Избори 2008 - последен ден пред изборниот молк

Статус
Затворена за нови мислења.

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Рударските маки се најголеми.

 
Член од
3 мај 2008
Мислења
55
Поени од реакции
0
....
А со луѓе како Петковски и Андов во коалиција е ко да влечеш камења на врат и неможеш да мрднеш.
Се виде нивната улога за смената на името, предавници!

Ете затоа е потребна нова коалиција на предвремени избори.....
.....
Велиш затоа се потребни предвремениве избори а?.....абе,....да се смеам жално е, да ве навредувам не е вред, бадијала овде ви укажуваме на елементарините релации и причините зашто се оди на предвремени избори .
Гвујо е заложник на ДУИ, го стегнаа со мајскиоот договор, Тачи со мартовскиот го дотолчи, му излезе од влада, фактички тој му ја обори, толку ли не гледате колку ви е изгубен вождот....абе дпмнеовци, дека сте со IQ на ниво на собна тепература тоа е јасно, ама сепак и тој скромен IQ ви е доволен за да се видат ваквите работи....како сте запнале со гвујо, нешто слично беше пред 10-на години со ЉуБчо...велат, историјата се повторува...? ајде сега размислувај и не реплицирај брзоплето, како ти така и твоиве форумски истомисленици, со секој пост така убаво се местите, да му е мерак на човека поштено да ве искине од заебанции !
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Да СДСМ е најголем кочничар за прогресот на оваа земја затоа што како оружје за борба го одбра пенкалото. А дали ВМРО не беше кочничар кога на секој чекор организираше блокади, штрајкови, немири, е тогаш ти е беа кочничари туку реформатори. А за тоа со инфлацијата треба да провериш ти затоа што во Србија, Хрватска, Албанија Грција инфлацијата се движи во границата на нормалата од 2-3% а во Македонија прикриена изнесува 10,5% а реалната сигурно многу повеќе. А тоа за реформите на ВМРО и преродбата која ја извршија кажува самиот факт дека европската унија ни испрати три последователни негативни извештаи. Потоа странските инвестиции кои во Македонија изнесуваат 270 милиони евра а додека во соседна Србија тие се 5 милијарди, во Босна 2.5 милијарди а Грција и Бугарија да не ги спомнувам. А ние трошиме пари на народот 2 министри незнам колку патувачки претставници на државава кои не успеаја да донесат нитуедна поголема инвестиција која ќе донесе значања промена вцо општествениот живот на народот.
Деки како ти оди блогосферата?



Насловот кој е обележан на сликата јасно кажува една сурова вистина-дека сдсм се во длабока интелектуална криза и кубурат на ова поле.

http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=1365664&postcount=221




Во извештајот на проектот „Дуинг бизнис” на Светската банка, само Словенија од земјите во регионов е подобро рангирана од Македонија

Македонија е најдобро пласирана, на 21-во место, во категоријата која мери колку лесно се започнува бизнис во една земја.
Од Балканските држави Словенија се наоѓа на 55 место, Србија 86, Хрватска 97, Грција 100, Босна и Херцеговина 105 а Албанија на 136 место.

Како стоиш со Англискиот, чим со Македонскиот така-така?

14.05.2008
Foreign direct investments in Macedonia in 2007 amounted to €240 million, which is twice the average of previous years, excluding the privatization proceeds from the state-owned telecommunications and electricity companies, reports the Macedonian Information Center.

In the first two months of 2008 another €100 million in FDI entered the country.

Over the past couple of years renowned global brands, such as Johnson Controls, Societe Generale, Swedmilk, Mobilkom Austria, Hypo Alpe Adria, IBC Israel, Gazit Globe Israel, Porsche Bank and CableTel set up operations in Macedonia.

Official statistics reveal that domestic investments exhibited a nominal rise of 16 percent. The rate of gross investments increased from 21.9 percent of GDP in 2006 to 24.2 percent of GDP in 2007.
Европска Унија велиш?

30.04.2008
Economic activity in Macedonia is expected to remain strong, with GDP growth of 5.5% in 2009, estimates the European Commission Economic Forecast Report Spring 2008.

“The country’s overall growth performance is likely to benefit from robust domestic demands and the positive effects of recently taken structural measures to improve the business environment,” refers the European Commission to Macedonia as an EU Candidate country.

The European Commission also forecasts that foreign investment in Macedonia will continue to rise. The solid GDP growth and measures to reduce the informal sector will translate into additional employment, the Report states.


16.04.2008
World Bank Vice President, Shigeo Katsu, praised Macedonia as one of the best business destinations in the world at the WB and IMF Spring Meetings last weekend.
Katsu and Jane Armitage, World Bank Regional Coordinator for Southeast Europe, underlined that the ongoing tax reforms and the Regulatory Guillotine have positioned Macedonia among the top 5 reformers in the world, according to the Doing Business 2008 report.


Macedonia has been ranked first in Europe and second worldwide regarding monetary freedom by The Heritage Foundation and The Wall Street Journal.
03.09.2007



The Awards Committee of the prestigious international Institute of Transport Management, headquartered in the UK, announced today that Macedonia has been chosen as the ‘Best Economic Development Region’ for 2008.
Commenting on the award to Macedonia, Mr. Patrick Sheedy, Media & PR Director for the Institute of Transport Management said: “In light of the current economic and political circumstances in Macedonia, particularly the progressive commercial climate being nurtured by the Government, European investors would do well to consider Macedonia as a potential setting for their own growth and development.”
-The judging criteria include marketing campaigns, geographic location, incentives for multinational companies, tax rates, and infrastructure.
А во врска со недостигот на брашно и поскапувањето, е одраз на НУЛА инвестиции во земјодолството за време на СДС, никакво вложување туку целосно уништување на земјоделието.
Затоа сега сме увозно зависни и цените друг ги креира.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Велиш затоа се потребни предвремениве избори а?.....абе,....да се смеам жално е, да ве навредувам не е вред, бадијала овде и укажуваме кога елементарините релации и причини зашто се оди на предвремени избори не ги гледате. Гвујо е заложник на ДУИ, го стегнаа со мајскиоот договор, Тачи со мартовскиот го дотолчи, му излезе од влада, фактички тој му ја обори....абе дпмнеовци, дека сте со IQ на ниво на собна тепература тоа е јасно, ама сепак и тој скромен IQ ви е доволен за да се видат ваквите работи....како сте запнале со гвујо, нешто слично беше пред 10-на години со ЉуБчо...велат, историјата се повторува...? ајде сега размислувај и не реплицирај брзоплето, како ти така и твоиве форумски истомисленици, со секој пост така убаво се местите, да му е мерак на човека поштено да ве искине од заебанции !
Немој да се стеснуваш пионерче, само така треба жестоко да делуваш и... да скокаш реченици.

Со преврати и пучови до власт...епа не иде, се знае кој заговараше пад на влада токму пред Букурешт.
Ама смешни испаднаа само СДС,се открија во намерата за реприза на 2001, како иначе ќе се приграбат на власт. :toe: нема како!

Единствена опозиција која е против предвремени :) а постојано критикува дека ВМРО не водело во пропаст, дека ја уништува земјава, дека е заложник на Ахмети,Тачи на кој уште не, ама сепак му поклонуваат уште пола година власт ? хехехе

Да имаше навистина некое ниво на интелигенција и креативност, ќе им помогнеше да направат барем оригинално лого наместо да крадат од БАНАНИ.
:pos:

Уште потрагично е што се уште има такви кои покрај фактот дека СДС направи коалиција за БУКВАЛНО продажба на името, постојат квази-интелектуалци кои ги поддржуваат во намерата. Па уште продаваат демагогии и трачеви.

Вчерашната ЕДНООКИ поента беше страва, И ТИ МОЖЕШ ДА БИДЕШ ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ!
:pos:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сите гладни и погладни стануваат. Секојдневно! Преживуваат, само едвај, а се хранат со политика оти друго немаат. А гладниот просо сонува, како кокошката гладна. И затоа веруваат на политичари. Исто како и на лотото. Дека ќе им се падне.
Гласајте за :::::::......::::::: и по некој месец ќе велите - Поарно никогаш не било!!

само додај година во празниот дел и погодуваш дека нема врска чиј партиски слоган е, дали на ДПМНЕ или СДС или некој од мклоновите на тие две партии, вашно е да се знае дека е ЛАГА, НОТОРНА!
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
Предвремени избори беа потребни, според мене, баш заради тоа да Македонската власт не биде заложник на албанските партии, да не трпи повеќе разбранување на владата со нивно излегување од коалиција.. и на крај, конечно да се има една Македонска влада со 61 пратеник кој стои 100% позади неа и позади нејзините одлуки. Оваа состојба како таква, ако погледнеме наназад не ја доживеала ни СДСМ, ни ВМРО-ДПМНЕ. Секогаш зависеле од коалиционите партнери. На 1ви Јуни ќе бидеме сведоци дали овој Македонски народ ќе излезе и ќе си избере влада која веднаш ќе ја има целата слобода во работата.

А со мал поглед наназад не е тешко да се забележи дека СДСМ за време на конфликтот 2001 си триеше раце и си кроеше планови поздравувајќи го својот нов коалиционен партнер ДУИ, кој воедно е олицетворение на терористичката УЧК. СДСМ како ..зрела.. политичка партија и со доста висок IQ на чело со Буч, Рада, Макрадули и мојот фаворит Ивановски ги зема ДУИ во своја закрила им пружи власт после парламентарните избори.. ама денеска се гледа кој кого изиграл и кој на кого му свртил грб.
ВМРО-ДПМНЕ нема да коалицира (според мене) со ДУИ после изборите и на крај повторно СДСМ ќе си остане со нив во опозиција во парламентот. И се додека СДСМ е толку многу паметна партија толку време ќе си седи во опозиција. Дури е толку проста целата работа што всушност сиот Македонски народ им суди на ним, како и претходно на ВМРО-ДПМНЕ т.е ЉуБчо Георгиевски и неговата политика...
Денеска фала му на господ и на свеста на народот тој предавник не е повеќе активен на политичката сцена, неговата партија ВМРО-НП се распадна и преку тоа може да се согледа неговиот квалитет како политичар. Но, Груевски денеска ужива рејтинг повеќе од било кој политичар во скорешно време, а можеби и од осамостојувањето на Р. Македонија, така да тоа и не е за потценување како што некои мЛади комуњарчиња сакаат да го претстават. Рада и остала банда можат да сонуваат за вакви резултати и за ваков рејтинг. Си имаа они 3 мандати да сепокажат.. и си кажаа за што се способни. ЉуБчо со ВМРО-ДПМНЕ исто така си кажа што знае и што не знае, па народот му пресуди и нему. Така да.. ако некој се мести со своите постови овдека тоа се знае кој е.. немора да покажувам со прст.

П.С. Менување на име, менување на знаме, делење на 150.000 државјанства на Албанци, а не на Македонци, Затворање на не знам колку фабрики, ТАТ, Коалиција со УЧК, , Исмејување на припадниците на специјалните сили, Незастапување Македонски симболи ... нека ви е на чест гласот кој ќе го дадете за нив!
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
od GALLIC
``
.абе дпмнеовци, дека сте со IQ на ниво на собна тепература тоа е јасно, ама сепак и тој скромен IQ ви е доволен за да се видат ваквите работи..``

do GALLIC

http://www.iqtest.dk/main.swf
, resi go i pastaj tuka kolku poeni imas pls , ama da ne lazis zaso mene i forumdziive mozes da ne izlazis ama samiot sebe ne mozes.

btw vmro-dpmne bil zaloznik na dui i na dpa e nisto drugo sem bladanje, dozvoli da ti citiram branko ``Isto taka ne sme podgotveni da koalicirame so teroristi`` јуни 2002
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
od GALLIC
``
.абе дпмнеовци, дека сте со IQ на ниво на собна тепература тоа е јасно, ама сепак и тој скромен IQ ви е доволен за да се видат ваквите работи..``

do GALLIC

http://www.iqtest.dk/main.swf
, resi go i pastaj tuka kolku poeni imas pls , ama da ne lazis zaso mene i forumdziive mozes da ne izlazis ama samiot sebe ne mozes.

btw vmro-dpmne bil zaloznik na dui i na dpa e nisto drugo sem bladanje, dozvoli da ti citiram branko ``Isto taka ne sme podgotveni da koalicirame so teroristi`` јуни 2002
Дрзавник :lazgo::lazgo::lazgo:
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
55
Поени од реакции
0
od GALLIC
``.абе дпмнеовци, дека сте со IQ на ниво на собна тепература тоа е јасно, ама сепак и тој скромен IQ ви е доволен за да се видат ваквите работи..``

do GALLIC

http://www.iqtest.dk/main.swf
, resi go i pastaj tuka kolku poeni imas pls , ama da ne lazis zaso mene i forumdziive mozes da ne izlazis ama samiot sebe ne mozes.

btw vmro-dpmne bil zaloznik na dui i na dpa e nisto drugo sem bladanje, dozvoli da ti citiram branko ``Isto taka ne sme podgotveni da koalicirame so teroristi`` јуни 2002
eve eden dobar vic ( kje go prisposobam za nashi priliki) :

