Тестови за бременост

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Барав низ цел форум неможев да најдам нешто слично за информација околу тетовите за бременост. Сакам да прашам кога точно тие можат да се употребат и кога се најточни ? Дали откако ќе имате секс и мислите дека сте направиле беља, другиот ден со првата утринска урина можи да покажи точно ? Или треба да се чека многу повеќе за да покажи точно ? И ги молам оние шо не се сигурни во ова да не нагодват и да не одговараат, ако некој шо навистина знај нека кажи точно како е и шо е, мислам дека има доволно искусни луѓе на форумот а и администраторите имаат искуства доволно па мислам дека ќе ми одговорат шо побрзо зато и тука се обраќам за најдетални информации.. Фала однапред..
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Тие тестови задолжително се купуваат во аптека.
Сигурни се 99%, и можеш да ги направиш во секое време.
Но, ако бељата ти е тазе, веднаш во аптека и земај пилули што се земаат од 24-48 часа по односот и не дозволуваат да се појави бременост. Во аптека најубаво ќе ти ја објаснат нивната примена
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Прилично се сигурни,меѓутоа две недели после односот.Значи првите 2 недели откако ти се случила бељата ако направиш тест големи се шанстите да ти излезе тестот негативен но сепак да се појави бременост.И да,се прават на првата утринска урина за посигурни резултати,не не веднаш наредниот ден туку 2 недели подоцна како што веќе кажав.
Кристи веќе кажа се купуваат во аптека и обавезно провери го рокот на траење
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Прилично се сигурни,меѓутоа две недели после односот.Значи првите 2 недели откако ти се случила бељата ако направиш тест големи се шанстите да ти излезе тестот негативен но сепак да се појави бременост.И да,се прават на првата утринска урина за посигурни резултати,не не веднаш наредниот ден туку 2 недели подоцна како што веќе кажав.
Кристи веќе кажа се купуваат во аптека и обавезно провери го рокот на траење
Колку што ме служи меморијата овие тестови можат да ја кажат вистината уште наредниот ден бидеќи тоа реагира на хормон кој се лачи кога јајце клетката е оплпдена. Прилично сум сигурна на ова :toe:
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Колку што ме служи меморијата овие тестови можат да ја кажат вистината уште наредниот ден бидеќи тоа реагира на хормон кој се лачи кога јајце клетката е оплпдена. Прилично сум сигурна на ова :toe:
И јас мислам дека можи да кажва одма ама сепак сумливо ми е како можи одма да кажи, пореално ми е после то да кажва после од ко ќе заврши циклусот ама незнам ни јас,зато сакав и да прашам тука, али ако никој сигурно не кажи ќе одам и ќе си прашам некој квалификуван за та работа па најубо ќе ми кажи шо е и како е .. Сепак фала на сите шо пишите на ова тема и се трудите да објасните како е и шо е..
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Не го кажувам ова на памет....ми го кажа стручно лице,еве сега ќе ти ја објаснам и ситуацијата ама ти за секој случај прашај си пак.
Моја блиска другарка имаше направено беља и уште наредниот ден правеше тест и и излезе негативен,после 3 недели и каснеше и правеше пак,тогас излезе позитивен.Отиде на гинеколог,и јас бев со нејзе и и кажа дека е трудна и тогаш гинекологот ни објасни деке тестовите во првите две недели воопшто не биле сигурни.Меѓутоа во случај ако и требало да и дојде во рок од тие две недели,на пример 3-4 дена после односот а и касни тогаш иако нема поминато две недели тестот би бил прилично сигурен.
Се надевам дека објаснив добро
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Не го кажувам ова на памет....ми го кажа стручно лице,еве сега ќе ти ја објаснам и ситуацијата ама ти за секој случај прашај си пак.
Моја блиска другарка имаше направено беља и уште наредниот ден правеше тест и и излезе негативен,после 3 недели и каснеше и правеше пак,тогас излезе позитивен.Отиде на гинеколог,и јас бев со нејзе и и кажа дека е трудна и тогаш гинекологот ни објасни деке тестовите во првите две недели воопшто не биле сигурни.Меѓутоа во случај ако и требало да и дојде во рок од тие две недели,на пример 3-4 дена после односот а и касни тогаш иако нема поминато две недели тестот би бил прилично сигурен.
Се надевам дека објаснив добро
Toчно.. и јас прашав и ми објаснија се како е и шо е.. Другиот ден после односот нема шанси да се дознај дали е или не е бремена... Ако направиш тогаш тест со сигурност ќе излези негативен.. Тестот е најточен ко ќе заврши циклусот и ако и касни 4-5 дена... а за време на циклус нема шанси да се дознај.. А после другарка ти ко дозна дека е бремена ? Шо се деси ? Абортираше или ? Поздрав... и фала на сите за информациите...

A еве ќе кажам и некој збор за контрацептивните таблети кој се пијат одма после однос во рок од 72 сати.. Има едни се продаваат две таблети и тие се пијат првата во првите 24 сати а втората пред да поминат 48 сати.. тие незнам колку пари се.. а има уште едни други.. то е едно таблетче и се пие во рок од 48 сати и чини 700 денари.. Поз..
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Нем проблем:smir:
Инаку за другарка ми, се женеше пред 2 недели,правеше свадба во ресторант,но не во црква,во црква после велигден зашто до велигден не венчале.Инаку девојчето е помало и од мене али ај...бидна,нека и е со среќа.А на абортус не ни помислуваше,дури муабетот и беше ако не се жени со дечко и да си го чува сама.
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Ах леле ... океј то е то со среќа да и е, жива и здрава да е и таа и детето и сите околу неа... Поздрав се најубаво..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ништо на светот не е бегрешно:), секако дека можат да бидат погрешни, или понови го тестот за сигурност, или најдобро би било преглед кај гинеколог.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Kolku se sigurni testovite za bremenost
Сигурни се над 90%.
Кога јас го поставив ова прашање ми дадоа одговор дека доколку постои бременост нема шанси тестот да покаже негативно бидејќи го препознава хормонот кој го лачи организмот на жената при бременост. Ова со хормоните може некој постручен да го објасни... :icon_conf
 

PonTius

kukumjavka
Член од
25 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
3
Тест за бременост

Dali i kolku testovite za bremenost za sigurni?
Dali nekogas mozat da zgresat
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Ништо не е 100% сигурно како вагиналната сонда, со неа најсигурно и најбрзо се утрвдува бременост, и не треба да се тресеш у купатило додека чекаш да видиш дали ќе се вцрви или не:smir:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ништо не е 100% сигурно како вагиналната сонда, со неа најсигурно и најбрзо се утрвдува бременост, и не треба да се тресеш у купатило додека чекаш да видиш дали ќе се вцрви или не:smir:
Вагиналната сонда мислам дека не е баш препорачлива покрај сите други начини. Пример испитување на крвта, покрај тестовите од аптека. Паниката е во секој случај присутна, доколку е неочекувана бременоста, затоа не мислам дека е пресудна.:pusi:
А тестовите бидејќи можат да згрешат, секогаш се земаат два, за секој случај.:smir:
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Според мене е најпаметно, доколку постои таков сомнеж, да се оди кај гинеколог, искрајно не верувам многу многу на такви работи како тестови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom