ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
21 септември 2007
Мислења
44
Поени од реакции
2
Абе знае некој кога почнуваме со часови? Јас сум сега трета, ако тоа менува нешто.
излезе едно време глобален распоред за 2009/10 и таму пишуваше дека годината почнува на 14ти септ...али незнам дали сите ќе почнуваме во исто време или како лани со разлика по една недела....
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Да не знаете дали има информација кога ќе се полагаат испити од Мастер студиите-правосудна насока? Не мора точен датум, може и од прилика ако знаете :)
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
447
Поени од реакции
164
Луѓе имам уште едно прашање. Дали со заверени документи на нотар (сведителства, потврда за завршено средно и положено матура, извод и државјанство) е дозволено е да се запишам на правен.
Вака правам затоа што мислам да конкурирам и на друг универзитет. Знаете дали е возможно ова? Однапред благодарам.
 
Член од
21 септември 2007
Мислења
44
Поени од реакции
2
Луѓе имам уште едно прашање. Дали со заверени документи на нотар (сведителства, потврда за завршено средно и положено матура, извод и државјанство) е дозволено е да се запишам на правен.
Вака правам затоа што мислам да конкурирам и на друг универзитет. Знаете дали е возможно ова? Однапред благодарам.
лани не можеше...мораше со оригинални документи...мислам дека така беше намерно направено за да не може да се конкурира на повеќе факултети...а не верувам дека и годинава е различно...
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
лани не можеше...мораше со оригинални документи...мислам дека така беше намерно направено за да не може да се конкурира на повеќе факултети...а не верувам дека и годинава е различно...
Ја колку што знам фотокопие заверено кај нотар, како верно на оргинал ти се фаќа исто како и оригинал.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
447
Поени од реакции
164
лани не можеше...мораше со оригинални документи...мислам дека така беше намерно направено за да не може да се конкурира на повеќе факултети...а не верувам дека и годинава е различно...
Ама и преписот заверен на нотар се рачуна како оригинал. Во конкурсот за правен не пишува ништо за ова. Сепак фала за информацијата
 

Music_Lady

Kralica
Член од
25 јуни 2009
Мислења
181
Поени од реакции
6
Јас мислам дека не може.Лани знам ми кажуваа дека не можело, а оваа година важат истите правила за матури поени и се друго како лани,па би требало и тоа да биде исто.Како и да е јас ќе одам со оригинал, па што сака нека биде :helou:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
Сакам да се запишам на правен факултет на правни студии ама не знам која насока. Бидејќи било која насока да ја одбереш се стекнуваш со диплома дипломиран правник сакам да прашам која насока е најлесна? плс хелп :smir:
 

Music_Lady

Kralica
Член од
25 јуни 2009
Мислења
181
Поени од реакции
6
Сакам да се запишам на правен факултет на правни студии ама не знам која насока. Бидејќи било која насока да ја одбереш се стекнуваш со диплома дипломиран правник сакам да прашам која насока е најлесна? плс хелп :smir:
Па јас колку што знам во прва се бира само меѓу правни студии, политички студии и новинарство
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Сакам да се запишам на правен факултет на правни студии ама не знам која насока. Бидејќи било која насока да ја одбереш се стекнуваш со диплома дипломиран правник сакам да прашам која насока е најлесна? плс хелп :smir:
Ако сакаш диплома "дипломиран правник" тогаш во понеделник ќе се запишеш на ПРАВНИ СТУДИИ,кои траат 3 години, а после тоа, имаш 5 насоки на кои треба да доспецијализираш/магистрираш, за да можеш да полагаш правосуден испит....но за тие имаш време, прво да се запишеш, заврши 3 год.на време па ќе праиме муабет. :)
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
Ако сакаш диплома "дипломиран правник" тогаш во понеделник ќе се запишеш на ПРАВНИ СТУДИИ,кои траат 3 години, а после тоа, имаш 5 насоки на кои треба да доспецијализираш/магистрираш, за да можеш да полагаш правосуден испит....но за тие имаш време, прво да се запишеш, заврши 3 год.на време па ќе праиме муабет. :)
фалаа најмногу :smir:
 
Член од
21 јуни 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
ve molam da mi kaze nekoj so se sluci so pravoto na polaganje na pravosuden ispit na tie so studiraat po EKTS,dali sega tie so ja zavrsija cetvrtata godina imaa pravo da staziraat,ke ve molam za pokonkretni informacii.odnapred vi blagodaram
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Moze li nekoj da mi kaze koga se upisite za master studiite na pravniot fakultet i kolku se plaka? Ve molam ako nekoj od ovde znae neka mi kaze zasto stvarno mi e potrebno... fala odnapred
 

Music_Lady

Kralica
Член од
25 јуни 2009
Мислења
181
Поени од реакции
6
Се запишав на правен :vozbud: Ај нека ми е со среќа, а? :smir: :cuc: :se_ molam :cuc: :se_ molam :cuc: :se_ molam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom