60% од средношколците не ја положиле пробната матура

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Ја гледав листата со предмети, кои за кој факултет ќе требаат и ме зачуди, на Архитектонски и Електро каде што очекував дека ќе треба математика напредно ниво, така и избрав, овде пишува дека треба основно ниво. Напредно ниво треба само за на ПМФ, математика и информатика. :icon_neut
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Псссс ја ти гарантирам дека Мице и Благоја ке ве стегнат до IV барем 70% ке поминете у прв круг.
:baeh:
Не ни е Мице нас, а тој Благоја незнам ни кој е.. На стручните мислам дека е Мице, а јас сум гимназија :pipi:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ја гледав листата со предмети, кои за кој факултет ќе требаат и ме зачуди, на Архитектонски и Електро каде што очекував дека ќе треба математика напредно ниво, така и избрав, овде пишува дека треба основно ниво. Напредно ниво треба само за на ПМФ, математика и информатика. :icon_neut
А каде ја гледаше листата за предмети? Има на страната на биро за развој или на сајтовите на факултетите?
едит: Го најдов.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Ја гледав листата со предмети, кои за кој факултет ќе требаат и ме зачуди, на Архитектонски и Електро каде што очекував дека ќе треба математика напредно ниво, така и избрав, овде пишува дека треба основно ниво. Напредно ниво треба само за на ПМФ, математика и информатика. :icon_neut
Една многу педерска рбота они ја викаат некоординираност. Универзитетот излегува со листа на предмети која ке ја смета за приоритетна и прифатлива од предмети полагани на матура. и пази чудо таа листа не се поклопува со она што се полга на матурскиот испит.
Универзитетите во Македонија калкулираат со матурата. Прашање е во колкав % ке ја прифатат т.е како таа ке се вклопи при уписот. Иако првичната идеа беше таа да биде замена за приемен испит сега тој концепт е целосно нарушен и се се прави полу - стихијно.
Држ. универзитети сега одбиваат да вршат упис само на основа на матурскиот испит и тоа така и ќе биде. За нив матурата е само доказ дека сте завршиле средно и дека сте да речеме способен за на факултет, ама дали заслужувате да се упишете или не за тоа ќе репава се уште приемниот испит.
Значи она кое сите го сакаме да бодовите од матура решаваат за упис нема да го видиме за жал.
 
Х

Ханзо

Гостин
Е уште ова ни требаше...ми стигна пред малку на мсн...
Revolutionary manifesto :pos::pos::pos:

Pocituvani maturanti poradi novite nedorazbiranja,obemniot matrijal i mnogute drugi nespremnosti na Ministerstvoto za obrazovanie zapocnatiot strajk koj bese vo miruvanje poftorno da zapocne!Poradi toa se zamoluvaat site maturanti pri srednite ucilista vo R.Makedonija vo petok na den 08.02.2008godina da zapocnat so strajkot!(prati go ova na sekoj maturant)'

Па барем да ги средеа грешките...и на кирилица да го напишеше некој...:pos:
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
60% од средношколците не ја положиле пробната матура

А колку од овие 60% седнале да учат како што треба?

Како што јас би помислила да сум на нивно место- еее...пробна па уше у декември...ај колку да видам што има.:smir:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
60% од средношколците не ја положиле пробната матура

А колку од овие 60% седнале да учат како што треба?

Како што јас би помислила да сум на нивно место- еее...пробна па уше у декември...ај колку да видам што има.:smir:
Прашањето е колку од 100% седнале да учат:) Е некој што си учел и пред тоа ќе положи без да отвори ама некој нема затоа што не се ни трудел. Ама затоа на правата матура ќе мора да отвори и како што реков резултатите ќе бидат многу подобри.:smir:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Se dodeka na MSN kruzat povici za strajk i slicni traktanci ke treba da im se raduvame na onie 40% sto polozile, makar i so 2ka.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Било какви протести се само изговор за мрзеливоста на средношколците!

А се знае кои се првите кои ескивираат од часови, вандалите. Вагабонтите. Најголеми иницијатори на таквите протести се токму тие...

Залудно губат драгоцено време кога и самите знаат дека ова е веќе воведена работа и ќе се практикува во иднина. Дел од школството.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Било какви протести се само изговор за мрзеливоста на средношколците!

А се знае кои се првите кои ескивираат од часови, вандалите. Вагабонтите. Најголеми иницијатори на таквите протести се токму тие...

Залудно губат драгоцено време кога и самите знаат дека ова е веќе воведена работа и ќе се практикува во иднина. Дел од школството.

Потполно се согласувам.
Матурата ќе се полага,а наместо да прават хаос по улиците(или они кои не одат на школо ама не ни протистираат дома си седат,само се солидани со другите),би било фино да седнат со професорите за да се најде соодветна програма по која полесно би ја положиле фамозната матура.

*за програмата мислев,да се помогне на оние што ги мрзи да учат се од изминатите 4 години што го испуштиле,а сум сигурно дека премногу се такви.

Јас имам апел до вас матурантите,не е само да се рипа за да се штрајкува за да се мавате во гради колку сте упорни во желбите,дајте организирајте се сите заедно,ама за да заедно учите а не да дремете по улици-залудно.


п.с Наместо да праќате мајлови,земете праќајте материјали од тоа што го имате пропуштено во школувањето а ви треба.Нели е по продуктивен начин да се помине матурата?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Било какви протести се само изговор за мрзеливоста на средношколците!

А се знае кои се првите кои ескивираат од часови, вандалите. Вагабонтите. Најголеми иницијатори на таквите протести се токму тие...

Залудно губат драгоцено време кога и самите знаат дека ова е веќе воведена работа и ќе се практикува во иднина. Дел од школството.
Да, многу јасно се се знае веќе па и оние протести порано што беа само беа да бегаат од часови. Подобро им беше тогаш да седнеа и да научеа нешто а не сега да паѓаат, срамота ваљда ќе им дојде паметот.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Pocituvani maturanti poradi novite nedorazbiranja,obemniot matrijal i тоа што нас не мрзи и не ни се учи и кур не боли за школо zapocnatiot strajk koj bese vo miruvanje poftorno da zapocne!Poradi toa se zamoluvaat site maturanti pri srednite ucilista vo R.Makedonija vo petok na den 08.02.2008godina da zapocnat so strajkot!(prati go ova na sekoj maturant)'
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Оф леле,значи...

Ако нив ги интересираше навистина нивната иднина,ќе отидеа во министерството,па ќе собираа информации,или ќе се потрудеа да седнат и да научат.

Се сеќавам откога помина пробнава матура излегоа изјави од типот,они нас ни ја потценуваат интелегенцијата со вакви лесни прашања,џа или бу...

Па добро бе мајку му,ако е лесно зашто е лесно
ако е тешко зашто е тешко...

Дај седнете приберете се малце...Не само да се жалите и да кукате.

Штрајковите многу добро знаеме дека се само за да се губат часови и ништо повеќе.Кога беа во тек штрајковите,прашаа едно дете,зашто си тука тоа рече - па не знам нешто као ми кажаа за матурава нешто..

И на што личи тоа? Размазено однесување! Не може секогаш да биде по ваше исекогаш да биде лесно.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
I mene toa ne mi e jasno, kako posle probnata matura se davaat izjavi od tipot oni so ova ni ja navreduvaat inteligencijata,prelesno beshe i nie mozeme mnogu poveke od ova, a sea ispagja deka 60% ispopagale ko trupci. Epa jebiga sredno ne e zaebancija, cat pat e pozelno da se pouci malce.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom