Што боли повеќе, психичката или физичката болка?

Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Дефинитивно психичката болка, боли повеќе од физичката!
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
18
Поени од реакции
1
Не сакам да бирам меѓу болки... ама ќе речам:
Физичката болка пече, пржи, притиска, превиткува, корне, остава модрици...и си оди на ваков или онаков начин . И после е смешна :wink: Ама психичката... Таа го носи јадот и чемерот. Таа знае да мавне помоќни шлаканици, и знае да не` направи туѓинец во сопствената кожа. И да биде дури тивок убиец.
Моето искуство еднаш ме научи дека психата може да создаде физичка болка. И додека со денови се прашував зошто не престануваат физичките бокли, ми требаше еден добар човек да ми каже да зе преиспитам на другото ниво. И таму...Таму ги најдов сите проголтани грутки овие 6 години. Сите кимања со главата , тогаш кога требаше гласно да речам: НЕ!, сите мали стресчиња што си ја склопиле сложувалката па машинеријата започна да работи против мене.
Знам дека звучи излитено, ама сега СЕКОГАШ ја гледам чашата полуполна.
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
36
Поени од реакции
1
Психичката повеќе според мене. Но, не сум доживеела некоја голема физичка болка така што неможам да тврдам со сигурност.
 

Koko Roko

Oh Mr. Topper!!!!!!
Член од
21 јуни 2010
Мислења
623
Поени од реакции
563
А што е со психичката болка која е поттикната од физичка? Како поточно би се класифицирала?
Пр. Човек губи екстремитет и поради тоа животот му станува хаос. Загубата е физичка, но тој доживува и психичка болка.
За разлика од некој кој го повредиле зборовите на дечкото/ девојката, пријатели, семејство и сл. овој вид на болка не може никако да се заборави.
 
Член од
18 декември 2009
Мислења
6.125
Поени од реакции
872
I Psihichkata i Fizichkata moze da bide mnogu bolna bolka, shto moze dolgo da si ja nosish i da ti nashteti...taka da nema edna od dvete koja bi bila pobolna od drugata.:toe:

Pr. Psihichkata bolka dolgo mozesh da ja nosish, zavisi koja e poslednicata i kolku e bolna, ama isto taka i zavisi do Fizichkata kolku si samiot oshteten i shto ti e problemot shto moze dolgo da ja nosish taa bolka vo tebe.
 
V

vlako088

Гостин
Психичката бидејки таа остава траги а додека физичката брзо се заборава.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.356
Поени од реакции
4.878
Дефинитивно психичката.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
I taa i taa vo zavisnost od povredata , a temava e glupa ko neznam so ......
 
П

Пепси_

Гостин
Зависи до јачината....сепак мислам дека малце повеќе боли психичката за разлика од физичката
 
F

Frankie Yale

Гостин
Немате вие драги мои форумџии скршено рака на три места иначе немаше вака да зборувате :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
M

.:makedonec:.

Гостин
Уфффф тешко прашање не се знае психичката тешко дека ќе може да те донесе до смрт (многу тешко ) ама физичката ти е еден метак во чело и чао регаци незнам зависи за кој како за мене лично на пример ..... незнам можеби се на исто рамниште тука некаде.....:toe:
 
С

Спенсер

Гостин
Уфффф тешко прашање не се знае психичката тешко дека ќе може да те донесе до смрт (многу тешко ) ама физичката ти е еден метак во чело и чао регаци незнам зависи за кој како за мене лично на пример ..... незнам можеби се на исто рамниште тука некаде.....:toe:
метак у чело... и немаш време да осетиш болка :):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom