Матура...

  • Креатор на темата Ханзо
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
демек ние со лесно си поминавме???аха!!!и нас не лажеа бе,колку висок ранг ни ставија на пр.македонски,сите очи ни мачкаат
абе за разлика од следните генерации, на нас ни беше супер!
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
абе за разлика од следните генерации, на нас ни беше супер!
а како им беше на СЛЕДНИТЕ генерации???? хихихихихихихихих ме изнасмеа:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::helou:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
а како им беше на СЛЕДНИТЕ генерации???? хихихихихихихихих ме изнасмеа:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::helou:
За разлика од тоа како ќе им биде на следните генерации, на нас ни беше супер ! :):toe:
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Мене ме интересира што е со тие што паднале.
Јас на пример положив али математика иам 4 и сакам да преполагам па дали можам мада иако веке ми помина возот денес беа уписите па повторно полагање јас да си прашам.
Мене никои ми спомнаа дека нема да можам да се запишам во прв уписен рок.
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Мене ме интересира што е со тие што паднале.
Јас на пример положив али математика иам 4 и сакам да преполагам па дали можам мада иако веке ми помина возот денес беа уписите па повторно полагање јас да си прашам.
Мене никои ми спомнаа дека нема да можам да се запишам во прв уписен рок.
Зависи од конкуренцијата и од твоите оцени во овие 4 години и од матурата
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
а ние шо ке праиме...дане не заебат нас, ова фора да не им е...им дадоа на нив..ххмм..прилично лесни тестови за матура, за ние да не се залажеме да се буниме...и кога ке дојдеме на ред...
Па ќе си учиме повеќе де, ќе намалиме урлање на часови и бегање од настава, ескивирање од обработување дела и така. Нема нешто што не може да се научи, ако си учел овие 4 години, ќе треба само да си повториш:)
Мораше од некоја генерација да се почне со полагање матура, во сите држави се полага матура, на некои факултети во странство не можеш ни да се запишеш без државна матура, така да, јас сум ЗА.:)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Па ќе си учиме повеќе де, ќе намалиме урлање на часови и бегање од настава, ескивирање од обработување дела и така. Нема нешто што не може да се научи, ако си учел овие 4 години, ќе треба само да си повториш:)
Мораше од некоја генерација да се почне со полагање матура, во сите држави се полага матура, на некои факултети во странство не можеш ни да се запишеш без државна матура, така да, јас сум ЗА.:)
И јас сум за матурата ама сакам повеќе работи да сесменат околу неа. Мислам дека оваа генерација матурантите не беа најдобро информирани и многу грешки се направија од страна на бирото за образование. кога би полагал јас матура сакам да си го видам мојот тест оценет а не да ми нуди можност да го видам само доколку дадам 2000 ден. и шансите да го видиш се неверојатно мали бидејќи тешко е грешка да се направи од страна на прегледувачите. До матура имам уште две години ама мислам дека уште сега сум доволно информиран и за работата на БРО и за факултетите зошто не ти се бодува било кој предмет од матурата за факултет.
Оваа година оценувањето беше катастрофа и залудно потрошено време бидејќи само мал дел од матурантите кои навистина се надевале на одлични резултати се задоволни (5%).
Матурата да се укине нема шанси и затоа јас би им препорачал на идните матуранти да си го загреат столчето за да научат нешто зошто ќе ни треба и да престанат да живеат на стари слави и упикување кај професорите за повисоки оцени.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Видеокамери ќе го следат коректното спроведување на матурите во Романија, и тоа почнувајќи од есен кога им се вториот дел од матурите-се со цел да се избегнат сите нерегуларности.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Една Романија не претрка.... викавме за нив цигани, сељаци, вакви-такви, кога испадна не` претркаа и во организација на матура.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Една Романија не претрка.... викавме за нив цигани, сељаци, вакви-такви, кога испадна не` претркаа и во организација на матура.
Уште одамна не имаат претркано не само на ова опле. На сите
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
За тестот по македонски треба да се знаат само оние дела кои се ставени во програтата за матура по македонски јазик или пак треба сите дела што сме ги работеле?

SVETSKA LITERATURA
- Gilgames
- Homer - Ilijada
- Dante Aligieri - Bozestvena komedija
- Miguel de Servantes -Don kihot
- Vilijam Sekspir - Hamlet
- Molier - Tartif
- Gordon Bajron - stranstvuvanjeto na ...
- Puskin - Evgeni Onegin
- Onored de Balzak - Cicko Gorio
- F. M. Dostoevski- Zlostorstvo i kazna
- Edgar Alan Po - Garvanot
- Charl Bodler - Cvekinja na zloto
- Alber Kami - stranec
- Semjuel Beket - Cekajki go Godo
- Cehov - Izbor raskazi
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
абе гола вода беше матурава еднино мак малку така логика бараше ..а англиски бозааааа...така да не се плашете:back:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.739
Поени од реакции
4.958
абе гола вода беше матурава еднино мак малку така логика бараше ..а англиски бозааааа...така да не се плашете:back:

Море тешко нив , вие го добивте лесното ... догодина којзнае колку ке изменат ..
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
Море тешко нив , вие го добивте лесното ... догодина којзнае колку ке изменат ..
е дада тука суи у право ..али ипак...подршка мало ..греота се...хехе
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
За тестот по македонски треба да се знаат само оние дела кои се ставени во програтата за матура по македонски јазик или пак треба сите дела што сме ги работеле?

SVETSKA LITERATURA
- Gilgames
- Homer - Ilijada
- Dante Aligieri - Bozestvena komedija
- Miguel de Servantes -Don kihot
- Vilijam Sekspir - Hamlet
- Molier - Tartif
- Gordon Bajron - stranstvuvanjeto na ...
- Puskin - Evgeni Onegin
- Onored de Balzak - Cicko Gorio
- F. M. Dostoevski- Zlostorstvo i kazna
- Edgar Alan Po - Garvanot
- Charl Bodler - Cvekinja na zloto
- Alber Kami - stranec
- Semjuel Beket - Cekajki go Godo
- Cehov - Izbor raskazi
Само оние дела кои се во програмата за матура. Е сега, годинава беа овие. Но договидна кажуваат дека листата ќе се прошири. Бтв, се бара логичкото од делата, најмалку важен е биографскиот дел.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom