Предвремени избори!

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Ало па има 79 пратенци тоа е речиси 2/3 мнозинство во парламент, и за кворум не му треба ни Бихаќка ни тетовска и даме груевска.

Ама очигледно има проблем со своите, и со својата неспособност да ги задржи во парламент.
Всушност и ги разбирам коалиционите пратеници кои неможат да трпат и да донесуваат партиско фамилијарни закони.

Значи не е до парламентот до лидерот е!!!!!!

А апсолутно мнозинство му е само пуста желба на Пинокио

79??? Најверојатно имаш проблеми со математиката.
СДСМ има 30 пратеници
ДУИ 15
ДПА 10
ПДП 2
ПЕИ 1
ВМРО-ДПМНЕ 47
НСДП 6
Народна - 3
Независни - 6
Бројките не се баш точни ама рачунај ДПМНЕ+ДПА+НСДП+ПЕИ+ПДП=66 ајде и народна да ги ставиме 69. ОД каде тие 79 божем???
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ne e mozno Grcite da gi imaat i USA i Rusija kako nivni poddrzuvaci. Vo politikata sekogas se odbira strana t.e. edna velesila.

Оди погледни ја Грција на карта и види каква стратешка позиција имаат на Балканов па после кажи ми дали не сум во право ;)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Се согласувам со тебе, на синокешната седница ме импресионираше Витанов кој сега од позиција на независен пратеник отвори срце и кажа што му лежи на душа, што во 90% од неговите зборови беа сурова вистина
Па Витанов е пасиониран форумџија и сме разговарале неколку пати порано кога тој сеуште го бранеше овој изборен модел,се освестило детето,можеби.:smir:
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Ахх..Ти си најголемиот МАКЕДОНЕЦ..Сите го знаеме тоа..Си мислиш дека си се регистрирал на форум со ТМРО си стајл Македонско знаме, и овде ќе ми продаваш басни од Езоп?Знам дека ти е криво што МАКЕДОНИЈА КОНЕЧНО НАЈДЕ НЕКОЈ КОЈ ВИСТИНСКИ ЈА САКА...Ги жалам некои како тебе кој чекаат да се врати маршалот,и кој сеуште се палат на филмој за Аркан и неговите мачиња,за Слобо со тенковите и кој не се разбудени од сонот дека уште сме југославија, дека ипак Македонија ќе опстои, дека НЕ ГО ПРОДАДОА ИМЕТО, за ти да влезеш во НАТО...Жалам ама тоа е..Не ми е мене да бидам поголем ДПМНОЕЦ, туку си го кажувам она што го мислам..Не сум како тебе вечити ПИОНЕР, и да ЖАЛАМ ШТО НЕ СУМ ПРОТРЧКАЛ СО ТИТОВАТА ШТАФЕТА!

ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ, ТАКА СЕ ЧУВСТВУВАМ...А АКО САКАШ ТИТОВА ЈУГОСЛАВИЈА?ЖАЛАМ..ПОВЕЌЕ НЕ ПОСТОИ!
Gruevski ja saka makedonija=? Gruevski ja saka foteljata, a Ljupco bugarot Juda ubavo rece koga ova novo VMRO so simpatizeri kako tebe e partija bez ideologija i argumenti sve e eftini reklami i slogani.
Do sega ne sum slushnal nekoj od VMRO da kazat nesto protiv dui ili dpa, imate lugje kako Boneva sto pred nekoje dade izjava deka teorristite od 2001 i branitelite se isto. Sekoja cest, cela partija napravi ime na grbot na Brat Ljube a go prodadoa da lezi u zatvor, nemat mudrost nitu nekoja ideologija.
Brat Ljube do smrt.

Ps. Ti najde mene da me narekuvas titoista i komunjar, koga jas bev za DOOM na Dragan Bogdanovski i VMRO-DPMNE ti uste neznaeshe sto znaci VMRO. Ne e ova VMRO toa sto beshe NACIONALNA PARTIJA NA MAKEDONCITE.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
79??? Најверојатно имаш проблеми со математиката.
СДСМ има 30 пратеници
ДУИ 15
ДПА 10
ПДП 2
ПЕИ 1
ВМРО-ДПМНЕ 47
НСДП 6
Народна - 3
Независни - 6
Бројките не се баш точни ама рачунај ДПМНЕ+ДПА+НСДП+ПЕИ+ПДП=66 ајде и народна да ги ставиме 69. ОД каде тие 79 божем???
епа добро де се фати на јадичката значи се повеќе од 61 или...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Предвремени избори се најглупаво можно решение за префрлање или бегање од одговорноста, во овој момент.
Како се “бега“ од одговорност?

Самиот ТИ тврдеше најгласно овде дека со овие КОМУНИСТИЧКИ вметнати играчи од СДС Македонија нема да оди напред.

Ти беше најгласен дека треба да се тргнат од политика,да се забранат со закон, да се исчисти првин дворот.

Кој се залагаше беспрекорно за смена на името по секоја цена, да не сме ја пропуштиле шансата?

На кого ти му беше БЕСЕН кога ги слушаше нивните изјави по партиските медиуми?

Нели правевме муабет како СДС сака да повтори сценарио од 2001 и на мала врата преку широка коалиција да дојде на власт?


НЕМА ПОГОЛЕМА ПОЛИТИЧКА ОДГОВОРНОСТ ПОСЛЕ СЕ ШТО НИ СЕ СЛУЧИ ДА СЕ СООЧИШ СО НАРОДОТ!?

Ако некому му се брза во НАТО или ЕУ се што треба да се стори е да се прифати предлогот на Грците Република Скопје (Македонија), со под точка за немање ексклузивни права на термините Македонци,Македонско.


Од реалноста не се бега, а тоа е дека ако сакаме НАТО и ЕУ кој и да биде на власт сепак ќе мора биде сменето името, нешто кое ни е наметнато од 93 со Киро, ама тоа не значи дека треба да се предадеме и да не се бориме за што е можно подобро решение...

А верувам дека предизборните кампањи ќе се фокусираат на името и јасно ќе кажат кој за што се залага, па ние ќе одлучиме нели?

Народот може да одлучи дали ќе се менува името и влегуваме во НАТО и ЕУ или не.
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
епа добро де се фати на јадичката значи се повеќе од 61 или...

Па добро ајде,да не се 61 ќе падне владата. СДСМ со ДУИ и со НАРОДНА ќе неможе да формире влада со значи...ќе има избори и ќе изгубите катастрофално. И да не ја тупиме ние меѓу нас, да гледаме да не ни сменат името и уште многу други работи. Нека биде Македонецот единствен.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Gruevski ja saka makedonija=? Gruevski ja saka foteljata, a Ljupco bugarot Juda ubavo rece koga ova novo VMRO so simpatizeri kako tebe e partija bez ideologija i argumenti sve e eftini reklami i slogani.
Do sega ne sum slushnal nekoj od VMRO da kazat nesto protiv dui ili dpa, imate lugje kako Boneva sto pred nekoje dade izjava deka teorristite od 2001 i branitelite se isto. Sekoja cest, cela partija napravi ime na grbot na Brat Ljube a go prodadoa da lezi u zatvor, nemat mudrost nitu nekoja ideologija.
Brat Ljube do smrt.

Ps. Ti najde mene da me narekuvas titoista i komunjar, koga jas bev za DOOM na Dragan Bogdanovski i VMRO-DPMNE ti uste neznaeshe sto znaci VMRO. Ne e ova VMRO toa sto beshe NACIONALNA PARTIJA NA MAKEDONCITE.
Добро, те верувам ти си НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНЕЦ...Ти си првиот член на ВМРО, од тебе почна се...Дури и од тебе почна идеата да се осамостои Македонија...Треба и да се покрене иницијатива да ти се подигне споменик за тоа колкав Македонец си..Браво!ПОвеќе не реплицирам, зошто никој неможи да го надзборва НАШИОТ ПУЛЕН НА КАЈГАНА и НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНЕЦ!!:salut:
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Добро, те верувам ти си НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНЕЦ...Ти си првиот член на ВМРО, од тебе почна се...Дури и од тебе почна идеата да се осамостои Македонија...Треба и да се покрене иницијатива да ти се подигне споменик за тоа колкав Македонец си..Браво!ПОвеќе не реплицирам, зошто никој неможи да го надзборва НАШИОТ ПУЛЕН НА КАЈГАНА и НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНЕЦ!!:salut:
Argumentie ne postojat, zatoa ne pconuvaj diskusii so mene.
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Предвремени избори се најглупаво можно решение за префрлање или бегање од одговорноста, во овој момент.

И ти не си за избори? Па како ќе бидеш кога половина од гласачкото тело се врати во ВМРО-ДПМНЕ, така да на изборите сега што би се одржале ќе имате 35000 гласови преку сила во сите изборни единици заедно. СДСМ?? Народот е разочаран од нив, ајде донекаде нека пружат отпор. НСДП,слушам се распаѓат цели ограноци во Охрид, Прилеп и така натаму. Нешто се оди во полза на ВМРО-ДПМНЕ? или грешам?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Argumentie ne postojat, zatoa ne pconuvaj diskusii so mene.
Заборајв да кажам дека никаде на друго место нема аргументи..Само кај тебе се..Се што ќе кажеш ти е вистина...Се друго е мачкина кашлица..
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Оди погледни ја Грција на карта и види каква стратешка позиција имаат на Балканов па после кажи ми дали не сум во право ;)

Сега сме 21 век и стратешката позиција во многу се разликува од среден век на пример.Денес се работи со ракетни системи стратегијата налага централната позиција на Балканот да ја имаат Македонија и Србија.
Ако се знае на која страна трга Србија,тогаш останува уште Македонија како интересна сфера на влијание,а Грција без Македонија е само слепо црево на Балканот па и на Европа,итоа акутно воспалено слепо црево кое треба да се отсрани под неодложна и итна хируршка интервенција.
Американските стратези се свесни за тоа,а на Русите сеуште никој добро не им ја разјаснил состојбата затоа што имаа малку позначајни работи.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Интерпелација на влада не е исто што и предвремени избори во момент кога тоа е најмалку потребно.Зошто да немаме предвремени избори по летните одмори на пример?Од страв дека оваа влада и овие пратеници не ќе можат да не извадат од фекалиите во кој не втурнаа?Па со предвремени избори сега ќе имаме само театрално прегрупирање на истите оние кој не доведоа до вакво дереџе и докажување на оваа власт дека не го ебе ни 2% Џорџ Буш,кој бара решение овие денови а не овие години.
А што е интерпелација бе рамбо? Помагање?

Реков и пак ќе се повторам.

Треба да се реши името така и влезот во НАТО?
Ќе биде образложено од двете страни кој се залага за што и така и ти и јас ќе знаеме за кого да гласаме.

Зашто да останеме да се давиме во фекалиите на Грујо?

Дури до септември?

Промена на името не ни бега, тоа е најлесно. Во НАТО уште утре ќе влеземе доколку прифатиме предлогот на Грците.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Како се “бега“ од одговорност?

Самиот ТИ тврдеше најгласно овде дека со овие КОМУНИСТИЧКИ вметнати играчи од СДС Македонија нема да оди напред.

Ти беше најгласен дека треба да се тргнат од политика,да се забранат со закон, да се исчисти првин дворот.

Кој се залагаше беспрекорно за смена на името по секоја цена, да не сме ја пропуштиле шансата?

На кого ти му беше БЕСЕН кога ги слушаше нивните изјави по партиските медиуми?

Нели правевме муабет како СДС сака да повтори сценарио од 2001 и на мала врата преку широка коалиција да дојде на власт?


НЕМА ПОГОЛЕМА ПОЛИТИЧКА ОДГОВОРНОСТ ПОСЛЕ СЕ ШТО НИ СЕ СЛУЧИ ДА СЕ СООЧИШ СО НАРОДОТ!?

Ако некому му се брза во НАТО или ЕУ се што треба да се стори е да се прифати предлогот на Грците Република Скопје (Македонија), со под точка за немање ексклузивни права на термините Македонци,Македонско.


Од реалноста не се бега, а тоа е дека ако сакаме НАТО и ЕУ кој и да биде на власт сепак ќе мора биде сменето името, нешто кое ни е наметнато од 93 со Киро, ама тоа не значи дека треба да се предадеме и да не се бориме за што е можно подобро решение...

А верувам дека предизборните кампањи ќе се фокусираат на името и јасно ќе кажат кој за што се залага, па ние ќе одлучиме нели?

Народот може да одлучи дали ќе се менува името и влегуваме во НАТО и ЕУ или не.
Aj da receme deka si mlad i zelen pa da otpiseme na toa......drugata alternativa ne e bas prijatna...

Vaka sega od dole nagore: narodot ke odluci..sekako narodot odlucuva i se zaebuva ili ne ...vo slucajov SE ZAEBAL, ama narod ko narod ke trpi i ke go sanira zaebot....vo nekoja sema i konfiguracija...., no zatoa POEDINCITE NAEBUVAAT....
Predizbornite kampanji??? ...tie kako i sekogas ke se koncentriraat na licnite (partiski ???) interesi i na nisto drugo, ako nekogo go interesiralo imeto, Makedonija so Makedoncite vo nea...do vakva zaebancija nemase ni da dojde....
Tocno e deka od realnosta ne se bega i NAZALOST..... taa notorna vistina duri sega ke ja svatite,a ke ja doziveeme site vo POLN SJAJ I RASKOS ili poprosto receno DO BALCAK... :)
Nikoj ne bi trebelo da trca za da prifati nesto od grci kazano, ama toa znaci deka treba da se ima JASEN STAV ZA STO SE RAZGOVARA , A ZA STO NE.....podotvorena vrata zad sebe ..verojatno znaes koj podostava...

Soocuvanje so narod???? ,ako nekoj...bilo koj.... nema muda da se sooci so eden pisliv Parlament kakov sto e Makedonskiot...kako moze da se ocekuva takov nekoj da se sooci so SVOJOT NAROD i da mu objasni zosto mora toj negov narod da pliva vo govna ???..... do gusa :)...ke priznaes malku komplicirano i tesko duri i za eventualen Prilepski diplomec :)

Komunisti vo Makedonija nema.....ima samo nekakvi kvazi komunisticki izdrkotini...popularno nareceni komunjari , a ako tie komunjarcinja bedni, korumpirani i drcni.... se nekakov problem za eden SISTEM koj ima barem bukva V od VMRO...togas ili toa ne e VMRO ili nie imame "lazovna" prestava .....iluzija za nekogo i nesto , ili ednostavno ne e sistem tuku pejacko drustvo....eventualno..... :)



otposle: nekoi raboti imaat rok natraenje ..taka i NATO , no zatoa ne ni bega vleguvanje vo EU i posiroko...so bugarski, albanski ili nekoj drug pasos... :) kako gledam em USA , em pedofilive evropski , ama i nasive izbranici...natamu ja vrtat brazdata..... :)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Овваа влада на ВМРО бега од одговорност и затоа сака предвремени избори, тоа знечи дека не сакааат како владејачко мнозинство да прифатат одговорност а тоа е така затоа што се кукавици па сакаат на народот да му ја остават вината за името.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom