Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината?

Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината_

  • Да (ке постирам на кој начин)

    Гласови: 120 44,4%
  • Не е возможно.

    Гласови: 150 55,6%

  • Вкупно гласачи
    270
Статус
Затворена за нови мислења.

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Шпараџиски ефект...


Туку Џои... билион тони нафта, колкав резервоар е тоа, од кои размери, како воопшто ќе успее да се придвижи?
хаха...стварно...кај ќе се најде толку?плус...ќе ја мрдне земјата од земјината оска :pos:
 

5pammeR

Love
Член од
24 август 2008
Мислења
338
Поени од реакции
9
Не може да се постигне бидејќи при таква брзина човечкото тело ќе се распадне.. Тоа е 1во има и многу други работи..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не си ја погодил работата....и ти со еден штур напис во википедија, кој и самиот на го разбираш, сакаш да објасниш нешто.
Како што ти реков и порано не трчај пред времето, има прво други работи што треба да знаеш пред да почнеш да го објаснуваш брановото движење.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Не си ја погодил работата....и ти со еден штур напис во википедија, кој и самиот на го разбираш, сакаш да објасниш нешто.
Како што ти реков и порано не трчај пред времето, има прво други работи што треба да знаеш пред да почнеш да го објаснуваш брановото движење.
Неможеш да знаеш дали го разирам или не.
Сакам да објаснам, и објаснив.
( можеби постојат некои што не го сфатија, но во секој случај беше подобро од „не е така, жалам“ ).
Не трчам пред времето. Само објаснив нешто што го имаме учено одамна. Тоа се учи во втора година средно школо по физика.
Мислиш дека би почнале да не учат тоа ако не би ги знаеле работите што треба да ги знаеме за да го учиме тоа?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Се разбира дека можи, тоа ти е брзина на времето :) мака ми е да објаснувам сега долго е плус нема да сфатите ,многу :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Неможеш да знаеш дали го разирам или не.
Сакам да објаснам, и објаснив.
( можеби постојат некои што не го сфатија, но во секој случај беше подобро од „не е така, жалам“ ).
Не трчам пред времето. Само објаснив нешто што го имаме учено одамна. Тоа се учи во втора година средно школо по физика.
Мислиш дека би почнале да не учат тоа ако не би ги знаеле работите што треба да ги знаеме за да го учиме тоа?
Далеку е од тоа да ве учат за тие работи подетално во средно, само ве запознаваат со поимите..засега:smir:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ag0rA aj poslusaj go Vone.

Dopleroviot efekt ima vrska so frekfencijata, a ne so toa sto se obiduvase Let3 da go kaze.
A промената на фрекфенцијата има врска со непромената на брзината. Што значи дека имаше врска со тоа што се обидувате лет3 да го каже.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
E eden e NEBO ,,,znaci ludi naucnik strikes again :pos2:

ABe go izmisli toa vremeplovot ?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Далеку е од тоа да ве учат за тие работи подетално во средно, само ве запознаваат со поимите..засега:smir:
Едноставен и јасен е долплеровиот ефект...што има подетално да не учат? Да го сфатиме на „атомско ниво“?

( немој да ме сфатите погрешно, не реков дека нема што да не учат, ниту дека има што да не учат, само прашав што е тоа )
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Abe ova dete ke poludi naskoro zimi sve...kakov be doplerov efekt alooo duplerica efekt za tebe ...edna mladost imash be aloooo :uvo:

Crazy naucnik son of a bich :smir:

Carry on mi tekna na tebe NEBO i manjakot koa go pravdase koa se probivase na forumskata scena pa da vidam dal si ziv :wink:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
da nikola tesla otkril skalarni branovi koi patuvale so 360 000 km/s a svetlinata e samo300 000
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom