Факултет за Електротехника и информациски технологии

A

apidrone

Гостин
Кај мене в група имаше единици за јачина на магнетно поле и за магнетен флукс. Второто беше да напишеш се за транслаторен генератор(тоа да ти бил линискиот, а јас 3 страни испишав за ротационен, па кога кажаа дека е линиски, чкртај, бриши, пишуј одново, трагедии). Третото беше даден долг спроводник и правоаголна контура еднаш поставен во должина до спроводникот, втор пат во висина и да пишеш каква е индуктивноста во двата случаи(поголема, помала или иста)...
А од задачи (отприлика)?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
А од задачи (отприлика)?
Лесни беа и задачите, не беа којзнае колку тешки.

Првата беше да најдеш вектор на магнетна индукција во точка А која се наоѓа на површината на коаксијален кабел и на точка Б која е на шуплив спороводник веднаш до коаксијалниот кабел. Наједноставен метод на суперпозиција значи беше задачата.

Во втората беше даден долг спроводоник и правоаголна контура која се оддалечува од него. Да се најде ЕМС на контурата и напонот меѓу две точки од контурата кои беа избрани така да се краеви на буквата Г. Се надевам разбираш што сакам да кажам.

Во третата се бараша енергија и индуктивност во коаксијален кабел, што беше малку зезнато бидејќи никој не беше пресметал енергија од внатрешниот спроводник туку само од изолациониот материјал, па кога кажаа повторно имаше, а, у, џа, бу, шкртање, пишување...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Благоја со третата задача беше комедии, три пати отиде да ја праша Кацарска и три пати се врати со ново објаснување.
 
A

apidrone

Гостин
Колку сум среќен што положив еј.... :):) Единствен предмет кај шо не заслужувам повеќе од 6ка! Имам и други 6ки, али тие предмети би можел и со повисока оценка да ги положам (најмалку 7ца). ОЕТ2? No freakin' way!!!
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
^ Не знам зошто така велиш. Освен колоквиумот 2005 година сите други први колоквиуми дадени до сега се решаваат доста лесно, шематски.
 
A

apidrone

Гостин
Не ми идеше... кога на све тоа ќе се додадат фрустрациите од тоа шо Кацарска ми скинала доста бодови за навидум ситна грешка... фејл :) Лани на прв колоквиум имав дури 0 бодови :pos: а не е дека не пишував ништо, две страни имав пишувано (нешто) ... никогаш не сум имал 0 бодови на колоквиум (па ни на испит).
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.533
Поени од реакции
2.411
како ја решивте 2 рата задача под б) кај шо се бараше да се најде напонот меѓу 2 точки?.. со поврзување или?
Уште нешто... то третото прашање од теорија .. кај што се бараше дали меѓусебната индукција дали е иста во двете контури?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Малце офтопик:
Дечки, Big Brother is watching. Пазете што зборувате, и кого спомнувате. Google стана прилично моќна алатка, мамето...
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Океј, не беше нешто многу тежок колоквиумов, првата и втората беа некоја средина, третата ја испозаебав, ме испобуни R2...али тоа е, здравје..
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Малце офтопик:
Дечки, Big Brother is watching. Пазете што зборувате, и кого спомнувате. Google стана прилично моќна алатка, мамето...
Што ти е бе? :)
Имаш сознанија дека професориве се бараат на гугл да видат што се збори за нив? :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Благоја со третата задача беше комедии, три пати отиде да ја праша Кацарска и три пати се врати со ново објаснување.
Моментот беше кога седна во прва клупа со ливче да ја реши задачата...
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Што ти е бе? :)
Имаш сознанија дека професориве се бараат на гугл да видат што се збори за нив? :)
Или можеби некој професор или асистент е редовен посетител на форумов? :)))))
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Stranicata na ovoj fakultet e nekako loso organizirana, bratuced mi edvaj uspeal da gi najde predmetite koi se izucuvaat vo soodvetniot smer. Sega ve zamoluvam za odgovor, ako e voopsto vozmozno da se najde: Koi temi pokonkretno se izucuvaat po predmetot matematika i diskretna matematika(verojatno tocno gi napisav)? ty =)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Stranicata na ovoj fakultet e nekako loso organizirana, bratuced mi edvaj uspeal da gi najde predmetite koi se izucuvaat vo soodvetniot smer. Sega ve zamoluvam za odgovor, ako e voopsto vozmozno da se najde: Koi temi pokonkretno se izucuvaat po predmetot matematika i diskretna matematika(verojatno tocno gi napisav)? ty =)
У simple terms:
математика - логаритми, интеграли, функции, лимеси, изводи
дискретна математика - логика, матрици, веројатност (so far)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom