Свадба - да или не?

Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Свадба да ...ама онака минимална со најблиските колку да се одбележи ....сепак останало од време а и убаво е чусвтвото да си во венчаница и сите тие работи.....подготовки пред тоа и цела непреспиена нок пред свадбата па шо ке биде како ке биде......јас мислам дека тоа секој треба да го доживее.
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Циркус - не фала!Може нешто помало и поинтимно али дефинитивно ќе ги заобиколам нашите традиционални свадби со сите адети.Мене тоа ми наликува на голема инвестиција за ништо.Да се прошеташ со најскапиот фустан, да те видат комшиите и луѓето што прв пат ги гледаш па после да кружи цел месец муабетот низ град колку твојата свадба била раскошна и луксузна...уште еднаш, не фала.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Се зависи од договорот помеќу двајцата партнери.Ако економската состојба овозможува свадба зошто да не?Лично јас сум за поинтимна веселба скромно со поблискиот круг на пријатели не од типот на-Драга кој се луѓево со кој се сликавме сега?:toe:
Сепак сметам дека денот како ден треба да се прослави, бидејќи е нели најубавиот ден кој ќе остане вечно запаметен.Секоја девојка уште од мала ја сонува својата свадба белиот фустан и бла бла бла...
Но како што дошло времето и не е баш најпаметно да дадеш многу пари на свадба...не дај боже да дојде ред да правиш уште една...Рационално размислување во услови на економска криза:wink:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Сепак да... треба на некој начин да се обележи тој ден, бидејќи не е обичен и секојдневен. Немам ништо против големите свадби, напротив. Во секој случај тоа е денот кој ќе го памтиш целиот твој живот и затоа мислам дека треба да се направи да ти биде што поубав :smir:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
многу имам размислувано на оваа тема и мислам дека нема да правам класична свадба никогаш тоа ми е многу глупо собрани сите роднини комшии пријатели некои и воопшто не ги познавам, повеќе сакам да изнајмам некое место да го средам по мој вкус не сакам да е ресторан местото најмногу гости да имам од двете страни 100 најблиските да си го обележам на мој начин тој ден и секако би ги скоконала некои адети како што се на свадба кокошка на зет давање пари кога ќе седнат гостите да ручаат и сл работи кои страшно ме нервираат
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Свадба според мене е гооолем трошок за ништо ќар освен задоволството да го носиш тој меретен бел фустан.
Сестрами и нејзиниот вереник не сакаат да прават традиционална македонска свадба туку интимна прослава, а мама живците и ги искина демек како можело така, она живеела за тој миг-да ја види ќерката невеста.:vozbud: БООЖЕЕЕ!
 

BeatMaster

The Rising of The Neofit
Член од
22 септември 2009
Мислења
51
Поени од реакции
5
Веселба која мора да се направи за да се прослави бракот од ќеиф или наметната традиција која претставува "терет" и замор?

Чаламење, пијанење, циркус кој трае неколку часа или вистинско доживување кое несмее да не се доживее? Собрани шестнаести братучеди, тетки, чукун стрини кои не си ги видел никогаш, или сето тоа да се одбележи скромно со најблиските?
Глупости во боја :D извинете на речник :P.. Ама, имам 36 години, а заедно со мојата ДЕВОЈКА живееме добри 12. Сеуште не сме направиле свадба, ама, искрено не ми ни лежи да направам.. Според мене, од тоа поглупава работа нема денес.. Порано било адет и се тоа ок.. Ама денес, некако, според мене, тој што сака да ми честита, нека повели во Аеродром, ќе го појам, гоштевам и ќе пееме колку му душа сака.. :D
 
M

M del Mar

Гостин
Не бре каква свадба, глупости, никаков услов за среќен брак, а ако правиш свадба традиционална ке ти дојдат роднини што не ни ги знаеш и на крај ќе те оговараат, ако веќе сакаш да си го одбележиш нештото најубаво е да се иде на патување во некое егзотично место.
 
Z

Zoza

Гостин
мала со најблиските а не една купа луге од кои пола нема да познавам
 

skywallker77

realen pragmaticar
Член од
1 октомври 2009
Мислења
223
Поени од реакции
28
DEFUNITIVNO NE obrazlozenie ne treba.Samo koja e pricinata da ima.Sto ce se sluci posle sklucuvanjeto brak a ne se slucilo pred toa.Vo poodminato vreme so svadbata se obelezuvalo ili razgranicuvalo vremeto pominato kako sam\a i kako zaednica no togas poveketo od brakovite se sklucuvale so strojnici t.e mladite vo poveketo slucaevi i ne se poznavale i vo red bilo da pravat svadba a sega t.e vo denesnicata toa e edna golema farsa i ako ima pricina za da se pravi svadba toa bi bilo edinstveno samo poradi tradicija druga pricina poveke od siguren sum deka nema.
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
36
Поени од реакции
2
свадбта ако е твоја е голем трошок ама ако си на друга свадба е закон пиење "до коске"
 
I

InF3cTeD

Гостин
Не бре каква свадба, глупости, никаков услов за среќен брак, а ако правиш свадба традиционална ке ти дојдат роднини што не ни ги знаеш и на крај ќе те оговараат, ако веќе сакаш да си го одбележиш нештото најубаво е да се иде на патување во некое егзотично место.
за првиот болд би ти го кажал овоа..мене ме заболе за тие НЕПОЗНАТИ роднини и тоа дали ќе ме оговараат после или не...моја вечер е и нема да дозволам да ми ја расипат непознати...за вториот болд ќе се надоврзам од првиот...ја ако решам со жената нормално да одиме на некое патување ќе одиме па они ме оговарале или не ја ќе одам...а и заради такви некој да не направам свадба...НЕ
 
M

M del Mar

Гостин
за првиот болд би ти го кажал овоа..мене ме заболе за тие НЕПОЗНАТИ роднини и тоа дали ќе ме оговараат после или не...моја вечер е и нема да дозволам да ми ја расипат непознати...за вториот болд ќе се надоврзам од првиот...ја ако решам со жената нормално да одиме на некое патување ќе одиме па они ме оговарале или не ја ќе одам...а и заради такви некој да не направам свадба...НЕ
Добро човече тоа е мојот став, (башка тие традиционалности и не ми се допаѓаат), а ти за тебе прави како сакаш и како ти одговара ја не ти реков да не правиш свадба.
Поштувам да се прави свадба (еве за една недела и треба да идам на свадба јес да мразам да идам по свадби али морам) меѓутоа лично јас не би толкави церемонии

Ај па чекам покана за свадба
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Поштувам да се прави свадба (еве за една недела и треба да идам на свадба јес да мразам да идам по свадби али морам) меѓутоа лично јас не би толкави церемонии
Ако дозволиш да прашам...заради обврските или нешто друго е во прашање?

Пошто ако избегнуваме традиција за да не делуваме назадно или за да се поистоветиме со некои??? земји (кои би биле тие земји каде не е одржана традиција?) или да избегнеме обврски и неколкудневно малтретирање...сепак не е се во тоа. Тогаш не мора многу работи да направиме а кои се дел од нашето минато (од кое и не би се срамел и не би го избегнувал). Традицијата (покрај другите причини за свадба) е битна работа, не само кај нас туку и во светот.
 
M

M del Mar

Гостин
Ако дозволиш да прашам...заради обврските или нешто друго е во прашање?

Пошто ако избегнуваме традиција за да не делуваме назадно или за да се поистоветиме со некои??? земји (кои би биле тие земји каде не е одржана традиција?) или да избегнеме обврски и неколкудневно малтретирање...сепак не е се во тоа. Тогаш не мора многу работи да направиме а кои се дел од нашето минато (од кое и не би се срамел и не би го избегнувал). Традицијата (покрај другите причини за свадба) е битна работа, не само кај нас туку и во светот.
нема никаква врска со другите земји
едноставна причина, џабе малтретирање толку подготовки и трчаници речиси еден месец или нз колку, за еден ден, кога на крај бракот во денешно време се разведува во 90 % од случаевите и плаќаш судски трошоци :pos2: (се шалам) и не значи дека ако свадбата ја праам со сите обичаи т.е е традиционална ке имам среќен брак до крајот на животот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom