СТОП ЗА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО СО ГРЦИЈА

СТОП ЗА ПРЕГОВИРИТЕ СО ГРЦИЈА

  • Да се стопираат преговорите!

    Гласови: 273 83,2%
  • Преговорите мораат да продолжат

    Гласови: 55 16,8%

  • Вкупно гласачи
    328
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
Персеје, знаеш колку го ценам ова што го правиш за Македонија... и 100% стојам до тебе... ама старава курва европа вели дека Македонија без задржување мора да ги продолжи преговорите за името, дека мора да го задржи ставот прозападен, што би се рекло “ем те тепа, ем не ти дава да плачеш“... и немаше сето тоа да ми биде толку тешко, да нема во Македонија многу ИЗРОДИ и СИТНИ ДУШИ, спремни да си ја продадат душата, кои за пари, кои од страв...
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
Персеје, мислам дека знаеш дека многу помно ја пратам целава ситуација, нема воопшто потреба мене да ме убедуваш, кога имаме 99% слични ставови... ама повторно ќе ти кажам, имам големо животно искуство, и за жал премногу добро знам кој живее во оваа напатена Македонија... затоа велам, додека не расчистиме самите со себе, џабе ни е да се варкаме однадвор.... овие домашниве не изедоа...
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Прво ако сметаш дека пет полтронаши
Кои ставам кладба дека се платени од Грција
Ќе ја скршат цела Македонија
Дубоко се лажеш

Чуј го народот бре
Чуј го Премиерот
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=3486
Чуј го Претседателот
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=3479
Чуј го Милошевски
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=3465
Чуј го Димитров
KLIK >>
Чуј ја естрадата
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=3483
Чуј ги вистинските културни работници
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=3465
Чуј ги вистинските експерти
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=3458

Ги има уште едно чудо
Како надвор така внатре
Како наши така и странци
Тоа е гласот на Обединета Македонија
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
A sto e so ova? Francija vo Juni go prevzema rakovodenjeto so EU, i ke ne pritiska, za da moze da dobieme datum za pregovori...Mislis nasite ke im kazat "da si odat vo p.m?"

Грција сака Саркози да посредува во спорот со Македонија
сабота, 05 април 2008
Грција однапред смета на француската дипломатија при натамошните активности за решавање на спорот со Скопје за името на Македонија пишува денеска грчкиот весник Та неа
Според весникот за тоа има две причини: прво затоа што САД и Македонија влегуваат во предизборен период и согласно на тоа не се очекува да преземат нови иницијативи за прашањето на името и второ затоа што Франција го презема претседателството со ЕУ од 1 јули и може да биде соочена пред можно вето од страна на Грција во врска со македонското барање за започнување предпристапни преговори меѓу Брисел и Скопје.
Весникот објавува дека Париз за разлика од Вашингтон располага со искусна и флексибилна дипломатија, но според нив сепак многу нешта ќе зависат од позицијата на Скопје.
Дипломатите стравуваат дека е можно да ексалираат националистичките страсти откако во Букурешт Грција ја сопре Македонија на патот кон НАТО.
Грчкиот премиер Костас Караманлис изјави дека Грција е подготвена веднаш да продолжи со преговорите со Македонија за решавање на спорот за името. Тој рече дека не забележал промена во односот на САД кон Грција по наложеното вето ниту пак сигнали за дестабилизација на ситуацијата во регионот.
На 10 април во грчкиот парламент ќе се одржи дебата на ниво на лидери на политички партии за прашањето за името на Македонија. Дебатата ја побара националистичката формација Народен православен збор ЛАОС на Јоргос Караџаферис.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
По вечерата:

13. И претседателот Црвенковски и премиерот Груевски во Букурешт дадоа изјави дека Македонија ќе издржи, оти издржала и потешки времиња.

Еве сега еден најнов виц.

Денеска и двајцата ќе одат во Загреб да се сретнат со американскиот претседател. Седат заедно Буш, Никола и Бранко. Буш им се извинува и со жалење констатира:

"Грците многу ве издупија".

А Бранко и Никола никогаш поединствени едногласно одговараат:

"Не може толку да не издупат, колку што ние можеме да издржиме".


ВЕСТ >>

Еми сега кажете дека ова не е точната дијагноза

Грција си игра со нас како со мали деца

Земи и ја играчката од ООН

И нема да има веќе со што да си игра
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Sto stop za pregovorite pa ispadna deka nie sme pregovarale sami so sebe, ne ni imalo pregovori. Koi infantilni luge nas ne vodat sevo ova vreme?!
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Се додека глупиот спор не се стопира во ООН

Ќе си играат со нас како им душа сака :uvo:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Ako sakame da si go zacuvame imeto i identitetot, ovoj iracionalen problem koj Africkite Grci go imaat so nas,ne treba da go smestuvame pod kapata na NATO ili EU direktiva, tuku "problemot" treba da se "zasece" vo samiot koren od kade sto i pocna da rasne i da se razviva a toa e ON.
Dokolku Makedonija se izbori vo ON da se narekuva Macedonia, ni EU ni NATO ,a ni Grcija nema da ima pravna osnova da go osporuva, i nema da postoi otvoren problem koj sega realno go imame so spogobata i rezolucijata na ON vo koja se obvrzavme da pregovarame.
Ponatamosnite cekori mora da bidat, ne pregovaranje so Grcija, tuku ispravuvanje na nepravdata koja ni ja nanese UN, so krsenjeto na sopstvenite pravila i nacela po zelba na "eliten klub" na zemji(EU) koi spored megjunarodnoto pravo a i nacelata na UN, treba da imaat ednakva pozicija so drugite zemji clenki, i kako takvi Grcija i EU& co nemaat nikakvo pravo da dodavaat ekstra uslovi za priem na edna zemja vo UN,bidejki UN ne e EU!

Imeto da se resava vo ON, toa treba da e idna strategija... i STOP za bilateralnite direktni pregovori so Grcija!!!
Treba da se resi preku Megjunarodniot sud za pravda vo Hag, i vo samata ON.
Ja imame USA na nasa strana, go imame Kerim vo ON, Kina isto taka ne e vo najdobri odnosi so Grcija bidejki Grcite dozvolija Kina pred cel svet da bide posramotena na otvaranjeto na Olimpijadata, i palenjeto na ognot.
Sega e vremeto da se iskoristi ovaa situacija...
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Македонија не се откажува од НАТО, стратегија за името
Загреб /05/04/ 17:33
Македонија не се откажува од членството во НАТО; продолжува ќе продолжи со реформите и ќе изгради стратегија за решавање на разликите за името.

Ова го посочија претседателот и премиерот на Македонија, Бранко Црвенковски и Никола Груевски, во освоени изјави за новинарите по заедничката средба што денеска ја имаа со американскиот претседател Џорџ Буш во Загреб.

Црвенковски и Груевски најавија дека државниот врв идната недела ќе почне консултации на повеќе нивоа за да се најде решение за разликите за името со Грција, која поради тоа го блокираше членството на Македонија во НАТО.

„Грција со своето вето во Букурешт директно и брутално ја прекрши Времената спогодба од 1995 година за името. Согласно тоа престанува и обврската на Макеоднија да преговара по прашањето за разликите за името со Грција, и тоа е факт што треба да го земеме предвид. Но, исто така, е факт што треба да го имаме предвид е дека како никогаш досега САД и многу други наши сојузници од НАТО и ЕУ, се подготвени и самите директно да помогнат и да се инволвираат во процесот на наоѓање решение“,изјави Црвенковски.

Премиерот Груевски рече дека во периодот што следи „треба да се консолидираат емоциите и уште посилно да продолжат реформите“.

„Ние како држава продолжуваме напред. Секогаш сум кажувал и сега повторувам дека реформите не ги правиме приоритетно за НАТО и Е“ туку, пред се, за себе“, изјави премиерот Груевски./крај/ег/

Iako izjavava e ni na nebo ni na zemja aj da vidime sto ke izleze od nea ili pak ke mora da se sobirame.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.791
Taka taka treba da se prekinat pregovorite da ne vlezeme u nato i da ima vojna so Albancite kosovari da se otcepi zapadna makedonija...da ostaneme edno zamocano parce zemja da ne pripojat kon grcija i na kraj da ne izbrkaat od sopstvenite domovi POVTORUVANJE NA EGZODUSOT na egejcite.....da TAKA TREBA ZA NAS SAMO TAKA UDRI UDRIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Taka taka treba da se prekinat pregovorite da ne vlezeme u nato i da ima vojna so Albancite kosovari da se otcepi zapadna makedonija...da ostaneme edno zamocano parce zemja da ne pripojat kon grcija i na kraj da ne izbrkaat od sopstvenite domovi POVTORUVANJE NA EGZODUSOT na egejcite.....da TAKA TREBA ZA NAS SAMO TAKA UDRI UDRIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
Очајна :vozbud: ако не влеземе во НАТО

Нема Андроника да падне на земјата
хаха

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=27397&kategorija=1

Но ќе влеземе

Сосе име

Сега Бушавиот е зад нас :smir:
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
СТОП ЗА ПРЕГОВОРИТЕ ОДМА!

Сега веќе Буш и Америка е зад нас. И не ни треба да ни е гајле за Вавилонската блудница Европа која секогаш била против нас. Нели гледаме дека и сега тие се против нас. Па зар да бидеме пријатели на некој кој не не сака?! Пријателот на мојот непријател е и мој непријател.

Само потпишување спогодба за специјални односи со САД. Бидејќи јасно е дека тие ни се пријатели. Зашто да одиме во некое друштво во кое не не сакаат само затоа што сме Македонци? Која будала би одела во друштво каде го нејќат? Па зар би требало да бидеме безкичмењаци?

Само пријателство, специјални односи и се друго со САД и другиве кој ги ебе? Гледаме ли дека во последно време изјавите кои ги даваат и Фуере и Европскиве комесари(колку комунистички звучи-комесар?!) се како да не молат дека припаѓаме во Европа и нетреба да се откажуваме од Европскиот ,,сон,,-мижи Асан да ти бајам. Абе кој ја ебе Европа, идеме у Америка таму каде не сакаат и каде не ословуваат со нашето исконско име Македонија(Macedonia) нит Република, а уште помалце со онаа срамна референца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom