На што се базира бугарската пропаганда?

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Абе народ без култура ти е како риба без море. Таква е бугарскава. Сета култура им е копи пејст од нашата (музика, фолклор,народни херои...).

Ама има една поговорка. Крвта, вода не бива. Се знае кој е староседелец, а кој доселен од Татарстан...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Еве, учете си ги корените...

 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Ами погледнах - пак тази глупост с'с знамената на фона на нјакаква азиатска музика, којато нјама ништо обшто с б'лгарскија фоклор. Пропагандно клипче, което може да заблуди само глупаци.
А сега, вместо да ме занимаваш с глупости и да шикалкавиш, ми отговори на в'просите!
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ами погледнах - пак тази глупост с'с знамената на фона на нјакаква азиатска музика, којато нјама ништо обшто с б'лгарскија фоклор. Пропагандно клипче, което може да заблуди само глупаци.
А сега, вместо да ме занимаваш с глупости и да шикалкавиш, ми отговори на в'просите!
Кој па вика дека таа е слична на вашата денешна музика? Ако читаш јас само ти покажувам кај треба да си ги барате корените и каде треба да црпите инспирација а не од Македонија или Пинк телевизија од север.

Не е пропаганден матерјал. Го направив од свои читања и пронаоѓања а бев инспириран од пропагатори како тебе кои кодошеа и пробуваа да го наметнат своето врз мене. Овој клип немаше никогаш да постои ако БулШитГарите како тебе не ме маваа со расипена Болварска пропаганда. Самото тоа што некој ме нарече Бугар јас побарав, најдов и докажав дека неможе да сум Бугар.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
А кој казва че не имало преселванија на татари? Татарите които живејат в Б'лгарија (около 2000) са кримски татари и са дошли тук с 2 преселванија - през 1783-84 и след Кримската војна (1853-1856). Преди 100 години са били около 18 000, но сега са останали около 2 000 (имали са много смесени бракове с турци). :helou:
 
B

Borg_Drone

Гостин
А кој казва че не имало преселванија на татари?
Татарите които живејат в Б'лгарија (около 2000) са кримски татари и са дошли тук с 2 преселванија - през 1783-84 и след Кримската војна (1853-1856). Преди 100 години са били около 18 000, но сега са останали около 2 000 (имали са много смесени бракове с турци).
:helou:
Добро еве овака:

Јазикот на Протобугарите денеска го зборат Чувашите, а и нормално и они ја продолжуваат културата на Кубрат.

А Чувашите припаѓаат на иста група на турко-монголски народи како што припаѓаат Татарите. Еве нема да те викаат Татар туку Турко-Монгол или Чуваш. Азијат може исто така.

Значи едно исто ти е.
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Хехеееееееее, крадецот вика држте крадецот. Тие измислени бугари са имали држава, цареви.. Водили са војни со византијците. ја ми кажи ваште цареви на независна Македонија после Александар? До влегуването ви во југославија? Колко са на број. Поне да науча историјата на Македонија. Да се образовам мало. Нели нема лошо от ова. И не сметам вопросот провокативен. Ако ми отговориш со факти ке ти бида заблагодарен.:smir:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Да, имаа цареви од кои 90% од царевите им беа од турко-монголско потекло...
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Да имаа цареви од кои 90% од царевите им беа од турко-монголско потекло..
Точно, имали сме. Образовај ме и ти за вашите. Промени мнението ми, нели сум от тоја крај.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Точно, имали сме. Образовај ме и ти за вашите. Промени мнението ми, нели сум от тоја крај.
Не Ганчо, ти и да влечеш корења од тука, пред се си турко-монгол, чим си се определил да си турко-монгол значи си и тоа. Немаш никаква поврзаност со Македонците кои немаат капка турко-монголска крв.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Македонија секогаш претставувала хомогена целина; територијално и етнички издиференцирана од бугарија.

Непостоењето на македонската држава низ вековите не го намалило националното чувство на македонците и свеста дека се различен народ од бугарите,грците,србите. Јас многу добро си ја знам историјата и немам намера да ти ја раскажувам во еден пост.

А тоа што вие ни ги крадете нашите народни песни, просветители, дејци итн итн, додека ние на нити едно место не тврдиме дека "моќниот" хан Аспарух бил македонец или пак Борис или Симеон, доволно докажува кој не е задоволен од својата историја и кој на кого му ја краде историјата. :nenene:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Татарчо: Зошто, еднаш не си се помириш со твоите вистински корени, и дај еднаш признајте си кои сте, и од каде потекнувате.

Јас стварно не знам зошто се срамите толку?!

Ама вие изгледа сте онаа народната Чавка со пердуви од паун...
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Нормално ти си жител на Република Бугарија и како таков можеш да се идентификуваш како Бугарин... но потеклото сепак ти е татарско.
Татарско, ама сме имали држава, цареви. А тука е мешавина. Сметаш дека Македонски е сборил на езикот дека сега го сбориш? И ако не, чија крв се е омешала с неговтата и е била по-силна - словенска, византијска, илирска? Езикот е словенски. Ај не говорете глупости. Като сте толкоз славни дека ви са царевите, дека ви е независната држава. Оти викат на Василиј - бугароубиец? М? Оти? Очекувам бан оти питам дека не требува да се пита. А бан требува за вас дека навредувате други хора. Ама вие не сте виновни....
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Атилчо Татарчо..Зошто, еднаш не си се помириш со твоите вистински корени, и дај еднаш признајте си кои сте, и од каде потекнувате..Јас стварно не знам зошто се срамите толку..Ама вие изгледа сте онаа народната Чавка со пердуви од паун..
Кико, кои са твоите вистински корени? Оти говориш словенски език, а не антички македонски? Малко мислене требува. Ништо лично. Сакам малко да поспорим со факти, ама утре. Знам дека си арен човек, ама ке спориме со факти и логика. Ееееех мака Македонијо. Момче македонче, кога ке се напиеме по некоја ракија бре.:cug:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
ebave drvenite glavi. VIE ke ni kazuvate za NASITE predci:uvo:
Na koj jazik govorel Аsparuh -- samo ne mi kazuvaj na istiot na kojsto govoris ti denes?
Оti govoris slovenski, a ne turko-mongolski.

Кolku pogana krv tece vo venite tvoi (mislam od koja orda kolku procenti)?
Оd koga uslov za da postoi eden narod e da ima kontinuirana drzavnost od praistorija do denes?
Kоj e narekol vasilij bugaroubiec/koga/zosto?

Ne mora tuka da mi gi pisuvas odgovorite, ne mora da dosaduvas-procitaj si ti da si znaes za sebe, za predcite tvoi, za vnucite...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom