светото за пари не се продава!

Тие што го прават тоа приличуваатна трговците, кои јас никогаш не би се осмелил да ги осудам!

Ако за нешто вреди да се даде пари, тогаш за Светото Писмо!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Светото за пари не се продава!

Тие што го прават тоа приличуваатна трговците, кои јас никогаш не би се осмелил да ги осудам!

Ако за нешто вреди да се даде пари, тогаш за Светото Писмо!
Па и ја то го велам али ко веќе давам пари и имам избор меѓу појќе свети книги (Библија и Куран) ја би ја зел Библијата оти е поголема и има појќе листови.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Зарем треба да бидам совршена личност аку вервам во Православието

da, treba da si sovresena oti pisano e bidete sovrseni kako sto e sovrsen vasiot Otec nebesen, oti losoto drvo dava los plod, taka da ona em gresni sme em pravoslavni sme ne drzi.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Па и ја то го велам али ко веќе давам пари и имам избор меѓу појќе свети книги (Библија и Куран) ја би ја зел Библијата оти е поголема и има појќе листови.
Во Библијата - од почетокот до крајот - упатува БОГ преку 40 секретари и очевидци на Милоста своја, на Мудроста своја, на СОВРШЕНИОТ СПАСИТЕЛЕН ПАТ кој се отелотвори во ИСУС и затоа би требал човекот многу повеќе да ја вреднува!
Но без Оној што се отелотвори во ИСУС,незнам и неверувам дека Библијата е толку многу повредна од други свети книги.

поздрав

п.с. Ако тие потребна Светата Библија (или било која друга света книга) - слободно кажи. Јас не барам пари за неа!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во Библијата - од почетокот до крајот - упатува БОГ преку 40 секретари и очевидци на Милоста своја, на Мудроста своја, на СОВРШЕНИОТ СПАСИТЕЛЕН ПАТ кој се отелотвори во ИСУС и затоа би требал човекот многу повеќе да ја вреднува!
Но без Оној што се отелотвори во ИСУС,незнам и неверувам дека Библијата е толку многу повредна од други свети книги.

поздрав

п.с. Ако тие потребна Светата Библија (или било која друга света книга) - слободно кажи. Јас не барам пари за неа!
Се шо е без пари ми е сумњиво... или е со поминат рок или не чини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom