Македонците и библијата

Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
si gi cital negovite poslanija, a ne si procital deka ne e eden od 12 apostoli koi odele pokraj Isus i koi vecerale so nego na poslednata Paska.
Jas ti postirav so pisuva MPC i koj e Apostol Pavle, a ti osven vreganje drugo nisto ne postirase, ako ova go pravis stvarno poslednive 25 godini izgleda stvarno i siguren sum deka si gi procital samo naslovite.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Pikaso e vo pravo Pavle ne e eden od ucenicite na Isus, toj voopsto i ne go poznaval, Pavle bil Evrein, no bili i rimski graganin i negovoto ime bilo Savle i bil protiv hristijanite, no so nekoja cudesna, bozja mok, covekot oslepuva i povtorno progleduva i od toj moment stanuva hristijanin i go siri slovoto gospodovo.
Toj e znacaen za nas zatoa sto bil prviot koj pocnal hristijanstvoto da go siri nadvor kaj neevreite, i imal mnogu sukobi so ostanatite Apostoli kako Petar i Jovan, za negovata misija, podocna negovata vizija se prifaka od izraelskata crkva koja ja vodel Jovan, za Petar zaminuva za Rim kade Pavle se naogal i go sirel hristijanstvoto po uspesno zavrsenata misija vo Makedonija.

Ovde nigde nemam napisano deka ne e Apostol, samo toa deka ne eeden od negovite 12 ucenici, i nata mozes da procitas....................
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Pavle E eden od Svetite Apostoli...

c c c

vie od palachi na Crkvi i Manastiri ucite za Hristijanstvo?

hmm... shirenje demagogija...

kolku sto mi e poznato, site 11 se i svetci, samo Juda Iskariotski ne e proglasen za svetec.

A ovde ti mi repliciras, kade tvrdis deka Pavler bil eden od 12 apostoli

Epa sega vidi ti kolku se razbiras od religija, koga ne si ja znaes ni biografijata na covekot koj na tvoite predci, a preku niv i na tebe ti go prosvetlil patot
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ti si ili glup ili lud ili dvete.

ti palac na crkvi i manastiri si?

i kaj vide deka tvrdam deka bil eden od onie koi bile na poslednata vecera?!

ne drobi. CITAJ ko shto sum napishal.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
"Apostolot" Pavle.
Ehhh, kolku samo ne bil apostol:)
Otvori tema na religija i mitologija.
Jas ke dadam fakti, deka toj ne bil apostol.
Ne deka ke sfati tvoeto mozoce, ali ke sfatat drugi.
Pikaso e vo pravo...
Pavle E eden od Svetite Apostoli...
KADE vide deka tvrdam deka bil na tajnata vecera???

ako si premnogu glup, pardon gord, da priznaes koga ne si vo pravo, TVOJ problem.

rekov, meni meni, tekel u^farsin

denes e procka, dete... ama ti rekov, ne mora procka da baras, ne mi znaci nisto. samo ne tropaj gluposti ponatamu...
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Kazimi a kade pisuva deka jas sum kazal deka ne bil Apostol, ti se zafati i mi replicirase so vreganje, bidejki samo toa go znaes.
Ako vece postiras moi recenici postiraj gi celi, a ne sano parcinja koi ubavo gi pakuvas.
Ne sum palac na crkvi, ako uopste znaes sto e crkva, makedonec sum i hristijanin, i za razlika od tebe, jas citam i go proucuvam toa vo sto veruvam, a toa sto si postar ke go svatam kako tvoj poraz bidejki sive ovie godini od hristijanski knigi imas procitano 2 naslovi od koricata
Znaes sto e poloso od palac na crkva, hristijanin koj ne znae ni B od Biblija, a kamoli za crkovni kanoni
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Miroslav, dali si ti normalen?

Picasso e Albanec. Tie gi palea Crkvite i Manastirite.

I koga gledam deka eden palac na Crkvi se mesha i see demagogii od tipot "Sveti Pavle ne bil Apostol" , sigurno deka nema da mu aplaudiram, nego ke go narecam so negovoto pravo ime: palac na Crkvi i Manastiri.

Namesto da trcas ko prle pred magare, i da tropas gluposti celo vreme, trebase da procitas so ti pisuvam celo vreme.

PROCITAJ prvo toa sto sum napisal, a ne toa sho ti si istripal deka sum napishal...

Te citirav tebe tocno poradi tvoeto
Напишано од Miroslav Види го мислењето
Pikaso e vo pravo...
I ti nacrtav, pak trcas ko prle pred magare, ti me vregjas i me optuzvas deka jas TEBE te vregjam?

I vo isto vreme se deklariras kako Hristijanin?

po tret pat, MENI, MENI, TEKEL U FARSIN

detule, ne se glupiraj... shiptaro vekje 2-3 dena drka od toa shto mu uspea da vnese razdor megju 2 Makedonci...

edit:

ako ne se izvinis za svoite srajna koi gi napisha, ke treba da go dokazes toa shto go seres na forumov vekje 2 dena...

edit 2:

Dali sum jas dobar ili los Hristijanin ke sudi Bog. Te predizvikuvam na proverka na znaenjeto na Svetoto Pismo, bez Google, msn, telefon, irc, skype, bilo kako!

MOCKO! jas sum bil polos od palaci na Crkvi? pa ti ne si normalen...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Предлагам модераторот да ги избрише сите постови кои се напред-назад во расправијата помегу Мирослав и Сердарот.

Сега, Јас не сум некој верник, и затоа не се мешам во верата на лугето, но секој верник барем може да чита и нешто околу својата религија.

Каде се диносаурусите во Библијата. Тука завршува целата приказна.

Е сега, дека Библијата е важна книга, нема спор никаков. Но Македонците пред Библијата и Исус го имале Матријархатот, па потоа Соларните богови, па последно е Рисјанството.

Затоа нека не се рипа многу на рисјанство. Тоа е само дел од нашето религиско наследство и како такво треба да си го чуваме и подржуваме, тоа е наше моментално религиско одбележје.

И ако Библијата ни помогне во докажување на идентитетот, уште подобро.

Јас сум среќен што дел од паганските обичаи се останати. Инаку ќе бевме како муслиманите и католиците без никакво наследство и само наметнат шаблон (иако и кај нив сите празници влечат пагански корен)
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
ti si ili glup ili lud ili dvete.

ti palac na crkvi i manastiri si?

i kaj vide deka tvrdam deka bil eden od onie koi bile na poslednata vecera?!

ne drobi. CITAJ ko shto sum napishal.

Prvo idi sto ti na mene mi pisuvas, a posle razmisli,
Vtoro, jas mojot stav go kazav, Pavle ne bil eden od 12 apostoli koi go peratele isus za vreme na negovata misija, deka bil protiv hristijanite, deka podocna go prima hristijanstvoto, deka se zalagal i paganite i neevreite da bidat krsteni, deka zaedno so Petar se ubieni vo Rim, Pavle od mec, a Petar bil raspnat na krst obratno so glavata nadole a nozete nagore.
Ako se slagas so ova kazi, ako ne se slagas dokazi deka ne zboruvam vistina, i prestani da me narekuvas palac na crkvi, toa mozes da mu go napises na Picasso i nekoj drug, zasto i moite so krvi i pt gradele i branele crkvi, ne si ti edinstveniot koj e makedonec i hristijanin.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
dete, ne te narekov ni ednas palac na crkvi, samo rekov deka Pavle bil Apostol.

i ubavo objasnav na kogo se odnesuva toa, ne znam sho se zapna za toa palac na crkvi, se cini procita - ama ne doprocita sho napisav...

navistina imas problem da prekines koga treba, i da priznaes koga si ja utnal :)

mnogu ubavo mi se poznati rabotite koi gi pisuvase za Pavle, da ne se slozuvav so toa, ke pisev odamna.

CITAJ KO STO PISUVA

mnogu ubo pravilo :)

okolu Biblijata voopsto, mozeme da diskutirame so satovi i denovi.

da se vratam konecno na temata:

- vo poslanijata kon Solunjanite se nekolku pati spomnati Makedonija i Ahaja, kako posebni celini, sto i se.

Kolku pati vkupno e spomnata Makedonija ne znam, zaboraviv, megjutoa treba da se cita pak, sekogas moze da se odkrie nesto pred toa neprimeteno...

Mnogu komplicirana kniga e...

@ AngPu: sto mislis, dali Stor(i) - Istor - Istoria - doagja od Ishtar?

ako stori e stori, a istorija oznacuva nauka za storeno, napraveno, a Ishtar Bog...

denes na eden Grcki forum pak mi "svetna" ova... ne si go matev mozokot so pred-hristijanski religii vo posledno vreme...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
dali Stor(i) - Istor - Istoria - doagja od Ishtar?
ako stori e stori, a istorija oznacuva nauka za storeno, napraveno, a Ishtar Bog...
Незнам, мислиш БОГ, оној кој СТОРИЛ СЕ.
А овие имаат лош превод па го викаат Иштар, наместо ИСТОРИЛ, или нешто слично.

Пак незнам, лесно може да не трујат со тоа Иштар/Ихтус (риба) ???
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Miroslav, dali si ti normalen?

Picasso e Albanec. Tie gi palea Crkvite i Manastirite.

I koga gledam deka eden palac na Crkvi se mesha i see demagogii od tipot "Sveti Pavle ne bil Apostol" , sigurno deka nema da mu aplaudiram, nego ke go narecam so negovoto pravo ime: palac na Crkvi i Manastiri.

Namesto da trcas ko prle pred magare, i da tropas gluposti celo vreme, trebase da procitas so ti pisuvam celo vreme.

PROCITAJ prvo toa sto sum napisal, a ne toa sho ti si istripal deka sum napishal...

Te citirav tebe tocno poradi tvoeto

I ti nacrtav, pak trcas ko prle pred magare, ti me vregjas i me optuzvas deka jas TEBE te vregjam?

I vo isto vreme se deklariras kako Hristijanin?

po tret pat, MENI, MENI, TEKEL U FARSIN

detule, ne se glupiraj... shiptaro vekje 2-3 dena drka od toa shto mu uspea da vnese razdor megju 2 Makedonci...

edit:

ako ne se izvinis za svoite srajna koi gi napisha, ke treba da go dokazes toa shto go seres na forumov vekje 2 dena...

edit 2:

Dali sum jas dobar ili los Hristijanin ke sudi Bog. Te predizvikuvam na proverka na znaenjeto na Svetoto Pismo, bez Google, msn, telefon, irc, skype, bilo kako!

MOCKO! jas sum bil polos od palaci na Crkvi? pa ti ne si normalen...
Pa ti si nevozmozen bre covece.
Pa olkava glupashtina ne sum procital, vo nieden forum, ne sum cul od niedna licnost, shto referira nekoja intelektualna sposobnost, pa duri i vo edna apologetska "misija", kako ovaa, da se odbrani "apostolstvoto" na Pavleta, koja e direktno kompromitirana i ospuruvana od licnost koja i pripagja na albanska (albanska) nacionalnost (i tocka).
Navistina me bunish. So tolku golem glupak ne sum vlegol vo ovakov verbalen konflikt, pa sega ne znam shto da kazam, treba da biram zborovi za da ja otstranam nejasnotijata i da mozam da bidam kolku shto mozam poveke luciden, da mozish da sfatish ednash za sekogash.

Picasso e Albanec. Tie gi palea Crkvite i Manastirite.
Picasso e Albanec. Eden od roditelite na picasso, t.e. tatkoto e Hristijanin. Vo semejstvoto na Picasso clenuva ushte eden hristijanin, a toa e negoviot brat. Picasso, nikogash nema da moze, i nema da pali manastiri i crkvi. Picasso beshe mnogu lut koga se palea dzamiite vo bitola i prilep. Zoshto Serdarot togash ne reagirashe taka.
Ne, znaesh li zoshto Miroslav, zatoa shto toj paleshe. Toj duri paleshe kuki na Makedonci vo Bitola, vo 2001 godina. Znaesh zoshto? Zatoa shto tie ne pripagjale na taa Hristijansko-Pravoslavna veroispovest.

I koga gledam deka eden palac na Crkvi se mesha i see demagogii od tipot "Sveti Pavle ne bil Apostol" , sigurno deka nema da mu aplaudiram, nego ke go narecam so negovoto pravo ime: palac na Crkvi i Manastiri.
I sega koga deckoto, gleda eden hipoteticki palac na crkvi, t.e. Jas, sigurno nema da mi aplaudira na demagogijata, nego ke me narece palac na crkvi, sprotivno na negovata HIPOTETICKA religija, t.e. Hristijanstovo, od koe ne znae ni edno prosticko slovo. Na mesto ovoj "apologet" na crkvata i religijata, da pocne da me pobiva po drugi pod forumi, t.e. podforumi koi se nameneti za ovie prashanja, toj me narekuva palac na crkvi, bez prethodno da znae za kakva licnost se raboti.

detule, ne se glupiraj... shiptaro vekje 2-3 dena drka od toa shto mu uspea da vnese razdor megju 2 Makedonci...
Ovoj Albanec, cii afiniteti se podanici na site nooloshki sferi, i uzivatel na duhovno custvo, koe za gorenavedeniot clen na ovoj forum e neshto nezamislivo, i vo sekoe vreme utopicna ramka, nemashe da se krene od Bitola, da odi 200 Km do skopje, da vika i da brani ime na ovaa drzava, nemashe so nego da sobere ushte 7 drugi dushi. Vo ovaa net caffe od kade shto pishuvam sega, imav vo plan da soberam ushte 20-tina dushi, no znaete li shto mi rekoa? Dali ke davale vo skopje sendvici?
Inaku pilence moe, ne te biduva, ne znam kako da ti kazam, smeshen si.
Jas da drkam, na toa shto vnesuvam razdor... Hmm...
Neli ti uzivash i dozivuvash ekstaticno custvo dodeka pishuvash Albanec?
Ne znam od kade go iskopa nacionalizmot, vo mene, a vo nego tlee kako Ohridskoto ezero so drim...

Dali sum jas dobar ili los Hristijanin ke sudi Bog. Te predizvikuvam na proverka na znaenjeto na Svetoto Pismo, bez Google, msn, telefon, irc, skype, bilo kako!
Jas te predizvikuvam, ne samo tebe, site:)
Ti drzi gazeto, aj otvori tema.

P.S. Do adminite i moderatorite.
So najgolema pocit do site admini, ke ve molam, "detevo" da bide opomeneto, kazneto, ili ne znam shto... Ovaa vlijae na reputacija na forumov.
I edna molba do istite, da ne mi go brishete mislenjeto. Sodrzi tolku vistini za koi i vie tezneete.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Pa ti si nevozmozen bre covece.
Pa olkava glupashtina ne sum procital, vo nieden forum, ne sum cul od niedna licnost, shto referira nekoja intelektualna sposobnost, pa duri i vo edna apologetska "misija", kako ovaa, da se odbrani "apostolstvoto" na Pavleta, koja e direktno kompromitirana i ospuruvana od licnost koja i pripagja na albanska (albanska) nacionalnost (i tocka).
Navistina me bunish. So tolku golem glupak ne sum vlegol vo ovakov verbalen konflikt, pa sega ne znam shto da kazam, treba da biram zborovi za da ja otstranam nejasnotijata i da mozam da bidam kolku shto mozam poveke luciden, da mozish da sfatish ednash za sekogash.



Picasso e Albanec. Eden od roditelite na picasso, t.e. tatkoto e Hristijanin. Vo semejstvoto na Picasso clenuva ushte eden hristijanin, a toa e negoviot brat. Picasso, nikogash nema da moze, i nema da pali manastiri i crkvi. Picasso beshe mnogu lut koga se palea dzamiite vo bitola i prilep. Zoshto Serdarot togash ne reagirashe taka.
Ne, znaesh li zoshto Miroslav, zatoa shto toj paleshe. Toj duri paleshe kuki na Makedonci vo Bitola, vo 2001 godina. Znaesh zoshto? Zatoa shto tie ne pripagjale na taa Hristijansko-Pravoslavna veroispovest.



I sega koga deckoto, gleda eden hipoteticki palac na crkvi, t.e. Jas, sigurno nema da mi aplaudira na demagogijata, nego ke me narece palac na crkvi, sprotivno na negovata HIPOTETICKA religija, t.e. Hristijanstovo, od koe ne znae ni edno prosticko slovo. Na mesto ovoj "apologet" na crkvata i religijata, da pocne da me pobiva po drugi pod forumi, t.e. podforumi koi se nameneti za ovie prashanja, toj me narekuva palac na crkvi, bez prethodno da znae za kakva licnost se raboti.



Ovoj Albanec, cii afiniteti se podanici na site nooloshki sferi, i uzivatel na duhovno custvo, koe za gorenavedeniot clen na ovoj forum e neshto nezamislivo, i vo sekoe vreme utopicna ramka, nemashe da se krene od Bitola, da odi 200 Km do skopje, da vika i da brani ime na ovaa drzava, nemashe so nego da sobere ushte 7 drugi dushi. Vo ovaa net caffe od kade shto pishuvam sega, imav vo plan da soberam ushte 20-tina dushi, no znaete li shto mi rekoa? Dali ke davale vo skopje sendvici?
Inaku pilence moe, ne te biduva, ne znam kako da ti kazam, smeshen si.
Jas da drkam, na toa shto vnesuvam razdor... Hmm...
Neli ti uzivash i dozivuvash ekstaticno custvo dodeka pishuvash Albanec?
Ne znam od kade go iskopa nacionalizmot, vo mene, a vo nego tlee kako Ohridskoto ezero so drim...



Jas te predizvikuvam, ne samo tebe, site:)
Ti drzi gazeto, aj otvori tema.

P.S. Do adminite i moderatorite.
So najgolema pocit do site admini, ke ve molam, "detevo" da bide opomeneto, kazneto, ili ne znam shto... Ovaa vlijae na reputacija na forumov.
I edna molba do istite, da ne mi go brishete mislenjeto. Sodrzi tolku vistini za koi i vie tezneete.
a be teologu eden da ne si ti strucnajak po teologija pop da ne si ili oga ima eden na forumov takov i ti se ste zapnale ko pijan za bandera
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
a be teologu eden da ne si ti strucnajak po teologija pop da ne si ili oga ima eden na forumov takov i ti se ste zapnale ko pijan za bandera
Ne go upativ seto toa do tebe. Ne ripaj kako prle pred magarica.
Cekaj red. Da se razberam so "tesniov" prvo.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
abe so te sisa ne mora mene da mi go upatis koga tolku popuva zasto begas koga nekoj fakt ke napiseme ko pice pod kosulce te neeeeeema
 

Kajgana Shop

На врв Bottom