Koga Albert Einstein umrel, na onoj svet srekjava trojca tipovi. Za da ja razbie monotonijata gi prashuva za nivniot IQ. Prviot ( nekoj so neopredelen polit. stav ) odgovora deka ima 190. Excellent, izvikuva Einstein: Nie kje razgovarame za pridonesot na Ernest Rutherford na atomskata fizika i za mojata teorija na relativnosta. Vtoriot, izgleda bil sdsmovec, odgovoril 130. "Good," rekol Einstein. Pretpostavuvam deka kje imame dobra diskusija za elektrichnata i nuklearnata legislativa. Tretiot, so zabelezhitelna govorna mana za bukvata 'R" veli: jas sum vmrovec i normalno mojot IQ e negde tuka okolu 50. Einstein pravi mala pauza i onaka opushteno se prashuva: kako so vakov egzampler na IQ, shto bi mozhel da razgovaram...hmm, vozdivnuva golemiot fizichar i go prashuva: Kakva e vashata prognoza za budzhetskiot deficit slednata godina, i dokolku vashata partija pobedi na izborite kako mislite da se spravite so imeto.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Вицов ти е....


Голицни ме...

Него ај..пријатно јадење :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
.........jadete nesto?????..................
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
55
Поени од реакции
0
abe Brat, ne ni ochekuvav da go razberesh vicot, namesto da prashash kakov e orginalot , ti izigravash klovn na forumov postirajkji glupavi figuri....inaku poentata na vicot e poinakva, na smetka na onie koi se preokupirani kako tebe so politika i se dezhurni forumdzhii 24/7
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
eve eden dobar vic ( kje go prisposobam za nashi priliki) :

Koga Albert Einstein umrel, na onoj svet srekjava trojca tipovi. Za da ja razbie monotonijata gi prashuva za nivniot IQ. Prviot ( nekoj so neopredelen polit. stav ) odgovora deka ima 190. Excellent, izvikuva Einstein: Nie kje razgovarame za pridonesot na Ernest Rutherford na atomskata fizika i za mojata teorija na relativnosta. Vtoriot, izgleda bil sdsmovec, odgovoril 130. "Good," rekol Einstein. Pretpostavuvam deka kje imame dobra diskusija za elektrichnata i nuklearnata legislativa. Tretiot, so zabelezhitelna govorna mana za bukvata 'R" veli: jas sum vmrovec i normalno mojot IQ e negde tuka okolu 50. Einstein pravi mala pauza i onaka opushteno se prashuva: kako so vakov egzampler na IQ, shto bi mozhel da razgovaram...hmm, vozdivnuva golemiot fizichar i go prashuva: Kakva e vashata prognoza za budzhetskiot deficit slednata godina, i dokolku vashata partija pobedi na izborite kako mislite da se spravite so imeto.
Ете, друг ден други навреди. Вчера народот беше глуп, денес има низок iq. Кој нема аргументи се слузи со селјачки оговарања и лични навреди. Мозеби после први ќе сватите дека тоа време помина. Ако не сватите, полошо за вас. Ќе скапите на 9% поддршка. :jaj:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
eve eden dobar vic ( kje go prisposobam za nashi priliki) :

Koga Albert Einstein umrel, na onoj svet srekjava trojca tipovi. Za da ja razbie monotonijata gi prashuva za nivniot IQ. Prviot ( nekoj so neopredelen polit. stav ) odgovora deka ima 190. Excellent, izvikuva Einstein: Nie kje razgovarame za pridonesot na Ernest Rutherford na atomskata fizika i za mojata teorija na relativnosta. Vtoriot, izgleda bil sdsmovec, odgovoril 130. "Good," rekol Einstein. Pretpostavuvam deka kje imame dobra diskusija za elektrichnata i nuklearnata legislativa. Tretiot, so zabelezhitelna govorna mana za bukvata 'R" veli: jas sum vmrovec i normalno mojot IQ e negde tuka okolu 50. Einstein pravi mala pauza i onaka opushteno se prashuva: kako so vakov egzampler na IQ, shto bi mozhel da razgovaram...hmm, vozdivnuva golemiot fizichar i go prashuva: Kakva e vashata prognoza za budzhetskiot deficit slednata godina, i dokolku vashata partija pobedi na izborite kako mislite da se spravite so imeto.
Ова е или Хипо,или нацијугенд Шема,или Дебилијан....:)
Се генијалец до генијалец,Ајнштајн вода може да им носи...:baeh:
А бре патетики сменете тактика...не бива....ќе тепат вмровците.:pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom