Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192

Да,ама оди на Латас или некој друг дрмосерец-медијатор да му речеш таквиот документ со кој САД и УН гарантираат дека Грција не смее да става вета за наш прием во НАТО или ЕУ со ултиматуми за промена на име во сопствениот(партијски)весник или ТВ.Ќе ти ги извади очите и ќе почне да ти се правда во стилот на Павле Трајанов кој секојдневно оди и на кафе во Грција.
 
Член од
19 февруари 2007
Мислења
20
Поени од реакции
0
Медиумите само ги мачкаат очите на народот. Се е договорено однапред што и како ќе биде за многу години подоцна, и се чека поволен момент за одреден проблем да се активира, а се е афкорс во рацете на американците. Останатите земији се само марионети, кои овозможуваат најразлични театрални претстави....suma sumarum грците немаат никаков проблем со името, но сепак навидум замислената хиерархија на светските “сили“ си го прави своето
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Нека идат у пичку матер медиумите. Наместо да бранат уставно име и да соберат повеќе народ со објавување на вести дека се спрема протест они си молчат, а после инцидентот објавуват што се случило. КАДЕ БЕВТЕ ПРЕТХОДНО МОРОНИ !!!??????
Од секогаш сте биле лижачи и ќе си останете во друштвото на бедните македонски медиуми и новинари на кои им е сеедно дали ќе го носат називот македонски !!??
Не сакам да потсетувам на нешто што секого го погоди, но се што е добро и е мејд ин мацедониа вие го плукате и газите. Нема друга работа, наместо да поддржите вие уништувате. лингури
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ, па денес се прилично променети работите.
За разлика од пред години, денес има патики, телевизија, бојлер.
Бев кај еден другар на гости и баба му таму ми вели, абе за мене докај 30 години крајот на светот беше до планината.
Земајќи ги денешните моменти, не сум сигурен на колку луѓе ќе им е гајле како се викаме.
Ова од аспект на тоа дека некој сака да прави референдум, потег кој нема шанса да успее од причини, кои во други постови сум ги набројал.
Референдум може да има за било што освен за име на една држава или народ.Па зарем некој мисли дека оние до 18 години не се народ и дека може да одлучи како ќе се викаат во нивно име и во името на уште многу генерации после нив?
 

nacional

непобедлив
Член од
3 октомври 2007
Мислења
135
Поени од реакции
2
oremierot kaz sega na sitel deka nema da prifati nikakvo menuvanje na ustavnoto ime. A onaa kokoskata Rada zapnala da se menuva a da mi e u race da i napravam:drk: :pipi:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Референдум може да има за било што освен за име на една држава или народ.Па зарем некој мисли дека оние до 18 години не се народ и дека може да одлучи како ќе се викаат во нивно име и во името на уште многу генерации после нив?
Даде, тоа и зборам, референдум е глупост.
Добро освен ако не се смени законот за референдум.
Ваков каков е, не функционира.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Е не знам Рада што сакаше да каже прееска со изјавата. Почна да собира и политички поени на прашањето за името, паднала многу ниско, како што и рече Латас пред некое време (а он беше сокршен :vozbud: ).
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Se oni pravat za da na vladata im napravat problemi
Точно потврдена информација. Организирани полтрони СДСМ-овски ја саботираа идејата за мирен протест на плоштад повлекувајќи ја масата накај грчка амбасада.

Нека им служи на чест, се гледа колку ја сакаат Македонија.

Браво и****, ти и твоите, навистина може да се наречете Македонци.

Мајката комуњарска антимакедонска....
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ќе ја добиеме не :nenene:

Уставно име не менуваме а референдум мора да има....
Бране нека се брани и нека крека дека елитата на власт сака да избегне одговорност за евентуална промена оти он е споменат во секој 5ти пост заедно со “аааахххх ннннеееее“ (Кирче) дека го промениле името.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
tie nemat problem so toponimot makedonija tie imaat problem tie imaat problem so 4te milioni makedonci koi i den denes ziveat tamu vo nasata egejska makedonija pa otuka grcite plasejki se da ne ja izgubat ovaa pre bogata grutka zemja koj bezpravno ni e odzemena i dadena na grcite ne negiraat ne sakaat da priznaat deka nie postoime tie luge se lakomisleni i cinicni ne samo sega tuku mnogu odamna so faktot deka nie diseme nie postoime bez da bidat grcite zaprasani dali postoime nie sme postoele i ke postoime vo vecni vekovi nivnata negacija mene licno me pravi mnogu gord mnogu pomakedonec so nivnata i cija bila negacija za mene e dokaz deka nekoj sepak se plasi od ova malo makedonsko parce koe sega dise slobodno pod glemoto sonce se plasat od nas mnogu sme silni mnogu golemi(na kulturno istoriski plan)ot tuka i nivniot strav deka naseto postoenje veke enivni poraz
 
N

n/a

Гостин
Umoren sum od kreteni,imbecili,poslusnici i glupostite koi sto gi pravat.
Eve im eden pozdrav od mene...i nek odjebat u nepovrat.

EKV-Zabranjujem.

Ovo je noc koja kupa se u svetlu
Na podlozi tamnoj blistaju nase oci
Ovo je noc koja mirise na istinu
Kada kazem kako sam bio naivan

Zabranjujem sve one zamke vase podlosti
Zabranjujem da dodir zavisti i bolesti
Bude kraj
Ovo ne sme biti
Ovo ne sme biti kraj

Cuje se zvuk koji podseca na huk
Iz dubine suma
Rusi se stablo po stablo po stablo
Umire zid od placa
Umire sad
Umire bestija

Zabranjujem sve one zamke vase podlosti
Zabranjujem da dodir zavisti i bolesti
Bude kraj
Ovo ne sme biti
Ovo ne sme biti kraj.

Laibach-brat moj.

ali čutiš pogum ki ga je dvignila zarja
v borbi za lepoto sveta?

brat moj
prižgimo kres v vseh ljudeh!
bodimo močni kot garači brat moj;
mi smo v skrivnostni tajni
slutnja in prerokovanje
mi smo življenja divji smeh!

v nas je glad ki poživi
in gladnih ne izmuči.
brat moj odpri oči
potuj z nami

k novi luči!
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Даде, тоа и зборам, референдум е глупост.
Добро освен ако не се смени законот за референдум.
Ваков каков е, не функционира.
dali ti mislis deka samo isamo odredeni lica imaat pravo da napravat kakva bilo promeni za imeto :nenene:samo narodot i samo toj moze da pravi kakvo bilo promeni za vakvi delikatni prasanja koi se od nazionalen interes
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
dali ti mislis deka samo isamo odredeni lica imaat pravo da napravat kakva bilo promeni za imeto :nenene:samo narodot i samo toj moze da pravi kakvo bilo promeni za vakvi delikatni prasanja koi se od nazionalen interes
Не, туку велам дека референдум со услови кои ги има, нема да успее во Македонија колку и народ да се собере.
Да повторам треба да излезат над 850.000 луѓе.
Такво нешто тешко да се случи, така да референдум е неприфатлив.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
eve gledav na vesti i po izjavata na premierot svativ deka dokolku se sluci kakov bil kompromis megu rm i rg naseto sobranie ke raspise referendum za da se vidi dali graganite bi go prifatile ako nasiot narod dade zeleno togas nema sila koja toa bi mozela da go promeni ako se sluci sprotivnoto ista rabota samo razlicno pakuvanje togas reat ke si sme nema ni da davame pari za amerikancite da okupiraat drzavi nitu vojnici ne im prakame maka mi e samo za eu ama taa pak nema da ima uste dolg vektaka da isto ni se faka nie treba sea da bideme tvrdoglavi i da ne popustame pred pritisocite i da se otkazeme od nasite ambicci za eu i nato
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Грците пред се си имаат проблем самите со себе..Само што Грција е многу помоќна од Македонија на меѓународната позиција, и мора нејзе да и потклекни западот и да и попуштат..Одете речете му на Германецот нека си го смени името или нека си го смени географскиот топоним?А ние ако сме мали можеме..Знаете зошто им требаме на НАТО?За да им ги полниме буџетите, и да им праќаме војници во Ирак, Авганистан и наместо американци да гинат Македонци, бугари...и тоа..Инаку ниту воено ниту стандардот ни е близок со Америка ниту пак нас ниту на Бугарија..Бугарија влезе во Нато поради Црното Море...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom