Идеи за Македонија

Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ova e tema za idei a ne za megupartisko vregjanje.
Ke se naucite li da bidete pomudri ili ke si prodolzite so javno posramotuvanje.
Ovaa negativna energija sto ja seete megu vas se prenesuva i nadvor. Ne go unistuvajte ona za koe nekoj drug se bori. TI, MAKEDONEC SI ILI NE???
Ako seuste nemas vreme da razmislis koj si i sto si , MOLCI!

IDEA: Porabotete na megusebna pocit,vrednuvanje na toa sto go imate i pretstavete se vo najubavi svetla pred sekogo, ako sakte da ve sakaat i pocituvaat!

Da...Inaku , EU smrdi, silna Evropa ???? -Ne postoi. Poglednete gi novite clenki na EU i ke vidite kolku pozitivni raboti im se slucija niv...-nitu edna! Ako vlezeme vo EU sme glupi, da ne molat treba da ne prifatime,a ne da diskutirame za nasiot identitet,ime,kultura ili geni.
Zosto ne se ogledate na Norveska, proucete go nivniot razvoj.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Идеи за Македонија- колку сакаш. Прво можеме да почнеме со тоа што ќе ја користиме кирилицата на форумов. Второ, да посакаме за Нова Година да ни се исполни желбата Владава да почне да ја чисти рибата откај главата, а не откај опашката да бричи на суво:nesvest:. Трето, да престанеме да се тажиме, оти Од главата си патиме.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Во секој момент имам 365 идеи за доброто на Македонија,но нема јавно да презентирам ни една,додека не видам дека окулу владата се оние кој би можеле да ја спроведат,нема да бидат алчни да ја злоупотребат за сопствени финансијски интереси и сопствена промоција,како досега.:toe:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
koja eu be drat ne gledas deka se raspaga ima golemo vlijanie od strana na amerika ne i odgovara silna evropa
Koja америка бе па ти. Глеаш дека на америка и се предвдува колапс, на обама атентат и лидери на светот да станат Кина и Индија...се е испланирано. Него глејте вие до кај ни е чергата и дека каква таква, иако не е светица, ЕУ е најдобро решение за сите како нас.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Vie ste navistina ludi ako mislite deka EU e vistinsko resenie za bilo koja zemja.EU prvo saka da zaraboti od vas a ne da vi pomogne.Treba nie da si se izborime samite za kvalitetot na naseto ziveenje.Site nie kako Makedonci zaedno so vlada so opozicija,site Makedonci od cel svet , malcinstvata vo Makedonija i onie koi ni se vistinski prijateli.Ako uspeeme sami da se sredime , togas EU ke ne moli da bideme clenki.
Inaku , neka mi pomogne nekoj, kako da koristam kirilica. -Blagodaram
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Да се подели повеќе партискиот систем на 2 партии и ќе нема подобар живот во Македонија. Вака поделени на 20 партии од кои повеќето ни името не им го знаам не правиме ништо бидејќи што повеќе партии толку поголем раскол помеѓу народот.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Vie ste navistina ludi ako mislite deka EU e vistinsko resenie za bilo koja zemja.EU prvo saka da zaraboti od vas a ne da vi pomogne.Treba nie da si se izborime samite za kvalitetot na naseto ziveenje.Site nie kako Makedonci zaedno so vlada so opozicija,site Makedonci od cel svet , malcinstvata vo Makedonija i onie koi ni se vistinski prijateli.Ako uspeeme sami da se sredime , togas EU ke ne moli da bideme clenki.
Inaku , neka mi pomogne nekoj, kako da koristam kirilica. -Blagodaram
Стегни алт+шифт и штракај,ако имаш Македонски фонт.

Да се подели повеќе партискиот систем на 2 партии и ќе нема подобар живот во Македонија. Вака поделени на 20 партии од кои повеќето ни името не им го знаам не правиме ништо бидејќи што повеќе партии толку поголем раскол помеѓу народот.
Па зар не е така?Другиве партии се само декор.Туку кажи дали има некое слободно местенце да изградат сала или базент,да му удриме една “рекреација“ кога секако нема работа за 34% невработени.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ти Благодарам за помошта ABC.

А кога би инвестирале сите богати бизнисмени Македонци од дијаспората а и во Македонија , зашто има такви со можности односно “надпросечни примања“ во мали бизниси ,за извоз да речеме, во земјоделието и во туризмот најмногу и каде ке бидат вработени стручни кадри и нема ниту еден вработен да биде експлоатиран. Познавам една странска компанија во Македонија во која работев каде се е платено по доста добри стандарди,никогаш нема закаснуванја и зафрканции и компанијата функционира безпрекорно успешно, што значи возможно е такво работење кај нас. Исто мислам дека Кина би инвестирала доста во Македонија само некој треба сериозно да поработи на тоа. А ние Македонците како нација треба да поработиме на самите нас и нашите квалитети и успехот е овде, не е ништо не реално или далечно.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Да се воведе во образовниот систем по сите предмети кои одговараат (историја, географија,општество) и не знам кои се предмети ги има во нашето образование денес, па ако треба нека се воведе и нов предмет, каде ќе можат нашите деца да научат се за својата татковина. За почнувајќи од Ледено доба, Античка Македонија,Римско,за религијата , манастирите и црквите кои ги имаме, туристички локации и што уште не,има многу за набројување.
Факт е дека ништо не знаеме за нас самите.

Погледнете ја темата: Знаеме ли кои сме? Која е Македонија? од southpark
ке прочитате многу интересни работи и се надевам идеава и информациите спомнати во оваа тема ке стигнат до надлежните, сигурен сум дека и тие не знаат многу од овие факти за нашата држава.

Да не продолжиме да живееме во Мрачниот период.
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
ДА СЕ ПОЧНЕ КАМПАЊА СИТЕ МАКЕДОНЦИ ОД СТРАНСТВО ДА СЕ ВРАТАТ НАЗАД ОВДЕ ВО МАКЕДОНИЈА!
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ДА СЕ ПОЧНЕ КАМПАЊА СИТЕ МАКЕДОНЦИ ОД СТРАНСТВО ДА СЕ ВРАТАТ НАЗАД ОВДЕ ВО МАКЕДОНИЈА!
За да избегаат и оние кој се останати,вака како што кампањиве се контрапродуктивни?:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom