Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Јас уште пред долго време во еден пост напишав дека ние немаме потреба да го вметнуваме македонското прашање. Напишав дека грците сами ќе го замешаат македонското прашање. Тогаш постот го завршив со поговорката Трпение Спасение која сега е и мој титл. И што се деси: Гледаме денес како грција прави задни обиди да ги реши македонците од егејска, и све тоа преку измислениот проблем со името. Очекувам грчката глупост и параноја наредниве денови да прејде во потешка глупост. Значи прашање е на време кога ќе се реши овој спор. Луѓе сватете дека МАКЕДОНИЈА Е ВО ПОДЕМ, ние пред 20 години немавме дури ни своја држава. Ќе го завршам постот повторно со ТРПЕНИЕ СПАСЕНИЕ. Знчи не се нервирајте на секое кљафтење на Дроља Бакојани, не се нервирајте за Нимиц.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Грците си грешеле, на туѓ гроб си плачеле,
со туѓ цар се радувале.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ова е исто коа ќе притиснеш на КЛИКНИ ТУКА копче, со тоа што нашето име е КЛИКНИ ТУКА иако содржината е МАКЕДОНИЈА.

Богати Тројански Коњи ни прават.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
+ гледам таму точка дека не може да се користи Македонски... значи нема да има Македонски Народ?... незнам дали е така но така ми изгледа.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Јас уште пред долго време во еден пост напишав дека ние немаме потреба да го вметнуваме македонското прашање. Напишав дека грците сами ќе го замешаат македонското прашање. Тогаш постот го завршив со поговорката Трпение Спасение која сега е и мој титл. И што се деси: Гледаме денес како грција прави задни обиди да ги реши македонците од егејска, и све тоа преку измислениот проблем со името. Очекувам грчката глупост и параноја наредниве денови да прејде во потешка глупост. Значи прашање е на време кога ќе се реши овој спор. Луѓе сватете дека МАКЕДОНИЈА Е ВО ПОДЕМ, ние пред 20 години немавме дури ни своја држава. Ќе го завршам постот повторно со ТРПЕНИЕ СПАСЕНИЕ. Знчи не се нервирајте на секое кљафтење на Дроља Бакојани, не се нервирајте за Нимиц.
Донекаде си во право,само што ние не треба да седиме со скрстени раце и да чекаме "од бога здравје".Треба активно да работиме и да им помогнеме на Македонците во целиот свет за да си го побараат своето.Ниедна земја во Европа освен Албанија,не е оформена како "поклон" без жртви и терор.Македонците континуирано давале жртви со векови за својата држава на која сите и ги знаат границите ама не им е од прилог така едноставно да ги признаат,доколку сите молчиме како "невести пред свекор и свекрва".
 

Никола_МКД

Corazón blanco
Член од
18 март 2007
Мислења
1.213
Поени од реакции
22
tie nemat problem so toponimot makedonija tie imaat problem tie imaat problem so 4te milioni makedonci koi i den denes ziveat tamu vo nasata egejska makedonija pa otuka grcite plasejki se da ne ja izgubat ovaa pre bogata grutka zemja koj bezpravno ni e odzemena i dadena na grcite ne negiraat ne sakaat da priznaat deka nie postoime tie luge se lakomisleni i cinicni ne samo sega tuku mnogu odamna so faktot deka nie diseme nie postoime bez da bidat grcite zaprasani dali postoime nie sme postoele i ke postoime vo vecni vekovi nivnata negacija mene licno me pravi mnogu gord mnogu pomakedonec so nivnata i cija bila negacija za mene e dokaz deka nekoj sepak se plasi od ova malo makedonsko parce koe sega dise slobodno pod glemoto sonce se plasat od nas mnogu sme silni mnogu golemi(na kulturno istoriski plan)ot tuka i nivniot strav deka naseto postoenje veke enivni poraz
абе до коа ќе се надевате на таја егејска Македонија? какви 4 милиони? имате одено грција за да знајте дали има 4 милиони? егејска Македонија живеат 99.9% грци. Македонците се промили таму. како мислите да ни го вратат дело грците не знам? шо е наше, наше си е, ама во светот на бајките само....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
НАТО може комотно да си ја запраша својата членка Турција кој регион го имала окупирано под името Македонија,за да не прими доколку стварно сака,во својот состав без условување со промена на име.Дури ни Турците за 500 години не не присилувале толку и на таков потег како што тоа сакаат да го направат Грците преку НАТО.
Затоа велиме дека за името не смее да стане ни збор при членство во некаков сојуз,без разлика дали е тоа НАТО или ЕУ.Преименувањето на еден народ може да се спореди со ГЕНОЦИД само малку пролонгиран и пософтициран од сите форми на ГЕНОЦИДИ за кој досега знаеме.Тоа треба да им е јасно на сите оние кој се за прифаќање на некакви услови од подметнатиот ултимативен договор од страна на Евреинот Нимиц,особено од нашите политички глаучи кој се на власт или во опозиција.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
+ гледам таму точка дека не може да се користи Македонски... значи нема да има Македонски Народ?... незнам дали е така но така ми изгледа.
Не изгледа така,ТАКА Е.
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
АБЦ мило ми е што се сложуваме барем за некои работи. Работава сака малце и мотика, не само молитва!!!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Менување име ??? - Ма нееее.. не доаѓа во предвид никако тоа!!! Македонија постои уште ПРЕД НАШАТА ЕРА... значи Македонија сме се викале уште пред 2500 години и никој не ни го променил името или пак не терал со сила да си го менуваме името. Турците биле во Македонија 500 години и не ни го смениле името па сега грцине ке ни кажуваат како да се викаме а забораваат дека неодамна доаѓаа во македонија и како цигани купуваа роба за да можат да опстанат
. Како до сега можевме без европска унија??? - Значи можеме и сега. НЕ ГО МЕНУВАМЕ ИМЕТО ПОД НИЕДЕН УСЛОВ !!! Јас мислам да си останеме Република Македонија како што сме си и сега и да си стојме цврсто на тоа!!! Грците се плашат затоа што треба да ни ја дадат цела Грција... Уствари ако погледнете стари карти на европа ке видите дека грција нема многу територија. - Правата Грција е на островите кои ги имаат!!! Грците свесни се дека ке треба да изгубат огромен дел од својата територија ако не признаат под уставното име РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!! а тие предлозите на Нимиц се тројански коњ. Ке треба да ни пишува НЕЗАВИСНА или ДЕМОКРАТСКА или ГОРНА... Република Македонија во пасошите.. ке треба да се менува уставот и слично што автоматски со тоа си ја продаваме историјата и си го губиме угледот најпрво спрема нас себеси а потоа и према другите.
И на крај само на кратко едно прашање. - Кога веќе се спомнува ГОРНА Република Македонија... - ГОРНА?? Па Која е ДОЛНА??? ја знам дека под нас се Грците ( или можеби долна Република Македонија )
 

GIS

Член од
21 октомври 2007
Мислења
881
Поени од реакции
154
kakvo menuvanje na ustavnoto ime be!! MAKEDONIA postoi 2500 godini...NATO postoi 50 godini,a za 50 godini nema ni da postoi....no imeto ostanuva vecno...ednostavno FUCK NATO!!! REPUBLIKA MAKEDONIJA
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
И како ќе бидеме? Демократски Македонци, Демакедонци, ДемоМакедонци - ова демек трајал верзија:pos2: Ова веќе преминува во смешно. Море Цигани Етиопски, ние сме биле, сме и ќе бидеме Македонци. Тоа вие што не знаете од кај кур сте дошле, никој не ви е крив
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
Ovoj paperot na Nimitz da mu se nabie u dupe, i zaedno so nego da se obesi na sred plostad Makedonija!!!!a potoa edna fotografija od scenata da i se prati na Dora Bakojani,a i na Taa majmunkata africka Rajs!!!

Neka poveli Grcija vo Megjunarodniot Sud za Pravda vo Hag, so svoite "argumenti" za imeto Makedonija,pa da vidime kaj kogo e PRAVDATA!!!!

Neka pokaze Vlasta i MANU malku zabi, dosta bese molcenje!
Ne moze sekoj-nekoj kako Nimic, da si dopisuva prepisuva vo nasiot USTAV kako da e citanka za 1vo oddelenie, i da anulira Istorija, Kulturno nasledstvo, Jazik...Identitet i Suverenitet!!!!!

Na koja drugo drzava vo svetot, druga drzava i go skroila imeto????????????Neka poveli Nimic da odgovori, kojznae kolku pari ima lapnato toj negov smrden evrejski gaz..

A za NATO ne se grizete, i da ne sakame ke ne primat, osobeno po ona sto go vidovme vcera vecer vo Belgrad, i ona sto ke sleduva vo Kosovo za nekolku dena... veke pocna so anuliranje na granicnite punktovi...Ako ne ne primat , ke gorime nie mozebi ama so nas ke gori i cela Evropa pa i Grcija!!!Zalogot e golem,za site, ne samo za nas!

Ako NATO saka Makedonski vojnici da ginat za za nivni interesi vo Irak Avganistan, Bosna i ne znam kade(Iran?), treba i da go pocituva nivniot identitet i ime!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom