Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Грците пред се си имаат проблем самите со себе..Само што Грција е многу помоќна од Македонија на меѓународната позиција, и мора нејзе да и потклекни западот и да и попуштат..Одете речете му на Германецот нека си го смени името или нека си го смени географскиот топоним?А ние ако сме мали можеме..Знаете зошто им требаме на НАТО?За да им ги полниме буџетите, и да им праќаме војници во Ирак, Авганистан и наместо американци да гинат Македонци, бугари...и тоа..Инаку ниту воено ниту стандардот ни е близок со Америка ниту пак нас ниту на Бугарија..Бугарија влезе во Нато поради Црното Море...
Западот да клекне пред Грција? Да, да, затоа ЦИА си го повлече центарот од Грчка, и си го стационира на Кале...дека потклекнал кај грците.

Дефинитивно на американците им требаме во НАТО за да гинат иљадници македонски војници, наместо иљадници амерички затвореници што они си ги нарекуваат спешл такс форс. Знаеш само како информација колку војници има Америка во НАТО?

Во таква организација, конците ги влече тој со повеќе војници. Се кладиме дека откако ќе заврши војната во Авганистан/Иран, амерички фирми ќе "добијат на тендер" за да го обноват регионот?? Ете затоа е НАТО...

А бугарите дека се во НАТО поради црното море...ХАХ....
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
slusaj nitu eden politicar vo drzavava ne bi imal muda da se soglasi so kakvo bilo resenie odma bi bil politicki lisen i eliminiran zato narodot toj e toj sto ke go kaze posledniot zbor a nema da ima problem so ogled na toa deka od start imas 200000 glasac site albanci pa valda ke ima i nekoj nas
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
45
Поени од реакции
0
Имам повеќе другари Егејци, таму имаат и имоти кои им биле одземени од Грција , и скоро секој 2 месец се во Егејска Македонија..
Сакаш ли да го викнам едниот другар, да видам дали ќе го потврди ова што го кажа???
Член е на форумов...мислам не е проблем , само изрази желба.
Виж сега, аз живеја в Г'рција по 6-7 месеца в годината, имам дом и бизнес там. Така, че това което ти говорја е от лични наблјуденија, а не преразказвам какво ми е казал нјакој пријател. Ако имаш желание ште те кача на колата и ште идеме в Г'рција, па ги питај какви са.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Западот да клекне пред Грција? Да, да, затоа ЦИА си го повлече центарот од Грчка, и си го стационира на Кале...дека потклекнал кај грците.

Дефинитивно на американците им требаме во НАТО за да гинат иљадници македонски војници, наместо иљадници амерички затвореници што они си ги нарекуваат спешл такс форс. Знаеш само како информација колку војници има Америка во НАТО?

Во таква организација, конците ги влече тој со повеќе војници. Се кладиме дека откако ќе заврши војната во Авганистан/Иран, амерички фирми ќе "добијат на тендер" за да го обноват регионот?? Ете затоа е НАТО...

А бугарите дека се во НАТО поради црното море...ХАХ....
aber nemas znaci ti vikas deka drzavata vo vojnata ke ptrosi milijardi imilijardi i na kraj toa sto go osvoila da go dade na poedinci misli malku
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
А бугарите дека се во НАТО поради црното море...ХАХ....
Во која смисла го зборуваш ова?Бугарија влезе заради излезот на Црното Море, а исто така и Романија..Геостратешка позиција имаат многу убава за Ирак, Иран, Авганистан...Размисли малку подлабоко и ќе ти стани јасно..
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Во која смисла го зборуваш ова?Бугарија влезе заради излезот на Црното Море, а исто така и Романија..Геостратешка позиција имаат многу убава за Ирак, Иран, Авганистан...Размисли малку подлабоко и ќе ти стани јасно..
ido kaspiskiot basen koj ima rezervi na nafta za slednite 20 gplus tuka e bosvor dardaneli i tn
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
aber nemas znaci ti vikas deka drzavata vo vojnata ke ptrosi milijardi imilijardi i na kraj toa sto go osvoila da go dade na poedinci misli malku
misli ti malku :)

drzavata (narodot americki) gi plakja trosocite na vojnata.

Privatnici, privatni firmi dobivaat aranzmani teski stotici miljardi dolari. Bez razlika dali se vo naftenata ili gradeznata industrija, vo dvete se vrtat ogromni sumi...


a okolu temata? Pa sigurno deka im e problem imeto, od mnogu pricini.

neresenite imotno-pravni odnosi na decata begalci i drugite progoneti Makedonci se samo edna od pricinite...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Во која смисла го зборуваш ова?Бугарија влезе заради излезот на Црното Море, а исто така и Романија..Геостратешка позиција имаат многу убава за Ирак, Иран, Авганистан...Размисли малку подлабоко и ќе ти стани јасно..
Едно време ми викаа, баш ме брига шта Маџарска нема море..
Јас па тебе ќе ти кажам, боли ги столе америте за Црно Море. Да го сакаа толку, ќе го купеа цело крајбрежје дур Бугарија беше отров држава и за 10 евра те прогласуваа Градоначалник. Нешто друго ќе да те, мисли си ти подлабоко и ќе ти стане јасно.

aber nemas znaci ti vikas deka drzavata vo vojnata ke ptrosi milijardi imilijardi i na kraj toa sto go osvoila da go dade na poedinci misli malku
Па нормално дека немам абер...само затоа ете убаво Сердарот ти илустрираше како идат тие работи...

Art of War my friend...Art of War...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Само не ми е јасно како не му е срам на Јанко,организаторите да ги нарече дебили и копиљана.Ми кажаа дека вчера се изразил буквално со тие зборови.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Гарфилд , апсолутно си во право . Само прашањето е следно :
Па нели нашата влада си ги знае поставките . Од каде до каде си дозволуваат да си поигруваат со ИДЕНТИТЕТОТ .
Дали навистина имаат притисок УЛТИМАТУМ или самите инспирираат црнила за да засенат нешто !?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Абе јас незнам што толку се плука по младите..
Направија некои инциденти, тоа не е убаво, ама сега овие нашиве ја прават работава од мува-слон....
За еден искршен прозор на амбасадата и неколку прозори на коли ја направија работава што да ти кажам...колку да им дигнат рејтинг..и колку да направат да им бидат повеќе читани колумните...


А за Јанко Бурето полно со гомна(што би рекол јас до ГУША)...би го прашал него нешто..

Каде беше он вака да реагира, кога Црквата грчка повикуваше на Војна со Македонија и покажуваше карти од Македонија како дел од Србија?? Не е ли тоа варварски??Само варварите повикуваат на војна!!
Каде беше Јанко, вака да реагира кога Какојани кажа дека Скопје треба да одбере име кое ќе и одговара на Атина????Тоа не е ли шовинистичко однесување (па и варварско) од страна на Грција??
Каде беше Јанко тогаш....КАДЕ!!!???
А не само он, ТУКУ И СИТЕ ШТО ГИ НАПРАВИЈА МЛАДИТЕ, ИДИОТИ..
СРАМОТА!!!!
Гомнари!!!!, и он и Латас и СИТЕ!!!
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Судот за човечки права веќе пресуди во корист на македонците , само грците успешно игнорираат . Треба веќе еднаш да се стави крај на беснеењето на грците...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
133
Поени од реакции
0
Да ви в'рна на темата - Бан Ки Мун предлага според гр'цкија вестник "Вима":

1. Конституционна Република Македонија
2. Демократична Република Македонија
3. Независима Република Македонија
4. Нова Република Македонија
5. Република Горна Македонија

Според мен не трјабва да си отст'пвате от Република Македонија. Г'рците ште клекнат рано или к'сно.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
133
Поени од реакции
0
И НАТО и уставното име "Република Македонија"
 
B

Borg_Drone

Гостин
Виж сега, аз живеја в Г'рција по 6-7 месеца в годината, имам дом и бизнес там. Така, че това което ти говорја е от лични наблјуденија, а не преразказвам какво ми е казал нјакој пријател. Ако имаш желание ште те кача на колата и ште идеме в Г'рција, па ги питај какви са.
Нема ти што да ме качиш, јас ти зборам за човек кој секој 2-ри месец оди за Грција, за човек на кој му биле протерани од таму роднините во Граѓанската Војна, за човек кој ја има загубено куќата таму, и прави напори за да ја поврати, а има и слики од неговата куќа, таму никој не живее празна е напуштена е ама ете неможе да ја поврати токму поради грците........за човек кој секојдневно е во контакти со македонци од Егејска Македонија
Сакаш ли да го прашаме него????
Мене ли најде да ме мафтосуваш??


А инаку еве да видиш нешто..

Мицотакис: Не е проблемот Името, проблемот е Македонското Малцинство во Грција

Премиерот на Грција од почетокот на деведестите години Константинос Мицотакис (татко на Дора Бакојани), во предговорот на книгата „За името на Македонија“ на Т. Скилакис издадена 1995 год. ќе напише: „Темата на Скопје ја видов од првиот момент во своите вистински димензии“. Во понатамошниот текст Мицотакис ја „одкрива“ причината за „алармирање“, која сигурно се пренесе и кај сите грчки влади по неговото владеење. Мицотакис пишува: „Тоа што ме вознемири од самиот почеток не беше името на оваа држава, туку проблемот за мене беше да не се создаде еден втор малцински проблем во западна Македонија (се мисли на западна Егејска Македонија). Ако на проблем на муслиманското малцинство… би се додал и проблемот на Славомакедонското малцинство во западна Македонија, тогаш ситуацијата би станала неиздржлива за грчката надворешна политика“

Решението на „грчко-скопската разлика“ Мицотакис ја гледал во изјаснувањето на Р. Македонија дека во Грција „не постои Славомакедонско малцинство… и да се обврзи (се мисли на Р. Македонија) со меѓународни договори дека ќе престане секаква пропаганда на сметка на Грција“. Мицотакис индиректо признава дека македонско малцинство во Грција постои, а тоа го потврдува и во својот понатамошен текст во кој напиша: „такво малцинство по 1950 год. е сигурно дека не постои во нашата земја, затоа што граѓаните со словенска свест кои се бореа на страната на комунистите по крајот на Граѓанската војна заминаа“. Мицотакис од една страна прифаќа дека до крајот на Граѓанската војна во Грција имало македонско малцинство, но потоа, истото тоа како отеднаш да исчезнало. Сигурно е дека голем број Македонци ги напуштиле своите домови по завршувањето на Граѓанската војна, но исто така е сигурно, дека и еден голем од нив останале да живаат и понатаму во Егејскиот дел на Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom