Резолуцијата 817 и Времената спогодба

Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
Очигледно дека солидно ја искористуваат шансата. Кој би помислил некогаш, макар и на сон, дека никој друг, а токму Сердарот ќе биде тој што со сето срце, со сиот ум ќе го брани ФАЈРОМСТВОТО, и ќе биде прв глас во хорот: “Њато, Њато, ЕУ, ЕУ, УСА, УСА“....:pos:

На многаја лета!
:tv: :pos2:

:kesa:
bog da cuva i da brani
so ti se vika
njato, eu i usa
zakon se u pm.
v vaa fyromania
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Serdare, ne gresi dusa, nema Fyrom, ima the former Yugoslav Republic of Macedonia.

Nejse, i ti uvide kade lezi zajakot, neli!

Vidoa odamna i grcite.


Samo nasite se slepci.


Na mnogaja leta.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
@ Garfild: pa taka bese i misleno, znaeme sho znaci FYROM. znaci inaet na grcija, ama identitetot si e nas, istorijata si e nasa, i ke se raspravaat naucnici za toa koj e vo pravo.

i e PRIVREMENA, iako nas ni e mnogu dolga, 17 godini, e privremena, nekogas treba da se zameni so nesto. koga ke sme ili vo Nato ili so nekoj drug "sponzor" , ke imame pozicija i moznost da se toporime so Grcite pak, megjutoa vo momentov treba da gi nasukame, se zakanvat so veto, aj da gi vidam neka stavat veto koga samite podpisale deka nema da ja sprecat integracijata na Republika Makedonija vo organizacii pod PRIVREMENATA REFERENCA (kako podpisnik na toj dokument stoi druga strana nie, REPUBLIKA MAKEDONIJA, sto toa znaci ne znam dali ste svesni... poradi toa sho ni se istoporile mnogu, sme rekle ok, SEGA ZA SEGA vikajte ne taka, ama KJE VIDIME ponatamu)

Очигледно дека солидно ја искористуваат шансата. Кој би помислил некогаш, макар и на сон, дека никој друг, а токму Сердарот ќе биде тој што со сето срце, со сиот ум ќе го брани ФАЈРОМСТВОТО, и ќе биде прв глас во хорот: “Њато, Њато, ЕУ, ЕУ, УСА, УСА“....:pos:

На многаја лета!
gledam pogresno me citaat.

kaj me vide da go branam fajROBSTVOTO ?

samo uocuvam na faktickoto, deka podobro vo Nato pod privremenata referenca

Former (vremenki pokazatel = bivsa, poranesna, znaci vremenski faktor, a ne etnografski ili nekakov drug)
Yugoslav (bevme de-fakto edna od yu-republikite)
Republic - (Republika)
Macedonia (MAKEDONIJA, da ti nacrtam?)

znaci, ne mora voopsto da se brzame za "resavanje na sporot", Grcija NEMA PRAVO da dade veto na vlez na Republika Makedonija pod PRIVREMENATA referenca.

ako jas licno se prasam, tro pesok medjitlija i tro mesok bogorodica, ama za DRZAVATA vo momentov e pogubno igranje avanturisticki igri...

a privremeno znaci privremeno, ako ne svakjas, sho da ti pram...

ako ne primat vo Nato, po nekoj mesec prasanje so malcinstvo, prasanje za deca begalci, pa ova, pa ona...

ako ne ne primat, posekako nema da se sakame so Grcite, pa sho koj kur da menjame ime?

znaci, da nacrtam treba?

NIKAKVA promena na nisto sega, ako ne primat vo Nato arno, ako ne - koj gi eba?

sega srekjen?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
I pod tursko bevme privremeno i pod srpsko bevme privremeno i pod komunisticko. I sega sme pod ovie privremeno.

Nekoe privremeno dolgo trae, nekoe mnogu e dolgo, a nekoe kratko.

Se e privremeno, SAMO MAKEDONIJA E VECNA!

P.S. Leka vi nok makedonci.

Otidov posle eden prenaporen den da se nacukam.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Море ќе не примат и има да прашаат што треба уште,оти им гори под нозе,Русија завршува со изборите па "ко набије тај добије".Само се плашам нашиве глаучи да не попуштат во овие кризни моменти кога сето внимание е насочено кон тоа да не кандисаат да го смениме името.Треба да издржиме уште некој ден со тврди ставови,зошто НАТО не би сакал да се доведе во состојба и Македонија да ја моли за влез како што тоа ќе го прави со Србија.Доколку се свесни можат да согледаат барем за овие 17-18 години колку сме спремни да ги фатиме на "кондиција".
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
IOtidov posle eden prenaporen den da se nacukam.
О, пресветли Гарфилде!

Дозволи и на мојата маленкост да ти постави едно потпрашање.
Да не ти е реченицата во инверзија? Да не веќе си бил подначукан кога ја напиша оваа фалба за Привремената Референца?

На темата: бескрајна благодарност до мачорот кој од небеските висини ни ја донесе на тацна оригиналната Привремена Спогодба на увид, да ја знаат и простосмртните. Да не беше ова, никогаш немаше да го рабереме неоспорниот факт:



Никој, ама баш никој, во историјата не ни го има толку длабоко начукано како еден од овие двајца на сликата.

Знам, дека ни пружаш и утеха: боли, ама - привремено е, само за три месеци.

Но, разбери дека времето за нас не тече подеднакво бргу како и за вас, боговите. Kали Југа за нас е 423 000 години, а за Брама е тоа само дел од денот, колку да се напие кафе. Смилувај се, просветли не до крај, и кажи: да му се клањаме на Свети Кирил или не?

Селам Алејкум!:pop:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Клањај се де! Во меѓувреме оди подначукај се и ти и ќе биде Алјакум Салам! :pop:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
О, пресветли Гарфилде!

Дозволи и на мојата маленкост да ти постави едно потпрашање.
Да не ти е реченицата во инверзија? Да не веќе си бил подначукан кога ја напиша оваа фалба за Привремената Референца?

На темата: бескрајна благодарност до мачорот кој од небеските висини ни ја донесе на тацна оригиналната Привремена Спогодба на увид, да ја знаат и простосмртните. Да не беше ова, никогаш немаше да го рабереме неоспорниот факт:



Никој, ама баш никој, во историјата не ни го има толку длабоко начукано како еден од овие двајца на сликата.

Знам, дека ни пружаш и утеха: боли, ама - привремено е, само за три месеци.

Но, разбери дека времето за нас не тече подеднакво бргу како и за вас, боговите. Kали Југа за нас е 423 000 години, а за Брама е тоа само дел од денот, колку да се напие кафе. Смилувај се, просветли не до крај, и кажи: да му се клањаме на Свети Кирил или не?

Селам Алејкум!:pop:
Попара не напрај со "саламење" попско,и со ова Ведиве,зар уште ги читате?Или онака во стилот на Ганди па од Македонија ќе правиме Индија?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Попара не напрај со "саламење" попско,и со ова Ведиве,зар уште ги читате?Или онака во стилот на Ганди па од Македонија ќе правиме Индија?
Не бе. Нели едно време ќе се правеше нова религија, гарфилдијанство:cuc: - или сите го имаат заборавено?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не бе. Нели едно време ќе се правеше нова религија, гарфилдијанство:cuc: - или сите го имаат заборавено?
Абе тоа беше во времето кога се заговараше унијатството како Македонска опција.:smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Alo, temata bese za?????
Pavele Liprandi, ne se podbivaj na vakva seriozna tema.

I ne mi e vo inverzija recenicata.

I trk kaj Macedalien da te poduci.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Pavele Liprandi, ne se podbivaj na vakva seriozna tema.
Сериозна, ама за мајтап.

До пред две недели, ако некој ви спомнеше дека во НАТО ќе не викаат БЈРМ, ќе беше оскубан како кокошка. Доволна беше една проста финта со пет имиња од Нимиц, и малку "dirty dancing" на Николче, па се да се сврти наопаку. Денес, највоинствените и најсилните македонски патриоти се колнат во Референцата како таа да е Свето Писмо.

Признавам, тешко ми е да разберам како е можно толку прости методи за миење мозок да имаат такво силно дејство.

Се чувствувам изгубен, сам против сите. Ми доаѓа да викнам на цел глас: “животот го даваме - Референцата не ја даваме“, или “поарно гроб, одошто без Референца“, само и само да не добијам доживотен :ban?: како отпадник.

Инаку, строго по темата, за резолуцијата на ООН, да ја повторам уште еднаш најсериозната моја дискусија: Бескрајна благодарност до Гарфилд зашто без оригиналниот текст никогаш не ќе знаевме колку му е долг патлакот на Глигоров, и колку длабоко ни го има начукано.:zlo:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Бескрајна благодарност до Гарфилд зашто без оригиналниот текст никогаш не ќе знаевме колку му е долг патлакот на Глигоров, и колку длабоко ни го има начукано.:zlo:
Мислеше на Денко Малевски? Бидејќи вината е негова :wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne e nikoj Pavele za odbrana na referencata, tuku protiv ucenite so imeto.
Referencata e taa, nacukan ni e do balcak, ama tuka e taa, dodeka ne prestane da vazi, dali so popustanje na grcite ili so dvojnata formula.
Nie samo ukazuvame deka se pravi defokusacija na naselenieto. Ili promena na imeto ili nema NATO.

Treta opcija e veto, a cetvrta da se tera dalje, em NATO, pa kako dosega, prodolzuvanje na pregovorite dodeka ne elgnat danajcite na brasno deka ili ic ili bric( dvojna formula ili samo i samo ustavnoto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom