Доказ дека времето не постои или е еден вид „паралелна димензија“

Што мислите за времето?


  • Вкупно гласачи
    211
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Кога ќе дојдеш, дообјасни, затоа што ова не ти е баш јасно,т.е. ти е контрадикторно со тоа што првично го напиша...
Замисли ги како бесконечни множества. Бесконечно прави (1Д) можат да лежат на една рамнина (2Д), а исто така бесконечно прави можат да лежат и на друга рамнина (2Д). Никогаш нема да се видат, ниту допрат во просторот. Другата рамнина ќе биде на друго место во просторот (3Д)
Бесконечно многу рамнини (2Д) може да има во просторот (3Д), но може да има исто така бесконечно многу рамнини во друг простор (3Д). Исто така нема да се видат нити допрат затоа што другиот простор (3Д) ќе биде на друго место во времето (4Д)....
Права, рамнина, простор, време....

Ако нема рамнини, нема да може да има ни прави, просто- нема да бидат никаде. Ако нема простор не може да има рамнини од иста причина, а според тоа нема да има ни прави. Ако нема време, нема да има простори, па нема да има ни рамнини, ни прави ==================================> ако нема 2Д не може да има 1Д, ако нема 3Д не може да има 2Д ни 1Д, ако нема 4Д не може да има 3Д, 2Д, 1Д = зависност меѓу димензиите.

Појасен сум сега?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Замисли ги како бесконечни множества. Бесконечно прави (1Д) можат да лежат на една рамнина (2Д), а исто така бесконечно прави можат да лежат и на друга рамнина (2Д). Никогаш нема да се видат, ниту допрат во просторот. Другата рамнина ќе биде на друго место во просторот (3Д)
Бесконечно многу рамнини (2Д) може да има во просторот (3Д), но може да има исто така бесконечно многу рамнини во друг простор (3Д). Исто така нема да се видат нити допрат затоа што другиот простор (3Д) ќе биде на друго место во времето (4Д)....
Права, рамнина, простор, време....

Ако нема рамнини, нема да може да има ни прави, просто- нема да бидат никаде. Ако нема простор не може да има рамнини од иста причина, а според тоа нема да има ни прави. Ако нема време, нема да има простори, па нема да има ни рамнини, ни прави ==================================> ако нема 2Д не може да има 1Д, ако нема 3Д не може да има 2Д ни 1Д, ако нема 4Д не може да има 3Д, 2Д, 1Д = зависност меѓу димензиите.

Појасен сум сега?
До третата димензија си јасен, се согласувам со тебе.
Но зошто мислиш дека времето е 4та димензија?


Хмм...ако неможе да има рамнини, тогаш неможе да има ни повече прави, кои не лежат на една иста,тогаш ќе има само една права,
Ако нема простор, нема да има рамнини, кои не лежат една на друга, но во 2д може да има рамнина, но во рамнината може да има права.
Доколку нема 4д, нема да може да има ни простори, но ќе може да има еден простор, рамнини, прави и т н.
Што значи дека, според тебе, доколку времето непостои, неможе да има повече простори, т.е. да се патува низ него,но ќе може да има еден простор, рамнини и прави.Но, што е контрадикторно, ти кажуваш дека ако непостои времето, неможе да постои ниту еден простор, ниту една рамнина, ниту една права...

И јас мислам дека доколку времето непостоеше, немаше да постои ниту една од класичниве димензии, ниту 1д ниту 2д ниту 3д ниту 4д ниту 5д...
Не затоа што времето е 4та димензија, туку поради тоа што времето е основа, паралелна димензија, врз која постојат класичните димензии...
Јасно е зошто не се согласувам со тебе?
Хмм...ај кажими каде ти не се согласуваш со мене?
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Nebo666, ti si*? NEBO?!? Nebo, ti si be! On e be, ti rekov, on e be, Nebo e be!!

* inspired by K15 - "Dare, TI SI!?!?"
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Хмм...ако неможе да има рамнини, тогаш неможе да има ни повече прави, кои не лежат на една иста,тогаш ќе има само една права,
Не може да има само една права во никој случај затоа што таа права мора да лежи на нешто. Во ништото ќе биде правата? Н ети го сфатив ова баш...

Доколку нема 4д, нема да може да има ни простори, но ќе може да има еден простор, рамнини, прави и т н.
Што значи дека, според тебе, доколку времето непостои, неможе да има повече простори, т.е. да се патува низ него,но ќе може да има еден простор, рамнини и прави.Но, што е контрадикторно, ти кажуваш дека ако непостои времето, неможе да постои ниту еден простор, ниту една рамнина, ниту една права...
Затоа што ако нема време нема да има во што да постои тој простор. За една права, бесконечност претставува рамнината на која таа лежи и никогаш не може да излезе од неа (нели??). Епа така за нас бесконечност претставува вселената- не можеме да излеземе од неа ако се движиме во нејзината внатрешност... Таа, заедно со други вселени (простори) е дел од нешто друго, што јас го викам време.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Не може да има само една права во никој случај затоа што таа права мора да лежи на нешто. Во ништото ќе биде правата? Н ети го сфатив ова баш...
Правата ќе биде во „самата себе“. Нели таа е 1д? епа ќе биде во својот „универзум“ со една димензија..
Доколку земеме 2 прави, добиваме рамнина.Но, со една права, неможеме да „дефинираме“ рамнина...


Затоа што ако нема време нема да има во што да постои тој простор. За една права, бесконечност претставува рамнината на која таа лежи и никогаш не може да излезе од неа (нели??). Епа така за нас бесконечност претставува вселената- не можеме да излеземе од неа ако се движиме во нејзината внатрешност... Таа, заедно со други вселени (простори) е дел од нешто друго, што јас го викам време.
Ако нема време, нема да постои ниту една од класичните димензии.
Но, ако нема 4та димензија, тогаш нема да има повече простори, но еден простор ќе има, а во него ќе може да има е бесконечно мн рамнини, прави, точки и сл....
Заклучок: времето е паралелна димензија,еден вид основа за постоењето на другите димензии...
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Ако нема време, нема да постои ниту една од класичните димензии.
Но, ако нема 4та димензија, тогаш нема да има повече простори, но еден простор ќе има, а во него ќе може да има е бесконечно мн рамнини, прави, точки и сл....
Заклучок: времето е паралелна димензија,еден вид основа за постоењето на другите димензии...
Не се согласувам !
Од проста причина што ако нема време, вселената би требало да се наоѓа во ништо.
Ајде според твојата теорија објасни ми ако нема време, каде се наоѓа вселената. Те молам само немој да ми го дадеш одговорот прифатен луѓето на кои им е мање више битно- вселената нема крај и затоа не може да се содржи во ништо друго- па и рамнината нема крај но се содржи во вселената.
Што има надвор од вселената??
Како ги објаснуваш ти овие прашања?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Не се согласувам !
Од проста причина што ако нема време, вселената би требало да се наоѓа во ништо.
Ајде според твојата теорија објасни ми ако нема време, каде се наоѓа вселената. Те молам само немој да ми го дадеш одговорот прифатен луѓето на кои им е мање више битно- вселената нема крај и затоа не може да се содржи во ништо друго- па и рамнината нема крај но се содржи во вселената.
Што има надвор од вселената??
Како ги објаснуваш ти овие прашања?
Ги прочита сите предходни постови на темава пред да почнеш да пишуваш???
Ако не си го направил тоа, почни да читаш од почеток, и ќе ти биде јасно, но ако си го направил тоа, и сеуште не ти е јасно, ќе ти одговорам на ова...
Договорено?
( ако ги немаш прочитано, кажи пред да почнеш да читаш.. )
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Скокав за да видам само до кај заминала дискусијата. Ако ти е проблем да ми одговориш на овие прашања кажи ми да прочитам детално и сам да си ги најдам одговорите.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Скокав за да видам само до кај заминала дискусијата. Ако ти е проблем да ми одговориш на овие прашања кажи ми да прочитам детално и сам да си ги најдам одговорите.
Ги прочира постовите кои ја објаснуваат мојата теорија?
Прочита тоа со правата дека може да се земе како еквивалент на времето што ние го знаеме, што докажува дека времето е паралелна димензија?Тоа дека еквивалент на точката е оној „дел“ од времето што има исто траење како и сегашноста, т.е. нема траење?

вака:
пред да одговорам на ова прашање:
Што има надвор од вселената??
Најпрво дефинирај „надвор“.
Зошто мора да има нешто?
Зошто мора да има надвор?
Ако под надвор подразбираш друга димензија, тогаш, надвор од оваа вселена/универзум, во 4д универзумот има или може да има бесконечно многу 3д универзуми, за секое „IF“,и за секое најмало траење на времето, по барем еден универзум.



Да се разбереме:
Според мене, времето не е 4та димензија, но ако не би постоело времето, не би постоела ниту една класична димензија.

Треба да одговорам на уште некои прашања, т.е. да го дадам моето мислење?:zlo:
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Ако под надвор подразбираш друга димензија, тогаш, надвор од оваа вселена/универзум, во 4д универзумот има или може да има бесконечно многу 3д универзуми, за секое „IF“,и за секое најмало траење на времето, по барем еден универзум.
Точно тоа го подразбирам под "надвор". Ако за секое најмално траење на времето има по повеќе од еден универзум- значи постојат паралелни универзуми, а јас не се слагам со таа теорија. Според мене има за секој најмал интервал од времето по еден универзум.

Да се разбереме:
Според мене, времето не е 4та димензија, но ако не би постоело времето, не би постоела ниту една класична димензија.
Значи се слагаш со моето мислење, со мал исклучок- дека времето не е димензија.
Но, ако го прифаќаш тоа дека "надвор" од вселената има други универзуми распоредени во временски интервали, тогаш се побиваш себе- времето е 4та димензија.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Точно тоа го подразбирам под "надвор". Ако за секое најмално траење на времето има по повеќе од еден универзум- значи постојат паралелни универзуми, а јас не се слагам со таа теорија. Според мене има за секој најмал интервал од времето по еден универзум.



Значи се слагаш со моето мислење, со мал исклучок- дека времето не е димензија.
Но, ако го прифаќаш тоа дека "надвор" од вселената има други универзуми распоредени во временски интервали, тогаш се побиваш себе- времето е 4та димензија.
Прво: кажав дека постои можност да ги има, а не дека ги има.
Второ: Не кажав дека се некако подредени...само кажав дека постои можност да постојат.На една рамнина, може да постојат бесконечно многу точки и прави, но немора да значи дека постојат.

Ако се согласувам/прифачам дека можно е да постојат 4та, 5та, 6та и т н, димензии, немора да значи дека времето е димензија, а уште помалку дека е 4та,
Времето е паралелна димензија...
Каде другде се „побивам себе“?
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
во 3Д може да постои 1Д нелеи??? па во тродимензионалниот простор постојат бесконечно многу прави-1Д, исто и бесконечно многу рамнини -2Д...следејки ја оваа логика воопшто не е чудно ако времето го земеме како 4 димензија во себе да содржи бесконечно многу 3Д конфигурации...ако ја замислиме четвртата ординатна оска дека е под агол од 45 степени од X,Y,Z оските тогаш ко секој нареден временски интервал целокупниот простор би се поместувал за еден поделок...така координатниот почеток би бил сегашноста.негативната страна на временската оска -минато и позитивната би била иднина...во ваква конфигурација би постоеле бесконечно многу 3Д простори за секоја временска линија...
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
И да се допре движењето на сите електрони, атоми и т н,т.е. да се постигне апсолутна нула, пак ќе постои движење.
Кое движење?
Знаеме дека материјата е изградена од енергија, веројатно во облик на електромагнетни бранови.
Ќе се движат електромагнетните бранови кои ја градат материјата.

агора ове е постот во кој тврдиш дека материјата не постои...или барем дека таа е енергија......
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
И да се допре движењето на сите електрони, атоми и т н,т.е. да се постигне апсолутна нула, пак ќе постои движење.
Кое движење?
Знаеме дека материјата е изградена од енергија, веројатно во облик на електромагнетни бранови.
Ќе се движат електромагнетните бранови кои ја градат материјата.

агора ове е постот во кој тврдиш дека материјата не постои...или барем дека таа е енергија......
Со ова нетврдам ни дека не постои, ниту дека е енергија, туку дека е „изградена“ од енергија....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom