Муслиманките и прашањето на хигиената во медицината

Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Па така, во контекст на темава, многу побезбедно би било едукацијата на здравствените работници во поглед на хигиената да биде адекватна и да задоволува некои стандарди кои ќе важат за сите, нешто како ХАСАП во здравството.
Инаку секако е похигиенски бришење најпрво со хартија, па после да се измиеш отколку директно миење...навистина е дегутантно тоа полевање со шише вода по нужда-и бришење со пешкир, кој ако е за раце и со намена и друг да го употреби во бањата-тешко на наредниот. :tv:
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Па така, во контекст на темава, многу побезбедно би било едукацијата на здравствените работници во поглед на хигиената да биде адекватна и да задоволува некои стандарди кои ќе важат за сите, нешто како ХАСАП во здравството.
Инаку секако е похигиенски бришење најпрво со хартија, па после да се измиеш отколку директно миење...навистина е дегутантно тоа полевање со шише вода по нужда-и бришење со пешкир, кој ако е за раце и со намена и друг да го употреби во бањата-тешко на наредниот. :tv:
:pos2::pos2::pos2:Po cisto e brisene so hartija otkokolku so voda da se mies :uvo:...
 
P

Princ

Гостин
zimzelen, ако не знаеш би сакал да прашаш за да ти каже некој. Претпоставките се лоша работа.

Значи, во тоалет се миеш еднаш и бришеш раце еднаш. Потоа, си миеш раце со сапун, се средуваш, и пак ги бришеш рацете со друг пешкир.

Не знам дали имам учествувано на темава, ама ако сум учествувал веројатно ќе сум ви кажел дека е многу бесмислено да не биде чист еден муслиман кога неговата религија бара од него 5 пати на ден да си мие раце, нозе, лице, уши, нос... онаквото после секое вршење на нужда...
Значи ако и после сето ова некој може да рече дека муслиманите не се чисти, јас навистина не знам што може да се рече за верниците од останатите религии кои религијата не ги ОБВРЗУВА на толкава чистота и педантност туку остава на нивната желба. А желбата за чистота некогаш и ја нема. Значи овде, во исламот, не се работи за желба на верниците да се толку чисти. Столбот на исламот е чистотата. Сакаш да си муслиман -> мораш да се клањаш 5 пати на ден -> сакаш да се клањаш 5 пати на ден -> мораш да миеш раце, нозе, уши, нос, грло... 5 пати на ден. Едноставно ко грав.
 

Зуљфи

~~~МУДРЕЦ~~~
Член од
24 октомври 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Mojata zena se pere kako so pisuva vo kuranot i site vistinski muslimani i muslimanki taka paravat!!
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Столбот на исламот е чистотата. Сакаш да си муслиман -> мораш да се клањаш 5 пати на ден -> сакаш да се клањаш 5 пати на ден -> мораш да миеш раце, нозе, уши, нос, грло... 5 пати на ден. Едноставно ко грав.
Да се надовразам,и пред секоја џума сечење на нокти!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Dali ti upotrebuvas hartija ili go pocituvas kuranot i upotrebuvas voda?



За муслиманите нема никаков проблем првин да употребат тоалетна хартија , а потоа и вода, а после убаво да си ги измијат рацете со сапун,па да ги избришат со пешкир, па потоа пешкирот да го остават на место наменето за него, па потоа....... сакаш уште податоци? :)
 
R

Rigel Kent

Гостин
За муслиманите нема никаков проблем првин да употребат тоалетна хартија , а потоа и вода, а после убаво да си ги измијат рацете со сапун,па да ги избришат со пешкир, па потоа пешкирот да го остават на место наменето за него, па потоа....... сакаш уште податоци? :)

Naprotiv zabraneta e hartijata ! MUhamed nemal hartija !
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
zimzelen, ако не знаеш би сакал да прашаш за да ти каже некој. Претпоставките се лоша работа.

Значи, во тоалет се миеш еднаш и бришеш раце еднаш. Потоа, си миеш раце со сапун, се средуваш, и пак ги бришеш рацете со друг пешкир.

Не знам дали имам учествувано на темава, ама ако сум учествувал веројатно ќе сум ви кажел дека е многу бесмислено да не биде чист еден муслиман кога неговата религија бара од него 5 пати на ден да си мие раце, нозе, лице, уши, нос... онаквото после секое вршење на нужда...
Значи ако и после сето ова некој може да рече дека муслиманите не се чисти, јас навистина не знам што може да се рече за верниците од останатите религии кои религијата не ги ОБВРЗУВА на толкава чистота и педантност туку остава на нивната желба. А желбата за чистота некогаш и ја нема. Значи овде, во исламот, не се работи за желба на верниците да се толку чисти. Столбот на исламот е чистотата. Сакаш да си муслиман -> мораш да се клањаш 5 пати на ден -> сакаш да се клањаш 5 пати на ден -> мораш да миеш раце, нозе, уши, нос, грло... 5 пати на ден. Едноставно ко грав.

Јас искрено се чудам, колку убаво објасни за миењето и хигиената, а дозволуваш вака како супермодератор толерираш навреди без повод, на тема Прашање за Исламот. Ако мислите дека обредното миење може да ги испере помислите на срцето и гревовите на душата-тогаш навистина жалосно е...
 
P

Princ

Гостин
ортодоксните муслимани? Што зборуваш?
Не ја употребуваат? Пак, што зборуваш?

Не е страшно да не знаеш. Страшно е да не сакаш да научиш.
 
R

Rigel Kent

Гостин
ортодоксните муслимани? Што зборуваш?
Не ја употребуваат? Пак, што зборуваш?

Не е страшно да не знаеш. Страшно е да не сакаш да научиш.

Jas licno se imam uvereno vo toa pod ortodoksni podrazbiram onie so dolgi bradi calmi i dolga obleka (kako ja narekuvate ne znam).
 
P

Princ

Гостин
Се употребува тоалетната хартија. Сакаш слика од мојот тоалет? Не е којзнае колку чисто, ама битно да се увериш еднаш и засекогаш.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Се употребува тоалетната хартија. Сакаш слика од мојот тоалет? Не е којзнае колку чисто, ама битно да се увериш еднаш и засекогаш.
Pa ti ne si od ortodoksnite :wink:.Inaku nepojmivo mi e da se upotrebuva hartija i voda zaedno.Inaku zosto bi se navela vodata kako sredstvo .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom