Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Во билатерален политички договор прв пат ќе биде да се третира историја. Глупост невидена! Со тоа само покажуваат грциве дека им фуфа нешто па ај да бапнеме по еден хелекс. Тоа докажува дека сме во право! А иначе фрчко треба да оди во стечај као технолошки...
 

nacional

непобедлив
Член од
3 октомври 2007
Мислења
135
Поени од реакции
2
ке ја добиеме верувам јас во никола. Срека шо она комуњарите не се на власт инаку отидовне ние со некое афричко име
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Мене како ми изгледа, ние немора ништо сега да работиме. Можат и Груевски и Црвенковски сега дома да си го ладат. Ние сме веќе во НАТО разберете. Нас ќе не фатат за краѓња и ќе не турат у НАТО и крај. Американците можеа цела држава да напраат, а не па едно име да решат. НАПОМЕНА: СЕ ШТО Е РАЗЛИЧНО ОД РМ ЌЕ ОСТАНЕ ТРАЈНО ОТВОРЕНО ПРАШАЊЕ, макар и миљарда пати се каже дека е затворено!
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Ќе га добиеме борбата Македонија ќе си остане Македонија...
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Manje vise. Mi javija od edno filjan mesto. Kolku e verno ke vidime posle cetvrtok, ako nekoj ne se izlae prethodno od nasive velikani na vlasta i opozicijata.
Edno 90% do 98% sum.
pa i da ne e, povazno e:

ke se koristi vo megjunarodnite organizacii i ke im se preporaca na zemjite taka dani se obrakaat i bilateralno
i

ke moze da koristime makedonski i makedonec

a toa ako go prifatime znaci:
implicitno priznavame deka ona sto ni go negira grcija e vistina, deka sme vestacka tvorba na Titova Jugoslavija, deka nemame kultura i tradicija postara od 1944 godina itn.

i

koi se tie da ne uslovuvaat koja pridavka ke ja koristime a da go oznacime jazikot ili identitetot? So sto implicitno se kazuva deka im davame za pravo da imaat ekskluzivitet na nazivot makedonija, makedonski i slicno, no oni kako dobar postar brat ni dozvoluvaat da go polzuvame.

A ne na dali ke bide NRM, SRM, DRM ili RM oti se e menliva kategorija (might over right) ako ne e geografska odrednica, a vprocem, sto mora i za toa da se diskutira. Nase e, kako sakame, taka ke se vikame.

P.S. Ne postoi megjunarodno pravo, postoi volja na moknicite.
кој е тој што може да ни забрани или „дозволува„ да викаме македонски или македонец.

ps. ние сме титова измислица од 1944, тоа го шират и грците низ германија со помош на бугарската пропаганда... РМ мамето нивно
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
DALI GRUEVSKI I CRVENKOVSKI KE NE PREDADAT VO VRSKA SO IMETO ?

dali Gruevski i Crvenkovski ke ne predadat ovaa nok?
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Незнам дали има уште на амазон тој што гледа на пораки,ако има прати.
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Ниту Груевски не е Љубчо, ниту Бранко не е Киро!!! Секој непосакуван и присилен потег нема да биде на вина на Никола и на Бранко, ќе бидат присилени. Они даваат се од себе, ама ја знам дека не е све во нивни раце и моето мислење за нив нема да го сменам во случај на најлошото, зашто добро знаеме кој е крив, не се оние криви.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Демократска Република Македонија? Ова е предлогот? Денешен „Дневник“ има поцрн текст (за нас).
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
А бе како што сме ебиветар држава се е можно, јас секогаш прво сум спремен на најлошото. Ако испадне подобро ќе биде супер:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom