Муслиманките и прашањето на хигиената во медицината

skh

Член од
31 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Е ,да си ми жив.С`е што некој паметен ќе им смисли на луѓево , тие си наоѓаат начин да ја задржат формата и да ја искриват содржината.Религијата е само мал дел од``жртвите``на ваквите преправки.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Е ај сеа... што не ќе чујам.... па уште посебна просторија... тоа си е чисто нивни проблем.... зашто ја одбрале таа професија кога сите нормални знаеме како се поготвува доктор за операција да речеме... денес тоа ќе им смета... па утре ќе нејќат прстените од раце да ги ваѓаат па оди ти на маса легни да те сецка некоја со пол кило злато на раце при потоење на можност нешто од тие да ти падне во тебе... нема везе.. спомен од операција... ова исто како со глупоста што бараа да се сликаат со шамии .... јас стварно не ги разбирам... одбираш професија што знаеш што бара и нејќеш да се придржуваш до основите на таа професија... миењето раце до лакти е нешто осовно... кретенки... ко ќе умре некој од неправилно изимиени раце може тогаш ќе им дојде памет...
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
А бе дискутиравме и погоре и пак ке речам. Религијата не може да биде пред медицината! Ама што ќе правиш!
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
a dali znaete kojnarod bil naj napreden vo medicinata akone znaete toa mozam da vi go kazam jas i nekoj koj se razbira vo medicinata. Toa bile arapite muslimani i jas licno mislam deka vie imate nekoi skrieni afiniteti kon muslimanite.a tocno e toa deka treba i ja sum siguren deka oni gi mijat svoite race samo toa ne go pravat pred nivnite kolegi bidejki verata ne im go dozvoluva toa pozdrav
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
a dali znaete kojnarod bil naj napreden vo medicinata akone znaete toa mozam da vi go kazam jas i nekoj koj se razbira vo medicinata. Toa bile arapite muslimani i jas licno mislam deka vie imate nekoi skrieni afiniteti kon muslimanite.a tocno e toa deka treba i ja sum siguren deka oni gi mijat svoite race samo toa ne go pravat pred nivnite kolegi bidejki verata ne im go dozvoluva toa pozdrav
Знаеме другарче, како да не знаеме, па не сме од Марс паднати. А бе и алкохолот е таму измислен и што?
Овде зборуваме за хигиена а не за скриени афинитети кон сите религии!
Јас кажав дека не исламот, ТУКУ сите религии не смеат да се ставаат пред медицината. А дали исти тие докторки(муслиманки), во кризно време и кога нема услови да се измијат, дали ќе го остават пациентот така безпомошно да си уре во постела? Зошто? Немале кај да се измијат. А бе седи, не ми продавај приказни, се имам јас доста начитано!
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
da vi kazam iskreno imav taa cest da ucam so nekolku devojcina od turska nacionalnost po fer po korekni po cisti i po doterani bea sekogas od nasite a edno od niv bese stvarno najubavata devojka vo gimnazijata car samoil vo resen vo taa nasa generacija
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Nezavisno od religijata i veruvanjeto, takvoto odnesuvanje e ednostavno rizicno,se zgolemuva rizikotot za prenesuvanje na bolesti na pacientite(pogotovo ako se pod imunosupresivna terapija se nevideno podlozni na infekcii),rizikot za drugite vraboteni i za sebesi, so moznost za proshiruvanje na mnogu zarazni bolesti i moe mislenje od medicinski aspekt e bidejki tokmu poradi toa sto e tolku rizicno e deka apsolutno takvo odnesuvanje nesmee da se tolerira pa nezavisno od koi pricini i da e.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Е ај сеа... што не ќе чујам.... па уште посебна просторија... тоа си е чисто нивни проблем.... зашто ја одбрале таа професија кога сите нормални знаеме како се поготвува доктор за операција да речеме... денес тоа ќе им смета... па утре ќе нејќат прстените од раце да ги ваѓаат па оди ти на маса легни да те сецка некоја со пол кило злато на раце при потоење на можност нешто од тие да ти падне во тебе... нема везе.. спомен од операција... ова исто како со глупоста што бараа да се сликаат со шамии .... јас стварно не ги разбирам... одбираш професија што знаеш што бара и нејќеш да се придржуваш до основите на таа професија... миењето раце до лакти е нешто осовно... кретенки... ко ќе умре некој од неправилно изимиени раце може тогаш ќе им дојде памет...
Незаборавај дека живееш во универзум во кој човечката глупост е бесконечна...
Инаку, имаш некое „попаметно“ решение на тој проблем?


Не верувам дека тогаш ќе им дојде памет, кога ќе умре некој поради неправилно измиени раце, затоа што види колку луѓе низ светов гинат поради религијата, а религијата сеуште постои....
Тоа е, бесконечна човечка глупост....

ЗА ИДЕАЛИ ГИНАТ БУДАЛИ....
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
3
Гледам и се чудам... Прво темава е малициозна и бесмислена до бол, една новинарска патка да доживее расплинување на 3 страници е смешно.
Прво, докторите во болница имаат максимална приватност при миењето на рацете пред влез во операциона сала, така да нема зошто да не ги мијат рацете, што лупате кога немате видено како изгледа таа просторија? Тоа маската на униформата на хирургот и не е така лоша идеа, има иста функција како и капата и маската за лице, комбинирани во едно. А постојат случаи кога се вршат операции и во скафандер, па никому ништо. Превод или copy/paste на текст од козјнае каде, па уште сфатен здраво за готово е бесмислено.
Единствена цел на темава е да се дискредитираат лекарите-муслимани, и ништо повеќе. Којзнае какви причи кружат во исламските земји за лекарите христијани? Да не ви ставаат имплатанти од пача додека лежите на операциона маса? Или пак место лубрикант користат свинска маст.
Мислам, апсурдноста е иста...
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
И со миени и со немоиени.. онаква обвиткана не оставам да ме пипне па макар и да умрам на лице место
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
3
А зошто?
Која е разлиската помеѓу ова



и ова?



Хирургот и на едната и на другата слика е облечен по најнова ninja fashion, што му ја налага неговата професија. Освен очи ја ништо не гледам (добро, оној доле разгоел рацете ради еротски доживљај:nesvest:).

Мислам ајде сега, муслиманите ќе ги правиме нечисти, глупави заостанати и сл? Само поради некои фундаменталисти и забегантуси кои постојат и во другите религии, па и помеѓу атеистите.

И немојте да мислите дека луѓето кои решиле да се занимаваат со медицина не се свени што и како треба да прават, па макар биле и бррр... муслимани...:tapp:
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
А зошто?
Која е разлиската помеѓу ова



и ова?



Хирургот и на едната и на другата слика е облечен по најнова ninja fashion, што му ја налага неговата професија. Освен очи ја ништо не гледам (добро, оној доле разгоел рацете ради еротски доживљај:nesvest:).

Мислам ајде сега, муслиманите ќе ги правиме нечисти, глупави заостанати и сл? Само поради некои фундаменталисти и забегантуси кои постојат и во другите религии, па и помеѓу атеистите.

И немојте да мислите дека луѓето кои решиле да се занимаваат со медицина не се свени што и како треба да прават, па макар биле и бррр... муслимани...:tapp:
Gornata e od klanot jeng , a dolnite se od klanot Jang - toa mislam deka e klucnata razlika.

Inaku , ne pravam razlika dali doktorot e od bilo koja vera , doktor si e doktor .
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
3
Мислиш лекар си е лекар? Не би сакал баш тип со докторат по право или економија да дојде да ми чепка по утроба...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Катастрофа...
Таканареченото “хируршко миење раце е стандардна пракса во медицината.
Кој не сака да се придржува до тоа-нека оди водоводџија да работи.(па и таму се засукуваат ракавите)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom