60% од средношколците не ја положиле пробната матура

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Признаваш дека професорите се виновници но сепак тоа „да видам кој ќе се поти“ е кажано со некаква горчина или лутина за некој (девојката од класот) кој не е ништо друго освен жртва на професорите.
Те разбирам, нормално е да се случува ова но ако го земеш во предвид тој факт што ти го наведов (дека ако ти си жртва што сега се потиш за оценки исто и таа ќе биде жртва зашто сега ќе ги добие а после ќе треба да се поти :) )...мислам дека со други очи ќе ја гледаш таа девојка а исто така, морам и уште нешто да ти посочам да земеш во предвид, а тоа е дека да бидеш ќерка/син или внук/внука на некој кој работи во образовните институции не претставува никаков грев.Знам дека не го рече тоа но таквите зборови („мамичка е професорка„ и „да видам кој ќе се поти“) звучат како да префрлуваш некаква вина.

Јас не ја познавам таа девојка, но јас исто така бев изложена на вакви изрази од страна, зашто сум внука на еден професор (веќе го немаме тој предмет).И многу ми пречеше (читај-болеше) тоа што одредени ученици ме гледаа како некаква непријателка...но со тек на време тие ученици сфатија тоа што требаше да сфатат и работите односно нивниот однос спрема мене се смени.
Па ти ако не си била од нив, тогаш немало што да те засегаат такви коментари, кога ти си знаеш дека не е така, не е :):smir: И за мене имам слушано дека користам допинг, ама јас си знам дека не е така и дека моите резултати се чисти и се плод на макотрпен тренинг и жртва на многу работи.
Најмногу мразам глупавост, простотија и корупција исто во случајов. Мене спортот ме научи секогаш да бидам наклонета кон ферплеј и дека само заслуженото е убаво и те прави горд. Да сум на нејзино место или па уште поважно на местото на мајка и не би можела да спијам како прво од грижа на совест а како второ со фактот дека детето ми е неспособно и трупец.
Така да моите реченици во постот се оправдани :):)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Па ти ако не си била од нив, тогаш немало што да те засегаат такви коментари, кога ти си знаеш дека не е така, не е :):smir: И за мене имам слушано дека користам допинг, ама јас си знам дека не е така и дека моите резултати се чисти и се плод на макотрпен тренинг и жртва на многу работи.
Најмногу мразам глупавост, простотија и корупција исто во случајов. Мене спортот ме научи секогаш да бидам наклонета кон ферплеј и дека само заслуженото е убаво и те прави горд. Да сум на нејзино место или па уште поважно на местото на мајка и не би можела да спијам како прво од грижа на совест а како второ со фактот дека детето ми е неспособно и трупец.
Така да моите реченици во постот се оправдани :):)
Ако не сум била од нив?...на што мислеше, сори ама не разбрав :)

Твоите реченици не се оправдани зашто со нив ја обвинуваше девојката а не мајката.:smir:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
1. Рече дека си била внука на професор, па те обвинувале од страна си слушала коментари :) за тоа мислев.


2. Ги обвинувам двете, причини-еве ги:
1.Мајката-Ќе ја научи ќерка и цело време да се шлепа како паразит низ средното, па кога ќе дојдат поголеми предизвици во животот Цацко ќе и помогне. А и мислам дека законот не дозволува мајка да предава на ќерка ама кој ги е*е законите во државава.
2.Ќерката - Не би можела да поднесам да гледам како некој се мачи и не спие по цела вечер, кога одговара се тресе, а јас џаболебарам по цел ден и имам 5ка. За мене тоа е греота и ми е жал кога ги гледам таквите деца во мој клас.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Вистина дека доколку полагаме треба да се платат 500 денари за полагањето или се само шпекулации? :nesvest:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ми изгледа дека некој ќе испере пари со тоа ако е точно, Вокер грл :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Ми изгледа дека некој ќе испере пари со тоа ако е точно, Вокер грл :)
И мене натака ми оди муабетот... Ама не сакам пред време да зборувам ништо додека не се потврди.
Само ќе речам апсурдно е за испечатени листови да се плаќа по 500 денари, а згора имаше и грешка (на пробната наместо лист за ученикот имаше лист за оценувачот.)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не сфаќате вие очигледно,а?
Што сте запнале толку за мојата генерација,си имавме ние причини и си ја одложивме матурата.
Штрајков како да е што ви е криво што ние не полагавме,а вие ќе полагате.
И немој со тие прикаски,кога уште од трета година знаете дека ќе полагате матура.

Плус,некој спомна малку време му биле овие 5 месеци за да научи 4 предмети?
А да ве видам кога на факултет ќе треба да спремите 4 за 15 дена,полагајќи ги еден по друг 4 дена по ред?

Убаво ви викаат сите постари од вас на форумов :
The fun is over!

Знам како е да бидеш средношколец,сите тие заебанции и неучење...
Јас дури за протестот по матура отидов само не се ни интересирав ни ништо...
Ко што би рекле сега многу од вас :
Ма не се замарам бе...
И сеа факт е дека 90 насто од вас се такви,и дека сеедно дали тоа ќе биде на државната матура (во јуни) или на првите колоквиуми (во ноември) ќе треба нагло да созреат.
Тотално е небитен тој тајм-фрејм,кога тоа ќе се случи.

1.Ама бидејќи сите вие сеуште се у пубертет
2.Сеуште мислите дека само вие сте компетентни за ситуацијата
3.И заборавате дека уствари сите над 18 год имаат многу повеќе искуство од вас

Ќе терате по свое.

Се додека еден убав сончен ден во Мај не ви удри во глава и ви текне дека уствари матура 100% ќе има
И кога ќе испопаѓате,ќе се жалите дека тоа е зашто касно сте дознале.

Запамтете само едно.
Сите над 18 биле средношколци,и знаат а кое уво спијат средношколците.
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Не ги поддржувам овие реакции од матурантите воопшто :nenene:. Како што кажа членот над мене, вие т.е. оваа генерација си знаеше уште од трета година дека ќе има матура и имаа повеќе од доволно време за да станат свесни за тоа. Причините воопшто не им се на место, и се знае која е целта.. нема врска сето тоа неприкладен материјал и слично зошто ничија поента не е вие утре да не се запишете на ниту еден факултет. Целта на матурантите е една - неодење во школо, шетање по кафичи и слично. Ние што полагавме приемен сме будали?? Па мора да има нешто што ќе биде еден вид "филтрирање" на учениците, зошто не е секој за на било кој факултет. А и што мислите вие?? Само да се запишете на факултет и толку.. тек да знаете што се ве чека, какви зафрканции.. и мислите секогаш вака се да решавате? Ова е и еден вид добра подготовка за на факултет.. зошто после кога ќе дојдат колоквиуми нема да знаете каде попрво да се завртите. И уште нешто.. за разлика од приемните , матурата повеќе ми се допаѓа зошто еве на пример, на медицинскиот факултет знаеме дека многу мамини и татини мази си се запишуваа знаеме како.. но сега нема да биде баш така. Мислам дека треба малку да загреете стол и да се приберете.. како што рекоа "забавата тек почнува".
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Што сте запнале толку за мојата генерација,си имавме ние причини и си ја одложивме матурата.
Штрајков како да е што ви е криво што ние не полагавме,а вие ќе полагате.
И немој со тие прикаски,кога уште од трета година знаете дека ќе полагате матура.

Плус,некој спомна малку време му биле овие 5 месеци за да научи 4 предмети?
А да ве видам кога на факултет ќе треба да спремите 4 за 15 дена,полагајќи ги еден по друг 4 дена по ред?
А кои беа вашите причини за одлагање?

Нема што да ни биде криво.Мале мале...не стварно, кога ќе размислам убаво...па зошто да ми биде криво.:tapp:

Ауу..уште од трета година.Добро, вие свесни ли сте дека по мак. јазик влегуваат сите книги што сме ги работиле од прва до четврта.Значи, ние имаме време и книгите непрочитани да ги надокнадиме нели, како да не обработуваме нови во трета и во четврта.:uvo:

4 предмети за 15 дена? ЛОЛ...па ако ти во 5 до 12 седнуваш да учиш.:tapp:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
769
Поени од реакции
303
Zakonot za obrazovanie vo koj e i drzavnata matura donesen 2005 jasno veli deka matura trrba da polagaat onie koi se zapisaa vo prva godina sredno obrazovanie od 2005 pa natamu, nasata generacija se zapisa vo sredno 2004 i go imamae sekoe pravo da protestirame za odlaganje na maturata. Isto taka vo konceptot za drzvna matura se veli deka nie koga se zapisuvavme vo sredno tebase da ni bidi kazano deka ke polagame matura a nas nikoj ne mi kaza, posle predmetitie so ke gi polagame trebase da gi imame izbereno uste vo treta godina a ne sega uste gi nemame odbereno. Znaci stanuva za krsenje na zakonot t.e. pokazuvanje na sila od strana na drzavata, isto kako so priznavannjeto na Kosovo kade sto site drzavi koi go priznaa seriozno go prekrsija megunarodnoto pravo.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
А кои беа вашите причини за одлагање?

Нема што да ни биде криво.Мале мале...не стварно, кога ќе размислам убаво...па зошто да ми биде криво.:tapp:

Ауу..уште од трета година.Добро, вие свесни ли сте дека по мак. јазик влегуваат сите книги што сме ги работиле од прва до четврта.Значи, ние имаме време и книгите непрочитани да ги надокнадиме нели, како да не обработуваме нови во трета и во четврта.:uvo:

4 предмети за 15 дена? ЛОЛ...па ако ти во 5 до 12 седнуваш да учиш.:tapp:
Prvo toa za neprocitanite knigi, epa ako ne ste gi procitale na vreme ke sami ste si krivi neli:)
Druga rabota toa za ispitite, ja vo poslednata nedela t.e vo 5dena imav 12 ispiti, toa 5 do 12 ucenje na fax nema, znaci se uci kontinuirano za vreme na celiot semestar a pred ispit se povtoruva materijalot samo, iako i togash e neverovatno knap so vreme pa ko sto gledam mnogu luge postignuvaat ispeh.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Целиот материјал кој ви е даден за полагање на матура ви е колку пола книга анатомија за на Медицински, па сега видете.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Prvo toa za neprocitanite knigi, epa ako ne ste gi procitale na vreme ke sami ste si krivi neli:)
Druga rabota toa za ispitite, ja vo poslednata nedela t.e vo 5dena imav 12 ispiti, toa 5 do 12 ucenje na fax nema, znaci se uci kontinuirano za vreme na celiot semestar a pred ispit se povtoruva materijalot samo, iako i togash e neverovatno knap so vreme pa ko sto gledam mnogu luge postignuvaat ispeh.
Ах...морам се што ќе кажам да го повторувам.
Криви сме ние сто не сме ги прочитале но да знаевме (не сите де...) дека ќе ни бидат потребни за матура-ќе ги прочитавме.Затоа, уште во прва година требаше да знаеме дека на крај ќе има матура !(се надевам дека ова е последен пат што го повторувам ова)

За испитите...не кажав дека не се полагаат многу испити во краток временски период (еве твојот пр. за 5 дена 12 испити) туку дека за подготовка сигурно сте имале повеќе од 5 дена...:helou:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Целиот материјал кој ви е даден за полагање на матура ви е колку пола книга анатомија за на Медицински, па сега видете.
Хахахаха...немам појма како изгледа книгата по анатомија но нема шанси да е ни четвртина од сите книги што спаѓат во матурата а кои би било убаво да ги имаме прочитано.:helou:
Па сега видете...

едит: немој и ти да ми велиш дека ние сме си криви...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom