Депилација

Член од
26 јануари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
7
И мене ме интересира што пари е ласерска депилација да не знае некој случајно
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
при последната депилација на стомак, ми останаа неколку поткожни влакна под пупакот едно 3-4 цм. прашање ми е како да ги отстранам? дали тоа на козметичар да го напраам? лосион некој? нешто трето?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
при последната депилација на стомак, ми останаа неколку поткожни влакна под пупакот едно 3-4 цм. прашање ми е како да ги отстранам? дали тоа на козметичар да го напраам? лосион некој? нешто трето?
Пробај со пилинг, во продавница ќе го најдеш како body scrub и луфа, протрљај ја малце кожата таму и би требало да искочат, само немој многу грубо да не се испогребеш. Ако не ти успее, иди на козметичар, со игличка ги вадат.
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
131
Поени од реакции
26
За депилација ви треба само 1 пакетче лимонтус, 12 лајци шеќер, 6 лајци вода. Смесата се топли да заврие и да добие бронзена боја. Битно е само смесата да се погоди, да не е прегуста да се прај ко пластелин и да не е претенка да не фаќа. Се трга од огно, се лади да биди поднослива за кожата ама не да се олади скроз. Се земат крпи партали од дома стари и се вика другарче. Се мачка смесата како шо растат влакната, се лепи крпата и се трга отсечно после во спротивен правец.

Промаш нема, гарантирано се вади, 5 денари кошта плус се мие со вода после без никаков проблем. Е сеа ова појќе за мажи одговара на гради, пошто пичка и чмар незнам кој ќе се нафати да ви депилира. Плус машките знам не му е аџеле и би пробале пред да одат на козметичар.
Со оваа смеса ја направив мојата прва депилација (пред 4 години)
... уште имам лузна на раката, кожата си ја извадив.
.... Минатата година пак пробав, па сега имам лузна и на ногата. :toe:
... Од тогаш преферирам депилатор.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Со оваа смеса ја направив мојата прва депилација (пред 4 години)
... уште имам лузна на раката, кожата си ја извадив.
.... Минатата година пак пробав, па сега имам лузна и на ногата. :toe:
... Од тогаш преферирам депилатор.
За каква било депилација со восок најдобро е на козметичар.
Многу познавам такви како тебе шо со сопствена рака посегнале по восок или каква било смеса и се излупиле по кожана.
А,можи да се имаш излупено оти смесата ја имаш остаено подолго од 5 сек. на кожата или имаш многу нанесено.

Сепак депилатор е многу поисплатливо и полесно :)
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
20
Поени од реакции
2
За каква било депилација со восок најдобро е на козметичар.
Многу познавам такви како тебе шо со сопствена рака посегнале по восок или каква било смеса и се излупиле по кожана.
А,можи да се имаш излупено оти смесата ја имаш остаено подолго од 5 сек. на кожата или имаш многу нанесено.

Сепак депилатор е многу поисплатливо и полесно :)

Токму така, на козметичар. Има кај нас у Куманово депилираат во салон со таква шеќерна паста, амо оргинал им е од Канада и сите средства имаат за пред и после депилација од истата фирма, и супер е, не боли многу, а многу е ефикасно и не се прават поткожни.
 

--N-SOUND--

Street Dragster
Член од
22 февруари 2009
Мислења
252
Поени од реакции
6
сакав да прашам со што е најдобро да се издепилирам КАКО ЗА ПРВ ПАТ до сеа не сум се депилирал ај ако сака некој да каже од искуство.:smir:
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.368
Поени од реакции
4.897
сакав да прашам со што е најдобро да се издепилирам КАКО ЗА ПРВ ПАТ до сеа не сум се депилирал ај ако сака некој да каже од искуство.:smir:
same here!:smir:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Ако ви е срам на козметичар(не сум бил ни јас), тогаш купете си ленти за депилирање, ви ги препорачувам Veet, ги имате во поголемите супер маркети...
 
Член од
17 март 2010
Мислења
64
Поени од реакции
0
Дали некој ги пробал овие креми за отстранување на влакна, дали е нешто како депилација? ме интересира зш имам на некои места ,,непосакувани" влакна и сакам да ги отсранам
http://www.bioxet.com/eng/index.html
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Дали некој ги пробал овие креми за отстранување на влакна, дали е нешто како депилација? ме интересира зш имам на некои места ,,непосакувани" влакна и сакам да ги отсранам
http://www.bioxet.com/eng/index.html
Не ги имам пробано,но кремите за отсранување на влакна ни малку не се слични на депилација,повеќе наликуваат како да си се избричал само шо немат никаков ризик да се пресечиш.
 
Член од
19 април 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
Laserska depilacija: NIKAKO!! mene mi kazaa iskusni lekari deka toa ne ubavo nezz aj sto ne gi vadi vlaknata zasekogas tuku i deka bilo stetno za kozata:(
Inku jas si odam redkovno ednas mesecno na depilacija 350 mi zemaat za depilacija(noze i preponi) i sum mn zadovolna bidejki mene ne me boli skoro ic depilacija so vosok a so mesinka bidejki iam doma uzasno me boli i nozete posle mi se celi crveni i ne mi gi faka site:( veet lantite ne preporacuvam bidejki ne samo sto boli poveke tuku ako prv pat se depilirate moze da se povedite ako podolgo ja ostavite lentata ne kozata:(
Bricejne ni pod razno...mn poveke rastata potoa vlaknata no sepak se si e individalno kaj site luge razlicno e:)
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Јас се депилирам со депилатор и сум задоволна, но и се бричам понекогаш на нозете кога не можам да трпам болка, а на нозете, стомакот.. се депилирам со депилатор. И задоволна сум :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom