Резолуцијата 817 и Времената спогодба

Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Да се вклучам...деновиве се раширија некои гласини демек како формула за да се избегне евентуалното грчко вето на самитот ќе се случи покана на т.н. група А3 (Македонија, Албанија и Хрватска ) така да доколку грците го употребат правото на вето тоа ќе значи вето за сите три земји ...?! Велам гласини, затоа што нема ништо официјално за тоа... Уште и некои најави дека доколку грците стават вето за Македонија, Чешка и Словачка да стават вето за Хрватска и Албанија. Не знам колку е вистина, па ме интересира колку сте вие запознаени со ова и дали „држи вода„ . Поздрав.
Охрабрувачки вести или гладна кокошка просо сонува ?
И јас слушнав за некоја таква најава......дека доколку нас ни лупнат вето... ќе има вето од други држави за другите две земји......
Намерата е целата вина за таа збрка шо ќе настане да се натовари на грчиштата....... барем јас лично така ја гледам работата....

Иначе таканаречената “суспендирана“ покана на нас најмалце ни одговара......
Држ не дај...до тогаш мора да имате решение.....
И кој ќе биде во тесно....пак ние....
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
И јас слушнав за некоја таква најава......дека доколку нас ни лупнат вето... ќе има вето од други држави за другите две земји......
Намерата е целата вина за таа збрка шо ќе настане да се натовари на грчиштата....... барем јас лично така ја гледам работата....

Иначе таканаречената “суспендирана“ покана на нас најмалце ни одговара......
Држ не дај...до тогаш мора да имате решение.....
И кој ќе биде во тесно....пак ние....
Точно, тогаш грчиштава ќе играат на време... Ќе ни поставуваат невозможни услови и непристојни предлози кои нормално ќе бидат апсолутно неприфатливи за нас...И тогаш....чорба.:toe:

Да потсетам, во периодот кој беше клучен, аматерски изигравме на полето на дипломатијата т.е. во најважните центри немавме свои амбасадори...Министерот за надворешни не би требало да се прави енглез...
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Да се вклучам...деновиве се раширија некои гласини демек како формула за да се избегне евентуалното грчко вето на самитот ќе се случи покана на т.н. група А3 (Македонија, Албанија и Хрватска ) така да доколку грците го употребат правото на вето тоа ќе значи вето за сите три земји ...?! Велам гласини, затоа што нема ништо официјално за тоа... Уште и некои најави дека доколку грците стават вето за Македонија, Чешка и Словачка да стават вето за Хрватска и Албанија. Не знам колку е вистина, па ме интересира колку сте вие запознаени со ова и дали „држи вода„ . Поздрав.
Охрабрувачки вести или гладна кокошка просо сонува ?

Гладна кокошка просо сонува! По кој основ Чешка и Словачка би ја попречиле Хрватска и Албанија. Впрочем едно е сигурно :
Вето нема да има!
Ако Грците навистина решат да стават вето, Нато едноставно нема да не покани и никој нема да знае дека тоа всушност било ветото.

Исто како што жена ми се противи да не ја канам комшивката на гости, оти ако ја види да звони на врата ќе ја крене на клоци.
Затоа јас не ја канам за да не падне брука и да се смее цела зграда.

Дали НАТО ќе си ја дозволи бруката која дури ни јас не си ја дозволувам?
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Калипсо напиша:
Да потсетам, во периодот кој беше клучен, аматерски изигравме на полето на дипломатијата т.е. во најважните центри немавме свои амбасадори...Министерот за надворешни не би требало да се прави енглез...
Како шо реков “на БАТХЕД најдобриот другар“.....
Не очекувам ништо поголем капацитет од ликот на кој неодоливо ме потсеќа....... :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Гладна кокошка просо сонува! По кој основ Чешка и Словачка би ја попречиле Хрватска и Албанија. Впрочем едно е сигурно :
Вето нема да има!
Ако Грците навистина решат да стават вето, Нато едноставно нема да не покани и никој нема да знае дека тоа всушност било ветото.

Исто како што жена ми се противи да не ја канам комшивката на гости, оти ако ја види да звони на врата ќе ја крене на клоци.
Затоа јас не ја канам за да не падне брука и да се смее цела зграда.

Дали НАТО ќе си ја дозволи бруката која дури ни јас не си ја дозволувам?
Абе ајде....
Наеднаш ПУ....ПУ ... НЕ ВАЖИ!!!!

Малце преекспонирана е целава идеја за проширувањето за да може такво нешто да се случи......

Во секој случај :tv:..... ЧЕКАМЕ
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не заборавајте дека Буш постариот кој на Киро му понудил признавање под уставно име на Македонија уште 1992ра сеуште е жив и доста активен(пред некој месец скокаше и со падобран),па може да му шепне на синот каде треба да ја пикне Македонија пред крајот на мандатот.:)
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Гладна кокошка просо сонува! По кој основ Чешка и Словачка би ја попречиле Хрватска и Албанија. Впрочем едно е сигурно :
Вето нема да има!
Ако Грците навистина решат да стават вето, Нато едноставно нема да не покани и никој нема да знае дека тоа всушност било ветото.

Исто како што жена ми се противи да не ја канам комшивката на гости, оти ако ја види да звони на врата ќе ја крене на клоци.
Затоа јас не ја канам за да не падне брука и да се смее цела зграда.

Дали НАТО ќе си ја дозволи бруката која дури ни јас не си ја дозволувам?
ОК, многу сликовито... А, какви се твоите лични прогнози за развојот на настаните ?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Всушност еврејчево Нимиц ти било многу убаво запознато со сите Македонцки работи од Букурешт 1913 до Букурешт 2008,па објави дека разговорите завршиле и дека е потребен нов договор за решавање на Грчкиот проблем со името.Од првобитното разочарување сега излегува со помек став кон оваа работа и најверојатно ги препушта картите на некој друг,оставаќи на Македонските глаучи овојпат да испратат вистински луѓе кој ќе ги бранат Македонските национални интереси доколку дојде до нов договор со Грција:

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=452AE390A7080D47BE760410E7054242
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
Едно е јасно...Во нато нема да влезиме
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Едно е јасно...Во нато нема да влезиме
Нажалост не сум толку сигурен,шансите се 90:10 дека ќе влеземе,нажалост.:(
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
Нажалост не сум толку сигурен,шансите се 90:10 дека ќе влеземе,нажалост.:(
Сакаш кладба по една вечера во Македонска куќа:)?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сакаш кладба по една вечера во Македонска куќа:)?
Oјме кај Љубе ако го пуштат од Хаг,а и овде подобра е скарата во Алтан.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom