"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

Член од
14 мај 2008
Мислења
203
Поени од реакции
0
Toчно е дека имаше добри амандмани... некои беа прифатени заради мачкање очи демек еве ние прифаќаме тие ништо наше не прифатија но воглавно најдобрите амандмани од опозицијата не меа прифаќани... но ако ставиме на кантар се реално вмро на грујо направи мноогу повеќе реформи одошто сите досегашни влади...сеа одма ќе почнат со инфлација... таа ја има секаде! моментално светот е во РЕЦЕСИЈА, јас сум во Данска и тука се осеќа инфлација, не е така драстична ко во Македонија ама тоа е заради тоа што економијата им е посилна и можат да издржат повеќе...

Во овие скоро 2 год нема никакви поголеми афери напротив беа решени неколку...како така решени пак некој беа и само замачкување очи но сепак НЕМА НОВИ големи афери...

Како во ЕУ и НАТО ...

НАТО членките кажуваат дека сите критериуми ни се исполнети... останува ИМЕТО
СДСМ: Ќе влезиме во нато за 6 месеци ... КАКО? Со промена на име? или како поинаку мене воопшто не ми е јасно....
ВМРО: Ќе го продолжиме евроинтегративниот пат и дијалогот со Грција за името кое нема да го смениме без референдум т.е доколку не сака народот...

ЕУ: Досегашните реформи ни даваат за право да се надеваме за ПОЧЕТОК на преговорите ШТО реално гледано е една голема НУЛА од влезот во ЕУ значи тоа е само еден прв чекор од 1 мили метар тешкото следува откако ке почнат преговорите ... а тоа ќе го добиеме пошто таму никој нема да може да ни стае вето... а со ВМРО а со СДСМ тоа е процес кои ќе продолжи се надевам до крајот на годинава ... а сега со избориве и со стопирањето на остварувањето на задачите ... нека се пролонгира за 3-4 месеци .. НИШТО СТРАШНО...

Кои и да дојде на власт требе да се огледа на БУГАРИЈА и РОМАНИЈА кои знаеа да ги искористат предпристапните фондови на ЕУ да си изградат инфраструктура пред се ПАТОВИ после тоа да ја напраат софија во голем трговски центар... дур учев таму преку ноќ се реконструираа сите патови.. се градеа трговски центри... се шминкаше целата држава за да можат да привлечет повеќе странци... и взаемно со тоа се правеше база за инвестиции ... значи сега имаме напредни инфраструктури во цел балкан а Македонијава уште е назад... при што ни патарина не се плаќа ... а и таа што се плаќа се краде...

Сега имаме систем на прикријување данок на партиски послушници и партиски работодавачи... пример фирмата во која раб татко ми. во Кавадарци ... му се јавувале на шефот кога имало инспекција да знае да ги пушти да си одат тие неосигураните.... немање никаква социјална политика иако се декларираме за социјална држава... немање ЗДРАВ синдикат ... сето е политизирано ... со еден збор кажано исто ко ЗАНЗИБАР сме т.е КАТАСТРОФА

ЗА ова сето не е крив никола во изминатите 2 год КРИВИ СЕ СИТЕ досегашни влади ... грујо како нов дојде и се покажа дека неможе да спречи но може да задржи на исто ниво ... и постепено да се намалува.. сива економија, примери со затворено продавници и пред се КЛАДИЛНИЦИ, организиран криминал, мито корупција, живнување на економијата со повлекување на странски инвестиции... колку толку има напредок и не е МАЛ само некој не го сваќа тоа а другите го преувеличуваат...
Во главно имаш реално размислување, значи интенцијата е кон подобро и никој не може да очекува остварување на чуда од утре за денес!!!
Токму, во таа насока оди работата на оваа влада...грешки прави секој човек, но треба да знае да ги согледа и да прифати подобра идеа...
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Како прво бидејќи си свежо регистриран член ќе те замолам да прочиташ малце и на другите теми каде што имам пишувано дека не сум член на партија и забелжувај малку дека јас сите ги напаѓам и никој безглаво не бранам. И затоа ќе те замолам немој да ми лепиш етикети дека сум од некоја политичка партија или опција. Кој што мислел и зборувал ќе покаже времето.
Дали нешто сте правеле, зборувале и мислеле тоа е ваша работа мене ме интересираат моите проблеми и тоа како јас да скрпам од први до први.
@Пере да точно е дека одложување од неколку месеци поради избориве ќе се случи но тоа значи уште една година плус за датум за преговори бидејќи ќе мора да се чека нов извештај од ЕК, штом си во Данска тоа убаво го знаеш.
Во ред е констелацијата дека ќе се продолжи со преговорите со Грција и евроатланските интеграции, но штом ќе продолжиме со преговорите мојот интерес е која е црвената граница која нема да се премине и затоа и претходно пишав мене ме интересира тој одговор. Знам дека никој нема да се рчне со идентитетот но дали ќе се случи сценариото дека и ДПМНЕ ќе прифати име само за надворешна употреба бидејќи ако се случи тоа за џабе цело време плукаат по СДСМ бидејќи ако јас добро се сеќавам и тие тоа го имаат изјавено, а кој што би направил нормално треба да е на власт. Да не испадне муабетот на крајот дека на Груевски му требале 61 пратеник за полесно да изгласа промена на името макар и за надворешна употреба само, бидејќи според мене не им држи објаснувањето за неконструктивната опзиција. И трето дали ДПМНЕ ќе коалицира со ДУИ ако се знае дека Груевски еднаш јавно изјави дека нема да коалицира и преговара со терортисти, а веќе еднаш потпиша и некаков договор со нив за кој се правдаше дека не постои, а на крајот тоа излезе жива вистина.
Така е ... не е искусен ЛИДЕР Груевски а тоа го прави ранлив... ја нема харизмата на БЦ и ЉуБчо и за тоа прави доста грешки... што се однесува до името
Република Франција е примена во ЕУ како ФРАНЦУСКА РЕПУБЛИКА... но тие се французи и билатерално си сите општат како ФРАНЦИЈА или Република ФРАНЦИЈА

Мислам ми ја свакаш поентата...најважно е да не се падне пред уцените за променување на идентитетот .. Македонскиот народ, Македонскиот јазик и македонската територија ја прават МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА или РЕПУБЛИКА со конститутивно име Република Македонија призната од над 120 држави во светот под тоа име... (кој уче право ќе ми го свате потенцирањето на болдот).
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
името ко беше најжешко не го смена па нема ни сега да го смени оти ако го менубаше ке ке сменеше ко имаше поголема шанса а за то коалициранјето не ми зборај оти СДСМ прва напрај коалиција со терористите и тоа со кој со најголемиот терорист АЛИ АХМЕТИ
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
абе демократ што се замараш, плус и други јузери креираш.
тука сме ќе се разоткрие сдс стоката.
немој да не резилиш
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
не не се резилам јас туку кажвам како што е работата
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
море луѓе не истиот човек бо вие мачење со то
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
На што се должат три скоро идентични кориснички имиња, кои пишуваат од иста ип адреса?

Запознаен си со правилото на форумов 1 корисник = 1 корисничко име?
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
pa proveri po licnite podatoci i slicno ke vidis deka 1 korisnik=1 korisnicko ime!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC Што се однесува за придонесите ... немислиш дека е сега нешто сменето? во однос на плаќањето?? Со воведувањето на ИЗВРШИТЕЛИТЕ сега сите судски спорови на оваа тематика се завршени со извршување на судската пресуда... и парите од извршувањето не се даваат на работникот туку се уплаќаат во фондот за пензиско и здраствено осигурување ...

Тоа е разликата од како беше до пред 2 год како е сега ... Тогаш демагошки се завршуваа овие спорови .. во кои самите работници си ги бараа своите години стаж и здраствено осигурување и ги добиваа ПО СУДСКА ПРЕСУДА но таа пресуда никогаш не беше извршувана... а сега тие пари одат таму каде што треба...

Или сега и ова не ти чини?
Па зарем за плаќање придонеси требаат судски извршители?Не бе братче,треба закон со кој му ја затвараш фирмата на секој кој не платил придонеси за вработените за 3 месеци на пример,со забрана за вршење дејност од 5 години.Мислам дека ни судски извршители нема да имаат поголема ефикасност,како што моментално и немаат со оглед на многубројните спорови кој се водат еве веќе 2ра година без позитивен резултат и за кој веќе има поплаки на групи работници до Стразбур.

Во главно имаш реално размислување, значи интенцијата е кон подобро и никој не може да очекува остварување на чуда од утре за денес!!!
Токму, во таа насока оди работата на оваа влада...грешки прави секој човек, но треба да знае да ги согледа и да прифати подобра идеа...
Работата на оваа влада оди само декларативно во таква насока,но ако ја погледнеме реалноста со свои очи ќе видиме нешто сосем друго.Ќе ја видиме реалната слика која ја прикажува работата на оваа влада во вистинско светло,ќе ги видиме огромните средства кој се издвојуваат за наместени тендери,кој за иронијата да биде поголема ги добиваат фантомски фирми оформени од СДС-олигархијата,секако со добра коруптивна основа врз членовите на одбори од ДПМНЕ кој решаваат за таквите тендери.Како еклатантен и свеж пример би го навел тендерот за оформување на комисии за полагање на возачки испити во кој длабоко е инволвирана министерката за внатрешни работи која како добитна комбинација барем за Прилеп и Битола избра фантомска фирма од Скопје која не исполнуваше и сеуште не исполнува ни еден услов пропишан со тендерот и чии газди се добро познати фамилии од СДСМ-олигархијата.За разлика од таа фирма,фирмата која го загуби тендерот беше оформена од обични граѓани кој вложија огромни средства за изградба на кабинети со компјутери,го имаа потребниот високо квалификуван кадар,техничка опременост на многу високо ниво,работно искуство како никој во републикава и сите потребни квалификации кој беа пропишани со тендерот.Единствен недостаток им беше тој што немаа доволно пари за да ги потполнат џебовите на одредени министри како Јанкуловска или Јанакиески па да бидат избрани на споменатиот тендер.
Ова не е остварување на чудо од вчера за денес,ова е практичен пример како работи оваа влада и како ќе продолжи да работи а при тоа да им продава бубрези за мадиња на гласачите и слепците во ДПМНЕ дека со нив се е “транспарентно“.:toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Какви лични податоци, какви бакрачи. Те прашувам коректно. Имате исти ип адреси. Објаснување? Може и по приватна порака. Во спротивно, ќе мора да остане само едно кориснико име.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
ABC spored ova sto go pisuvas vaka ke ti odgovoram:ili si zasegnat, potocno kandidiran od strana na sds za izborite, pa ja koristis vasata strategija i politicka programa samo da zboruvas sto pravele drugite, a ne sto ste napravile vie i sto ke napravite, ILI pak ne si makedonec, i rabotis protiv makedonija.Spored site tvoi dosegasni komentari gledam deka ti si EDINSTVENO PROTIV MAKEDONIJA I MAKEDONSKIOT NAROD!
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
не не се слепци и ако ВМРО мести тендери СДСМ со работеше дури беше на власт го крадеше народот
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC spored ova sto go pisuvas vaka ke ti odgovoram:ili si zasegnat, potocno kandidiran od strana na sds za izborite, pa ja koristis vasata strategija i politicka programa samo da zboruvas sto pravele drugite, a ne sto ste napravile vie i sto ke napravite, ILI pak ne si makedonec, i rabotis protiv makedonija.Spored site tvoi dosegasni komentari gledam deka ti si EDINSTVENO PROTIV MAKEDONIJA I MAKEDONSKIOT NAROD!
Пошто гледам нешто БТ кај тебе,распрашај се кај активистот на ДПМНЕ Добре во Битола,па малку подетално ќе ти ги разјасни овие работи,и верувам дека ќе ти се “разбистри“ дали сум Македонец и кој со вакви заврзлами работи против Македонија.:toe:

http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=E41F631495C5C3488793F66AF9B6570E&arc=1
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
ti ili sam se mrazis ili zemas mnoooooogu mnogu pari od sds za ova sto go rabotis!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ti ili sam se mrazis ili zemas mnoooooogu mnogu pari od sds za ova sto go rabotis!
Не,јас само сакам да излезе вистината во јавност кој зема многу,многу ама ептен многу пари од СДСМ па и од сите други граѓани на Македонија за да работи вакви работи како примерот што ти го посочив погоре.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom